Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

Моля ви, няма нужда да се палите от нищо. Това

Ами, че Етна се вижда от Катания почти идеално.

Дори като кацате, ако седнеш в дясната редица до прозореца, пак ще я видиш. 

си е точно информация, а не търсене на грешки

Връзка към коментар

ей, форумци, май сте на плаж вече, а :)

имах 2 въпроса от вчера, някой няма ли да сподели идеи, предложения

Ами като обяснение по първия ти въпрос. Не съм ходила до Савока така, че ще дам обяснение само за "трите Ачита", както ги наричаш.

В Ачи кастело има крепост, която може да се разгледа. Отнема не повече от 1 час лежерна обиколка. Вход 5 евро доколкото помня. Може да се разходите и по крайбражната, но не е нещо особено.

Ачитреца - там са циклопските скали. Казват, че по тъмно е много красиво, защото скалите са осветени. Аз ги видях по светло. Може да се направи разходка с лодка или просто да се разходите и пийнете нещо разхладително. Може и да направите плаж върху вулканични камъни, но за мен плажът, ако е без пясък не си заслужава. Отово не повече от час време

Ачиреале - градчето е приятно с много красив център. Има красиви църкви, които си заслужава да се видят. Според интересите ви може да отнеме около 2 часа.

Можете да направите и трите неща + Таормина.  Освен това на връщане може да видите и Джардини Наксос, които са съвсем до Таормина. Просто куротно градче, но е приятно за разходка и да пийнете по нещо.

При добра организация можете да направите цялата тази програма за деня.

Мисля, че в някоя от темите за Сицилия бях пуснала снимки и от трите Ачита.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

....та моля кажете ми как мога да стигна от Катаня до Етна (ей така само да го зърна , пък било и от далеко) , че е срамота да отида до Сицилия и да не видя Етна, като Рим и папата :):) :)

Предварително благодаря!

тук всички ходили са споделили, че етна се вижда почти отвсякъде, но на-добре от таормина и катаня. аз за момента съм сложила етна в програмата си с една голяма питанка. мой приятел сицилианец от катаня, упорито се опитва да ме разубеди, неговото мнение е, че ще загубя 2 часа от времето си да се кача от николози до станция сапиенца, и после да сляза от другата страна. разполагаш с малко време, според мен, би било добре да се фокусираш върху далеч по-значими и впечатляващи места за тези дни. а и както някой по горе писа, от самолета също ще го зърнеш :)

Ачиреале - градчето е приятно с много красив център. Има красиви църкви, които си заслужава да се видят. Според интересите ви може да отнеме около 2 часа.

Можете да направите и трите неща + Таормина.  Освен това на връщане може да видите и Джардини Наксос, които са съвсем до Таормина. Просто куротно градче, но е приятно за разходка и да пийнете по нещо.

При добра организация можете да направите цялата тази програма за деня.

Мисля, че в някоя от темите за Сицилия бях пуснала снимки и от трите Ачита.

да видях снимките, ние сме там през октомври, предполагам че курортния сезон ще е на приключване, но Ачиреале ще включа, благодаря ти!

Редактирано от palia4i
Връзка към коментар

тук всички ходили са споделили, че етна се вижда почти отвсякъде, но на-добре от таормина и катаня. аз за момента съм сложила етна в програмата си с една голяма питанка. мой приятел сицилианец от катаня, упорито се опитва да ме разубеди, неговото мнение е, че ще загубя 2 часа от времето си да се кача от николози до станция сапиенца, и после да сляза от другата страна. разполагаш с малко време, според мен, би било добре да се фокусираш върху далеч по-значими и впечатляващи места за тези дни. а и както някой по горе писа, от самолета също ще го зърнеш :)

 

Първоначално аз също бях изключил Етна от плановете, но съм щастлив да кажа, че благодарение на предложението на Домосед да направил едно кръгче около вулкана в крайна сметка се качихме от северната част, за което не съжалявам изобщо - това е друг свят и трябва да се види обезателно:

 

post-53-0-29727700-1407332970_thumb.jpg

post-53-0-64441100-1407332990_thumb.jpg

post-53-0-50927000-1407333009_thumb.jpg

Редактирано от Duke
Връзка към коментар

колко време ти отне до етна и обратно? ти до савока ходи ли?

