Прескочи до съдържание

Обща активност

Автоматично обновяване

  1. Последния час
  2. Един майстор-плочкаджия (или от типа) много бързо ги събира. То пък защото декларирането е нещо много сложно. Чаках за каса на Уникредит, един чичо с анцуг пред мен си внесе по лична сметка 160k лв. Касиерката го пита - какво да пиша за произхода на парите? Той вика - бизнес. И това е декларирането.
  3. Kosta Grudov

    Езерото Комо и Беладжио за 4 дни- съвети

    Не бих пропуснал Верона - и ние го направихме за ден от Милано и изобщо не съжалявам, даже ако имам възможност бих се върнал пак. От всички места в района, които посетихме, Верона ми хареса най-много, заедно с Беладжио. Подкрепям мнението на Дани, че по-скоро Венеция може да се пропусне, но за day trip Верона си е напълно ок.
  4. Ми то тогава и банковата сметка му товари бизнеса, дай и нея да му я поеме клиента( то не че не го прави де). Като са толкова опърпани тез търговци да направят възможност с блинк п2п да се плаща. Така ще могат и касовия апарат да си премахнат(още един разход), но дали ще си намалят цената? Ако не могат да си ценообразуват правилно продукта е друг въпрос. Истината е че не малка част от търговците предпочитат кеш, за да крият оборот. Та в тоя ред на мисли - абе как събирате 9к+ кеш да вкарвате по банкомати и как точно под определената граница без деклариране 🙂
  5. horus92

    Планиране на прибалтийска инвазия

    В Талин е доста приятно и в Noblessner за гледане на залеза. Правят някакъв нов квартал и облагородяват крайбрежната ивица. Има една каравана за храна Barbossa, където правят невероятни скариди темпура, а и другите неща са им много добри. Има и някакви по известни барове, но храна и питие на караваната или сърф бара, са достатъчни и да се наслаждавате на последните лъчи на слънцето. Kadrioru също беше много приятно място, в момента има доста приятна изложба. Паркът е чудесен за почивка под някое дърво. Музеят Kiek in de Kök беше доста интересен. Има хубава тераса, за която даже май не трябва билет, перфектна за кафе докато долу в градината едни дами свирят на струнни инструменти. В Талин със сигурност има какво да се прави 2 дни, даже не стигнах до хипстърията зад гарата, че заваля доста, а бингото с автобусите, на които трябвало да махаш май, не ми се получи. В Хелзинки прекарах 2 дни. Да няма нещо невероятно впечатляващо, но пък там направих изненадващо най много крачки от цялото пътуване. Много е приятно за разходка извън центъра, много зелен и спокоен град. Като цяло обичам да се мотая и из кварталите им, да видя как живеят хората. Всичко пеша, само до терминала хванах трамвая. За който харесва файн дайн в ресторант Ragu имат 3-4-5 степенни менюта на фиксирани цени. Да пак е скъпо, започва от 50 евро до към 67, но имайки предвид генерално цените как са, това е съпоставимо със София за аналогични места. А храната беше изключително вкусна и напълно достатъчна. В понеделник тоя град е много умрял, за щастие във вторник живна. Ако обиколите езерото зад библиотеката до гарата, има едно кафе с много хубава гледка, ама десертите им не струват, за питие с гледка става и без това гларусите ще проявят интерес към храната ви. Крайбрежната ивица в Ullanlinna е супер за разходка. Сега точно приключвам моето пътешествие Стокхолм, Хелзинки, Талин, Рига и съм очарован. Изключително спокойни и приятни градове, но е и интересно как минавайки на изток започват да се появяват познати черти у хората. На ферито към Талин изведнъж количеството грим и цигари стана доста по високо от скандинавските държави. Всъщност още нямам впечатления от Рига, понеже днес ще я обикалям, имам само бегли.
  6. Не намерих друга тема за Киргизтан и ще оставя тук малко впечатления. Много красива откъм природа страна и ме е много яд, че бях само 4 дни. Пегасус с цена от 105е София - Бишкек - София за края на юни си беше подарък. Имаше си избор на дати много. Много евтина храна и настанявания. Добра водка също/8-10лв/. Много чисто. От 3-4 години масова кампания в тази насока и......глоби за нарушителите. Имах чувството, че даже превъзхождат японците. Сигурност. От много години/от соца/ не бях виждал малки деца да играят по тъмно сами без родители. Бишкек - нищо особено, 3-4 часа са достатъчни. Имахме план за 2-3 тура, докато не отидохме в парка Ала Арча. Много пътеки с различна трудност и височина, стигат до около 4300мнв. И невероятни гледки. Два поредни дни с различни трекове, достойни за сравнение с Патагонските, според мен де. Не ви трябват никакви турове/доста скъпи/. Има автобуси от Бишкек от 7 - 20ч, през 20 минути. Цената е 50/40 плащане с карта - само Виза/сома - 1/0.80/лв. Вход в парка 200 сома/4лв/. Всичко 6лв. Бих направил още поне 3 трека. Пак ще се повторя - отлична дестинация за любителите на красива природа и трекове. Безумната евтиния според мен, още най-много година - две.
  7. дядо Пепи

