Прескочи до съдържание

Актуално София-Ниш


Препоръчани мнения

Предстой ми утре пътуване до Ниш.

От къде започва магистрала-след Димитровград ли?

Има ли някаква такса и възможност да объркам пътя.

За 1 път ще пътувам до Ниш.

 

Благодаря предварително.

Връзка към мнение

Предстой ми утре пътуване до Ниш.

От къде започва магистрала-след Димитровград ли?

Има ли някаква такса и възможност да объркам пътя.

За 1 път ще пътувам до Ниш.

 

Благодаря предварително.

Преди 3 седмици пътувах, няма никакви такси и няма как да го объркаш. Само и единствено направо :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Понеже и на мен ми предстои минаване на тази граница сравнително скоро, живо се интересувам от въпроса. А времето на първия ден от пътуването ни е ценно.

 

Предното ми пътуване (миналата година) минахме към 5,30 сутринта, и нямаше никакъв проблем, никакво забавяне.

Връзка към мнение

Има нова директвива на ЕС за задължителна проверка с компютър на всички граждани на ЕС минаващи през вътрешните и външните граници на ЕС. Не си спомням точно кога ще влезе директивата, но очаквайте скоро опашките на границите да станат по дълги :(

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Topfly каза:

Има нова директвива на ЕС за задължителна проверка с компютър на всички граждани на ЕС минаващи през вътрешните и външните граници на ЕС. Не си спомням точно кога ще влезе директивата, но очаквайте скоро опашките на границите да станат по дълги :(

 

Както се казва, "много" ме зарадва. Дано да влезе след края на април, че иначе.... :shout:

Връзка към мнение
преди 8 часа, Topfly каза:

Има нова директвива на ЕС за задължителна проверка с компютър на всички граждани на ЕС минаващи през вътрешните и външните граници на ЕС. Не си спомням точно кога ще влезе директивата, но очаквайте скоро опашките на границите да станат по дълги :(

Тъй като през септември обмисляме да направи един road trip, преминавайки и през Унгария, но отчитайки фактора "гастарбайтери" и сърбо-унгарска грааница, което почти сигурно означава големи опашки, обмисляме да минем през Румъния и да влезем през Ártánd (Google maps чертае от там маршрута). Имаш ли идея какво е положението там, има ли действително граничен пункт и какъв е трафикът от там..? Да не се окаже, че трябва да се връщаме обратно към друг КПП...

Връзка към мнение
Преди 1 час, chandni каза:

Тъй като през септември обмисляме да направи един road trip, преминавайки и през Унгария, но отчитайки фактора "гастарбайтери" и сърбо-унгарска грааница, което почти сигурно означава големи опашки, обмисляме да минем през Румъния и да влезем през Ártánd (Google maps чертае от там маршрута). Имаш ли идея какво е положението там, има ли действително граничен пункт и какъв е трафикът от там..? Да не се окаже, че трябва да се връщаме обратно към друг КПП...

 

Септември месец гастарбайтерите спокойно може да ги забравиш! Големият поток към Турция е юли месец, а в обратна посока последните 2 седмици на август. Училищата в Германия почват на 1-ви септември и повечето турци за тогава се прибират. Не забравяй, че и от Румъния има голям гасарбайтерски поток на румънци към Западна Европа.

Лятото на границата с Румъния също може да се случи да чакаш с часове, а пътищата са много по зле, защото има много малко магистрали, а трафикът е огромен. Минаване през Румъния препоръчвам единствено ако имате за цел да направите посещения на някои забележителности в Румъния.

Времето за чакане на румънските граници в двете посоки може да се следи онлайн на сайта на граничната полиция на Румъния цък

 

За минаване на сръбско-унгарската граница има няколко опции. Ако няма голям трафик най-бързо на границата на магистралата на Röszke. Ако има опашка най-добре е да минете през Bački Vinogradi-Ásotthalom. Това КПП е отворено само между 7 и 19 часа, като през него могат да минават само граждани на ЕС и Сърбия и рядко има дълга опашка. Друг вариант е КПП Томпа, но това е 1 час допълнителен път. Онлайн положението на унгарските граници може да се следи тук

 

Минаване през Хърватия към Централна Европа също е възможно, но там таксите за магистрали са много високи. Скоро смятах, че от сръбската граница до Дубровник отиване и връщане струва 95 евро само за магистрални такси. По мои наблюдения по късите отсечки са относително още по скъпи на километър.

