Прескочи до съдържание

Актуално София-Ниш


Препоръчани мнения

Ние минахме натам миналата събота и си отклечахме на границата.Почти 4 часа, после на  следващата -пак така. Имаше ужасно много хора, основно български коли и автобуси.нали предстоеше Цветница. 

Дано на вас да не ви е така, но предвид предстоящите много почивни дни, по-добре се приготви за чакане.Върнахме се снощи, около 20 ч. в обратна посока нямаше никого и минахме бързо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз два пъти като последния път беше преди два месеца минавам от България в Сърбия и обратно през Стрезимитовци. Пътя се удължава с 1 час, но освен мен на границата не е имало друг автомобил и се минава за 5 мин.

Ако трябва да се чака 2-3 часа на Калотина вижте този вариант.

Пътя до Стрезимитовци и след това е празен, няма никой кажи-речи.

Друг голям плюс е, че няма никави полицаи, с каквито 3 пълно от Калотина до Ниш

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Потвърждавам написаното от Alexander - имам роднини във Враня (сръбската), няколко пъти съм минавал през Стрезимировци и никога не е имало повече от 1 кола пред мен. И от българска и от сръбска страна пътят е двупосочен, но е доста спокоен и аз лично бих предпочел да се движа малко повече като разстояние, вместо да вися като прани гащи с часове на Калотина :)

Редактирано от tolysgg
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

На 13.04.2017 г. в 15:20, racing каза:

Ако някой ще минава Калотина днес, моля да напише как е положението на ГКПП...

Калотина -> Димитровград (около 6:00 ч. сутринта) - чакане около 2 минути общо на двете граници

Димитровград -> Калотина (около 2:00 ч. сутринта) - чакане около 5 минути общо на двете граници

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

На КПП Келебия-Томпа (Сърбия-Унгария) в момента се чака над 1 час. Освен това сняг вали в Сърбия и Унгария. Ето една снимка от преди малко за актуалното положение. В Унгария някои пътища са затворени заради паднали дървета.

17966231_10155248472501912_7033473393921

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Направо се замислих, дали да не ходя отново да сменям гумите на автомобила, че тръгваме след два дни. :unsure: Как ли е в Алпите ;) 

Връзка към мнение
преди 30 минути , Lyubina каза:

Направо се замислих, дали да не ходя отново да сменям гумите на автомобила, че тръгваме след два дни. :unsure: Как ли е в Алпите ;) 

В Австрия също вали сняг на някои места и следващата седмица също се очаква подобно време. Зимните гуми по принцип са задължителни между 1-ви ноември и 15-ти април, но времето следващата седмица ще си е за зимни гуми...

Връзка към мнение
преди 2 часа, Topfly каза:

На КПП Келебия-Томпа (Сърбия-Унгария) в момента се чака над 1 час. Освен това сняг вали в Сърбия и Унгария. Ето една снимка от преди малко за актуалното положение. В Унгария някои пътища са затворени заради паднали дървета.

Ние се върнахме вчера от Полша. Силен сняг ни валя в Полша и Словакия, бяхме тръгнали през нощта и беше доста кофти. Добре, че не сме сменили зимните гуми :)

 

Решихме да минем през КПП-то на Томпа, слязохме на Сегет (за да пътуваме повече по магистралата) и тръгнахме към въпросното КПП. Малко след градчето Mórahalom имаше табела, която показваше, че трябва да се отклоним наляво и ако по-рано знаците показваха  VAM TOMPA, то този път имаше друг VAM.... нещо друго. Реших да се доверя на табелата защото беше чисто нова, а навигацията в колата е с данни от 2013 година. Помислих, че са направили нов, по-пряк път, т.к. в района имаше доста нови участъци. Е, минахме през Ásotthalom след което се забихме в един брутален път, водещ към Kelebia и КПП-то на Томпа, който изглеждаше така:

 

Capture434.thumb.JPG.de2bae198350f271438b545a50029901.JPG

 

Това е снимка от Stree View на Google Maps, правена 2011 година. Вчера състоянието беше доста по-зле.  Казвам това, за да не се подлъже някой, да се отклони по същата табела. Карайте си към Томпа по белия път. Не мога да си обясня защо тази табела указваше да се отклоним наляво. Оставям 5% шанс да съм се объркал и аз, но съм 95% сигурен в това, което пишеше. В крайна сметка като време до границата ни беше едно и също, защото пътя е по-пряк, но все пак....

