Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

А-а-а, забравих да кажа. Заради хълмистия релеф шофирането често ще ви бъде по виадукти (да кажем Катания - Агридженто) и ще бъде съпровождано от специфичното "туп-туп", когато преминавате през фугите. И там са крали, крали, крали, но пътищата са генерално ОК, не като у нас...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

             Ако на морското чедо,му се прииска морска разходка с корабче,може би ще му бъде интересно до Еоловите острови.Например Страмболи. Там се намира изригващ вулкан,който може да се види по тъмно. Корабчетата тръгват късно след обяд около 6 -7 часа от Чефалу и се връщат към полунощ. Малко са местата близо до нас ,където може да се наблюдава вечер изригващ вулкан-през 3-5 минути изригва. А Еоловите острови са част от световното наследство на Юнеско и са описани от Омир в неговите песни.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Като гледам, това ще свърши работа, иска си обаче планиране и логистика заради местоположението на Стромболи: http://www.tripadvisor.com/ShowForum-g194927-i3255-Stromboli_Aeolian_Islands_Islands_of_Sicily_Sicily.html

Връзка към коментар

          Duke,за съжаление компютърен проблем ми унищожи архива,така че не мога да помогна с координати.Само снимките ми останаха, за радост. :) Когато подготвях пътуването голяма помощ ми оказа Vagabonda от tripadvisor, по- горе беше споменат няколко пъти и още във Фейсбук  https://www.facebook.com/lasicilia?fref=ts.

 

Тук http://www.seepalermo.com/   също .Това е по памет.Ако се сетя нещо друго ще пиша пак.

Връзка към коментар

Стромболи ми е в списъка на нещата, които трябва да видя.

Може да се преспи на острова с посещение на кратера през нощта, с водач разбира се.

Снимката не е моя, на Zhbutz от Фотофорум

1_1255943292.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз знам, че всеки от нас изпитва истинско удоволствие от планирането на екскурзиите си. Разбира се, това е свързано с много четене и „ръчкане” в интернет, даже в „политиканци.ком” /цитирано по Поли/ вече срещам и някои автори, които са препланирали откъм информация своите посещения. И аз прекалявам в планирането, и това донякъде е грешка, защото импровизацията е водещото нещо в Сицилия.

 

Да се пише за прелестния остров е толкова приятно, че неволно можем да изпуснем нещо интересно, което би било важно за нашите братя и сестри пътешественици.

 

Да допуснем, че не искаме рентакар (или ни е малко скъпичък) и ще ползваме предимно автобусен транспорт. Тук нека не съвсем отричаме железопътния транспорт, защото линията Палермо Чентрале – Агридженто Чентрале е много живописна, италианското БДЖ вози евтино и пътят не е дълъг освен ако не правим прекачвания, които генерално /цитираме Основателя/, отнемат много време. Ако пътувате от Палермо Чентрале в посока Чефалу и Месина Чентрале, линията върви успоредно на Тиренско море и е извънредно красива. Слезте като мен на гара Санто Стефано ди Камастра, па хванете автобусчето до село Мистрета, па се потопете в мързеливо-лежерно-истинската селска Сицилия. Ах, като напече, и аз искам като мистретските кучета да легна и цял ден блажено да си въртя опашката...

 

Свършили сте си работа в Палермо и пътувате с влака към Агридженто. Гарата в Палермо е умерено потискаща, Агридженто Чентрале е малка и спокойна. Ай, куфарите, да ни би, нарамили ги, да трябва да щурмуваме Долината на храмовете. Те ти булка Спадовден! Спокойно, има платени гардеробчета, където да си оставите безценните неща.

Отваряме клипчето за Централна гара в Агридженто, на 1.20 минута виждаме хубавото влакче, с което сме дошли от Палермо, на 1.23 мин. се явяват заветните гардеробчета. Хвала тебе, Боже!

 

Хвърляте багажа и ходом марш към близките автобуси от градския транспорт, казвате на шофьора магическите думи „Валле дей темпли” – „Долината на храмовете”, той ви оставя на входа и виждате това:

http://www.youtube.com/watch?v=bV1BimumMI4

Скоро продължаваме с автобуса за Катания... и виждаме, защо в сицилианските разписания понякога е като в тъмна Индия...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Едно от забавните неща в Италия и особено Сицилия е планирането на придвижването  с обществен транспорт. Дюк се е уредил и да не го мислим, или ако го сторим, ще се молим за него и неговото семейство да паркира успешно в големите градове... и да не му е много скъп паркинга на рентакара :lol:

 

Отново твърдим, че сме научили наизуст всички видове разписания на влакове, автобуси, луноходи и проч. и ги цитираме като студент-първокурсник конспекта си. Говорили сме и с всевъзможни лелки на информацията и с кондукторите. Да де, ама това е Сицилия и нещата понякога не зависят толкова от нас.

