Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

Темата е приятна, обширна и предлага много видове изкачване и запознаване с Parco Regionale dell Etna, както е познат районът.

 

Най-общо казано, изкачването го правим според сезона, според вулканичната активност на Етна, според това от север или от юг искаме да го качим, и, най-главното, самоорганизирано ли го правим, или не. Всяко едно има плюсове и минуси. Има и различни вулканични полета, например от 1865 г., от 2002 г. и проч. Като във всяка планина, ако в подножието е топло, то по горните кратери температурата е с 10-15 градуса по-ниска.

 

Да, на Етна пускат, въпросът е какво точно искаш и на каква височина искаш да отидеш. Етна не е детска работа и трекинга до централните кратери трае часове. "Кашкавал" туристите като мен, па и доста по-подготвени, биха окапали. На Етна няма чешми, да се носи много вода.

 

Аз се поразтъпках на Етна с вулканолог от Катания (до около 2000 м. надморска височина), офроуд с високопроходим джип под Етна, пещери и лавови канали, ядене и пиене на типични сицилиански продукти, сицилиански села, природа, води. Мои бележки, които биха дали начални насоки за твоето изкачване на Етна на:  http://www.izlitane.com/gallery/%D0%B2%D1%83%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%8A%D1%82-%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B0/

 

За всичко друго, естествено, няма по-добра от Вагабонда в трипадвайзъра. Поздрави!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Привет, Duke,

привет и на свички останали!

Първо – много се радвам, че открих форума и тази тема. Струва ми се че мога да бъда полезен.

Доколкото разбирам, гласиш пътуването за юни тази година, т.е. – има време. През м. септември 2011 г. с приятелката ми направихме една обиколка на Сицилия, в която за по-малко от 2 седмици (10 дни, ако трябва да бъда точен) посетихме много места. Разбира се, никой не е задължен да препуска като нас, но ние сме фенове на активната почивка.

Мога да помогна с информация или каквото друго желаете (вкл. и с авторски  снимки) за следните места (отдавна се каня да спретна едни пътепис): Катаня, Таормина, Етна, Сиракуза, Ното, Оази ди Вендикари, Маразамемни, Рагуза, Агриджент (вкл. Скала ди турчи), Сан Леоне, Мемфи, Марсала, Салине, Трапани, о-в Фавиняна, древнния град Ериче, малката Копа кабана: Сан вито, Castelamarе del Golfo и Палермо.

Разбира се, останаха много места непосетени като Енна, Калтанисета, Корлеоне, Модика-през който град все пак минахме с кола (страхотно дуомо имат), както и от островите – Лампедуза, напр.

Предварително се извинявам, ако не съм написал коректно някои от имената на градовете :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Привет, Stanimir_81 и добре дошъл във форума!

 

Всякаква информация, която да допълва темата, ще бъде от полза, включително и един пътепис. На първо време е добре да споделиш дали обикаляхте с кола Сицилия. Търся повече инфо от първо лице за пътната мрежа и най-вече състоянието на трафика. На този етап имам данни, че трафик освен в Палермо има и в участъка между Таормина и Катаня, но е добре да се чуят и допълнителни мнения. По-назад в темата можеш да видиш и график на пътуването ми, за да се ориентираш и по отношение на ежедневните маршрути и разстояния. В този смисъл се надявам и на съвет ако считаш, че програмата е прекалено наситена или заложеното време за придвижване прекалено оптимистично...

 

Връзка към коментар

Ще изчета темата подробно малко по-късно-))
Пътепис - всъщност съм започнал, но само за Катя  ми дойде над страница, не защото прекарах дълго време там, а защото Сицилия като цяло много ми легна на сърцето....

 

Обикаляхме с рентакар, нисан микра, от т.нар. "лоу кост" рента кари, нает от Катаня и върнат пак там. Всички подробности за фирмата и пр. имам вкъщи, а жена ми си пази файловете с платените суми (помня че беше доста добра цена). Така че по-късно очаквайте включване.

