Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

На всички вас, които се готвите за Сицилия, ви се радвам и ви желая да се върнете живи, здрави и заредени с една от най-позитивните и жизнеутвърждаващи култури в Европа - сицилианската.

 

Няколко пъти си позволих да ви препоръчам да сте много внимателни, особено в Палермо. Това е така, защото главните улици са тесни, малките улички са теснички и задръстени, а темпераментът на шофьорите е уникален. Ако отсядате в хотел, бъдете сигурни, че имате осигурен паркинг. Има и много подлези и надлези.

Аз не се съмнявам, че вие сте добри шофьори, но не се надценявайте. "Цариградско шосе" ще ви се види като романтичен път, водещ към любимия/любимата в сравнение с някой палермитански сокак...

 

На снимката - един от многото подлези, където местните фучат бая бързичко.

 

 

Връзка към мнение

Как да си тръгнете от Палермо, без  да сте видели Дуомото в Монреале. От декември миналата година двете общини се сдърпаха и отмениха легендарния автобус 389 - егати задръстването и стоцизма на водачите. Даже бях свидетел как пожарна кола си свали огледалата, за да мине покрай нашия автобус... :yahoo:

 

Затова към момента на моя пост имаме два начина за достигане на катедралата в Монреале:

 

1. City Sightseeing Palermo: http://www.palermo.city-sightseeing.it/eng /

 

2. Azienda Siciliana Trasporti:

Влизаме на http://www.aziendasicilianatrasporti.it:8080 /, поставяме в падащите менюта Palermo/Monreale и сме готови с разписанието.

 

Палермо без Монреале е като Жоро без самолет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От моите проучвания, а те бяха детайлни, защото съм перфекционист по отношение на всяко нещо, а особено при планиране на пътуване, разбрах, че не е препоръчително да се ползва евтина "рент-а-кар" компания за района на Сицилия. Нещо повече, оказа се, че дори утвърдени имена в бранша имат различно отношение към клиентите си на острова. Плюс всичко казано от мен досега е добре да се знае, че пълна застраховка, която покрива "самоучастие" върху всички щети + кражба на цялото МПС, е силно препоръчителна за Сицилия. Всичко това води до познатите и утвърдени имена в бранша, като лично аз се спрях на "Europcar" за своето пътуване догодина...

 

Разгледах  цените на Еврокар. Изкара цена от 160 евро+, което ми се струва много за 3 дни. Май ще я караме на градски/жп транспорт. където ги има.

Връзка към мнение

Разгледах  цените на Еврокар. Изкара цена от 160 евро+, което ми се струва много за 3 дни. Май ще я караме на градски/жп транспорт. където ги има.

 

http://carrentals.co.uk ще сравни грубо цените на повечето големи фирми. Казвам грубо, че после се намесват застраховки, условийца и т.н., но поне ще може да се ориентираш. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

2. Azienda Siciliana Trasporti:

Влизаме на http://www.aziendasicilianatrasporti.it:8080 /, поставяме в падащите менюта Palermo/Monreale и сме готови с разписанието.

Само да добавя, че въпреки така посоченото разписание няма никаква сигурност, че автобусът върви, така че имайте си едно наум. През месец юни се опитах на два пъти в два различни дни да пътувам с този автобус, за да видя Монреале, но той просто не мина. Дори се стигна до куриозната за мен ситуация местните хора, които бяха видели, че чакам почти 2 часа с надеждата все пак да мине автобус дойдоха да ме питат какво точно правя на спирката на АТС и за къде искам да ходя. В един момент в целия район около спирката предимно възрастните сицилианци ходеха и разпитваха какво става с автобуса и ще дойде ли или не. Въобще голямо суетене падна. Естествено така и не се разбра дали стачкуват или просто са решили да не вървят и аз накрая съпроводена от кимащи ми съчувствено 80-годишни сицилианци си тръгнах.

Определено компанията е монополист по доста направления и си правят каквото искат. Подобна ситуация имах със същата компания и в Катания, където трябваше с тях да се придвижа до Фикараци по маршрута към Ачиреале. Ами след дълго чакане и голям протест от страна на хората на спирката на компанията дойде един автобус и каза, че ще вземе само хората до Фикараци пък другите да се оправят, както знаят. От скандала между един от желаещите да пътуват и шофьора разбрах, че компанията не плаща редовно заплатите и  има непрекъснато стачки. Възможно е вече проблемът да е решен, но приятелите ми от Фикараци ми казаха, че общо взето тази компания си прави каквото ще.