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря за изчерпателния отговор. Хърватска е извън сметките. Планираме нощува в Дебрецен, след това към Краков и от там към Прага... Именно затова избрахме този КПП, но ще обмислим предложенията ти и ще следим и трафика от линковете, които си дал. А винетката в Унгария е само за магистралите, нали...? Бихме желали да ги избегнем, тъй като пътуването по тях е по-бързо - факт, но са скучни и не виждаш нищо от страната, през която преминаваш. Именно затова предпочитаме по-бавните, но живописни пътиша,

Връзка към мнение

Преди 2 седмици минахме от България към Сърбия през Калотина към 8 и нещо сутринта българско време. Никакво забавяне, сръбските митничари тъкмо се бяха сменили. Един автобус беше дошъл да ги извози. Предполагам и нашите се сменят по това време. От 90 километра между границата и Ниш около 60 са двупосочен път. По повод унгарската граница, чудехме се дали да минем през основното КПП Хоргош - Рьоске или през Бачки Виногради - Ашотхалом (отворено през деня само за коли). На магистралата в Сърбия нямаше трафик и решихме да се движим по нея. Голяма грешка. От Сърбия излязохме за няколко минути и после докато влезем в Унгария чакахме 2 часа и половина. Не знам на какво се дължеше, самите унгарци ни провериха много бързо, но чакахме много докато ни дойде реда. Ако сте с кола препоръчвам Бачки Виногради или Хоргош 2 (непосредствено до Хоргош). И за двете има табели на магистралата в Сърбия, а пътят се удължава само с няколко километра. Унгарската винетка струва около 9€ за 10 дни за лека кола. Изисква се само за магистрали, но пък си заслужава, унгарските магистрали са супер. Тол таксата за сръбската магистрала от Ниш до Суботица е около 10€. Може да се плаща с евро, динари и карти, курсът е точен. Магистралата далеч не е перфектна, но все пак си е магистрала и се пътува спокойно. 

Редактирано от TheLawyer90
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, chandni каза:

Благодаря за изчерпателния отговор. Хърватска е извън сметките. Планираме нощува в Дебрецен, след това към Краков и от там към Прага... Именно затова избрахме този КПП, но ще обмислим предложенията ти и ще следим и трафика от линковете, които си дал. А винетката в Унгария е само за магистралите, нали...? Бихме желали да ги избегнем, тъй като пътуването по тях е по-бързо - факт, но са скучни и не виждаш нищо от страната, през която преминаваш. Именно затова предпочитаме по-бавните, но живописни пътиша,

 

В Унгария винетката е само за магистралите и някои скоростни пътища, които са отбелязани със знак. В Румъния винетка трябва обаче за всички пътища и купуването на винетка не винаги е лесно. Миналата година винетки продаваха само на бензиностанциите на Петром. Ако пропуснеш първата бензиностанция може да се наложи дълго да караш без винетка. На границите по принцип има пуктове за продажба на електронни винетки, но миналата година пункта за винетки на КПП-то от където минахме беше затворен.  Едноседмична винетка е 3 евро, а месечната е 7 евро. Онлайн електронна винетка за Румъния може да купиш от тук (Не съм пробвал сайта).

 

От София до Дебрецен през Румъния ще е доста уморително да се мине за 1 ден и е доста трудно да се изчислят реалните часове. Гугъл мапс може да го забравите за Румъния. Трафикът винаги е много натоварен и каране със скорост дори близка до ограниченията е трудно. Няма да се излъжете много ако смятате средна скорост 50 км /ч. През Сърбия при спазване на ограниченията и почивки на 3-4 часа, средната ви скорост може да е двойна, около 100 км/ч.

Ако искате живописен път, минете през Русе и Карпатите, но минимумът за този маршрут е 2 дни до Унгария. Ако спирате да разглеждате може да са ви нужни и 3-4 дни.

В Унгария провинцията не е супер интересна, защото държавата е равнинна, а населените места доста си приличат. Има интересни градчета, но към тях може да се кривне и от магистралите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , Topfly каза:

...и купуването на винетка не винаги е лесно. Миналата година винетки продаваха само на бензиностанциите на Петром.

Само да кажа, че няма по-лесно от закупуването на румънска винетка... :) Винаги я купувам онлайн, имам си акаунт в rovinieta и изобщо не се занимаваме с бензиностанциите. Купуваме винетката преди тръгването, разпечатваме потвърждението и фактурата и това е. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 часа, TheLawyer90 каза:

 По повод унгарската граница, чудехме се дали да минем през основното КПП Хоргош - Рьоске или през Бачки Виногради - Ашотхалом (отворено през деня само за коли). На магистралата в Сърбия нямаше трафик и решихме да се движим по нея. Голяма грешка. От Сърбия излязохме за няколко минути и после докато влезем в Унгария чакахме 2 часа и половина. Не знам на какво се дължеше, самите унгарци ни провериха много бързо, но чакахме много докато ни дойде реда.