Затова нека сме внимателни, да имаме едно на наум: ако нещо се обърка, да сме си оставили необходимия буфер от време. Аз съм сигурен, че с вас всичко ще е наред, но ... умната!

 

Седи си маялето в Ното и чака автобусчето за Сиракуза в 12.00 ч. Любимата ми певица Лаура Паузини има една хубава песен „non c'è” („няма го”, „няма я”), поздравявам Ви с нея:

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZYvW2RT_FAs

 

Е, рейсчето дойде в 14 ч. – ей тъй, на ... ма закъсняло – ма много важно ... След перипетии стигаме до Сиракуза и отиваме на железопътната гара, щото искаме влакчето в 17.30 ч. за Катания. Ау-у-у, такъв влак го има по принцип в разписанието и в сайта на железницата, ама на гарата го няма. Тичай до автогарата с моите 100 кила... Уф, Господи, благодаря ти, че ни насочи към последния автобус... Закъде, амичи, сте се разбързали... това е Сицилия! Я по-бавно, какви са тези наши неврози...
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Ако не ми мине котка път след 15.05.2014 ще посетим Сицилия. Доста се надъхвам от темата. Ще започна и да търся билети.

Връзка към коментар

Времето ще е много хубаво в средата на май.

 

Сицилия предлага световна култура, а за яденето и пиенето думите са слаби. Мъжете - драматични, жените - като ходещи бурета с барут.

 

Скоро продължаваме с някои други сицилиански кътчета...

 

А психологията и мирогледа на сицилианеца може би само от сицилианец се описва.

На вашето внимание - великият Луиджи Пирандело, роден в Агридженто: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%83%D0%B8%D0%B4%D0%B6%D0%B8_%D0%9F%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BE

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Нека се насладим на сицилианския барок в Ното, видян от "сапунерката" на maialearrosto

 

Ей, тая с късата пола, нарочно я чаках да я туря и нея на кадрото... :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Пристигаме си ний с вас на летището в Палермо (http://www.gesap.it/index.php?sezione=1〈=en), наречено „Пунта Раизи”, носещо официално името „Фалконе Борселино”, и изведнъж светът става интересен. Хората – малко по-матови, темпераментни и резки. Изцяло нов свят. Правим си трансфера до града и... каква я мислехме, каква стана. Хотелчето. Изобщо в Италия и в автономен регион Сицилия често няма кой знае каква разлика при хотелите: дали ще е pensione, albergo, ostello, hotel, току-виж и не ви хареса.

 

„Изкъртили” сте мненията в трипадвайзъра в букинга, от влагата почва да ви става и топличко, половинката ви гълчи, детето реве и влага струи от под мишниците ви.

 

Ха сега прасето да сподели с вас къде му е кочината:

  1. Hotel La Torre (http://www.latorrehotel.it/index.php/it/) – намира се в кв. „Мондело” (Mondello), основния район за плажуване в Палермо, на 11 км. от центъра на града, от/до града се стига с рейс 806. Хотелът гледа към планината Сан Пелегрино и е съвсем наблизо от низ превъзходни рибни ресторанти и пицерии. Скъпичък, но гледката си заслужава дотолкова, че любимото същество би ви дарило с каквото си поискате. Дори и да млъкне...

Адрес: Piano Gallo 11, 90151 Mondello

 

2. Да кажем, ви се ще тризвездно хотелче, намиращо се на 5 етаж на хубава, солидна сграда, предлагащ добра за Ботуша закуска. Да, да, да, любимият ми хотел „Елит” (http://www.hotelelitepalermo.it/index.html). Разумен като цена и е в центъра на града между театрите „Политеама”  и „Масимо”.

Адрес: Via Mariano Stabile 136, 90139 Palermo

 

Разбира се, не бъдете егоисти, влезте в магеланци.ком, секция „Връзки” и през букинга оттам резервирайте. Жоро трябва да пие една бира.

