Прескочи до съдържание

Лексикон на бюджетните пътешествия


Препоръчани мнения

Евгени Димитров

Снощи най-накрая седнах и сметнах колко пари ни излезе разходката до Виетнам, Камбоджа, Макао и Хонг Конг. Общо 21 нощувки. Ами като сметнах тотала и лошо ми стана. Абе, като отида с жената някъде и направо не мога да им хвана края на парите. Хем си записвам къде, какво харча и сменям, и накрая става една...Когато пътувам сам, по си правя сметката за нещата и се ограничавам донякъде. Спорен мен много зависи и колко обикаляме в дадена държава. Например, миналата година като ходихме в Испания, само билетите на бързите влакове между Мадрид, Барселона и Севиля излязоха между 700-800 лева. Ако например, бяхме отишли само в Барселона, разходите щяха да са в пъти по-малко в сравнение с цялата екскурзия, която излезе към 4500 лева за двама души, включваща 10 нощувки, влакове, 2 билета за Реал Мадрид ($200) и т.н.

Иначе и аз съм за бюджетното пътуване, защото спестените пари ти дават идеята и възможността да организираш ново пътуване, а какво по-хубаво това, нали?

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Снощи най-накрая седнах и сметнах колко пари ни излезе разходката до Виетнам, Камбоджа, Макао и Хонг Конг. Общо 21 нощувки. Ами като сметнах тотала и лошо ми стана. Абе, като отида с жената някъде и направо не мога да им хвана края на парите. Хем си записвам къде, какво харча и сменям, и накрая става една...Когато пътувам сам, по си правя сметката за нещата и се ограничавам донякъде. Спорен мен много зависи и колко обикаляме в дадена държава. Например, миналата година като ходихме в Испания, само билетите на бързите влакове между Мадрид, Барселона и Севиля излязоха между 700-800 лева. Ако например, бяхме отишли само в Барселона, разходите щяха да са в пъти по-малко в сравнение с цялата екскурзия, която излезе към 4500 лева за двама души, включваща 10 нощувки, влакове, 2 билета за Реал Мадрид ($200) и т.н.

Иначе и аз съм за бюджетното пътуване, защото спестените пари ти дават идеята и възможността да организираш ново пътуване, а какво по-хубаво това, нали?

Евгени, наистина е различно, когато човек пътува сам и когато - със семейството.

Следващото  мнение обобщава нещата! Кратко, точно и ясно. Напълно съм съгласна.

Стигнат ли ти финикийските знаци, дето си ги предвидил, значи е бюджетно.4229e300c0dfefb42c59edbf9d9b045b.gif

Ако пък ти и остане нещо - още по- хубаво.

 

Ако с бюджет ххх пАре отидеш и се върнеш доволен, значи е бюджетно пътуване :)

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Много ми хареса мнението на Антеа. Аз съм от хората, които винаги са искали да се говори с цифри, и моите постове са точно такива. и то , възможно най-ниските варианти за дадено пътуване. Но идеите ми да споделям тези неща бяха меко казани попарени, от мнения като на по-заможно пътуващи, които ми се чудеха и подиграваха, ама как може за храна толкова малко, за хотели толкова и т.н.   Това малко поохлади ентусиазма ми и  така...... Тази тема ми е супер интересна и дано се намерят хора да пишат в нея, а не само да я четат....

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 24
Връзка към мнение

Аз лично сметка тотал гледам да не правя, че ще ми стане лошо... Щом съм оцелял и успял да се върна, значи всичко е наред  :)

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Оги, твоите пътувания са чудесни, а програмите, които публикуваш тук са повече от полезни. :)

 

 

Бюджетът не би трябвало да е спирачка човек да пътува, щом има желание се намират и по-икономични варианти.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
Евгени Димитров

И аз се присъединявам към тези, които искат да споменаваме и цифри. Определено ще е ориентир за всички ни. Убеден съм, че ще е полезно, поне за мен. Аз затова, от местата където съм писал във форума, се опитвам да споменавам и цифри, за да имаме престава къде и какво да предвидим като разходи. Ако някой има интерес, бих могъл да постна екскурзиите ни от тази година по разбивки и къде, какво съм давал по транспорт, музеи и т.н Не водя записки само на пари за храна, защото там вече е много относително.

 

Бях питал колко пари горе-долу ще ми трябват за Виетнам и Камбоджа, ама пак не се ориентирах с относителните сметки, които дадоха някои магеланци. Просто взех една сума Х и разчитах на кредитни карти.