Маршрутът, който описах по-горе, ни беше съставен от местен приятел (сицилианец след консултация с негов роднина, въобще... :D), и беше дори по-амбициозен от това, което видяхме...

 

Трафикът, в периода пети-петнадесети септември никъде не беше особено натоварен, изключая Катаня и Палермо, разбира се (в градовете). Катаня-Таормина имаш магистрала, не би трябвало да те притеснява, а още към 2011 по спомен магистралата слизаше на юг до Сиракуза, и продължаваха да строят; виж, паркирането в Таормина е по-притеснително..... точно преди самото граче има един подземен и надземен паркинг, който - ако има места, е най-удобен. Стига разбира се да не плануваш почивка в самия град, което не препоръчвам - тесни улички, никаква възможност за движение, много народ и малко коли, които едвам вървят. Ние нощувахме на 5 км от Таормина, в единствения ни "четиризвезден" хотел, на брега на морето, с вкл. закуска. Беше наистина много приятно, още помня как човекът от рецепцията, въвеждайки ни в скромната, но спретната и чиста стая (нашите тризвездни са с по-лъскави стаи, но на кой му пука!?), с един такъв замах дръпна пердето - да покаже, че стаята гледа към морето...... Там реално платихме най-скъпата си нощувка - EUR 80 общо, за двамата. Във всеки случай пазя координати на абсолютно всички хотели, където бяхме, тъй като те също ни бяха препоръчани от местните, за да са близо до забележителностите.

 

Видях, че се колебаеш между Ното и Модика (Модича). Гласувам с две ръце за неповторимия дух, който виате в Ното....особено вечер, на стълбите на театъра или дуомото, с чаша кафенце в ръка (или вино)...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Привет отново :)

Прочетох идеята за маршрута - стискам палци, както и да го избереш, да изкарате незабравимо.

1.Месина - все още не съм бил там, местните ме разубеждаваха, нямало какво да се види толкова бил индустриален град. Все пак и моят полет беше София-Катаня, така че затова не се вместих. Да разкажеш за Месина, Убеден съм, че Има какво да се види :)

Във всички случай препоръчвам да разделиш нощувките - Таормина-Катаня, и двете места задължително трябва да се видят (плюс Етна, of cource). Една нощувка в таормина ще ти стигне - ще видиш градчето и по тъмно и по светло.

Катаня строго препоръчвам, въперки че често се подценява и остава в сянката на столицата, Сиракуза, Етна и Таормина, виж само тези снимки: post-1047-0-09776600-1389162974_thumb.jpg - останки от Odeon;

post-1047-0-70970600-1389162974_thumb.jpg - Амфитеатро Романо;

post-1047-0-42749900-1389163254_thumb.jpg - Нощна Катания, окъпана в светлина, както всички други градове там;

post-1047-0-38276200-1389163255_thumb.jpg - Portale Rinascimentale, или дуомото в Катаня, XVI век;

post-1047-0-04177200-1389163255_thumb.jpg - Замъкът Усрино (Castello Ursino), построен през 1259 г.post-1047-0-73019800-1389163254_thumb.jpg - просто са хиляди..... :)

post-1047-0-39099200-1389162974_thumb.jpg - паркингът в хотела, оставяш им ключовете - те се оправят :)

 

Сори за лошото качество, но ги издърпах от профила си във фейсбука, където са яко компресирани.

 

За Етна един съвет - снабди се с GPS, ако ще изкачваш от южната страна, табелите ги няма на много места, питали сме кой ли не - в този ден научих на сицилиански ляво, дясно и направо. Освен това, лифтът (по спомен ок. 24 евро на човек) те качва ето до тук....

post-1047-0-77705000-1389163940_thumb.jpg - (задължително отпий, нищо че е 70 градуса), и пеша можеш да стигнеш до тук и нагоре колкото искаш - post-1047-0-05853700-1389163941_thumb.jpg, но за да стигнеш поне дотук: post-1047-0-19421100-1389164089_thumb.jpg си приготви още по 18 евро на човек за превоз с джипове. Според мен си струва....