 

 

Малко прясна информация и за Ниш-София. След като се слеза от магистралата при Ниш състоянието е същото както и преди 6-7 месеца. Има само един отворен участък покрай Бела Паланка, като отновно не са отворени двете платна, а движението е двупосочно в едно от платната. Все пак участъка е по-скоростен.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , П.Кръстев каза:

Решихме да минем през КПП-то на Томпа, слязохме на Сегет (за да пътуваме повече по магистралата) и тръгнахме към въпросното КПП. Малко след градчето Mórahalom имаше табела, която показваше, че трябва да се отклоним на ляво и ако по-рано знаците показваха  VAM TOMPA, то този път имаше друг VAM.... нещо друго. Реших да се доверя на табелата защото беше чисто нова, а навигацията ми не беше актуална. Помислих, че са направили нов, по-пряк път, т.к. в района имаше доста нови участъци. Е, минахме през Ásotthalom след което се забихме в един брутален път, водещ към Kelebia и КПП-то на Томпа, който изглеждаше така.

VAM е митница на унгарски. Защо не минахте през КПП-то на Asotthalom? Това е най-малкото натоварено КПП, но е отворено само между 7 и 19 часа.

Връзка към мнение
преди 27 минути , Topfly каза:

VAM е митница на унгарски. Защо не минахте през КПП-то на Asotthalom? Това е най-малкото натоварено КПП, но е отворено само между 7 и 19 часа.

Да, знам че VAM е митница, имаше нарисуван и знака, който е за митница. От къде е трябвало да минем за него и къде точно се намира? Когато минахме през Asotthalom не видях никаква табела за КПП и продължих само направо. Явно там някъде съм сбъркал.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
преди 3 часа, П.Кръстев каза:

Да, знам че VAM е митница, имаше нарисуван и знака, който е за митница. От къде е трябвало да минем за него и къде точно се намира? Когато минахме през Asotthalom не видях никаква табела за КПП и продължих само направо. Явно там някъде съм сбъркал.

Не знам точно къде сте се объркали в Asotthalom, но явно сте търсели Томпа и това ви е объркало. Потърси в гугъл Бачки Виногради и ще видиш къде е КПП-то. Обиколката през Томпа е плюс минимум 1 час ако няма опашка на границата.

Малко информация за глобите в Унгария за превишена скорост. 30 000 форинта е около 100 евро, а 300 000 форинта са около 1000 евро.

 

12670901_894914540628712_533748164044455

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, Topfly каза:

Не знам точно къде сте се объркали в Asotthalom, но явно сте търсели Томпа и това ви е объркало. Потърси в гугъл Бачки Виногради и ще видиш къде е КПП-то. Обиколката през Томпа е плюс минимум 1 час ако няма опашка на границата.

Малко информация за глобите в Унгария за превишена скорост. 30 000 форинта е около 100 евро, а 300 000 форинта са около 1000 евро.

 

12670901_894914540628712_533748164044455

Т.е. ти препоръчваш Asotthalom. Колко време и километри се губят? Предстои ми лятото минаване от там. 

Връзка към мнение

Нормално си се минава на всички граници - нищо по-специално като  процедура и времетраене от това, което е било винаги. Не знам кой я насади тази параноя с опашките.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, Zaro каза:

Т.е. ти препоръчваш Asotthalom. Колко време и километри се губят? Предстои ми лятото минаване от там. 

Пътят е с около 5-6 километра по дълъг и около 10-15 километра се движиш успоредно с магистралата при ограничения 50 и 90 км/ч. Ако на КПП Röszke (магистралата) има по голяма опашка от 30 минути си струва струва да обиколиш. Предимството на КПП Asotthalom е, че от там може да минават само граждани на ЕС и Сърбия и турските гастарбайтери го заобикалят. На сайта на унгарската полиция може да следииш колко се чака на различните КПП-та цък

Информацията не винаги е много точна, но горе долу дава представа за положението. Ако пише, че времето за чакане е 0, това спокойно може да означава, че се чака 30 минути, но ако се чака 2 часа вероятно ще пише 1-2 часа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, Meidj каза:

Нормално си се минава на всички граници - нищо по-специално като  процедура и времетраене от това, което е било винаги. Не знам кой я насади тази параноя с опашките.

Какво означава, че няма нищо по специално като процедура? Българските, унгарските, румънските и гръцките митничари не прекарват ли 100% от документите на граждани от ЕС през компютъра? До сега нямаше такава процедура, а дори обратното само при извънредна обстановка можеше да се проверяват всички документи! След 7-ми ми април сайта на унгарската полиция показваше опашки по 1-2 часа в пиковите часове на границата с Хърватска, Сърбия и Румъния, а медиите твърдяха, че е имало опашки и по 3 часа. Извън пиковите часове е нормално да няма опашки, дори да проверяват 100% от документите на пътуващите.