Давам пример с храмоветв в Сием Реап, лично мен ме изненада вход от $20 на човек на ден. Като платихме тура от агенцията, излиза че ти трябват $66 на ден за двама човека да се видят храмовете, в един от двата кръга. Разбира се, всеки щом е там ще ги има тези пари, но идеята да го предвидим.

Друг пример, плаващото село до Сием Реап, ако запазиш екскурзия от агенция, излиза по-евтино. Ние не запазихме, хванахме тук-тук дотам и обратно $10 и там ни искаха по $20 на човек за разходката, защото сме само двама. Ако го дам това като информация, следващият магеланец няма да се нашие като нас.

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Много ми хареса мнението на Антеа. Аз съм от хората, които винаги са искали да се говори с цифри, и моите постове са точно такива. и то , възможно най-ниските варианти за дадено пътуване. Но идеите ми да споделям тези неща бяха меко казани попарени, от мнения като на по-заможно пътуващи, които ми се чудеха и подиграваха, ама как може за храна толкова малко, за хотели толкова и т.н.   Това малко поохлади ентусиазма ми и  така...... Тази тема ми е супер интересна и дано се намерят хора да пишат в нея, а не само да я четат....

Оги, на мен ми липсват твоите подробни планове, мнения и разчети.

Моля те, продължавай да пишеш, защото има хора, на които ще помогнеш. :)

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

значи ето как изглежда моята представа за информативност (уточнявам - ценова, извън емоциалната, която е не по-малко ценна) :)

 

Тоскана - период на пътуване 22.08 - 29.08.2016 - 7 нощувки, семейство 3 човека /син на 15/, средна ръка хора, без особени претенции за нищо, обичащи безцелно блуждаене на непознати места, приятно хапване и потапяне в глъчката, както и поне елементарни битови и хигиенни удобства

 

Самолетни билети:

3 броя от Райън, - до Пиза, с един чекиран 15 кг багаж - общо 220 евро, стандартна цена, купени директно от сайта им, около 2 месеца предварително (спонтанно, не бяхме го замисляли това пътуване)

 

Рент-а-кар:

* от Budget, резервация през HolidayAuto - 108 евро за 7 дни, от-до летище Пиза

* на място там  - доплащане още 309 евро за максимално пълна застраховка, втори шофьор, и ни дадоха ъпгрейд на колата - чисто ново Клио на 5000 км, дизел, с GPS и блутуут - за нас много важно, понеже слушаме музика през Spotify от телефоните ни

* гориво - максимум около 60 евро, от бензиностанции с обслужване (по-висока цена), изминати 1200 км

* пътни такси - два пъти платихме такива, за пътуване от Лука до La Spezia - общо към 20 евро

* паркинг в градовете - общо около 40 евро

 

Тотал рент-а-кар - 537 евро

 

Спане:

2 нощи в Лука - тук - https://www.airbnb.com/rooms/4269197 - 113 евро

5 нощи край Poggibonsi - тук - https://www.airbnb.com/rooms/11749038 - 296 евро

 

Общо - 409 евро за 7 нощувки, като синът ни си беше в самостоятелна спалня и на двете места

 

и двете места са отлични

 

Посетени места: - Чинкуе Тере (48 евро за семейна карта за влака), Пиза, Лука, Ла Специа, Сан Джиминяно, Волтера, Сиена, Флоренция, района на Кианти

 

Музеи и забележителности - малко :)  2 човека * около 10 евро за изкачване на Кулата в Сиена, и 3 * 10 евро вход за Музея на мъченията (с бонус Музея на смъртта) в Сан Джиминяно

 

Извън всичко горно сме похарчили още 830 евро за ежедневни разходи за 3 човека /средно 40 евро на ден на човек/ - всеки ден обяд в типична тратория или остерия /без никакъв алкохол, бира или вино/, сладоледи, кафе, вода (много се пие в жегата), 4 вечери пак на такива места, 3 пъти си приготвяхме вечеря в къщата, пазарувайки от Coop.fi - спагети, пица, стекове, много плодове, прошуто и сирена, без глезотии и без лишения

 

Краен тотал ~ 2094 евро и прекрасни спомени :) да, бих се радвала, ако можеше да струва по-малко (вече знам примерно за самолетните билети, че биха могли да се оптимизират, но другото?) пак казвам, не сме се глезили ни най-малко, просто живяхме като нормални хора, които искат да видят хубавата и типична страна на посетените места в кратките си дни на отпуска

 

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Ако някой има интерес, бих могъл да постна екскурзиите ни от тази година по разбивки и къде, какво съм давал по транспорт, музеи и т.н Не водя записки само на пари за храна, защото там вече е много относително.