Първоначално аз също бях изключил Етна от плановете, но съм щастлив да кажа, че благодарение на предложението на Домосед да направил едно кръгче около вулкана в крайна сметка се качихме от северната част, за което не съжалявам изобщо - това е друг свят и трябва да се види обезателно:

Връзка към коментар

Тръгнах от Таормина към 10.00 часа в посока Randazzo, като някъде в Linguaglossa свих вляво в посока Етна. Има табели и няма начин да се обърка човек. Сигурно около 11.00 часа сме били горе в планината на края на пътя. Оттам тръгва лифт, който не работеше, но на нас пейзажа наоколо ни беше достатъчен, за да добием представа от вулканичната дейност. След това слязохме по същия път и започнахме обиколката на Етна. Минахме покрай Randazzo, а после около 13.00 часа влязохме в Bronte, което е интересно градче в подножието на вулкана. Там купихме чери домати местно производство. Препоръчвам! Това бяха най-вкусните чери домати, които съм ял в живота си. Казват, че всичко се дължи на вулканичната почва. Оттам директно карах към летището на Катания, за да оставя колата. Това се случи около 14.00 часа. После взехме автобус до центъра на Катания и се настанихме в хотел за една нощ. На сутринта се върнахме в Малта, а оттам в София...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тръгнах от Таормина към 10.00 часа в посока Randazzo, като някъде в Linguaglossa свих вляво в посока Етна. Има табели и няма начин да се обърка човек. Сигурно около 11.00 часа сме били горе в планината на края на пътя. Оттам тръгва лифт, който не работеше, но на нас пейзажа наоколо ни беше достатъчен, за да добием представа от вулканичната дейност. След това слязохме по същия път и започнахме обиколката на Етна. Минахме покрай Randazzo, а после около 13.00 часа влязохме в Bronte, което е интересно градче в подножието на вулкана. Там купихме чери домати местно производство. Препоръчвам! Това бяха най-вкусните чери домати, които съм ял в живота си. 

ясно, около 2 часа, благодаря ти, май ще избера твоя вариант :)

Връзка към коментар

Duke, в кой хотел бяхте отседнали в Катания? 

Аз имам резервирани два - ще откажа единия, защото стаята е за двама и ще трябва да доплащам 40 евро на вечер, ако искам още едно легло.

А другия си го намерих и резервирах сама и никак, ама никак не съм сигурна в избора си въпреки трите звезди и оценките в Трипадвайзър (83 %) и Букинг (Very Good 8.4) - досега винаги друг ми е резервирал хотела

Връзка към коментар

Мож ли малко инфо относно транспорта от Катания до Таормина.  Мисля да върнем колата за престоя в Катания и да отидем с градски транспорт до Таормина. Събирам информация..

Връзка към коментар

Макар и да има железопътна връзка Катания - Джардини, а след това автобусна връзка Джардини - Таормина, тя не е удобна.

 

Катания и Таормина са свързани с пряка автобусна линия. Всеки ден около 25-30 автобуса тръгват за Таормина. Автобусите от Катания отпътуват на всеки 30 мин. от автогарата, намираща се в непосредствена близост до железопътната гара. Времетраенето е около 1.10 ч., цена 5.10 евро за еднопосочен, вземете си двупосочен за 8.50 евро.

 

В Таормина пристигате на автогаричката и след две-три минути сте на главната пешеходна улица "Корсо Умберто 1", като първият главен обект вляво е Гръко-римският театър.

 

Прилагам разписанието на автобусите за днес, 11 август.

 

Разписанието се намира на: http://www.interbus.it/Orarietariffe.aspx

Редактирано от maialearrosto
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

,

 

Duke, в кой хотел бяхте отседнали в Катания? 

Аз имам резервирани два - ще откажа единия, защото стаята е за двама и ще трябва да доплащам 40 евро на вечер, ако искам още едно легло.

А другия си го намерих и резервирах сама и никак, ама никак не съм сигурна в избора си въпреки трите звезди и оценките в Трипадвайзър (83 %) и Букинг (Very Good 8.4) - досега винаги друг ми е резервирал хотела

 

http://www.booking.com/hotel/it/domus-catania.bg.html?aid=368032;label=domus-catania-pUMq0OLvvVYWDiElY8cVRAS5206684044%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=b7fd29b512d7c7ec3cecfc6f7bdf9a12;dcid=4;ucfs=1;srfid=15b448c400f7aea2c192189e920cd16498a3b15fX1;highlight_room=

 

Препоръчвам с чиста съвест! Гледам, че оценката му е паднала. Когато резервирах беше над 8. Не им вярвай на коментарите. Единственото кофти нещо в този хотел е кафето, но в Италия кафе има навсякъде. Резервирай смело, стига да има свободни стаи за твоите дати. Мястото е перфектно, на главната улица със спирка на автобуса за летището отпред. Поради ранен полет на тръгване поръчах такси, цената беше фиксирана 15 или 20 евро, вече не помня точно колко...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря ти от сърце!

