Прескочи до съдържание

Бекъп и архивиране на данни


Препоръчани мнения

Ето това е по-старата работа: http://www.theregister.co.uk/2011/08/19/aes_crypto_attack/

Миналата година University of Toronto имаха публикация по темата, но не се сещам в момента нито името на конференцията, нито заглавието на публикацията.

@Георги прояви интерес и заорахме в темата. :) Което не е задължително да е лошо...

Не подценявайте хората, които отговарят за дейта центровете. Младежи, които нямат computational thinking, а са се учили "on the job" не са нормата за хора, отговарящи за центровете навякъде. По-малко знаещите младежи често или нямат достъп, или вършат monkey job, или и 2-те. Тези, които знаят, могат и имат достъп, са други. А ако някой е достатъчно умен и знаещ, че компания като Дропбокс (или Гугъл) да му повери дейта центровете си, заличаването на следи от логовете му е най-малката грижа... Най-големите имат лукса (и ресурсите) да наемат най-добрите....

Що се отнася до данните, дори да са "статични" (надали някой си едитва снимките всеки месец), те растат плавно - с всяка екскурзия, с всеки написан документ, ... Това не отменя факта, че или данните трябва да се занесат при хардоете, или хардовете при данните.  А с cost-benefit анализ на честота на бекъпване, количество данни бекъпнати и свързаната с това цена, не бих се наел, защото е много дълга и коплексна дискусия. :)

1 hour ago, theo said:

Лееле хора ,такива огромни обеми от снимки -колко  време ще иска ,да ги разглеждате впоследствие ..

:read:

И на този проблем му е намерено решение - намалена резолюция, prefеtching  във фонов режим, ... :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@akair, линкът пуснат от теб не доказва нищо. Едно на ръка, че е по-стар от моите, второ на ръка и там пише:

 

Цитат

“However, it doesn't compromise AES in any practical way.”

He said it would still take trillions of years to recover strong AES keys using the biclique technique, which is a variant of what's known as a meet-in-the-middle cryptographic attack.

Хем твърдиш, че декриптирането на данни е вече супер достъпно, хем най-сериозният външен аргумент, който може да намериш просто казва, че е намерен начин процеса да се забърза, но все още ще му отнеме трилиони години. Предполагаме, че някакви чудеса са се случили за тези няколко години и всички сме възхитени от това колко бързо напредват технологиите, но пътя от trillion years до "Ако някой реши, че точно вашите данни му трябват, не е проблем да си ги декриптира." също хич не е кратък. 

 

Както и да е, аз се отрдъпвам от дискусията, признавам си че ми беше полезна, най-вече със страничното четене, което направих покрай нея, да си осъвременя представите за криптографията. Ако ги бях прочел преди това нещата, въобще нямаше да ти давам кредит на доверие за тези 4 дни в изчислителен център, които не знам на каква референция се базират. Ползата за мен беше, че разбрах, че криптираните данни са много по-сигурно защитени от колкото предполагах. 

 

Жалкото, е че хората, които са странични наблюдатели виждат само едно замерване с терминология и въобще няма да стигнат до там да разберат колко нереалистични са твъренията ти и информирания избор, който целим отива в канала. Който иска да прочете ей това: https://medium.com/@drgutteridge/whats-the-deal-with-encryption-strength-is-128-bit-encryption-enough-or-do-you-need-more-3338b53f1e3d Написано е на доста достъпен език, а и не е задължително да се разбира, просто обърнете внимание на цитираните числа и порядъците, за които говорим, когато става въпрос за нужната мощ да се декриптират ключовете. Писано е през май 2016.