Миналото лято в пиковите дни на минаването на турските гастарбайтери на Калотина и Röszke имаше опашки по 4-5 часа дори без да проверяват 100% от документите на гражданите на ЕС. Заобикаляне през Стрезимировци и Asotthalom в такива дни спокойно може да ти спести общо поне 6-7 часа при пътуване до или през Унгария. Това лято не знам какво ще стане ако не променят процедурата...

Чакането с часове на границата освен, че е неприятно може и да е супер нездравозсловно. Едно лято на Калотина за малко щяхме да се удушим. Опашката беше около 2 часа, температурата на въздуха беше около 40 градуса, а КПП-то е в котловина. За да не им е топло всички бяха пуснали климатика и мотора на колите работеше постоянно. При това положение почти не можеше да се диша от изгорелите газове без никаква възможност да отидеш на място с чист въздух. По едно време почна много яката да ме боли глава и да ми се гади :( Преживяването беше ужасно :(

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много полезна информация за ограниченията на скоростта и глобите в Унгария, Topfly . Изглежда има някакъв толеранс, който, ако превишиш ти налагат глоба. Тъкмо се чудех дали някоя камера някъде не ме е щракнала, въпреки, че не съм превишавал 150 км/ч. А отностно турските гастарбайтери, ами те просто си знаят един и същи маршрут и него си ползват, не знам защо. Затова стават и задръствания по границите. Иначе повечето от тях имат европейско гражданство и могат да минават там, откъдето можем и ние.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А какво означава "всички документи"? Едва ли се предполага, че трябва да си нося и паспорт за минаване през европейски граници? Голям талон на колата? Здравно-осигурителна книжка, европейска здравна карта?

Връзка към мнение
преди 58 минути , Lyubina каза:

А какво означава "всички документи"? Едва ли се предполага, че трябва да си нося и паспорт за минаване през европейски граници? Голям талон на колата? Здравно-осигурителна книжка, европейска здравна карта?

Става дума за паспорт или лична карта. До сега практиката беше граничарите просто да поглеждат документите и да те пускат и само който им се сториш по съмнителен те проверяват в компютъра. От 7-ми април има задължение личната карта или паспорта на всички преминаващи границата да се сканират в компютъра и да те проверят в три различни бази данни. Ако си терорист или престъпник така по лесно могат да те хванат или проследяват. Това сканиране на документите обаче забавя всеки пътник с минимум 30 до 60 секунди. Това не изглежда много време, но при хиляди чакащи на границата забавянето може да е с часове.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В Унгария бяха заложили радар на един от надлезите на магистралата, но патрулката беше на 20-30 метра от него. Много хитро, мисля си, че успях да реагирам навреме защото по навих поглеждам на всеки надлез още от далече като го наближавам.

 

Иначе следващия път ще мина през КПП на Asotthalom само за да видя какво представлява. :)

Връзка към мнение
преди 14 часа, Topfly каза:

Какво означава, че няма нищо по специално като процедура? Българските, унгарските, румънските и гръцките митничари не прекарват ли 100% от документите на граждани от ЕС през компютъра? До сега нямаше такава процедура, а дори обратното само при извънредна обстановка можеше да се проверяват всички документи!

Нищо специално като процедура. Винаги са прекарвали документите през машинката, може би не всеки път, но в голяма част от случаите. Освен това цялата тази процедура с прекарването от машинката отнема от 0 до 10 секунди повече от обичайното, някога дори по-малко от обикновеното оглеждане и огъване.

 

Иначе последната седмица минах около 6-7 пъти ЕС граници и не забелязах да има каквато и да било разлика. Единствено на сръбско-хърватската съм чакал около 50 минути, но не е било заради процедурата, ами заради обичайното им туткане и придаване на важност на граничарите. Реално автобус от около 40 човека мина за около 15 минути, като 1/3 от времето мина за две китайки...

 

 

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, Meidj каза:

Винаги са прекарвали документите през машинката, може би не всеки път, но в голяма част от случаите.

 

Не разбирам какъв е смисълът да спорим за факти :( До сега проверка на документи с компютър на граждани на ЕС се извършваше единствено по “оценка на риска“. Ако някой на някоя граница си е позволявал да проверява с компютър пътуващите в голяма част от случаите, това означава, че той не е спазвал закона, защото няма как да определи мнозинството от пътуващите за рискови. Последните 10 години на мен максимум 3-4 пъти са ми прекарвали документите през компютър, а имаше години, когато годишно 30-40 пъти минавах през КПП на ЕС.

