Прескочи до съдържание

Болоня и околностите за няколко дни с кола под наем


doni92

Препоръчани мнения

Специално в Лондон не съм карал, щото не обичам да шофирам в големи непознати градове. За Лондон няма никакъв смисъл според мен. Иначе аз за успокоение в Англия из полето вземах кола автоматик. Излиза доста по-скъпо обаче. Дори и така, от време на време по навик замахвах да отворя вратата с дясната ръка, опитвайки се да сменя скоростите. 

Иначе не е лесно да влезеш в насрещното, ако има трафик и маркировка се подсещаш. Ако няма нищо обаче, на пуст селски път в Шотландия на завой съм влизал в насрещното без да се усетя.

Аз не се считам за кой-знае какъв шофьор де.

 

 

Както казах, лявото движение е най-малкия проблем. Движението е изключително добре организирано с едни мини-кръгови кръстовища и е въпрос на минути да свикнеш с шофирането. Проблем е карането на автомобил с десен волан, защото всичко е наопаки, включително скоростен лост. Основният проблем обаче се нарича "Congestion Charge", който важи за територията на централен Лондон и е в размер между 10 и 15 паунда на ден. Освен това Лондон от години има огромен проблем с паркирането в централна градска част, а сумите за паркинг-метри варират от 10 до 50 паунда на ден. Нямам идея защо бих си причинил подобно нещо, иначе съм карал кола и в Лондон и в Париж и в редица други големи европейски столици и за мен проблеми от гледна точка на шофиране няма...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А до колкото за плановете на Дюк за първи план феновете на това мисля че ще клонят към 0. Не че не оценявам забележителностите на Болоня но три дена там и толкова забележителни места около него ми се струва малко като несериозен. Те и туроператорите не са се сетили да правят такива екскурзии. Може и с пари да се напълнят.

Шегувам се наистина.

Но ако все пак някой може да направи стойностни планове и финансово издържани защото ние всички затова сме тук за да си помагаме и да видим повече неща и да се предпазим от грешки които неминуемо всеки може да направи.

Иначе от полза са съветите със трафика които ще ги имам в предвид като да тръгна възможно по рано.

Връзка към мнение

http://www.autostrade.it/en/autostrade/percorso.do

Мисля, този сайт, би бил доста полезен за всички, които плануват обиколки с кола. Могат да се сметнат паричките за магистрали, моге да се види в реално време натоварването, има карта на камери...

Връзка към мнение

http://www.autostrade.it/en/autostrade/percorso.do

Мисля, този сайт, би бил доста полезен за всички, които плануват обиколки с кола. Могат да се сметнат паричките за магистрали, моге да се види в реално време натоварването, има карта на камери...

 

Да, това е задължителен сайт за пътуване в Италия с кола!

 

Още малко инфо. Магистралните такси се заплащат най-лесно с Visa. Бензиностанциите на магистралите по правило продават по-скъп бензин. По-евтините са без обслужване, плаща се само с карта. Движението между Болоня и Флоренция е почти изцяло натоварено целогодишно, защото това е планински район и там магистралата е само с по две ленти в една посока. Последни минавах по нея миналата година и имам спомен, че се подготвяше някакво разширение в най-тесните участъци, но не знам докъде са стигнали със строителството...

 

Отново предлагам опциите Лука и Равена - два от най-красивите италиански градове, които незаслужено остават встрани от туристическите програми...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Абе ние нямаме против кола под наем по принцип, просто маршрута ти ми се струва прекалено сложен за тия три дена. Първо на една страна, после на друга чак оттатък Болоня, много обикаляне. Аз бих направил нещо по-компактно, но то си е въпрос на вкус. Кола под наем съм взимал много, даже от къщи до летището, ама при правилните обстоятелства.

 

Много офтопик ще стане и шефа ще се сърди, ама за Лондон, проблема с лявото движение е че контролите на колата са обратно, не самото движение. Аз за това взимах автоматик. Ако имаш паркинг към хотела, действай. По мое време също така имаше автобуси easybus и greenline от Лутън до Лондон за 1-3 паунда.