 

От време на време на време има подобни случки, но те стават когато арестуват някой наркотрафикант или трябва да изчакат различни проверки на съмнителни пътници.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , chandni каза:

Само да кажа, че няма по-лесно от закупуването на румънска винетка... :) Винаги я купувам онлайн, имам си акаунт в rovinieta и изобщо не се занимаваме с бензиностанциите. Купуваме винетката преди тръгването, разпечатваме потвърждението и фактурата и това е. :)

 

Сайта е читав, и аз съм го ползвал и препоръчвам

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Някой минавал ли е скоро и знае ли до къде стига магистралата от Ниш към България? Чух от познати, че доста са напреднали ? Аз последно съм минавал там преди 7 месеца някъде.

Връзка към мнение
преди 16 часа, Lyubina каза:

 

Както се казва, "много" ме зарадва. Дано да влезе след края на април, че иначе.... :shout:

 

Наредбата влиза в сила от утре 7-ми април :(

 

Цитат

Нови мерки ни бавят на румънската граница

Главният инспекторат на граничната полиция в Румъния обяви, че от 7 април ще започне систематичен контрол на границите на Румъния. Мерките включват проверки на документите на всички пътуващи в съответните бази данни, пишат медиите в северната ни съседка.

Проверките стават факт след влизането в сила на регламент 458/2017 за промени в кодекса на шенгенските граници, приет от Европейския парламент и Съвета на Европа.

Промените задължават държавите членки да извършват систематични проверки в съответните бази данни на всички лица, включително лицата, които се ползват от правото на свободно движение съгласно правото на ЕС (граждани на Съюза и членове на техните семейства, които не са граждани на ЕС).

Базите данни, в които ще се извършват проверките, обхващат Шенгенската информационна система и базата данни на Интерпол за откраднати и изгубени документи за пътуване (SLTD), както и националните база данни.

Гранична полиция съобщава, че се очаква увеличаване на времето за чакане при преминаване на границата.

https://fakti.bg/world/231071-novi-merki-ni-bavat-na-rumanskata-granica

 

 

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 39 минути , Topfly каза:

Наредбата влиза в сила от утре 7-ми април :(

 

Ясно. Не се радвам, но очевидно нямам алтернативи. Ще си преработваме плановете "в движение", ако се налага, че имаме срок да стигнем Аугсбург.

Връзка към мнение
преди 47 минути , Topfly каза:

 

Наредбата влиза в сила от утре 7-ми април :(

 

https://fakti.bg/world/231071-novi-merki-ni-bavat-na-rumanskata-granica

 

 

Не знам доколко може да се вярва на този източник. Досега винаги, когато съм минавал през Румъния и на влизане и на излизане са ми сканирали личната карта, но това отнема секунди. Така, че тази процедура не е нещо ново, явно просто ще стане задължително за всички преминаващи пътници.

 

преди 55 минути , П.Кръстев каза:

Някой минавал ли е скоро и знае ли до къде стига магистралата от Ниш към България? Чух от познати, че доста са напреднали ? Аз последно съм минавал там преди 7 месеца някъде.

Готовият участък е около Бела Паланка. Дължина около 25 километра, ако не се лъжа. Магистрален габарит, но с ограничение 80 км/ч. Явно ще се полага още един слой асфалт, тъй като маркировката е жълта, т.е. временна. Като цяло обаче пътят не е натоварен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , TheLawyer90 каза:

Не знам доколко може да се вярва на този източник. Досега винаги, когато съм минавал през Румъния и на влизане и на излизане са ми сканирали личната карта, но това отнема секунди. Така, че тази процедура не е нещо ново, явно просто ще стане задължително за всички преминаващи пътници.

 

 

Този източник намерих на български, но информацията я има и на други езици. Унгарците също въвеждат тази процедура от утре. Доста пъти съм минавал българо-румънската граница, но до сега само веднъж са ми сканирали документите. През останалите пъти само са поглеждали и са ме пускали. До сега по принцип беше дори забранено да се проверяват 100% от гражданите на ЕС, а само на случаен принцип или при съмнение проверяваха.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много харесвам Унгария, Будапеща ми е любим град, унгарците като цяло са готини хора (за унгарките, специално пък, да не отварям дума :biggrin: ) обаче унгарските митничари открай време са били едни от най-неприятни митничари :wacko:.
Все пак - скоро не съм пътувал сухопътно, дано се е променило това.:rolleyes:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ами с нас митничарите се отнесоха много добре, само ни накараха да отворим багажника. Само погледнаха без да ровят, още повече, че им казахме, че идваме от Белград. Иначе подкрепям горното мнение за Будапеща, унгарците и унгарките :ok:

Връзка към мнение

Някой има ли по конкретна информация колко време се чака на опашка на Калотина? В медиите пише за дълга опашка, но нищо по конкретно :(

На сръбско унгарската гранцица от както въведохоха новите мерки за проверки на всички документи се чака от 1 до 5 часа :(  Не знам какво ще стане лятото, когато тръгнат гастарбайтерите :(

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение

Хърватите от днес с разрешение на ЕС са спряли проверките с компютър на всички пътуващи към Унгария и Словения поради големите опашки на границата.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.