 

Бях питал колко пари горе-долу ще ми трябват за Виетнам и Камбоджа, ама пак не се ориентирах с относителните сметки, които дадоха някои магеланци.

Аз проявявам интерес към разходите ти за Виетнам. Ще ми се обаче да е и конкретна, т.е. като пишеш нощувка да дадеш и ориентир за кой хотел/хостел е сумата. Интересуват ме и разходите за храна, абе за всичко за което се сетиш.

 

Искам да преценя къде съм аз спрямо вас например.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

значи ето как изглежда моята представа за информативност (уточнявам - ценова, извън емоциалната, която е не по-малко ценна) :)

 

Тоскана - период на пътуване 22.08 - 29.08.2016 - 7 нощувки, семейство 3 човека /син на 15/, средна ръка хора, без особени претенции за нищо, обичащи безцелно блуждаене на непознати места, приятно хапване и потапяне в глъчката, както и поне елементарни битови и хигиенни удобства

 

Самолетни билети:

3 броя от Райън, - до Пиза, с един чекиран 15 кг багаж - общо 220 евро, стандартна цена, купени директно от сайта им, около 2 месеца предварително (спонтанно, не бяхме го замисляли това пътуване)

 

Рент-а-кар:

* от Budget, резервация през HolidayAuto - 108 евро за 7 дни, от-до летище Пиза

* на място там  - доплащане още 309 евро за максимално пълна застраховка, втори шофьор, и ни дадоха ъпгрейд на колата - чисто ново Клио на 5000 км, дизел, с GPS и блутуут - за нас много важно, понеже слушаме музика през Spotify от телефоните ни

* гориво - максимум около 60 евро, от бензиностанции с обслужване (по-висока цена), изминати 1200 км

* пътни такси - два пъти платихме такива, за пътуване от Лука до La Spezia - общо към 20 евро

* паркинг в градовете - общо около 40 евро

 

Тотал рент-а-кар - 537 евро

 

Спане:

2 нощи в Лука - тук - https://www.airbnb.com/rooms/4269197 - 113 евро

5 нощи край Poggibonsi - тук - https://www.airbnb.com/rooms/11749038 - 296 евро

 

Общо - 409 евро за 7 нощувки, като синът ни си беше в самостоятелна спалня и на двете места

 

и двете места са отлични

 

Посетени места: - Чинкуе Тере (48 евро за семейна карта за влака), Пиза, Лука, Ла Специа, Сан Джиминяно, Волтера, Сиена, Флоренция, района на Кианти

 

Музеи и забележителности - малко :)  2 човека * около 10 евро за изкачване на Кулата в Сиена, и 3 * 10 евро вход за Музея на мъченията (с бонус Музея на смъртта) в Сан Джиминяно

 

Извън всичко горно сме похарчили още 830 евро за ежедневни разходи за 3 човека /средно 40 евро на ден на човек/ - всеки ден обяд в типична тратория или остерия /без никакъв алкохол, бира или вино/, сладоледи, кафе, вода (много се пие в жегата), 4 вечери пак на такива места, 3 пъти си приготвяхме вечеря в къщата, пазарувайки от Coop.fi - спагети, пица, стекове, много плодове, прошуто и сирена, без глезотии и без лишения

 

Краен тотал ~ 2094 евро и прекрасни спомени :) да, бих се радвала, ако можеше да струва по-малко (вече знам примерно за самолетните билети, че биха могли да се оптимизират, но другото?) пак казвам, не сме се глезили ни най-малко, просто живяхме като нормални хора, които искат да видят хубавата и типична страна на посетените места в кратките си дни на отпуска

 

Да, точно така изглежда и всяко  мое пътуване. супер си го написала. И аз калкулирам ' от врата до врата'  В последните 10 години направих невероятно евтини пътувания и затова искам/х да ги споделя тук.  Ще стане.  Бате  Оги е жив.....

