Прескочи до съдържание

Дежурната инфографика - какво жертваме заради пътуванията


Препоръчани мнения

Май от близо месец не сме дъвкали поредната стъкмистика, мисля е време :)

 

Доста обширно проучване на trip advisor за настроенията на пътуващи и хотелиери през идните години. На мен най-любопитната секция ми беше, че 88% от хората са готови да правят саможертва в името на пътуването. Дайте ми ги останалите 12%!!!!!

 

Саможертвите включват основно излизания вечер, вечеря в ресторант, дрехи, цигари...около 5% биха си лишили детето от грижи, забавления и образование!

 

Ок де, подозирам, че аудиторията на проучването е била от предимно пътуващи, не съм сигурен, но 88% склонни да правят жертви за пътешествия ми се струва супер висок процент!

 

Друго любопитно е, че генерално хората по света предпочитат да идват в Европа. А пък европейците са ни интересни други континенти, the grass is always greener on the other side :)

 

Има и други любопитни данни, приятно четене. 

 

 

източник: http://www.tnooz.com/2013/09/10/news/desire-to-travel-sees-consumers-make-sacrifices-and-borrow-says-tripadvisor-infographic/

 

tripadvisor-tripbarometer.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това ми звучи като поредното изследване на британските учени, тип "след дългогодишно изследване разбрахме, че хората които имат сиви очи по-често падат по нос!"

Редактирано от Elena
  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Аз съм си домошар и по този параграф спестявам доста за пътувания. Рядко ходим по заведения, а от доста години и спряхме да пушим. Сега като се замисля, сигурно доста "безплатни" пътешествия сме навъртели благодарение на липсата на тези разходи...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз съм си домошар и по този параграф спестявам доста за пътувания. Рядко ходим по заведения, а от доста години и спряхме да пушим. Сега като се замисля, сигурно доста "безплатни" пътешествия сме навъртели благодарение на липсата на тези разходи...

 

Мисля си, че по подобие на банките и кредитите, ние като цяло сме доста неудобни клиенти за туристическия бизнес. Не плащаме за екскурзоводи, генерално не се набиваме в шоу програми със скъпи напитки, бягаме от фабриките, въобще кошмар за индустрията :)

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Мисля си, че по подобие на банките и кредитите, ние като цяло сме доста неудобни клиенти за туристическия бизнес. Не плащаме за екскурзоводи, генерално не се набиваме в шоу програми със скъпи напитки, бягаме от фабриките, въобще кошмар за индустрията :)

...че на всичкото отгоре и някой излавя, пък след това всички доволно се възползваме къде що има хотелска "грешка", или на авиокомпания  :lol:

Направо туристи "мечта" за туристическия бранш, в което и от направленията му да се сетиш. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не мога да кажа , че пестя целенасочено за пътувания . Излизам си нормално , спрях да пуша преди години , но това няма връзка. Ако е пестеливост , че ползвам  стара  слушалка Nokia и нямам нужда от нов престижен автомобил нека  съм пестелив. аз обаче не изпитва вътрешна необходимост да харча за такива неща  независимо дали пътувам или не.

Все пак не съм най-неудобният клиент , защото обичайно отделям ако не цял ден поне 3-4-5 часа за шопинг в градове като Лондон , Ница или Берлин например.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

То ясно, че на всеки нивото на комфорт е различно. Но аз от себе си съдя, че буквално живея в дупка, но за сметка на това съм видял от Австралия, през Азия, до Исландия и САЩ. За мен няма две мнения, че размяната си заслужава. Други хора пък държат на жилищния комфорт, та от тая статистика ме изненадва, че първият тип са доста повече. Но може би идва от там, че в анкетата са участвали хора, които по принцип обичат да пътуват, което я изкривява доста...не знам, не ми се дълбае да им видя метода на проучване. 

 

А че оставяме пари е ясно, но то и като вземеш кредит от банките и го изплащаш редовно също плащаш лихви :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Много интересна стъкмистина наистина! ;-)

 

Ние сме пример за едни хора, които не се женят заради пътувания. Просто винаги като си помислим за сватба си казваме: "Ех, с тези пари сега можем да отидем до... еди-къде-си." и ей така от няколко години ходим до еди-къде-си и не правим сватба.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Айде сега оправдания  :P  То между това да сте женени и да правите сватба  си е гора разлика . 