Връзка към коментар

Мисля, че 128битови ключове, особено за VPN-и отдавна не се смятат за сигурни. Например Китай директно блокира услуги, които ползват 256битово криптиране, което навежда всички на мисълта, че тези със 128, не са им проблем :) Но там говорим за политически съображения, а не за желанието на Си Дзинпин да ни разгледа снимките от морето :P Но пък нали вече има и квантови компютри ... не се знае там какво ще стане :)  А винаги има 2048/4096, който не знам и с най специализираните ASIC да се бутат :)

 

Майтапът настрана - днес при фотографията 20мегапиксела не се смятат за нещо кой знае какво. Повечето телефони и камери започнаха да снимат 4к30фпс видео, а някой вече и 60фпс, което допълнително много бързо ще започне да "яде" пространството на диска на домашното пц :) 

По темата, аз даже се замислям някой хубав ден ( когато мога да си го позволя ) да пробвам да пусна 10G мрежа вкъщи, особено ако ССД-тата паднат и мога да си позволя няколко за кеширане :) До магеланците с НАС-ове - стига ли ви скоростта на четене/писане и ако да, какъв е достъпът до устройствата?

Връзка към коментар

@Георги в Линукс за българи я имаше новината, но там търсачката е тотална щета и намирането на каквото и да е мисия невъзможна. Ако ти харесва да вярваш в непробиваемостта на 256 битовите ключове, кои сме ние да ти рутим представите :) .  Да разчиташ на stackexchange за информиране за криптография е несериозно, но ти си знаеш...  И сигурно може и без терминология да се обясни всичко, но тогава постовете ще набъбнат значително...

 

Не са ни се забързали компютрите достатъчно, че да могат в приемливо за потребителя време да (де)криптират файлове с ключове, дълги 2048/4096 бита :)

На мен скоростта на четене/писане ми стига -  безжична връзка (със скорост от 54 Мбпс) от компютъра до рутера (да избегна терминологията, че началството се сърди) и  връзка с мрежов кабел (скорост от 1 Гбпс) от рутера до НАС-а. :) Справя се дори с мултимедиа.

 

 

Връзка към коментар
преди 10 часа, prozium каза:

 До магеланците с НАС-ове - стига ли ви скоростта на четене/писане и ако да, какъв е достъпът до устройствата?

Този въпрос не го разбирам много, но... NAS-чето е с гигабитова мрежа, вързано към гигабитов рутер. Лаптопите са на 150 и 300 Mbit/s WiFi връзка към същия рутер.

Редактирано от chandni
Връзка към коментар

Идеята е, че при обработка на видео от НАС-а нещата или трябва да се кешват локално, което при големи видеа е немислимо или връзката към наса да е над 1G, при разни проби с агрегиране на 2x1G пак не се постигат приемливи резултати, та затова се чудех дали някой е измислил DIY ( ефтино ) решение :) 

Връзка към коментар

NAS-овете са за съхранение на файлове, не за обработка на видео - то самото му име го подсказва - Network Attached Storage. Дисковете за NAS са бавни (5400 оборота/мин) - тяхното предназначение е издръжливост, не бързина. След като си обработиш видеото на компютъра, можеш да го прехвърлиш на NAS-а за съхранение, но не да го обрбтваш по мрежата, докато е на NAS-a. 

Редактирано от chandni
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На ‎25‎.‎8‎.‎2017‎ г. в 19:12, akair каза:

...А ако някой е достатъчно умен и знаещ, че компания като Дропбокс (или Гугъл) да му повери дейта центровете си, заличаването на следи от логовете му е най-малката грижа... Най-големите имат лукса (и ресурсите) да наемат най-добрите....

...

За мен е учудващо да продължаваш да твърдиш, че някой администратор от средно голям дейта център може да впрегне изчислителни ресурси на центъра за разбиване на криптирани данни.

Да ти кажа как е при мен.

- Никой от тримата администратори нямат пълен достъп до всички ресурси т.е. дори и да иска, никой от тях не би могъл да заличи всички следи, които оставя.