 

А след като сте се настанали, отидете да хапнете и пийнете за мое здраве в близката до „Елит” може би най-добра кръчма в града (не е много скъпа) Antica Focacceria San Francesco и отпочвайте вашето Палермо: http://afsf.it/cucina-popolare/i-piatti/.

 

Ако пък довечера в България ви се хапва нещо добро, ето ги и рецептите на кръчмата в Палермо:  http://afsf.it/cucina-popolare/le-ricette/

Вашият кулинарен рай започва на адрес via Alessandro Paternostro 58.

 

Buon Appetito!

виждам и разбирам ,че си "доцент" на тема Сицилия ,а пък аз съм и вируален фен:-))та искам да попитам-ако може да дадеш съвет.Мислия да е посетя(все някога) и тъй като пътувам с 2 деца...м/у 6 и 9 г предпочитам да си наемам апартаменти с кухня или по скоро бунгала в къмпинзи,или студиа в разни "резиданс".Досега винаги всичко е било ОК,никакви проблеми не сме имали.,с тази уговорка че сме били само в Северна Италия.И както каза 1 мой приятел който се върна от Сицилия преди 1 седмица ,като разбра че сме били в област Трентино:Брато вие сте били в Италия,а аз ...някъде м/у Тунис и Малта:-)))...искам да попитам,как стоят нещата с къмпинзите на Острова.Заслужава ли си,струва ли си...?намислил съм 4 дни на къмпинг западно от Палерми и 3-4 дена на къмпинг южно от Катания,Сиракуза.Хем за децата да има море,хем да обикаляш .....хм,с кола ли ,с бус ли:-))И се хваща, за твойте думи,че не може да се вярва много-много на местните за хотели,звезди категории,дали така е с къмпинзите които гледам в сайтовете.Малко съм разколебан.И като за капак,моя познат който се прибра от острова беше много недоволен,бил си резервирал и платил за среден клас автомобил,дизел ,а му набутали неква Панда 60к.с бензин:-))не че нему свършила работа в Катания:-)))Обикновено на север ,сме плащали за малка кола,бензин ,а са ни давали комби когато ни видят с децата ...и никакво доплащане.Но все пак това се е случвало в Болоня или Парма.

Връзка към коментар

Времето ще е много хубаво в средата на май.

 

Сицилия предлага световна култура, а за яденето и пиенето думите са слаби. Мъжете - драматични, жените - като ходещи бурета с барут.

 

Скоро продължаваме с някои други сицилиански кътчета...

 

А психологията и мирогледа на сицилианеца може би само от сицилианец се описва.

На вашето внимание - великият Луиджи Пирандело, роден в Агридженто: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%83%D0%B8%D0%B4%D0%B6%D0%B8_%D0%9F%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BE

Как само  редиш словата,леят се като при Иво Андрич:-)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Обикновено на север ,сме плащали за малка кола,бензин ,а са ни давали комби когато ни видят с децата ...и никакво доплащане.Но все пак това се е случвало в Болоня или Парма.

Недей да правиш такива работи, резервираш си каквото ти трябва. То не че ще ти дадат, ама поне да имаш аргументи за спор. Аз вече ще ходя с разпечатка от 10 страници и един час свободно време за спор. (Не става дума за Сицилия, а за Херц Рио, ама така като слушам същата работа) 

Връзка към коментар

Благодаря, Еминко, аз едвам завърших селскостопанския техникум в Селановци, та титлата "доцент" ми идва малко като  прасе и кладенчова вода ... :)

 

Когато пътувам, обикновено отсядам в тризвездни хотели. В Италия категоризацията е малко по-различна от БГ и повечето държави в ЕС. От къмпинги не разбирам, но и така да е, само от нашето придвижване из острова било с железница или с МПС, ни се набиват многото къмпинги. Когато сме със семейство, един евентуален неуспех при намиране на базата, би накарал жената до нас да избухне като Етна... което ... такова мамата на почивката... :)

 

Сицилия предлага толкова красиви места за отсядане.

 

Рентакарът по начало е скъп, бензинът също, но с кола можем да видим много. Съвсем нормално е да те метнат за рентакара, защото има един велик италиански принцип "Qui lo dico e qui lo nego" - "Тук го казвам и тук го отричам", т.е. обещават ти едно, става друго...

 

Я питай  и академика по сицилианските въпроси Вагабонда: http://www.tripadvisor.com/members-forums/Vagabonda.

 

С извинението, че не бях полезен, поздрави!