Аз ако бяха намерил да съм се оженил , а пътуванията все ще ги натъкмим някак си. :rolleyes:

Връзка към мнение

Много интересна стъкмистина наистина! ;-)

 

Ние сме пример за едни хора, които не се женят заради пътувания. Просто винаги като си помислим за сватба си казваме: "Ех, с тези пари сега можем да отидем до... еди-къде-си." и ей така от няколко години ходим до еди-къде-си и не правим сватба.

 

Трябва да завъртиш икономиката, вместо да получавате сервизи с чинии и прахосмукачки от гостите, може примерно ваучери за билети за авиокомпании :))

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Трябва да завъртиш икономиката, вместо да получавате сервизи с чинии и прахосмукачки от гостите, може примерно ваучери за билети за авиокомпании :))

Чудесна идея бих казала! :good:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Наскоро срещнах една приятна мисъл, която гласеше че туристите не знаят къде са били, а пътешествениците незнаят за къде по-напред да тръгнат :blush:.

Иначе мисля, че горепосочената статистика цели да ни подшушне че през 2014 ще има много повече пътуващи :) - т.е. тия дето не са се сетили да тръгнат да пътуват- да се сетят! :)

Разрешавам въпроса със средствата като живея скромно, ама не щото искам да пестя- а защото не ме бута отвътре да харча пари за глупости....ама то как да ме бута като нямам време за тях- само билети и маршрути гледам :lol:  :lol:  :lol:

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Според мен не могат да се генерализират нещата така. Не може да се сравнява едното пестене с другото - от една страна имаме хора, които пестят от това да отидат два пъти седмично на ресторант, вместо 4-5 пъти, а от друга - хора, които пестят като не ходят въобще по ресторанти и пазаруват само на промоция от супермаркетите. Всички сме наясно, че първите ще си позволят да отидат на пътешествие до екзотична страна или такава в Европа, а другите цял живот ще си останат с мечтите. Страшно много ме дразнят такива изследвания и статистики.

 

П.С. сори, ако съм малко груба :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ма тя тая тема е за да те дразнят :) Общо взето си имаме традиция вече тук да пускаме подобни, като цяло никой не ги приема насериозно, ама лаф става, колкото да се ръчкаме, а има и тук-там нещо интересно, което не си очаквал. Като например онова за Саудитска Арабия, дето беше победила огромен процент от туристическите градове заради поклоническия туризъм...

 

А иначе ясно, че сравнение е трудно. Дори да се говори за общата бройка излизания навън за вечеря, за някой хора излизане навън за вечеря е в ресторант Форум в НДК, за други е да хапнат до Мимас, едва ли анкетата е влизала в подобни детайли :)

Връзка към мнение

Мен ме шокира колко много хора са склонни да пътуват на кредит! :O

 

Аз като виден представител на пътуващите кажи-речи на кредит, и като човек чийито дебитна карта е на овърдрафт от години може ли да се аргументирам? :)

 

Доста грубо разделение, но общо взето студентите имат време, но нямат пари, а работещите имат пари, а нямат време. Щеше да е идеално да имаме време и пари, нали? Точно това правя аз със студентския кредит, който си ми тежи на шията и ще изплащам с години след завършването. Преценил съм, че лихвата е поносима, направил съм си сметката добре, имам самочуствието че ще си намеря добра работа и няма да ми е проблем да я изплащам. 

 

За това, поне наскоро не ми беше проблем в рамките на няколко часа да планирам ходене до Китай например. Или до Исландия. Доста хора около мен искаха да дойдат, имаха финансите, но си останаха с въздишките - единия изпукал всичките дни отпуска, другия почнал работа току що и нямал как да вземе. 

 

Та така, използвам свободното време на студентството за да пътувам, взимам кредити, които ще изплащам в бъдеще, когато работя и имам пари, но няма да имам времето. 