Преди Етна има множество кратери, в някои от които може и да "влезеш", като кратери Силвестри: post-1047-0-32137500-1389164133_thumb.jpg
post-1047-0-85577100-1389164203_thumb.jpgpost-1047-0-82390200-1389164208_thumb.jpg

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

За Таормина - препоръчвам нощувка,за да не пропуснете това архитектурно чудо (театро антико): post-1047-0-89129900-1389164953_thumb.jpg, а и за да може да се насладите на страхотни гледки като тази: post-1047-0-21745800-1389164959_thumb.jpg

 

 

Инак, бяхме  в този хотел - post-1047-0-98874300-1389164863_thumb.jpg, с много приличен плаж: post-1047-0-71265900-1389164868_thumb.jpg

А

Връзка към коментар

Привет отново :)

Прочетох идеята за маршрута - стискам палци, както и да го избереш, да изкарате незабравимо.

1.Месина - все още не съм бил там, местните ме разубеждаваха, нямало какво да се види толкова бил индустриален град. Все пак и моят полет беше София-Катаня, така че затова не се вместих. Да разкажеш за Месина, Убеден съм, че Има какво да се види :)

 

Опасявам се, че четеш темата в един по-ранен етап. Актуалният маршрут не включва Месина, ето го:

 

ГРАФИК ПЪТУВАНЕ:

 

27.06.2014 г. – София – МалтаAir Malta (KM 0781) - 1 нощувка във Валета

 

28.06.2014 г. – Малта – Катания – Air Malta (KM 1308)

 

28.06.2014 г. – Катания – Сиракуза – 60 км (Toll: 0,00) - 2 нощувки в Сиракуза

 

29.06.2014 г. – Сиракуза – Ното – Модича – Сиракуза – 140 км (Toll: 0,00)

 

30.07.2014 г. – Сиракуза – Агридженто – 210 км (Toll: 0,00) - 1 нощувка в Сан Леоне

 

01.07.2014 г. – Агридженто – Монреале – Палермо – 145 км (Toll: 0,00) - 2 нощувки в Палермо

 

02.07.2014 г. – Палермо

 

03.07.2014 г. – Палермо – Чефалу – 70 км (Toll: 0,90) - 1 нощувка в Чефалу

 

04.07.2014 г. – Чефалу – Таормина – 210 км (Toll: 11,80) - 1 нощувка в Таормина

 

05.07.2014 г. – Таормина – Катания – 65 км (Toll: 1,70) - 2 нощувки в Катания

 

06.07.2014 г. – Катания

 

07.07.2014 г. – Катания – Малта – Air Malta (KM 641)

 

07.07.2014 г. – Малта – София – Air Malta (KM 0782)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Добре направена и балансирана програма - даже има време да се топнете в Тиренско, Йонийско и Средиземно море. Да не си забравиш UK адаптора за малтийските контакти.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Опасявам се, че четеш темата в един по-ранен етап. Актуалният маршрут не включва Месина, ето го:

Много добра програма. Уникалното на Сицилия е, и че не можеш да се "пренаситиш", тъй като съчетаваш - както написаха по-горе, и плажуване, и природа, и култура, и археология, история-всичко....

Освен храмовете, на тръгваяне от Агридженто смяташ ли да посетиш Скала ди турчи и да направиш един плаж?

Инак-май всичко си избистрил вече, което е чудесно. До о-в Фавиняна (западно от Трапани) действително няма да имаш време, пък и ще бъдеш на Малта. Пътьом към Палермо, ако имате време и ресурс може да посетите плажа на Сан Вито ло Капо, и/или и древния град Ериче...

 

Връзка към коментар

P.p. -  в Сиракуза, освен всичко останало, което предполагам вече си набелязал да посетиш (не е само ортиджата), може да минеш и през.......post-1047-0-30426800-1389180677.jpg

 

Шегувам се, разбира се - прекалено е къса, и няма нищо особено ;) ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само една препоръка, която ми се струва напълно осъществима според програмата.