Разбира се всичко зависи до това до колко изглеждаш рисков контингент на граничарите. Преди около 13-14 години има един период от няколко години, когато зимно време редовно ме проверяваха митничарите и трябваше да отварям постоянно багажа си. Доста се чудех с какво изведнъж съм станал подозрителен и един приятел ме светна, че постоянно носех една плетена индианска шапка от Перу. Явно за митничарите това е било сигнал, че съм бил в Южна Америка, а щом съм бил е възможно да пренасям наркотици. След като престанах да нося тази шапка на границата изведнъж излязох от групата на рисковия контингент и престанаха да ме проверяват :)

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 13 часа, Meidj каза:

Нищо специално като процедура. Винаги са прекарвали документите през машинката, може би не всеки път, но в голяма част от случаите. Освен това цялата тази процедура с прекарването от машинката отнема от 0 до 10 секунди повече от обичайното, някога дори по-малко от обикновеното оглеждане и огъване.

 

Иначе последната седмица минах около 6-7 пъти ЕС граници и не забелязах да има каквато и да било разлика. Единствено на сръбско-хърватската съм чакал около 50 минути, но не е било заради процедурата, ами заради обичайното им туткане и придаване на важност на граничарите. Реално автобус от около 40 човека мина за около 15 минути, като 1/3 от времето мина за две китайки...

Прочети още  

 

На Сръбско-Унгарската граница на 15.04 сутринта в 03:30 имаше опашка от поне 30 автобуса, които чакаха за влизане в Унгария. Толкова много не бях виждал никога, какво остава за този час....

От другата страна за влизане в Сърбия имаше опашка от сигурно 600-700 м, отново за този час, ми се стори много странно. Затова и навръщане решихме да минем през някой от алтернативните пунктове, но се получи объркване малко :unsure:

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 54 минути , Topfly каза:

Не разбирам какъв е смисълът да спорим за факти :( До сега проверка на документи с компютър на граждани на ЕС се извършваше единствено по “оценка на риска“. Ако някой на някоя граница си е позволявал да проверява с компютър пътуващите в голяма част от случаите, това означава, че той не е спазвал закона, защото няма как да определи мнозинството от пътуващите за рискови. Последните 10 години на мен максимум 3-4 пъти са ми прекарвали документите през компютър, а имаше години, когато годишно 30-40 пъти минавах през КПП на ЕС.

Разбира се всичко зависи до това до колко изглеждаш рисков контингент на граничарите. Преди около 13-14 години има един период от няколко години, когато зимно време редовно ме проверяваха митничарите и трябваше да отварям постоянно багажа си. Доста се чудех с какво изведнъж съм станал подозрителен и един приятел ме светна, че постоянно носех една плетена индианска шапка от Перу. Явно за митничарите това е било сигнал, че съм бил в Южна Америка, а щом съм бил е възможно да пренасям наркотици. След като престанах да нося тази шапка на границата изведнъж излязох от групата на рисковия контингент и престанаха да ме проверяват :)

Прочети още  

Уж говорим за факти, а пък се отнесе в някакви субективни разсъждения кого и защо проверявали по-често по границите. Същественият факт тук е, че документи през машинката са прекарвали винаги (кога повече, кога по-малко) и това не е някаква нито нова, нито кой знае колко времепоглъщаща процедура. Всеки, който е минавал КПП по 30-40 пъти годишно може да си направи сравнението.

 

Иначе на опашка от 30+ автобуса и аз съм попадал неведнъж - за последно миналата година по това време. Предполагам, че някой от пътниците в първия автобус е носил плетена шапка с пискюл и са решили да ги прекарат всички на машинката за всеки случай... :jester:

 

Връзка към мнение

Пресни впечатления: на Калотина, в 5,30 сутринта нямаше никой, минахме за минута-две. След това, на сръбско-хърватската граница, около 11,30 местно време чакахме приблизително 40-50 минути общо. Имаше си опашка, някои ги спираха и за митническа проверка.

Сняг няма. :) с изключение на източните части на Сърбия. 

Вдигнали са цените на тол-таксите с около 1 € в Сърбия и в Хърватска. Като сравнявам с миналата година и цената на горивото в Хърватска е по-висока (за същите пари заредихме почти 4 литра по-малко дизел.

Какво да се прави :) 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.