  • Харесвам 32
Връзка към мнение

Много ми хареса мнението на Антеа. Аз съм от хората, които винаги са искали да се говори с цифри, и моите постове са точно такива. и то , възможно най-ниските варианти за дадено пътуване. Но идеите ми да споделям тези неща бяха меко казани попарени, от мнения като на по-заможно пътуващи, които ми се чудеха и подиграваха, ама как може за храна толкова малко, за хотели толкова и т.н.   Това малко поохлади ентусиазма ми и  така...... Тази тема ми е супер интересна и дано се намерят хора да пишат в нея, а не само да я четат....

 

Оги, мисля че грешно си интерпретирал несъгласните с твоя стил на пътуване. А има огромна разлика между несъгласие и подигравка. Аз все пак не ти се бъркам, ти си знаеш как си почувствал даден коментар, но като цяло се старая да няма подигравки, но пък в същото време винаги съм поощрявал несъгласието. 

 

Та, хората пътуват по различен начин и каквото е приемливо за един е тотално неприемливо за друг. Има и трети хора, които могат да се въртят като палачинки в условията, дори в рамките на едно пътуване. Когато правех азиатското пътуване съм спал от елементарни стаи с бани с мозайка до петзвезден супер луксозен хотел, просто защото исках да видя какво е луксозен хотел в Сингапур. В рамките на едно пътуване това. В щатите едната нощувка я направихме в къмпинг, в колата пред Гранд Каньон, друга беше в почти затворен комплекс в ЛА, на 5 минути от марината и плажа. Мисля, че и до ден днешен много хора резервират Марина Бей Сендс в Сингапур само за да видят какво е в такъв хотел с басейна на покрива, а не че такъв им е стандарта на живот. Не мисля, че има от какво да се срамувам, че съм спал на елементарно място и в кола, не мисля че има за какво да се срамувам, че съм спал в скъпо. 

 

Харчовете са деликатна тема и е разбираемо, ако много хора не искат да ги споделят. От едната страна едни се притесняват, че ще ги помислят, че правят неприемливи компромиси (било то с хигиена, спане с много хора в една стая и т.н.), от друга пък други се притесняват да не ги помислят за изнежени хора с неразумни харчове. И двете притеснения са абсолютно обосновани, макар и да са предимно в главата ни, точно за това ако се прави нещо такова трябва да е много фактологично, лишено от всякаква емоция и интерпретация. А това е ужасно трудно. 

 

Не мисля, че има недостижими и скъпи места изначално. В крайна сметка почти навсякъде има споделени стаи в airbnb и хостели с по 20 легла в стая. Цените в супермаркетите си приличат условно почти по целият свят. Couchsurfing предполагам също работи. 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Много ми хареса мнението на Антеа. Аз съм от хората, които винаги са искали да се говори с цифри, и моите постове са точно такива. и то , възможно най-ниските варианти за дадено пътуване. Но идеите ми да споделям тези неща бяха меко казани попарени, от мнения като на по-заможно пътуващи, които ми се чудеха и подиграваха, ама как може за храна толкова малко, за хотели толкова и т.н.   Това малко поохлади ентусиазма ми и  така...... Тази тема ми е супер интересна и дано се намерят хора да пишат в нея, а не само да я четат....

 

Аз също смятам, че форумът би бил полезен за всички ни, а ако останалите не са съгласни, ще говоря само за себе си, ако освен отделни забележителности в различните места, разменяме и някакви малки трикчета /като например казаното от Евгени по-горе за разглеждане на храмовете с агенция, а не самостоятелно/ как да видим повече и по-интересни неща по-изгодно.

Аз лично много харесвам всички разкази и пътеписи с подробни описания, история и красиви снимки. Но в същото време, ако планирам пътуване по някое от тези места, бих предпочела и малко повече практическа информация. Тоест цифрите винаги са полезни. А ако някой е над нещата и за него разходите нямат значение, просто да прескача тази част.

Така че, мили магеланци, продължавайте да пишете с повече конкретни препоръки за идващите след вас. Може би не съм човекът с право на мнение в този момент, с оглед на това, че още не съм писала пътепис, но рано или късно ще го направя. Което значи, че мога да си кажа думата.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз също смятам, че форумът би бил полезен за всички ни, а ако останалите не са съгласни, ще говоря само за себе си, ако освен отделни забележителности в различните места, разменяме и някакви малки трикчета /като например казаното от Евгени по-горе за разглеждане на храмовете с агенция, а не самостоятелно/ как да видим повече и по-интересни неща по-изгодно.