А фактура дадоха ли ти ? (знам, знам, че са длъжни, но да си питам :) )

Всъщност как си избираш хотел? Да се опитам да преценя моя избор чрез твоя опит.

 

Колко време отнема пътуването от летището до Via Etnea с автобус? Обратния ни полет е сутринта в 10 и бих си спестила парите за такси, ако мога.

Редактирано от Надя
Връзка към коментар

ясно, около 2 часа, благодаря ти, май ще избера твоя вариант :)

 

 

Щастие е, че г-жа Етна е близо до Татковината, така че ако не сме й се насладили както е необходимо, имаме възможности за още следващите пъти. Етна се разглежда според нашето време, желание, пари, които да инвестираме в нея (синьората е скъпа жена), и според това какво ние искаме да видим.

 

Признавам, че не съм тесен специалист по Етна и не налагам мнението си в духа на магеланскuя плурализъм, но дълбоко вярвам, че тази сицилианка има много повече какво да ни даде от споменатите 2 часа (горепосоченият двучасов модел) и че, ако синьората си разтвори пазвите пред нас както трябва, 2 часа, 1 кръгче са малко.

 

Лично аз й се насладих в компанията на младия катански вулканолог Паоло и той ми разкри интересни неща за нейния нрав, па и много поскитахме там, плюс ядене и пиене, плюс разходка из околните села в джип 4Х4, плюс изворите на р. Алкантара.

 

Разбира се, най-популярният начин е с лифта (Фунивиа дел Етна), макар че ако нямаме кола, автобусът от Катания е само 1 и това е доста напрягащо на връщане. Станимир, ако не ме лъже паметта, може още да разкаже повече.

Връзка към коментар

Колко време отнема пътуването от летището до Via Etnea с автобус? Обратния ни полет е сутринта в 10 и бих си спестила парите за такси, ако мога.

Когато аз пътувах в Катания с този автобус, взимайки го от автогарата до летището не беше повече от 20-30 мин. максимум. Не ми се е и налагало да чакам за него много, а ми трябваше поне 3-4 пъти да го ползвам до летището. Но помня и че последния път, когато имах нужда от него дойде 10 мин. след като бях на спирката, но имаше хора, който са го чакали около 50 мин. преди мен. Така, че винаги си имайте едно наум за транспорта в Сицилия и ако гоните самолет и влак винаги оставяйте достатъчно време и за план Б :) .

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря ти от сърце!

А фактура дадоха ли ти ? (знам, знам, че са длъжни, но да си питам :) )

Всъщност как си избираш хотел? Да се опитам да преценя моя избор чрез твоя опит.

 

Колко време отнема пътуването от летището до Via Etnea с автобус? Обратния ни полет е сутринта в 10 и бих си спестила парите за такси, ако мога.

 

Да, разбира се, при плащане на нощувките на предишната вечер преди заминаване получих и фактура...

 

Изборът на хотел при мен е странен ритуал, който започва веднага след изчистване на програмата по дни и на практика приключва със самото настаняване. Става дума за отворен процес. Това означава, че за по-дългите пътувания, които подготвям повече от половин година преди тяхното осъществяване, задължително резервирам хотели с възможност за безплатна анулация. За тази цел ползвам единствено booking.com Статистиката сочи, че в 80% от случаите оставам верен на първоначалния си избор. И все пак имам случаи на промени в направена резервация на един по-късен етап, които обикновено се дължат на две основни причини:

 

1. Намиране на по-добра цена на същата хотелска стая от сайта на самия хотел или от друга резервационна система. Обикновено това се случва месец преди пътуването, но упражнението понякога изисква 100% предплащане. В такъв случай преценявам рисковете и действам според зависи. Имам обаче и случаи на по-ниска цена предложена от booking.com за същата хотелска стая на един по-късен етап от търсенето. В такъв случай анулирам първата "скъпа" резервация и правя нова на обявената по-ниска цена.

 

2. Намиране на по-добро предложение за хотелска стая. Често се случва при прекалено ранно резервиране не всички хотели да са пуснали за продажба стаите си в booking.com и това понякога води до откриване на по-добро предложение на един по-късен етап. Затова и говоря за "отворен" процес, нещо като ритуал в моя случай. Затова периодично преглеждам базата данни за нови предложения и евентуално подобряване на вече направените резервации.