При пътуването ви на 5.07. между Таормина и Катания минавате през Ачи катена, включваща селищата Ачиреале, Ачи Треца и Ачи Кастело. Тези места не изискват много време, но пък има какво да се види. В Ачи Кастело има крепост, която може да посетите, не е голяма, но пък е интересна. В Ачи Треца са Циклопските скали (можеш да прочетеш легендата за Циклопа). Вечер са украсени много красиво, но пък и през деня е инетресно да се видят. Може да се направи и 1ч. тур с лодка. В Ачиреале има интересни църкви на центъра.

 

Ето и няколко снимки:

Крепостта в Ачи Кастело:

post-514-0-89037000-1389181276_thumb.jpgpost-514-0-88866800-1389181343_thumb.jpg

Циклопските скали:

post-514-0-12754800-1389181597_thumb.jpgpost-514-0-96675800-1389181661_thumb.jpgpost-514-0-14909600-1389181706_thumb.jpg

Центъра на Ачиреале:

post-514-0-91507800-1389181818_thumb.jpgpost-514-0-08387200-1389181912_thumb.jpgpost-514-0-01466400-1389181988_thumb.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Освен храмовете, на тръгваяне от Агридженто смяташ ли да посетиш Скала ди турчи и да направиш един плаж?

 

Първоначално бях резервирал хотел в самия град Агридженто, но точно заради плажа в крайна сметка предпочетох ето този хотел на брега на морето в Сан Леоне:

 

http://www.booking.com/hotel/it/antica-perla.bg.html?sid=be4ec51f453c026cf87bd0d7407d76f0;dcid=2

 

Планът е да тръгна към 9 часа от Сиракуза, да бъдем в "Долината на храмовете" към 12 ч., да разгледаме до към 15 ч. и после да се настаним в хотела и да направим един късен плаж...

Връзка към коментар

Само една препоръка, която ми се струва напълно осъществима според програмата.

При пътуването ви на 5.07. между Таормина и Катания минавате през Ачи катена, включваща селищата Ачиреале, Ачи Треца и Ачи Кастело. Тези места не изискват много време, но пък има какво да се види.

 

Много благодаря за предложението, чудесно е! И без това по план трябва да върна рент-а-кара на летището чак към 16 часа, което означава, че ще има достатъчно време и за тези места... :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Найс! Но Скала ди турчи е на 14 км от Сан Леоне !

Редактирано от Stanimir_81
Връзка към коментар

Найс! Но Скала ди турчи е на 14 км от Сан Леоне !

 

Дай някакво допълнително инфо за тази "Скала ди турчи". Това плаж ли е, какво е? Щото целта беше да отседнем в хотел на плажа, в смисъл истински плаж с пясък, а не скалист бряг. Затова и прецених, че разстояние от 10 км. от "Долината на храмовете" не е проблем. Целта е да сме на пясък, защото на две крачки от "Долината", на брега на морето има един чудесен "Best Western", но там става дума за скалист бряг и това не ни устройва...

Връзка към коментар

Брей, това е интересно и леко напомня за "Белите скали на Дувър". :P Ще помисля дали да не отскочим и дотам... :)

Повече от интересно е. Разбира се, има и плаж с пясък. Ние също бяхме в Сан Леоне, но сутринта, на тръгване, предпочетохме не плажа пред хотела, а именно скала ди турчи.

Ето и авторски снимки, за добиване на представа:

 

Това предстои да изкачиш (съвсем кратко е, да не те плаши- 5 мин.) -post-1047-0-18255700-1389267642_thumb.jpg

 

От скалата по пътя към истински готиния плаж (малцина минават, затова не не населен почти): post-1047-0-54674500-1389267642_thumb.jpg

 

Плажът: post-1047-0-84302900-1389267642_thumb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Добро утро, братя и сестри сицилианци,

 

За утринното ви кафе прилагам един сладурски пътепис с картинки, пресен-пресен. Авторът има много добър стил. Имайте предвид, че той е бил с туристическа агенция и не съм сигурен дали е получил своята Сицилия: http://vasilbogdanov.wordpress.com/category/%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B8/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Duke,много ще е горещо в Долината по обяд, имай го предвид,видях че по обяд ще си там.Няма грам сянка.