    Авиоинциденти...

    Индикация няма. Поне на самолетите, които познавам, изучавал и експлоатирал. Най-вероятно са били с включен автопилот, нещо напълно нормално. Елеронът е една подвижна плоскост. Под нея има горивопроводи, хидропроводи, кабелаци и какво ли не. Може би ще има някакво усещане за нарушение на потока, обтичащ крилото. Но чак толкова голямо едва ли. Само екипажът може да каже какво е усетил при тоя инцидент.
  8. Намалянето на печалба, но спечелване на нов клиент (и все пак генериране на реална печалба) категорично не е същото като това клиента да плати 102 вместо 100 лв. В този случай директно и реално губиш 2 лв. Търговецът просто трябва да калкулира в стойността на услугата/продукта и разхода си за банкови услуги - по същия начин, като всички други негови разходи. А ако не желае да го прави с цел да има по-ниски цени и да привлича повече клиенти - да си понася стоически таксите и да не мрънка. Всичко друго е неприемливо. Няма логика и клиентът да плаща (или поне не видимо) банковите такси на търговеца. Както и да има 3 различни цени - за плащане с кеш, с дебитна или с кредитна карта. Звучи абсурдно. Давам пример. Фирмата ми организира събития от години и продаваме билети за тях. Когато навремето на пазара навлезнаха фирмите за дистрибуция на билети веднага почнахме да ги ползваме, но те слагат комисион и първоначално през тях продавахме на крайния клиент "20 лв. билет + хх% комисионна за билетопродавача". Познай до 3 пъти дали това не предизвика буря от негативни коментари, което доведе до реален спад на продажби. Не беше ок. Накрая просто вдигнахме леко цената на билетите, включихме таксите в цената и всички бяха щастливи. Въпрос на маркетинг.
  9. Зависи от търговеца. При някои търговци с голям оборот се налага ползването на инкасо за изнасяне и обработване на кеша. Това струва пари (наемане на хора, плащане на застраховки на парите, допълнително време за отчитане и обработка) и носи допълнителни рискове (кражба, човешка грешка при отчитане) и тн. За такива търговци плащането с карта си е направо удобство.
  10. Това съм писала януари 2023
  11. Принципно и аз съм на мнение, че надценката е доста по-голяма от таксата към банката и не би трябвало да е проблем за търговеца. @Zlia е изложил добре аргументите. Отделно не мога да разбера минималната сума за плащане при положение, че банката взема процент от транзакцията. Иначе след развода ми с Уникредит (а брака ни беше почти 25г...) след като махната картите Виза, се спрях на Пощенска. И те не са цвете за мирисане и имат абсурдни правила - 3 плащания с картата по дебитната сметка, за да се намали месечната такса на половина. Познайте колко пъти плащам с тази карта на месец: Даже вече ме знаят в магазина до нас като отида с едни солети и вода за детето и едно кисело мляко и искам да платя на 3 пъти 🙂 Но пък е дебитна златна от МК и дава 4 посещения. Иначе всичко бухам със златната кледитна от Виза, че хем има кешбек, хем си ходим по двама в салона на Т2.
  12. Е, ти сам си го каза. Не виждам какво не ти е ясно. Ако търговецът трябва да приеме леко понижение на печалбата си, защо купувачът да не приеме да плати малко по-висока цена? Нищо не губи, само би платил точно толкова повече, с колкото смяташ, че е приемливо търговецът да намали печалбата си. 18 вместо 20 лева горница в твоя пример е точно 10% печалба. И явно пропускаш факта, че не цялата търговия е с готови продукти - парче сирене, което режеш на две и продаваш за секунди. Има сектори, където продукт или услуга започва да се изработва при появата на клиент. Ако, следвайки твоя пример, горницата на търговеца е 18 вместо предвидените от него 20 лева (колкото и бакалски да е примерът), за работния ден, в който той произвежда Х броя от продукта/услугата, печалбата му е Y-10%. Ако неговата дневна производителност е 20 броя от продукта/услугата, за да докара същата печалба, той трябва да произведе 22 бройки. Това на свой ред означава, че той трябва да съкрати времето за изработване на 1 брой, за да може да докара дневна производителност от 22, вместо 20 броя. Това пък е възможно да доведе до понижаване на качеството. Има един куп неща под повърхността, които не само че са невидими за много хора. Няма логика един и същи продукт да носи различна печалба на търговеца според начина на плащане.
  13. Аз имах полет Варна Абу Даби на 18ти и преди два дни го махнаха и автоматично ми дадоха за 21ви... Сега обаче гледам, че не могат да се купуват полети Варна Абу Даби от 14ти юли нятатък....явно ги спират. Сега обаче въпроса ми е дали, ще дадат опция Букурещ Дубай, за сметка на полета който ми анулират?
  14. Днес
  15. Не доказваш, а само заявяваш. След това те си правят ревизия и ти отразяват сумата по сметката. На мен миналата година ми глътна 1200 лв. и до няма и седмица ми ги върнаха.
  16. Да, нещо разместват, защото не ми излизат никакви полети, а аз имам полет за януари, който си седи.
  17. Е явно и ти не ме разбра. Аз казвам, че търговеца също има полза и дори смятам, че е по-голяма.
  18. Coo