 

Но това си е част от сицилианския бит. Вярно, че в крайна сметка не успях да видя катедралата в Монреале, но пък научих доста за сицилианците и за готовността им да приемат моя проблем за техен и да се опитват да го решат по един доста наивен начин. От този момент нататък имах ли проблем, намирах някои възрастен сицилианец и му го казвах. Нямаше случай човекът да не си е зарязъл разходката или там каквото е мислил да прави, за да ми помогне.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Нищо, mililia, това е още един повод отново да отидеш до Палермо.

 

Първостепенните съкровища в Палермо са: Капела Палатина (http://en.wikipedia.org/wiki/Cappella_Palatina ) в Норманския дворец (http://en.wikipedia.org/wiki/Palazzo_dei_Normanni ) и Дуомото в Монреале. Не съм виждал по-красив Христос Пантократор от този в Монреале. Там синът засенчва бащата.

 

Права си и за стачките, разписанията и неразбориите. Колкото и да сме подготвени, изненадите са доста чести. Даже пред мен служител на римското метро извади една мукава, написа думата "стачка", вдигна я и потокът хора към спирка "Спаня" секна. Често гледам италианската телевизия и слушам хората от градския транспорт защо стачкуват. Направи ми впечатления един от римския транспорт, който вика: "- Кажете ми как да купя подаръци на децата си с тази никаква добавка от сто евро..."

 

Затова в Италия и Сицилия поставянето на буфери в програмата ни е добра идея.

 

Обикновено хората на рецепцията в хотелите са много добре осведомени. Често на утринното кафе си бъбря с тях и информацията, която ми дават за моментното състояние на града/обектите, е безценна.

 

Така че, скъпи бъдещи "сицилианци", импровизацията в Италия и Сицилия е най-важното нещо. Няма да забравя как в една от много стачки на римското летище, на информацията жената ми вика: "- Е, виждате, стачка е, ако свърши, ще летите към София, ако не - оставате ни на гости."

 

Права беше, за къде сме се разбързали, това да не ни е Германия... :)

 

Поздрави!

 

 

Редактирано от maialearrosto
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Изпипването на детайлите по вече утвърденият план продължава с пълна сила, нищо, че изглежда сякаш съм "изоставил" нарочната тема. Започвам да навлизам в дребните детайли, което от една страна ми е любимо "упражнение", но от друга винаги поставя нови въпроси за решаване. Въпросът с днешна дата:

 

Според вас, еднодневен трип от Сиракуза до Модича и Ното, реално постижим ли е?

 

Идеята е от Сиракуза да се тръгне най-късно към 10 ч. с наетата кола и първо да се разгледа Модича, а на връщане и град Ното. Общото разстояние за деня е в рамките на 140 км. Надявам се в този район на Сицилия да няма задръствания. От наличната информация разбирам, че разглеждане на Ното отнема около час-два, но не съм наясно колко време ще отнеме разглеждането на Модича, за да мога да сметна общото времетраене на дневния трип. Идеята ми е към шест часа най-късно да сме се прибрали в хотела в Сиракуза, че и без това реално за този град ще ни останат само две вечери за разглеждане. И последно, ако трябва да жертвам един от двата града - Модича или Ното, кой да бъде това? Май бих предпочел да видя Ното, защото съм голям фен на малките италиански населени места, но все пак...

Връзка към мнение

Струва ми се, че времето е малко, но все пак зависи какво искате да видите. Ако ще посещавате църкви, имай предвид че правят дълга обедна почивка. Иначе 2 часа за Ното са достатъчни, но без да се застоявате особено някъде. Ако обаче се опитате да не бързате и да хапнете някъде времето може и да не ви стигне. Освен това зависи и горещината. В Ното всичко е само камък и просто имаш нужда да разпуснеш на сянка по горещините.  

Връзка към мнение

За един ден спокойно може да се видят Ното и Модика. Станете много рано, за да избегнете безумните утринни задръствания в Сиракуза и се насочете към Ното и Модика. Modica /ит./ се чете на български като Модика.