Аз лично много харесвам всички разкази и пътеписи с подробни описания, история и красиви снимки. Но в същото време, ако планирам пътуване по някое от тези места, бих предпочела и малко повече практическа информация. Тоест цифрите винаги са полезни. А ако някой е над нещата и за него разходите нямат значение, просто да прескача тази част.

Така че, мили магеланци, продължавайте да пишете с повече конкретни препоръки за идващите след вас. Може би не съм човекът с право на мнение в този момент, с оглед на това, че още не съм писала пътепис, но рано или късно ще го направя. Което значи, че мога да си кажа думата.

 

Така като сме тръгнали да говорим, ако не намираш нужната информация в някой пътепис нищо не пречи да попиташ :) Наистина доста хора в разказите си странят от споделяне на финансова информация, но ако изрично попиташ колко струва еди кое си и еди кое си, повечето не отказват да споделят. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз винаги съм се стремял да пътувам евтино.А ми се е случвало от спане на палатка и чувал,хоп в Луксор(2 вечери) и Стратосферата(2 вечери)на стрипа във Вегас.Тогава(2007г.)за 62 дни ми излезе около 6000лв.пътуването,но си взех един Канон ЕОС-400Д,за 1100$ от магазина.Видяхме също така и около 40национални парка и резервата.Това ми е най-голямата сума похарчена за едно пътуване.

Когато имаш много свободно време и желание да видиш много места,за мен е съвсем в реда на нещата да гледам да ми излезе тънко.Виждал съм по триповете доста хора от Западна Европа как си правят сметка за разходите и се хранят ориз и яйца,но като тръгнеш за 6-12-36 месеца много ясно че ще пестиш.

Имал съм и скъпи за мен пътувания-първият ми Тайланд излезе 5000лв. за два месеца с Лаос,Виетнам и Камбоджа,но тогава не знаех как да си намеря евтин билет.

Иначе за Мароко като пътувах с кола(2005г.),тотал ми беше 800лв. за 30дни,а видях и Италия и Испания.

Доста често преди съм правил пътувания с кола до Италия и ми е бил тоталът 300лв.-500лв. за две седмици.

Редактирано от malkia
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

...

Иначе за Мароко като пътувах с кола(2005г.),тотал ми беше 800лв. за 30дни,а видях и Италия и Испания.

Доста често преди съм правил пътувания с кола до Италия и ми е бил тоталът 300лв.-500лв. за две седмици.

Супер е, че споделяте цени! :)

Още по-супер е, че мъжа ми не чете тук, защото ще ми спре пътуванията, докато поне малко не се доближа до цитираните суми! :lol:   

 

malkia, ще ми бъде интересно да споделиш поне малко, как се изкарват две седмици в Италия с 300 или 500лв. 

Все съм с надежда, че ще се науча на такива пътувания. :)

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Аз не мога да си представя как ги помните всички тези цени - гориво, пътни такси, закуска, обяд, сладолед, питие... Аз разчитам на вроденото си чувство за намиране на изгодни неща, общо взето си имам изработен усет кое е изгодно и кое не (по моята ценностна система), но не мога да помня за колко съм закусил тази сутрин, освен ако не е било нещо много евтино или много скъпо, че да ми е направило впечатление.

Това в един пътепис да се пише всичко с подробности колко струва, ами това все едно да искате всичко сдъвкано, смляно и изплюто. Правете си проучванията сами, ровете, четете, като стигнете до нещо, което ви се иска да го направите, но ви се струва скъпо - питайте директно от сорта на "За еди какво си намерих еди каква си цена, това добре ли е, някой може ли да подскаже начин да се свали?". Ама не всичко наготово, това да не е супермаркет с ценови етикети :) :)

Я си представете една сводка на Домосед примерно, с цена на всяко нещо, което е ял, пил или каквато и да била консумация там. Палачинка - 25 ранда, градски автобус - 3.50 евро, гориво за Ланд Ровъра - еди колко си куача... Как би изглеждала като качество на писане по този начин? Ще ви е интересно ли да четете такъв пътепис? За какво го четете? Заради това да прецените дали може да си позволите въпросното пътешествие (и точно същите неща) или за да вникнете в цялостната картина на изживяването, пречупена през неговия светоглед? За да се поставите някъде? Сега, аджеба, ние средна класа ли сме, къде сме, ако това ни се струва скъпо / евтино... :)

 

Аз лично споделям цени (без да смятам когато конкретно някой ме е попитал) само когато мисля, че съм ударил някаква далавера (грешка в ценообразуването на някой си сайт или супер голямо намаление), нещо, което ми се е видяло изключително скъпо или супер евтино (от моя гледна точка) или нещо много изгодно в определен район, което (пак според мен) не е за изпускане. Или пък начин да се заобиколи някой харч - входна такса, виза и подобни.