(110% съм сигурен, че подобна практика има във всеки дейта център. Ако случайно Амазон, Google или MS са такива балъци ;), че не са организирали процесите си така, то нека ми пишат на лични. Обещавам, че ще ги консултирам за не повече от 6-цифрена сума.  :lol:  )

- Ако процесорното натоварване на кой да е сървър се вдигне или се е било вдигнало необичайно те (и тримата) минават на "удължено" работно време. Удължено до +безкрайност или до момента в който ми кажат причината и аз се съглася с нея.

 

Сега, по отношение на облаците.

Признавам, малко бях неглижирал въпроса.

Първо, защото всекидневните ми данни, лични и служебни се бекъпват автоматизирано в службата. Аз ползвам един лаптоп за всичко (и за служебни и за лични цели) Той реално е част от мен. Само в банята не ходя с него.

и второ, не ми харесва тенденцията мрежата да знае все повече неща за мен и семейството ми - къде ходя, къде ям, къде спя, къде и какво плащам, .... Но това си е моя "драма" и предварително загубена битка. :) 

Разгледах решенията на Майкрософт и Гугъл. (Onedrive и google drive). Доста лесно и интуитивно се работи с тях.

В MS са 5 GB, в Гугъл 15 GB free.

За по 4 лв. на месец GB-тите могат да станат достатъчно много за бекъпване на всекидневната, бързопроменяща се информация.

Каналът е криптиран. Данните горе, в облака май не са (не съм сигурен в това)

Ако някой иска, може да си ги предварително криптира преди да ги изпрати "нагоре". Има достатъчно надеждни и безплатни решения, вкл. и с използването на електронните подписи.

Btw, използването на електронните подписи за криптиране внася една идея по-голяма сигурност, защото има и елемент на несиметрично криптиране. (Криптира се с публичния ключ, а се декриптира с частния). Ама да не задълбаваме - още по-сигурно е!

Искам да кажа, че според мен комбинация от външни дискове за големите, непроменящи се гигабайти  и ползване на облак за регулярен, периодичен и/или непрекъснат бекъп е добър вариант, като човек може да почне с един от тези два облака или и с двата. Да види дали са му ок, а пък в последствие да мине и на други - "по-професионални".

 

Това последното (за облаците) е за хора, които не са изкушени от ИТ и искат да ги използват само за да си вършат по-добре и по-сигурно работата и да защитят данните си, вкл и снимки, филми и т.н.

Връзка към коментар

Дискусията май премина в обсъждане на методи и начини на криптиране, отколкото за методи за архивиране.

Моите наблюдения свързани с използването на google drive, dropbox и подобните облаци е, че те не предлагат защита от крипто вируси, които са доста "модерни" напоследък. Ако важните за мен файлове бидат криптирани, клиентът на dropbox /примерно/ ги качва в облака, където се презаписват оригиналните. Ефекта е, че имам криптирани файлове на локалният компютър и криптирани копия в облака. Не съм пробвал, но предполагам вариантът е да се стартира клиентът на dropbox, само когато е нужно да синхронизира файловете, а през останалото време да стои неактивен. Това разбира се, е доста неудобно да се стартира и спира постоянно. Ако бъркам и има по-добър начин, нека някой да сподели.

Важните за мен файлове ги съхранявам на фирменият сървър. Ъплоадват се всяка нощ по FTPs. На FTPто се съхраняват 7 копия за последните седем дни. Отделно, в дейта центърът се прави пълно копие на целият сървър на седем дни + инкрементални копия за всеки ден. Това ни дава достатъчно сигурност за данните ни. Данните ни се криптират, но ми е ясно че дейта центъра има достъп до тях и ако имат желание и ресурси могат да ги достъпят. Но смятам че едва ли някой би се заинтересувал от нашите документи.

 

Връзка към коментар

https://en.wikipedia.org/wiki/Incremental_backup

Записват се само променените данни. Ако архивираш 100 файла всеки ден, в ден едно се копират 100те файла. За ден 2 понеже е работено само с 5файла примерно, се архивират само 5те. Останалите не са променяни и не е наложително да се хаби мрежови и дисков ресурс.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Фичо каза:

Няколко пъти срещам термина в дискусията, какво означава инкрементален? 