 

Наясно съм. Затова и прецених първо да разгледаме, а после да се настаняваме в хотела. За огромно съжаление в този период все още няма възможност за вечерно посещение, а само със специално нает гид на космически цени. Това ме изправи пред дилемата - посещение преди големите жеги между 12 и 14 часа или разкъсване на деня с настаняване в хотела и посещение на Долината след 16 часа, което отново означава големи жеги и пропускане на плажа. В крайна сметка ще действаме според зависи, дано пък да имаме късмет с времето...

Връзка към коментар

Ей, тази тема ....жестока! С удоволствие я изгълтах и не ми се искаше да свършва, но от друга пък нямах търпение да стигна до края за да се похваля и аз. Имаме билети за 02.05. с Блу еър от Букурещ. Много хора сме /8/, за това мислим да наемем къщи. Планът е 1 седмица в района на Катаниа и още една в района на Палермо. С кола под наем ще бръмчим наляво-надясно и още нямам никакъв план, но тук, както ми се струва, има всичко необходимо за да си го съставя. Само дето всички наблягате на крайжрежието, а момчетата - всичките са фенове на "Кръстникът", а и аз де, та със сигурност ще има и Савока, и Корлеоне и други планински селца със чукари и идилии на дядковци с каскет! Малко повече информация в тази насока ще ми е добре дошла, както и някакъв вариант /евтин/ за транспорт до Букурещ от София. Нощните автобуси не вършат работа, защото изпускат самолета, а нощувка в Румъния не е опция. Благодаря предварително...и последващо /за страхотия ентусиазъм да споделяте/  :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Поздравления за избора, Елоена. На днешния ден, 11 януари, но през 1693 г.  земетресение срутва Катания, събитие, което въздига нов, по-хубав град, на който да се насладите: http://www.izlitane.com/gallery/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F/

 

Няма как, мафията и дон Корлеоне са най-важната стока за износ на Сицилия, макар че действието на романа се развива предимно в Америка. Без мафията и дон Корлеоне входящият туризъм на острова щеше да намалее с проценти.

В „Кръстникът” виждаме вечни човешки ценности, романтика за вас, жените, и насилие, което пък е присъщо за нас, мъжете. Вашите момчета, отивайки в Корлеоне, Савока и Мота Камастра ще се докоснат до филмовия герой. Разбира се, Сицилия е много спокоен в момента остров и няма да ви се случи нищо лошо. София и Пловдив са по-опасни.

 

А сега нещо, което го няма в родното пространство, камо ли пък по пътеводителите. Да видим къде живее и работи днешната сицилианска мафия в Палермо, с което отговарям и на сестра Анджелика.

 

Най-бедният и затънтен квартал в Палермо се казва „Бранкачо”, естествен развъдник на социални болести, крепост на Коза ностра и в момента. Там управлява кланът „Корлеонези”, на сицилиански звучи „Корлеонизи”. В препратката най-долу поставям документален филм на италианската телевизия „РАИ 1”, хвърлете му едно око, за да видите този квартал. Вярвам, ще е интересно и за други магеланци-сицилианци. Тъй като е едночасов, нека се ограничим във филма от минути 17.54 до към 22.15: облик на квартала, интервю със Салваторе Григоли, щатния изпълнител на смъртни присъди на мафията, застрелял 46 човека (нарушил „омерта”, сътрудничещ сега на правосъдието), факелни шествия на населението против мафията, оглавявани от свещеника дон Джузепе Пулизи, който впоследствие също е застрелян от Григоли, и святото дело на този будител, работещ с децата на квартала, опълчил се на босовете на мафията братя Гравиано и платил най-високата цена. Българската православна църква има какво да научи от Пулизи.

 

Бях там, проучих живота му и написах очерк. Приятно четене: http://www.izlitane.com/%D0%BE%D1%87%D0%B5%D1%80%D1%86%D0%B8/%D0%B4%D0%B6%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%BF%D0%B5-%D0%BF%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B8/

 

Филм на „РАИ 1”:

 http://www.youtube.com/watch?v=Z1Ful8DP7zI

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.