 

Темите за цени на самолетни билети, намаления от определени кредитни карти, евтини банковеи трансфери и пр. са друга бира, самата им същност и причина за пускането им са точно финикийските знаци.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 26
Връзка към мнение

Супер доволна съм от посоката на развитие на темата!

Нека тези,които не щат да си кажат какво са похарчили някъде да си мълчат,а тези които не се срамуват да пишат.Аз ще съм от вторите.

Откакто прочетох,че екскурзиите от Ушуая до АНТАРКТИДА започват от 6000$ ми се струва,че и тя не е на друга планета.

А преди 7години смятах,че до Поругалия  никога няма да ида със собствените си средства.Е,отидох и се й върнах.Само дето почна да ми се ходи до Мадейра.Всяка година все ми се ходеше,пък не можех да преглътна исканата от агенциите сума и ....така стигнах до вас.

Сега се присъединявам към всички,които ще пишат подробно и няма да се срамуват да си казват къде и защо са пропиляли парите за'' кафето в Солун''! :P

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Откакто прочетох,че екскурзиите от Ушуая до АНТАРКТИДА започват от 6000$ ми се струва,че и тя не е на друга планета.

 

 

Абе честно казано и доста по-ниски ставки са пускани тук. Ама беше преди няколко години и касаеше ласт минит оферти, трябва да идеш в Ушуая и да чакаш на гюме да изпадне нещо :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Наздраве от мен,отивам да пия Гинес за 6€ в Темъл бара,защото може и да съм дал 18€ за двупосочен до Дъблин и 30€ за спане за две вечери.Ама бирата си е бира и въобще не ми пука,че в разходите-графа за бира,ще е повече от пътя,спането и храната взети заедно.:)

  • Харесвам 33
Връзка към мнение

Съвсем скоро се върнах от соло пътешествие във Виетнам, Камбоджа и Тайланд. По една или друга причина аз пътувам икономично и се старая винаги да видя всичко, което искам и да ми останат пари за следващо приключение. Понеже ми направи впечатление сметките на Mililia за Виетнам ще кажа, че това за там са много пари. Разбира се, не искам да се бъркам в сметките на никого. Хората пътуват по различни начини и всеки е уникален човек сам по себе си. Ще се опитам да направя един бърз разчет на моето пътуване, макар да не помня всичко точно:

 

Ханой - 2 нощувки по $5 = $10 (в най-хубавия хостел, който някога съм виждал)

Хо Чи Мин - 2 нощувки по $5 = $10 (хостел)

Фу Куок - 2 нощувки по $15 = $30 (Тук е малко по-скъпо, защото си наех бунгало)

Сием Реп - 2 нощувки по $5 = $10 (хостел)

Банкок - 4 нощувки (безплатни)

Ханой - Сапа - Ханой ( 2 пътувания с нощен автобус)

 

Общо нощувки: $60

 

Ханой - Ха Лонг Бей - $35 

Ханой - Чанг Ан - $22 

Ханой - Сапа - $50 (автобус отиване и връщане)

Трекинг - $23

Ханой - Хо Чи Мин - $30 (самолет)

Тур за тунелите Ку Чи - $8

Хо Чи Мин - Фу Куок - $35 (самолет)

остров Фу Куок - Сием Реп - $28

Сием Реп - Банкок - $40 (самолет)

Вход за Ангкор Ват - $20

Тук-тук - общо дадени за два дни - $15

 

Общо: $306

 

Храна+напитки: $200 (тук е значително по-малко, защото храната беше много евтина във Виетнам, но да кажем грубо 200)

 

Визи: 

Виетнам - $33 (8 за покана + 25 на място)

Камбоджа - $37

Тайланд - $35 

 

Общо: $105

 