Редактирано от neuromancer
Връзка към мнение

Засега, аз лично, май ще се огранича до Модена, Formigine, Maranello (петък), Ferrara (и евентуално Равена) за събота, и Болоня, естествено, за неделя.

Коментари? Може и да критикувате (ама малко, че не търпя) :P

 

Редактирано от vesi
Връзка към мнение

Другата седмица ще летя за Болоня. И аз имам 3 дни там и в началото исках да обиколя всичко възможно, но бързо се отказах. Предпочитам да видя по-малко места, но да усетя атмосферата. Все пак това е Италия. Програмата ни е 1 ден в Болоня, 1 ден във Венеция и 1 ден в Сан Марино и наоколо, останалото друг път. Все пак винаги могат да се намерят евтини самолетни билети за друга мини екскурзия.

 

ПП: Няколко въпроса за градския транспорт. И в Италия ли спирането на автобусите става с вдигане на ръка? Четох, че има талончета с по 10 билета, но могат ли да се ползват от двама души едновременно и така и не разбрах от къде точно се купуват?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако няма други хора на спирката е добре да вдигнеш ръка, за да спре автобусът. Добра програма, а с какво ще се придвижваш от Болоня до Венеция и Сан Марино?

Връзка към мнение

Болоня - Венеция с влак

Болоня - Сан Марино с влак до Римини и после автобус

За сега това е плантът. Има ли друга алтернатива освен автомобил?

Редактирано от eve
Връзка към мнение

Може би има автобуси, но не те съветвам с тях, защото със сигурност ще пътуваш по-дълго. И един съвет, въобще не си губете времето в Римини, а директно се насочете към Сан Марино, защото там има какво да се види, а ви трябват поне няколко часа...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И един съвет, въобще не си губете времето в Римини, а директно се насочете към Сан Марино, защото там има какво да се види, а ви трябват поне няколко часа...

Дюк, дай моля малко повече инфо какво интересно има в Сан Марино, че и аз планирам една тридневна разходка до Болоня ...

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Дюк, дай моля малко повече инфо какво интересно има в Сан Марино, че и аз планирам една тридневна разходка до Болоня ...

 

Най-лесно е да погледнеш снимките, знаеш къде, но не в моя профил, а в този на Тити. Иначе, мястото е уникално. От едната страна виждаш адриатическото крайбрежие, а от другата страна Апенините и всичкото това на 750 м. надморска височина. Не може да бъде разказано, трябва да се види, но определено си заслужава. Сан Марино е също така безмитна зона и е пълно с евтини маркови стоки. Ако пък решиш да преспиш там ще ти дам координати на хотела, в който отседнахме ние. Особеното е, че предлага един от най-добрите рибни ресторанти в Италия и наистина приготвят морските дарове превъзходно...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да не забравиш да пробваш някое Ферари от Маранело.  :) Препоръчвам ти 599XX  и леко с дясното краче. :biggrin:

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

ОК, мерси, ще погледна :)

(иначе пазаруване не ме интересува, мразя да пазарувам)

И едно скромно мнение от мен.Ако ходиш до Сан Марино,само на 30км от него се намира Сан Лео.Една истинска Италия!Малко селце (около) 400-500 човека.Съшо като Сан Марино се намира на един висок хълм,има пряка видимост към Сан Марино.Или най-точно го каза един италианец:ако искате да видите същинската Италия посети Сан Лео.Също така на 50-60 км южно от Сан Марино...директо по магистралата покрай Римини сюд може да отидете до Урбино!Родното мястна на Рафаело ,градче с Университет и библиотека от 1540г...и далеч от ЕУ туристите.Има само италианци.И ако си падаш по малко друг вид история само на 70 км югозападно от Болоня,на 15км западно от Форли се намира градчето Алта Предапио.Това е родно място на Мусолини.Родната му къща е музей,оосбено посещаван е гроба му.В града има поне 2-3 магазина за сувенири от периода 1922-45г.Доста интересно е!....за сведение всичко това съм го посещавал ,като съм използвал рент-а- кар нает от летище Форли.Колата ти дава много свобода...и печелиш време.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

И едно скромно мнение от мен.