@Фичо, един от начините е да се използва атрибут на файла (флаг) Всяка файлова система го поддържа.

Когато се бекъпва конкретен файл, този флаг му се пали (активира) и следващия път програмата която бекъпва го пропуска при архивирането, защото вижда че този флаг вече е запален.

Когато този файл се отвори/редактира/променя този флаг се гаси. И когато бекъп програмата стигне до него , вижда че този флаг не е запален, бекъпва този файл и пак му пали флага. :)

 

 

Това е един от старите/класически начини. Съществува още от времето на DOS.

Сега има доста по-напреднали алгоритми, които правят почти същото, но разчитат на по-сигурни признаци.

При по-големи файлове могат да се сравняват и блокове от данни. Когато са еднакви се пропускат, но за потребителя изглежда че е бекъпван целия файл. Разбира се, при евентуално възстановяване се разчита и на предишните копия.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
4 hours ago, ven62 said:

За мен е учудващо да продължаваш да твърдиш, че някой администратор от средно голям дейта център може да впрегне изчислителни ресурси на центъра за разбиване на криптирани данни.

Да ти кажа как е при мен.

- Никой от тримата администратори нямат пълен достъп до всички ресурси т.е. дори и да иска, никой от тях не би могъл да заличи всички следи, които оставя.

(110% съм сигурен, че подобна практика има във всеки дейта център. Ако случайно Амазон, Google или MS са такива балъци ;), че не са организирали процесите си така, то нека ми пишат на лични. Обещавам, че ще ги консултирам за не повече от 6-цифрена сума.  :lol:  )

- Ако процесорното натоварване на кой да е сървър се вдигне или се е било вдигнало необичайно те (и тримата) минават на "удължено" работно време. Удължено до +безкрайност или до момента в който ми кажат причината и аз се съглася с нея.

Ще се опитам да направя кратък пост и да нахвърлям няколко идеи за размисъл, над които е полезно да се размишлява

  • Хайде сега го погледни от гледна точка на това, ако ти се опиташ да си заличиш следите - надали наивно ще кажеш, че това е невъзможно 
  • причини за повишено ЦПУ могат да се изфабрикуват без много зор - трашинг на операционната система + копиране на данните за мемори утилизация върху И/О на харда и посмъртно няма да разбереш, че не се е случило реално 
  • временно претоварване на мониторинговата система с рекурсивно споунване на процеси пък тотално ще ти убие видимостта какво се случва в центъра
  • и по-интересното - при достатъчно голям ресурс не е необходимо сървърите да се ползват на макс - минимално увеличение на лоуда така ще се делюдне в общата статистика, че няма и да разбереш, че е вървял допълнителен уърк лоуд...

мисля да спра тук, защото иначе ще трябва да фактурирам консултантски за проактив атак митигейшън :) (дано @Георги не се оплаче за терминологията, но всичко е в интерес на краткия пост) :)

Връзка към коментар
преди 3 часа, Радослав каза:

Моите наблюдения свързани с използването на google drive, dropbox и подобните облаци е, че те не предлагат защита от крипто вируси, които са доста "модерни" напоследък. Ако важните за мен файлове бидат криптирани, клиентът на dropbox /примерно/ ги качва в облака, където се презаписват оригиналните. Ефекта е, че имам криптирани файлове на локалният компютър и криптирани копия в облака. Не съм пробвал, но предполагам вариантът е да се стартира клиентът на dropbox, само когато е нужно да синхронизира файловете, а през останалото време да стои неактивен. Това разбира се, е доста неудобно да се стартира и спира постоянно. Ако бъркам и има по-добър начин, нека някой да сподели.