 Всичко: $671 + допълнителни разходи $150 = $821

Редактирано от Guinness
  • Харесвам 31
Връзка към мнение

Наздраве от мен,отивам да пия Гинес за 6€ в Темъл бара,защото може и да съм дал 18€ за двупосочен до Дъблин и 30€ за спане за две вечери.Ама бирата си е бира и въобще не ми пука,че в разходите-графа за бира,ще е повече от пътя,спането и храната взети заедно. :)

 

Бира на 1/3 от цената на самолетния билет и 1/5 от нощувката за 2 вечери (без да уточняваме сумите за пред публиката) - на това му казвам висок стадарт B)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз винаги залагам на уникалността на едно пътуване, като се стремя към нормален стандарт. Мога да правя компромиси с някои неща, като компенсирам с друго. Като цяло средно статистически всеки ден извън България ми излиза около 100 лв. (тотал полети, нощувки, храна и други). Това важи главно за Европа, където обикновено съм обикалял. Зависи естествено дали съм при приятели, каква е целта ми и други фактори. Като цяло следя за изгодни възможности и използвам почти всяка такава.

Последно време давам за полети в рамките на Европа по средно 10-15 Е. Например за миналата Нова година до Болоня дадох 50 лв. отиване/връщане, до Бирмингам също 50 лв. отиване/връщане, до Пиза за 30 лв., до Грузия 38 лв. До Дубай дадох 100 лв. за отиване и връщане преди 2-3 години, което сега май не може да се получи. На тура из Балканите с автобуси/влакове пак беше съвсем нормално. Ако говорим за пари, на фона на тези които получавам, и това което постигам като стандарт и изживяване, съм надминал себе си ;)

 Едно добро търсене и хващане на момента, това е моята формула за успех :)    

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Съвсем скоро се върнах от соло пътешествие във Виетнам, Камбоджа и Тайланд. По една или друга причина аз пътувам икономично и се старая винаги да видя всичко, което искам и да ми останат пари за следващо приключение. Понеже ми направи впечатление сметките на Mililia за Виетнам ще кажа, че това за там са много пари. Разбира се, не искам да се бъркам в сметките на никого. Хората пътуват по различни начини и всеки е уникален човек сам по себе си. Ще се опитам да направя един бърз разчет на моето пътуване, макар да не помня всичко точно:

 

Ханой - 2 нощувки по $5 = $10 (в най-хубавия хостел, който някога съм виждал)

Хо Чи Мин - 2 нощувки по $5 = $10 (хостел)

Фу Куок - 2 нощувки по $15 = $30 (Тук е малко по-скъпо, защото си наех бунгало)

Сием Реп - 2 нощувки по $5 = $10 (хостел)

Банкок - 4 нощувки (безплатни)

Ханой - Сапа - Ханой ( 2 пътувания с нощен автобус)

 

Общо нощувки: $60

 

Ханой - Ха Лонг Бей - $35 

Ханой - Чанг Ан - $22 

Ханой - Сапа - $50 (автобус отиване и връщане)

Трекинг - $23

Ханой - Хо Чи Мин - $30 (самолет)

Тур за тунелите Ку Чи - $8

Хо Чи Мин - Фу Куок - $35 (самолет)

остров Фу Куок - Сием Реп - $28

Сием Реп - Банкок - $40 (самолет)

Вход за Ангкор Ват - $20

Тук-тук - общо дадени за два дни - $15

 

Общо: $306

 

Храна+напитки: $200 (тук е значително по-малко, защото храната беше много евтина във Виетнам, но да кажем грубо 200)

 

Визи: 

Виетнам - $33 (8 за покана + 25 на място)

Камбоджа - $37

Тайланд - $35 

 

Общо: $105

 

 Всичко: $671 + допълнителни разходи $150 = $821

Удивително.  Само така... Приветствам...

 

Темата е точно ....и само за това....

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

На мен много ми харесват репортажите на Лили от Латинска Америка. Описва по дни къде, какво е посетено, преживявания, впечатления и приключения, следват снимки и накрая три реда за разходи: транспорт, спане, храна, музей, атракция.

 

След време цените няма да актуални, но поне ще знаем как върви инфлацията :)

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

На мен много ми харесват репортажите на Лили от Латинска Америка. Описва по дни къде, какво е посетено, преживявания, впечатления и приключения, следват снимки и накрая три реда за разходи: транспорт, спане, храна, музей, атракция.

 

След време цените няма да актуални, но поне ще знаем как върви инфлацията :)

 

И на мен ми харесва най-много от репортажите на Лили точно това,.   Приветствам..

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.