Мерси много :) , много обичам точно такъв тип информация за такъв тип места, а не за традиционните туристически неща ... :)

Но все пак ще сме само за три дни, та няма как да правя много сложна програма ...

Връзка към мнение

Да не забравиш да пробваш някое Ферари от Маранело.  :) Препоръчвам ти 599XX  и леко с дясното краче. :biggrin:

Как става тая работа организационно , колко пари струва? ;)

Връзка към мнение

Чета мненията ви и постоянно се изумявам. Сигурен съм че много сте пътували и вашето мнение е важно или меродавно. Но извинете ме да ви репликирам че одобряване една тридневна програма и давате съвет да обикалят хората дори на по дълги разстояния(сан марино)отколкото до флоренция. Противоречивото е че когато препоръчвате пътуването колата от рента кара дава свобода. Но е лесно да се каже че е бясно препускане по италианския трафик който никой от вас не би си го причинил. ...

Може би греша но всички които пътуват и се наричат пътешественици и са в този форум искат да отидат на повече места за по малко време. Да са някъде на различно място та дори и по пет пъти там. Но да споделя че в лични съобщения вече ми споделят че там трафик в момента няма и е по спокойно от българските магистрали. Което е добре като информация за всички които искат да обиколят околностите на болоня. Включая Венеция Флоренция или сан Марино. За всяко едно от тях според мене се нуждае от един добре организиран ден. Било то с влак или с кола под наем. Ако сте трима или четирима това ще ви бъде изгодно с кола ако сте по малко то и влака е решение стига да бъде добре организирано за да не се висне излишно по гарите в чакане на удобния или неудобния влак.

Връзка към мнение

Нещо не се разбираме, струва ми се. Сан Марино за един ден е ОК, Флоренция за един ден е кощунство. По-простичко не мога да го напиша, съжалявам...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Другата седмица ще летя за Болоня. И аз имам 3 дни там и в началото исках да обиколя всичко възможно, но бързо се отказах. Предпочитам да видя по-малко места, но да усетя атмосферата. Все пак това е Италия. Програмата ни е 1 ден в Болоня, 1 ден във Венеция и 1 ден в Сан Марино и наоколо, останалото друг път. Все пак винаги могат да се намерят евтини самолетни билети за друга мини екскурзия. ПП: Няколко въпроса за градския транспорт. И в Италия ли спирането на автобусите става с вдигане на ръка? Четох, че има талончета с по 10 билета, но могат ли да се ползват от двама души едновременно и така и не разбрах от къде точно се купуват?

Приветствам тридневната ти разходка и смятам плана ти за удачен. И аз не смятам че всички градове ще можеш да обиколиш и да им обърнеш внимание. Определено се насочи към една дестинация на ден. Но ти пишеш сан марино и околностите. Това ако си с влак го забрави. Отиваш от точка до точки времето за един ден е ограничено което да вземеш на предвид. С интерес ще очаквам да споделиш проблемите и удоволствията по маршрута ти. Весело изкарване.
Връзка към мнение

Мерси много :) , много обичам точно такъв тип информация за такъв тип места, а не за традиционните туристически неща ... :)

Но все пак ще сме само за три дни, та няма как да правя много сложна програма ...