    Хумор

    Когато минаваш през първа класа:
  19. Няма никаква логика таксата за картово разплащане да бъде поемана от купувача. При продукт за 100 лв. и плащане с карта таксата на банката варира от 0.50 до 2 лв. Да, но търговецът е купил този продукт за 80 лв. и препродавайки го за 99.50 или 98 лв. (след удържане на такса) той не губи нищо, а просто намаля леко печалбата си. И по-скоро ще загуби изцяло клиент (и 18-19.50 лв. печалба), който няма кеш или не иска да плати кеш. Никакво неудобство за търговеца не виждам, а само полза. Аз например почти никога не плащам кеш и подминавам кешови търговци. Между другото плащанията по банков път струват нула лева, ако си клиент на нормална банка или Револют, та и това не е довод.
  20. Мисля, че не разбираш какво имам предвид. Ти говориш за плащане в брой, аз - че таксата трябва да се поеме от този, който се възползва от услугата - както при плащане по банков път. А процентите не винаги са калкулирани.
  21. След като за 10 лева намериха начин, значи има начин. Отварят банкомата, броят парите.
  22. Обяснявам. На ден продаваш 100 броя от този продукт и ти се налага да прибереш една бала с пари, което винаги носи риск. Осчетоводяването е далеч по-лесно. Риск за фалшиви банкноти няма. Въпросните “загубени” проценти винаги са калкулирани в цената.
  23. Duke

    Авиоинциденти...

    Интересно как пилотите не са разбрали за откачането на част от елероните. Няма ли някаква светлинна/звукова индикация в кабината при подобен инцидент? От друга страна това не променя ли аеродинамиката на самолета?
  24. Втори ден зимното разписание е свалено до Абу Даби от София и нещо сигурно мъдрят отново. Имам полети за декември и стоят още та сигурно разместват.
  25. А, как доказвате, че действително сте депозирали еди колко си банкноти на еди каква си стойност, но банкомата ги е глътнал без да отрази сумата по сметка?
  26. Преди години Уникредит имаха със сигурност. Обяснявам. Ти продаваш продукт за 100 лв. Идвам аз и искам да платя по начин, по който ти ще получиш 98 лева. Къде виждаш удобство за търговеца?
  27. Остров Тасос, чадър и шезлон на плажа 50 евро с включени 2 питиета.
  1. Зареди още
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.