 

Най-доброто е да посетите и двата барокови града, но ако ситуацията изисква да изберете един от двата, изберете Ното - утопичен, бляскав, съвършен. Удивително лесен за разглеждане, почти всичко е на главната Corso Vittorio Emanuele. Често пътешествениците пропускат Palazzo Nikolaci.

 

Катедралата "Свети Никола" е, поне за мен, най-яркият пример за сицилиански барок, между другото, папа Бенедикт я повиши в чин от катедрала в базилика миноре.

 

Онзи ден с кеф завърших своя статия за Ното, хвърли й едно око на: http://www.izlitane.com/gallery/%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-2/

 

Там има и полезни видео препратки. Поздрави!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за отговорите, явно ще се решава на момента според ситуацията...

 

maialearrosto, следобедните часове на последния ден от 2013 г., прекарах в четене (и попиване) на информация от раздела посветен на Сицилия в твоя чудесен сайт. Очевидно и ти като мен си привърженик на детайла, а това е рядко качество в днешното забързано ежедневие. Иначе, признавам, крайно досадни сме за околните в това си амплоа, но какво да се прави, живот... ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ние сме от едно поколение с теб и сме продукт на една епоха, в която, нямайки изобилието на информацията в интернет, трябваше да я търсим и да шлифоваме детайла, но в пътуването това по-скоро е плюс.

 

Тези дни ще напиша статии за Таормина и Сиракуза, така че ще се радвам, ако съм бил полезен.

Редактирано от maialearrosto
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тези дни ще напиша статии за Таормина и Сиракуза, така че ще се радвам, ако съм бил полезен.

 

Хайде чакаме с нетърпение, защото..познайте какво държа в ръцете сиии?!?! :))

Връзка към мнение

Това, Анджелика, че не споделяш маршрута си и сицилианските си копнения с нас е лошо и егоистично!

Ти си на ход! Ако не се получи нужното инфо, тутакси вдигам една Сицилианска вечерня (известно сицилианско въстание и опера)... :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Между Коледа и Нова Година скочих до Сицилия. С blu express от Рим до Катания (до Рим с Wizzair). 3 нощувки - придържах се към източния бряг с по една нощ в Сиракуза, Таормина и Катания. Прекрасно време към 15 градуса, Етна, морето и портокаловите полета са още пред очите. Трите града се оказаха очарователни, Катания го бях подценил като си мислех, че голям мизерен пристанищен град, но се оказа друга бира. Сиракуза е много приятно в стария град, Таормина е долче вита история. Храната е нечовешки вкусна, добро вино и бира (и грапа), хората са готини, топло е, пълно с история и архитектура, морето е пред очите ти непрекъснато - какво повече може да иска човек. Мислех да наема кола, но предпочетох автобус/влак и не съжалявам. Не са ултра на често, но при добра организация и планиране е оптимален транспорт. Следващият път идва ред на западния бряг и Палермо. На тези, които са се запътили натам благородно им завиждам и им пожелавам приятен слънчев престой.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Ровя! Чета! Щракам! Пиша! Задрасквам! После слушалките и гледам в тубата това, това което съм набелязала ! Придържам се изцяло по твоите инструкции  maialearrosto /то бивало и да те не слушам !!!/  и скоро плана ще е готов :) 

 

п.п. ....ако въстанието ще е свързано с пеене, пиене, ходене и ядене......що па де не го спретнем?! .....какво ще кажете останалите,  а ?!?!

 
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Двецветко е постъпил много добре, разделяйки Сицилия на части. Катания е качествен град, бре, колко сънародници има там. Горещо ви препоръчам нощувка в Сиракуза, която не само ще ви потопи в атмосферата на този прекрасен град, а и ще бъде подходяща база за посещение на близките барокови градове Ното, Рагуза, Модика... Да сте починали и свежи.

 

Я да отворим тук едно лирическо отклонение: тази година куцо, кьораво и сакато от нашите гламави приятели, туристическите агенции, правеше чартъри за Катания и Палермо. Я, амичи, „чукнете в търсачката” "нова година сицилия": маани-маани... тук дори няма да им правя услуга и да им коментирам офертите... горките им пациенти... къде заигравки с горивната такса, къде с празничната вечеря... въобще ръсене голямо.