 

Пак казвам, всичко е добре преценена сметка, не казвам да се хвърлиш в тъмницата с 10 000 евро заем за да идеш някъде, който нямаш идея как ще изплащаш, а просто да си прецениш плюсове и минуси.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ще вметна и аз няколко думи като част от пътуващите (почти) на кредит... В общи линии откакто съм запътувал активно (8-9 години назад във времето), все вися с хикс хиляди лева на родните банки. Не, че си плащам пътуванията с кредити, но именно позволявайки си да пътувам, не мога да смогна да си връщам заемите "ударно", че да ми се махнат от шията... И ипотеката си не погасявам предсрочно и кредитните ми карти са все с някакви пари за връщане. Да, но! Моята логика е следната - сега съм жив, прав, здрав, сега ми се пътува - сега пътувам, пък било то и загърбвайки за н-та поредна година подмяната на дограмата вкъщи да речем. От друга страна съм се постарал да имам с какво да обезпеча кредитите си в случай, че остана трайно без работа да речем - в смисъл има какво да продам, за да изляза на чисто в случай на финансов колапс... От трета страна не мога да чакам да стана на сто години, да си изплатя и къщата и све та чак тогава да мога да си позволя да попътувам и да видя свят (ако въобще ми се пътува тогава) - просто гледам да крепя баланса така, че нещата с финансите да не излязат от контрол и това е! Така и аз доволен и банките сити:)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Дайте да направим обаче разлика между ползване на отложено плащане по кредитна карта и теглене на банков (или друг вид) заем с цел пътуване. Щото първото е опция, предоставена от банката издател и наистина е грехота човек да не се възползва от тази възможност, докато второто е лично решение на кредитополучателя да се задължи към банка или друго физическо или юридическо лице с цел осъществяване на предстоящо пътуване...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Разбира се, мисля има се предвид второто - т.е. съзнателно взимаш пари, които нямаш налични в обозримо бъдеще, с цел да връщаш след време като си понесеш съответните лихви. Имам много приятели, които имат твърдо против взиманията на кредити, като цяло взаимоотношения с банки, аз съм на мнение, че ако си направиш добре сметката, няма нищо лошо в кредита. Бил той за пътуване, за ремонт, за каквото и да било. 

 

Правенето на добра сметка е ключово тук, защото много хора купуват примерно бяла и черна техника на изплащане, където лихвените проценти и скритите такси могат да разплачат човек. Други теглят кеш от кредитна карта, което просто е върха на най-голямата тесла, която може да понесеш. По-голяма е сигурно само лихвата в заложните къщи. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Съгласен съм , но ми се струва , че доста от най-активните хора тук не са семейни и това дава друг нюанс на нещата :)

Редактирано от stenk
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Съгласен съм , но ми се струва , че доста най-активните  хора тук не са семейни и това дава друг нюанс на нещата  :)

С изключение може би на Oshko, но той е отделен случай. Състезател в категория, в която малко други могат да се състезават, образно казано. Както се вижда, а и сам си го е написал - "женен с деца", а обикалят по места в пълен комплект с две малки деца, по които и малко от самостоятелните пътешественици са били. :)
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Абе имаше 1-2 "детски" теми, доста хора си пътуват с децата, Oshko е вън от всякакви класации, със и без деца, но има и други, при това не малко :)

Връзка към мнение

Определено предразсъдъците са масов проблем в нашето общество, когато става дума за пътешествия и "женени с деца". Остава проблемът с финансите (предполагам за по-голямата част от хората у нас). Двата заедно събарят всеки порив или желание дълбоко, дълбоко до......не знам

Редактирано от Svetlana
Връзка към мнение

Може да не са малко, но не са и чак толкова много. ;) Или поне не са писали, че са обикаляли толкова места винаги с две деца от съвсем малки.

От една страна, както писа Svetlana, е малко трудно за постигане финансово, от друга има случаи при трансфери или отмяна/смяна на полети в движение, когато за сам човек е трудно да се вмести в новия график, не ми се мисли как е и с малчугани, които си изискват своите грижи и удобства. Предполагам е въпрос на свикване, де - както на тях, така и на родителите им.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.