А и ,ако не ти се ходи много ,много с кола ,ето едно предложение за 2-3 дена в Болоня.Задължително Университета(най-стария) в света.11 век!!Също така площада на Нептун,кметството,двете кули от средновековието със съответните статуи на някой си Папа.На другия ден се мяташ на влака за Модена(пътнически):-))))по евтин е и отиваш да разгледаш Консерваторията,Военната академия(отвън),Дуомо-то и Катедралата с гроба на Павароти.Посещаваш и магазините с истински оцет "Балсамико"Обикновения е около 6-7 Еу за 200 мл ,а този който е "Лимитид едишън е около 45 ЕУ за 700 мл.(само да не си с ръчен багаж,защото ще ти го конфискуват на летището:-))Прибираш се в Болоня и хапваш...тортелини ди Болоня,спагети Болонезе ...и т.ц.Не случайно и казват мазната,дебелата Болоня италианците.Там е един от центровете на гастрономията.И последният ден ,ако си падаш по автомобили отиваш пак в Модена ,първо посещаваш музея на Мазерати,който се намира в града....после на 10 км от него е музея на Ферари.Като и за двата е хубаво да имаш резервации.А на връщане ,ако остане време от Болонската гара хукваш към музея на моторите"Дукати",който не е никак далеч-))).За сведение билета до Модена с влак е 7 еуро и се пътува 30 минути.На другия ден се мяташ на Уизз и ,ако няма изцепки за 1,20ч си в София и като минеш терминал 1 и видиш действителността ти става лошо.....но така е.,

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Нещо не се разбираме, струва ми се. Сан Марино за един ден е ОК, Флоренция за един ден е кощунство. По-простичко не мога да го напиша, съжалявам...

Нещо не се разбираме. Да кажеш на някой че един ден в сан марино е ОК при 6 часа пътуване и трансфер с влак според мен е кощунство. А във флоренция 6 часа са си там в повечето случаи е достатъчно за да дойдеш следващия път и да и се насладиш отново. Да си против заради бясното препускане по магистралите а да приветстваш дестинация която с достатъчно време на пътуване и престои е ОК аз недоумявам.
Връзка към мнение

Приветствам тридневната ти разходка и смятам плана ти за удачен. И аз не смятам че всички градове ще можеш да обиколиш и да им обърнеш внимание. Определено се насочи към една дестинация на ден. Но ти пишеш сан марино и околностите. Това ако си с влак го забрави. Отиваш от точка до точки времето за един ден е ограничено което да вземеш на предвид. С интерес ще очаквам да споделиш проблемите и удоволствията по маршрута ти. Весело изкарване.

Под "околностите" визирам Римини и то по-скоро за следобедна разходка по плажа и топване на краката в морето. Разбрах, че няма какво толкова да се види там. Ако греша поправете ме.

Връзка към мнение

Под "околностите" визирам Римини и то по-скоро за следобедна разходка по плажа и топване на краката в морето. Разбрах, че няма какво толкова да се види там. Ако греша поправете ме.

Ма Римини може да се гледа само транзит от Магистралата Болоня-Анкона-)))Колкото интересни неща могат да се видят в т.н. Олимпийска Ривиера в Гърция,толкова и в Римини.А само на 30 км от Римини е Сан Марино,а още по близо е Равена.Град с УНИКАЛНИ мозайки.Лятната резиденция на император Юстиниян и имериатрица Теодора.Такова нещо не се вижда всеки ден!!!!А  да си топнеш крака може и в Панчарево.Толкова интересно място и като Римини.

Връзка към мнение

 

Под "околностите" визирам Римини и то по-скоро за следобедна разходка по плажа и топване на краката в морето. Разбрах, че няма какво толкова да се види там. Ако греша поправете ме.
Ма Римини може да се гледа само транзит от Магистралата Болоня-Анкона-)))Колкото интересни неща могат да се видят в т.н. Олимпийска Ривиера в Гърция,толкова и в Римини.А само на 30 км от Римини е Сан Марино,а още по близо е Равена.Град с УНИКАЛНИ мозайки.Лятната резиденция на император Юстиниян и имериатрица Теодора.Такова нещо не се вижда всеки ден!!!!А да си топнеш крака може и в Панчарево.Толкова интересно място и като Римини.
Да. Равенна е на 80 км и изглежда добре да се отскочи пътьом от Сан Марино а ако да си топнеш краката в морето (което и аз предпочитам )във удобно време е по различно от всички идеи за разглеждането на ценностите на италия и е добра идея и в Равена.
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.