 

Водещи при избора на хотелска стая при мен са няколко основни фактора:

 

1. Съотношение цена/качество - по моите вътрешни критерии и натрупан многогодишен опит, съм стигнал до заключение, че най-добро съотношение между цена/качество предлагат хотелите с четири звезди. Писал съм в този форум надълго и нашироко защо така мисля, можеш да поровиш в темите.

 

2. Местоположение - изключително важен критерий. Едно е да бъдеш настанен в чудесен четиризвезден хотел на летището или в покрайнините на града, съвсем друго в приличен тризвезден хотел в центъра на града. Много често първият е доста по-евтин от втория и предлага изкушаващи удобства и услуги, но това е за сметка на допълнително време/допълнителна цена за придвижване от хотела до центъра и обратно. Това беше просто пример, важно е да се прецени местоположението от логистична гледна точка, защото има и обратен пример: на пръв поглед скъп хотел се оказва евтин на фона на местоположение и спестени средства за градски транспорт, сутрешно кафе, закуска и т.н.

 

3. Наличието на собствен паркинг - това условие е задължително при моите ежегодни пътувания с кола, но е нещо като частен случай и има отношение само към пътуващите с кола.

 

И накрая, пътуването от летището на Катания до Via Etnea отнема около 40 мин. на отиване и може би около 20 мин. на връщане. Защо? На отиване по типично италиански (сицилиански) обичай, граничещ с липсата на здрава логика, автобусът първо стига до централната ж.п. гара на Катания. Там шофьорите се сменят и има престой от около 15-20 мин. На практика ж.п. гарата се явява в средата на маршрута и през нея се минава само на идване от летището. На връщане в посока летището, очевидно висенето пред ж.п. гарата отпада, но тъй като не обичам излишните рискове предпочетох да си поръчам такси от хотела и три-четири-пет (така и не разбрах колко точно струва един билет за автобус от летището, защото дадох на шофьора някакви пари (може би 5 евро), а той изломоти нещо на италиански в смисъл "нямам да ти върна, ела на следващата спирка", като естествено "забрави" за мен и както вече споделих просто си тръгна на ж.п. гарата) в крайна сметка се превърнаха в 15 или 20 евро за таксито, но това е част от удоволствието при пътуване в Италия, в частност Сицилия...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Трансфер с обществен транспорт в Катания от летището до града

 

За кацащите на летище Катания Фонтанароса най-удобният начин за придвижване до града е автобус 457, който на всеки 30 мин. свързва летището с площад "Папа Йоан XXIII", до който се намират авто- и железопътната гара. Там почива за 10-15 мин. и на път обратно за летището минава през центъра на града, включващ и основната артерия ул  "Етнеа" (via Etnea).

 

Пътува се с обикновен градски билет, на цена 1 евро, ако е закупен от Tabacchi (знаете, в Италия това е основен пункт за продажба на билети, цигари, лото, марки и проч.) или будка на AMT (градският транспорт в града), или 1.30 евро, ако е продаден от от водача.

 

В общите условия на компанията четем, че е разрешено безплатното превозване на 1 багаж при размери, които не превишават 50x30x25 сантиметра. На човек е разрешено да превозва до 2 багажа, общият размер на които не превишава 80x45x25, с общо тегло до 20 кг., но след закупуването на отделен билет за него. Нещо като в автобус 84 в столицата.

 

Подробна информация за автобуса на:  http://www.amt.ct.it/blank.php?linea=457&iframe=true&width=100%&height=100%

 

За всеки случай прикачвам и карта с маршрута му, която може да се ползва и като не лоша обща карта на града за първоначалното му разучаване.

 

 

 

И накрая, пътуването от летището на Катания до Via Etnea отнема около 40 мин. на отиване и може би около 20 мин. на връщане. Защо? На отиване по типично италиански (сицилиански) обичай, граничещ с липсата на здрава логика, автобусът първо стига до централната ж.п. гара на Катания. Там шофьорите се сменят и има престой от около 15-20 мин. На практика ж.п. гарата се явява в средата на маршрута и през нея се минава само на идване от летището. На връщане в посока летището, очевидно висенето пред ж.п. гарата отпада, но тъй като не обичам излишните рискове предпочетох да си поръчам такси от хотела и три-четири-пет (така и не разбрах колко точно струва един билет за автобус от летището, защото дадох на шофьора някакви пари (може би 5 евро), а той изломоти нещо на италиански в смисъл "нямам да ти върна, ела на следващата спирка", като естествено "забрави" за мен и както вече споделих просто си тръгна на ж.п. гарата) в крайна сметка се превърнаха в 15 или 20 евро за таксито, но това е част от удоволствието при пътуване в Италия, в частност Сицилия...

