Прескочи до съдържание

В момента съм...


Препоръчани мнения

След 55 минутния полет, крaйно доволни от преживявaнето и емоциите от видените прелести, всички се снимaхме още веднъж зa спомен

post-72-0-59643000-1489009801.jpg

 

С чистa съвест могa дa кaжa, че товa беше един от не многото случaи, в които съм дaл с удоволствие толковa пaри зa тaковa крaтко преживявaне. Лично зa мен си струвaше всеки цент.

 

 

особено с такава компания   :biggrin: , къде ги водихте после тия мацки  :P

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Втора нощувка в ей тоя самолет, намиращ се в кафето на един каучсърфър в Ханой. Хората в този град сериозно ме разочароваха, но той и самолетът му правят изключение :)

post-4615-0-17638400-1489074969_thumb.jpg

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Привет от Катманду, Непал!

 

Днес не успях да направя панорамния полет над Еверест заради гъсти облаци и ме преместиха за утре сутрин. Стискайте ми палци за ясно време :)

Георги, понеже видях, че снимката от Pashupatinath си я качил и във Facebook, надявам се да не ми се подразниш ако поясня, че това не е будистки, а хиндуистки храм. Действително в Непал двете религии и съответните им храмове "съжителстват" в голяма близост, но Pashupatinath е един от по-важните хиндуистки храмове в Непал - посветен на Лорд Шива. Не знам дали гидът ти е обяснил за т.нар. хора на носилки и местата, на които са положени, но в случай, че не: мястото най-близо до водата (мисля, че беше това най-отляво, погледнато от отсрещния бряг) до неотдавна е било запазено за кралското семейство и други знатни особи. В наши дни то е и с най-скъпия "наем", който само по-заможни хора могат да си позволят. Нередки са и случаите, в които все още живи хора биват полагани там (разбира се, по свое желание) - т.е. това е техния смъртен одър в буквален смисъл.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Георги Матеев

Георги, понеже видях, че снимката от Pashupatinath си я качил и във Facebook, надявам се да не ми се подразниш ако поясня, че това не е будистки, а хиндуистки храм. Действително в Непал двете религии и съответните им храмове "съжителстват" в голяма близост, но Pashupatinath е един от по-важните хиндуистки храмове в Непал - посветен на Лорд Шива. Не знам дали гидът ти е обяснил за т.нар. хора на носилки и местата, на които са положени, но в случай, че не: мястото най-близо до водата (мисля, че беше това най-отляво, погледнато от отсрещния бряг) до неотдавна е било запазено за кралското семейство и други знатни особи. В наши дни то е и с най-скъпия "наем", който само по-заможни хора могат да си позволят. Нередки са и случаите, в които все още живи хора биват полагани там (разбира се, по свое желание) - т.е. това е техния смъртен одър в буквален смисъл.

Няма за какво да се дразня - човек невинаги знае или запомня всичко. Благодаря за корекцията, ще го поправя и във фейсбук. Иначе да, гидът ми обясни доста подробно за традициите.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Вечерях ето тази lobster soup в Рейкявик. За всичко бих препоръчал Исландия, но не и за храната, определено.

 

attachicon.gifIMG_2528.JPG

 

Пробвай същата супа, но в Sægreifinn (Sea Baron):

 

http://www.saegreifinn.is/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За всичко бих препоръчал Исландия, но не и за храната, определено.

 

Ако и ти в последните 10 века беше оцелявал на северен остров без ресурси, без хубава почва, плодове и зеленчуци, с нехаещи за тебе датски кораби с провизии, а само на сушена херинга и маслото Лиси - с което да се чудиш - да го ядеш ли, или тялото да предпазваш от студа, само на скир и бренивин в бъчонки, които, след като пресушиш, вързваш на кръста, за да не потънеш в морето от прибоя с лодката, докато осигуряваш поредната херинга за децата, станал рибар по принуда за оцеляването си, и ти днес би гледал такваз супа с най-влажните си и лакоми очи. :)

 

Блажени са ония мити италианци и французи, които в това време, не само че не са се занимавали с плебейски занимания като оцеляване, но не са станали от тежки, аристократични и отрупани със всевъзможна храна и пиене маси, не са излезли от кухнята и рецептите, величаейки класически чревоугодни традиции на античната култура, за които може само да ни пада челюстта от удивление като четем "Вечеря у Трималхион" или готварската книга на Апиций.  

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Ако и ти в последните 10 века беше оцелявал на северен остров без ресурси, без хубава почва, плодове и зеленчуци, с нехаещи за тебе датски кораби с провизии, а само на сушена херинга и маслото Лиси - с което да се чудиш - да го ядеш ли, или тялото да предпазваш от студа, само на скир и бренивин в бъчонки, които, след като пресушиш, вързваш на кръста, за да не потънеш в морето от прибоя с лодката, докато осигуряваш поредната херинга за децата, станал рибар по принуда за оцеляването си, и ти днес би гледал такваз супа с най-влажните си и лакоми очи. :)

 

Всъщност дори и така описана, не смятам, че кухнята им е лоша. Не е разнообразна, но пък като качество на продуктите и приготвяне мисля не отстъпва на много други в Европа. Джейми Оливър ще отваря ресторант в Рейкявик съвсем скоро, което говори само по себе си относно исландската кухня. Но ние с теб, Бай Добри, сме промити мозъци, може на другите да не им харесва  :) Спирам да спамя тук, има си теми.

Редактирано от DenitsaS
Връзка към мнение

Последната ни нощувка е в Кефлавик, брутално място - преустроена кравеферма. Нещо се бъгнат и ми е доста зле, но колкото ми е лошо, толкова ми е и забавно :D

 

post-4953-0-60984600-1489176420_thumb.jpg

 

post-4953-0-78388600-1489176436_thumb.jpg

 

post-4953-0-43253700-1489176456_thumb.jpg

  • Харесвам 24
Връзка към мнение

Георги Матеев 

Малко от колоритните лица на Непал.

 

За първи път ми стана интересно да фотографирам хора (обикновено наблягам на пейзажи и природа) и съм доволен от резултата. Снимките са без каквато и да е обработка.

Определено много интересни снимки, Георги. Поздравления!  И, честно казано, лееекинко ти завиждам, че си там сега, ама не с лошо чувство де   :)   А би ли казал, с няколко думи поне, за Катманду - ликвидирани ли са вече последиците от онова голямо земетресение, какво е оцеляло и е възможно да бъде видяно/разгледано към днешна дата? И изобщо всичко, което решиш да разкажеш/покажеш ще ми е супер интересно, а и не само на мен, предполагам. 

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко от колоритните лица на Непал.

 

За първи път ми стана интересно да фотографирам хора (обикновено наблягам на пейзажи и природа) и съм доволен от резултата. Снимките са без каквато и да е обработка.

Страхотно ти се е получило за първи път. Усещат се емоциите на хората и успя да ни ги предадеш. Поздравления. Давай още снимки от там. Безкрайно ми е интересно, предполагам и на останалите тук.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Георги Матеев

А би ли казал, с няколко думи поне, за Катманду - ликвидирани ли са вече последиците от онова голямо земетресение, какво е оцеляло и е възможно да бъде видяно/разгледано към днешна дата?

 

Голяма част от последиците на земетресението вече са в миналото, макар че тук-там още се срещат следи. Повечето туристически атракции са напълно оцелели или най-малкото частично възстановени и достъпни. В някои от храмовете се виждаха активно работещи археологически / строителни екипи. Държавата чрез любезни табели подканя туристите да правят дарения, като средствата отиват директно за реставрация на забележителностите.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Radnev
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.