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Недей да правиш такива работи, резервираш си каквото ти трябва. То не че ще ти дадат, ама поне да имаш аргументи за спор. Аз вече ще ходя с разпечатка от 10 страници и един час свободно време за спор. (Не става дума за Сицилия, а за Херц Рио, ама така като слушам същата работа) 

 

Компаниите са длъжни да ти предоставят автомобил от същия клас, но не и задължително марката и модела, който си резервирал. И това е изрично условие на всички големи компании. За моето пътуване в Сицилия, аз съм резервирал Fiat 500l от "Europcar". За мен обаче по-важна е не марката и модела, а какъв клас автомобил е отразен в резервацията, а там пише "Compact". Това ми дава относително спокойствие, че дори и да не получа дългата база на новия "тополино", със сигурност ще ми предоставят достатъчно голяма кола за пътуването...

Връзка към коментар

Едно от забавните неща в Италия и особено Сицилия е планирането на придвижването  с обществен транспорт. Дюк се е уредил и да не го мислим, или ако го сторим, ще се молим за него и неговото семейство да паркира успешно в големите градове... и да не му е много скъп паркинга на рентакара :lol:

 

Отново твърдим, че сме научили наизуст всички видове разписания на влакове, автобуси, луноходи и проч. и ги цитираме като студент-първокурсник конспекта си. Говорили сме и с всевъзможни лелки на информацията и с кондукторите. Да де, ама това е Сицилия и нещата понякога не зависят толкова от нас.

Затова нека сме внимателни, да имаме едно на наум: ако нещо се обърка, да сме си оставили необходимия буфер от време. Аз съм сигурен, че с вас всичко ще е наред, но ... умната!

Дааа, сицилианския обществен транспорт наистина често крие изненади, приятни или не. Това ми напомни какво приключение имах, въпреки че уж бях изпланирала всичко дори по часове и бях с цял наръч разписания, защото до различните градове пътуват различни линии, че понякога даже и тръгват от различни места. Освен това трябва се внимава и в кои дни точно ще се пътува и т.н. Съветите на Вагабонда и аз ги бях изчела, много са полезни наистина (незнайно защо обаче аз си мислех, че това е мъж :-).

 

Така добре подготвена бях планирала пътуване от Палермо до Трапани и от там до Ериче. Всичко това се случва в неделя, когато много неща в Сицилия не работят, а тези които работят са с намалено време, разредени часове в разписанията и т.н.

 

Стигнах аз до Трапани, но там на автогарата не мога да разбера от къде тръгва автобуса за Ериче (или до лифта водещ до Ериче). На автогата няма офис или поне не работещ такъв. Въртях, суках, питах, за съжаление не можах да получа задоволителен отговор. В това време дойде автобуса за Седжеста, промених плана и се метнах на него. Отдох до Седжеста и се върнах пак обратно на автогарата на Трапани към обяд. Имах цял следобед и отново взех да се чудя от къде, аджеба, тръгва автобуса за Ериче или за лифта към него. Шофьора на автобуса за Седжеста ми обясни, че няма скоро автобус и за да ми помогне реши да отклони малко маршрута на неговия автобус и ме закара до лифта :-) До тук добре.

 

Качих се на лифта, разгледах Ериче, хапнах, пийнах и реших да се връщам обратно. Слезнах пак с лифта и се оказа, че до следващия автобус към автогарата имам повече от час, да не бяха и два. След разговор с поредния шофьор (този път на туристически бус, които чакаше туристите си да се върнат от Ериче), установих, че мога да стигна и пеш. Имах си и прилежно начертана от него схема, според която имаше и друга по-близка спирка, освен централната на автогарата, за която си знаех. Стигнах аз до мястото, където трябваше да е спирката - тука спирка, там спирка, никва спирка не виждам или поне знак за такава. Почнах да разпитвам, но така и никой не знаеше къде точно е спирката. Обаче едно момче и момиче, които си пазаруваха кротко в магазина, казаха че са с кола и точно към автогарата и ако искам ще ме закарат. Закараха ме и аз бях доволна, че стигнах тамън навреме да хвана автобуса за Палермо. Попътувах доволно малко и ...се набихме в страшно задръстване. След като половин час почти не бяхме помръднали от пътниците почнаха да облъчват шофьора да кривне от главния път и да мине през някакви селца и паланки, с цел избягване на задръстването. След още половин час пъплене и изчакване, шофьора реши да го направи. Но както можеше да се очаква и други бяха имали същата идея и се набихме пак в същотото задъстване, но вече по малки междуселски пътища. Още един час сигурно се мотахме и Алелуйя! - Отпуши се! Да, ама радоста ни беше кратка. Автобуса се развали и спря! Щофьорът взе да звъни в централата, ние висим около спрелия автобус, разгеле накрая дойде да ни спасява друг автобус. Айде натоварихме се и тоя път благополучно пристигнахме в Палермо. Само с около 3 часа закъснение :-))