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Привет, 

 

 четох, четох ... браво на Вас - много полезна информация. 

 

  И докато съм чела или съм пропуснала или не съм видяла, нещо което ме интересува относно посещението на Етна и искам да ви попитам :

 Качването с джипове или с лифта е за предпочитане, доколкото извадих информация оттук оттам, лифтът се качва до определено ниво - не до кратерите, както е с джиповете и наистина ли са необходими туристически обувки за целта?

 

Благодаря предварително!

Връзка към коментар

Благодаря ти от сърце!

А фактура дадоха ли ти ? (знам, знам, че са длъжни, но да си питам :) )

Всъщност как си избираш хотел? Да се опитам да преценя моя избор чрез твоя опит.

 

Колко време отнема пътуването от летището до Via Etnea с автобус? Обратния ни полет е сутринта в 10 и бих си спестила парите за такси, ако мога.

Италия е първото място,където като поисках фактура ми бе обяснено,че трябва да си доплатя ДДС-то.Става на въпрос за четиризвезден хотел до Порденоне и то при 150 евро на вечер за двойна стая.От тогава не питам за фактура.
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте изчетох цялата тема за Сицилия браво на всички ви много сте изчерпателни! :)

Аз също ще ходя до Сицилия, но тъй като ще отседна близо до Gela,

1) интересува ме вашето мнение има ли смисъм да ходя до Taormina за един ден разстоянието е около 170 км ще мога ли да рагледам или ще бъде само разходка до там.

2) Същият въпрос за ходене за един ден до Палермо там поне ми се ще да видя катедралата в Монреале

3) Около Агридженто освен Scala dei Turchi и Долината на храмовете кое друго си заслужава да се види имало два града стар нов?

Благодаря предварително, знам че всеки е различен, но бих искал да чуя вашето мнение

Връзка към коментар

Много път имаш от Gela до Taormina, както и до Palermo за еднодневно посещение. Както вече бях писал по-горе в темата, в Сицилия се пътува относително бавно извън магистралите, а те са твърде малко на този етап. Лично аз бих ти препоръчал да се съсредоточиш в този район и да отделиш повече време на Ragusa, Noto и Syracuse, както и "Valley of the Temples" и "Scala dei Turchi", вместо да губиш време в пътуване напред-назад. Лично аз дори не си направих труда да влезна в Agrigento, защото за себе си не видях особена причина да го правя, като предпочетох хотел на плажа в близост до "Scala dei Turchi", за което не съжалявам...

Връзка към коментар

Здравейте изчетох цялата тема за Сицилия браво на всички ви много сте изчерпателни! :)

Аз също ще ходя до Сицилия, но тъй като ще отседна близо до Gela,

1) интересува ме вашето мнение има ли смисъм да ходя до Taormina за един ден разстоянието е около 170 км ще мога ли да рагледам или ще бъде само разходка до там.

2) Същият въпрос за ходене за един ден до Палермо там поне ми се ще да видя катедралата в Монреале

3) Около Агридженто освен Scala dei Turchi и Долината на храмовете кое друго си заслужава да се види имало два града стар нов?

Благодаря предварително, знам че всеки е различен, но бих искал да чуя вашето мнение

 

Сицилия е и голям, и малък остров. Важното е да постигнеш точно това пътуване, което искаш, а не да пътуваш по нечие чуждо, което да не е твоето.

 

За един ден аз съм правил програмата: събуждане в Палермо, тичане с куфари до гарата, железопътно пътуване до Агридженто, автобусно придвижване до Долината на храмовете, автобусно придвижване до Катания, градски транспорт до хотела. Леко нанагорно ми дойде, ама нейсе...

 

В твоя случай Монреале би се групирал с една нощувка с Палермо, а Таормина с нощувка в много градове около нея, защо не в Катания, макар че при теб проблемът сигурно е в нощувките в Джела.

 

Затова прочети туй-онуй, изясни си какво искаш и в какъв ритъм, и тръгни. Разбира се, при твое желание, напиши си тук програмата, да й хвърлим едно око. Няколко глави мислят по добре от една.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.