 

Но, най-важното, всеки, категорично всеки може сам да си сглоби своята Сицилия, без да ползва посредничеството, трагичното, некомпетентно и ненужно посредничество на родните прасета-касички, наречени „туристически агенция”. Сицилия е мургава красавица, която иска да я пипнете, вкусите, усетите, а това няма как да стане, ако ползвате родна туристическа агенция, затворен/а като маймуна, гледаща през прозореца на автобуса.

 

Е, човек може и да попрекали с планирането и пътуването в Сицилия, от което да получи тежко сицилианско главоболие, ама какво от това... :)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

..Сицилия е мургава красавица, която иска да я пипнете, вкусите, усетите, а това няма как да стане, ако ползвате родна туристическа агенция, затворен/а като маймуна, гледаща през прозореца на автобуса.

 

Е, човек може и да попрекали с планирането и пътуването в Сицилия, от което да получи тежко сицилианско главоболие, ама какво от това... :)

Много точно казано :)

 

Имах амбицията за местенца като Ното, Рагуза, Модика (Сиракуза е добра база да ги обиколи човек), но за 3-4 дни толкова - отделих по ден на Сиракуза, Таормина и Катания и се получи оптимално за времето, с което разполагах.

 

Като бонус отчитам факта, че в деня на тръгване Етна отново изригна стабилно и на излитане от Катания от самолета се виждаше буквално това и леко се шокирах :)http://www.telegraph.co.uk/earth/earthvideo/10542918/Mount-Etna-erupts-again-sending-smoke-and-lava-into-the-air.html#disqus_thread

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

При моите кацания и излитания от/на Катания Фонтанароса винаги съм се молил синьора Етна да не затвори летището. През ноември и декември 2013 г. имаше няколко затваряния, което пък си е съвсем в реда на нещата.

 

Етна и Катания от векове си живеят в мир и разбирателство. При моето катерене по Етна водачът ми Паоло, млад и много готин катанец, вика: "А-а-а, ма мене ме е много по страх от тъщата, отколкото от Етна"... :lol: Боже, сицилианска тъща... :lol:

 

Ако измежду вас има скиори, каране на ски по вулкана също е приятна възможност.

 

И какво велико нещо е природата: Етна чат-пат изстрелва бая големи камъни на бая голямо разстояние, наречени "пирокластични бомби", около 100 години нищо по и около бомбата не расте, мине птиче, изпусне семенце, тръгне растение и разпукне бомбата. Разбира се, ако трябва да сме обективни, разходка по Етна е безброй пъти по безопасна, отколкото шофирането из Родината.

 

Я да видим точно в този момент какво прави сицилианската тъща: http://www.meteoweb.eu/sicilia/

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Айде и аз да се разпиша в темата. Ммммм каноло сичилиано и касатина сичилиана . 

 

Относно канолото как може да се разпознае, че е добре направено? Влизайки в сладкарницата, пуричките стоят незапълнени. В момента, когато си ги поръчаш ти ги пълнят с крема от рикота. Целта е да хрупкат  ;). Ако предварително е напълнена и застояла, има риск да омекне. Десертът е сръхпопулярен в Италия, в България - уви. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Сицилианското сладкарско изкуство е поема на веселието, жизнелюбието и страстта. Признавам, ям като свиня. Обикновено в Сицилия прекалявам със сладките неща. Без да говоря големи думи: сицилианската икона - каноло, тежката торта "касата", различните бадемови долчи... жанровото разнообразие е потресаващо и удебеляващо, а у мен предизвиква сладострастно квичене.

 

Навсякъде из Сицилия има книги "Сицилианска кухня". Моята я купих от Таормина, та ако ви се намират излишни 10 евро, купете си я, добра е, макар че и в мрежата има безброй рецепти. Като се върнете по домовете си, гответе си чат-пат по нея, поне аз така правя.

 

И, разбира се, жените трябва да забравят за диетите си в Сицилия, а мъжете - да си оставят колана с една дупка аванс. Непростимо престъпление е да не ядете традиционна сицилианска кухня, която, между другото, не е скъпа.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

И едни халвички има (torrone)- чудни :) . Само оригиналните шоколади не ми харесват.

 

И аз си купих една готварска книга :P. Но моята от Сиркуза, преди са се влезе в Кастело Маниаче има една книжарница, с доста голямо разнообразие от готварски книги.

Редактирано от Бръмбар
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.