Редактирано от Бръмбар
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Е да, ама примерна кола на страницата е WV Voyage, а те ми дават Фиат Пунто. И естествено не се събираме, те ми твърдят, че пунтото е същия клас, който съм резервирал. След като се отказах да споря и казвам - добре, ще взема по-голяма, колко трябва да платя? ми казват, че трябва да ме закарат обратно до гишето на летището, защото там се плащало и прочие, след малко спор ми дават по-голяма кола (и казват от нас да мине, айде без доплащане) и като гледам, тя WV Voyage...

Уф, щях да пиша едно гневно писмо на централата на Херц по тоя повод, ей сега го почвам.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз също съм чувал кофти неща за Херц, затова предпочитам Юропкар, но всичко е и въпрос на късмет, разбира се...

Или просто има разлика м/у Херц Сицилия и Херц Торино -примерно:-))Никога не сме имали проблеми с Херц,коректни ,бързи ,давали са ни комби дизел,вместо поръчаната Фиеста бензин.Но както чета и слушам не така стоят нещата в Сицилия:-))))

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, със сигурност има значение мястото откъдето наемаш колата. Конкретно за Сицилия, от всичко прочетено по темата, а то не беше никак малко, останах с впечатление, че задължително човек трябва да се довери на някоя от големите компании, въпреки по-високата цена, за да няма излишни неприятности. Така стигнах до "Europcar", поради наличието на техен офис на летището в Катания и сравнително добрата цена, която предложиха за периода...

Връзка към коментар

Или просто има разлика м/у Херц Сицилия и Херц Торино -примерно:-))Никога не сме имали проблеми с Херц,коректни ,бързи ,давали са ни комби дизел,вместо поръчаната Фиеста бензин.Но както чета и слушам не така стоят нещата в Сицилия:-))))

 

Повечето офиси на автомобили под наем са мисля франчайзи, така че наистина уникално много зависи от локация до локация. Те си имат някакви стандарти, ама и аз каквото чета от темата южна Италия си е южна Италия, и явно Бразилия си е Бразилия :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Бръмбар споменава за Трапани и Ериче. Много-много приятни места.

 

Добре дошли в сицилианския север-северозапад.

Един от най-бедните региони на Сицилия, земеделски и развиващ мижав туризъм, но доста по-див, пуст и суров, регион, за който местните казват, че мирише на мафия.

Всъщност, актуалният бос на Коза Ностра Матео Месина Денаро е роден в Кастелветрано (http://en.wikipedia.org/wiki/Matteo_Messina_Denaro).

 

Бях в Италия, когато заловиха предишния бос Бернардо Провенцано, от клана на корлеонезите. Голяма радост беше. Ние, българите, смятаме, че с турското робство сме имали тежък живот,  така е, но сицилианците са имали още по-тежко битие.

 

Разбира се, повече на тази тема можем да обсъдим в новооткриващата се секция в сайта "магеланци.ком" - "Политика".

Тихо, да не чуе Георги... :lol:

 

На снимката - известният хотел Des Palmes, приютил една от легендарните срещи на едни разумни политици, не като нашите тъпанари:http://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Hotel_des_Palmes_Mafia_meeting_1957

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А ако на някого от вас му се прииска да прати много здраве на мафията, и то в самото й сърце, нека отиде в Палермо, квартал "Бранкачо". Нека да види бедността и мизерията. И всъщност да види величието на споменатия дон Пино Пулизи, застрелян от Коза Ностра през 1993 г.. Но тук става въпрос не за Марлон Брандо, а за истински убиец, истински свещеник и за силата на думите, платени с кръв.

 

Екзекуторът Салваторе Григоли разказва как е застрелял Пулизи:

 

 

Филм по темата:

 

Alla luce del sole:

 

Връзка към коментар

Ей, тая с късата пола, нарочно я чаках да я туря и нея на кадрото... :lol:

 

 

Мисля бих и броил на момента някое евро ... да ми каже за какво се е помолила  ;)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.