Повечето облаци си имат опция за version control, но не съм сигурен дали е включена в безплатните планове, както и дали обхваща криптирани файлове. Ето за дропбокс (връзката не я отварям, че в работата ми по някаква причина са блокирани връзките към всичките облаци), но до колкото виждам от гугълския кеш 30 дни се пазят променени файлове дори на безплатния план: https://www.dropbox.com/help/security/recover-older-versions

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Георги признавам си, не съм се зачитал в Version history на Dropbox-а. Това е новост за мен. Ще тествам за себе си да проверя достатъчно надеждно ли е. Благодаря че ми го посочи :)

Редактирано от Радослав
Връзка към коментар

Ще се опитам да "преведа" някои от ползваните термини в тази тема.


Гурутата да извиняват за опростяването, но идеята ми е да стане ясно за повече хора кой за какво говори. Чувствайте се свободни да доуточнавяте и разкрасявате скромния ми опит за речниче посветено изключително на мненията тук :)

 

@AlexandraKo  - няма как, терминологията идва от английски и донякъде се побългарява. Може би това звучи извънземно, ама не е сложно.
Като в анатомията - няма да чуеш "дихателна тръба", а по-скоро трахея.


"Китайско"-английски-български речник-показалец

 

NAS сървър - Network Attached Storage - компютър, може и миниатюрен, посветен изцяло на съхранението на файлове. Няма монитор, клавиатура и мишка, а се достъпва през мрежата;

 

бекъп (от backup) - резервно копие на файловете ви;

 

репликиране (от replica) - не е спор, а процесът на копиране на файлове. Среща се и като бекъпване;

 

клауд (от cloud) - облаци разни :) Данните ви стоят някъде из интернет. Къде, как са подробности, които не ви вълнуват особено. Важното, е че са там и вие си имате начин да ги достъпвате;

 

KB, MB, GB, TB - Килобайт, мегабайт, гигабайт, терабайт са мерните единици за данни. Малко и много тук са относителни понятия. Телефонът ви най-често е с 1 до 32 Gb, а твърдия диск (HDD, харддиск) 100 - 1000 Gb;

 

дейта център (от data center) - сграда, предвидена да съхранява сървъри, т.е. помещение за компютри със охлаждане, резервно токозахранване, добра интернет връзка и т.н.;

 

мегапиксел - един пиксел е една светеща точица на екрана, значи милион става въпрос за милион точки

 

намалена резолюция -  беше 1 мегапиксел, сега е половин :) . Намаляване количеството точки, които се пазят с цел намаляване размера на файла. Фотографите не обичат такива работи, но за обикновения потребител е важна възможност. Като започнете да стреляте с новия си дигитален фотоапарат в качество "на max" и след втората екскурзия мястото на компютъра свърши.

 

---
... ще поровя из мненията и ще добавям мъдри мисли. Питайте, ако "лудницата" е голяма пък искате да сте в час за какво иде реч.

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, cck каза:

NAS сървър - Network Area Storage

Само една дребна корекция - абревиеатурата означава Network Attached Storage или буквално "склад", закачен в мрежата :) 

 

Преди 1 час, cck каза:

помещение за компютри със охлаждане, резервно токозахранване, добра интернет връзка и т.н.;

И отлична противопожарна система... :lol:

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 9 месеца по-късно ...

Да повдигна темата с малко практична информация. 

 

Тези дни най-накрая се организирах да си създам клауд бекъп на важните файлове и снимките. Целта ми беше баланс между практическо удобство и цена, искам хем да е евтино, хем да не е нещо, на което му светя постоянно за да работи коректно или да звъня на тъщи като @ven62, което ако се вярва на вицовете трябва да се избягва на всяка цена 🙂 Да не говорим и че имам бекъп сървър на форума, както и тестова среда, които също трябва да оптимизирам откъм разходи, но това е друга тема. 

 

В крайна сметка се спрях на duplicati - https://www.duplicati.com/ , което се оказа изключително лесен, удобен и безплатен софтуер за бекъп във всички възможни клауди. За всеки, който специфичните термини го притесняват (full, incremental, differential backup) си има много удобен smart retention опция, която ти пази по-чести бекъпи от последните дни, спрямо по старите периоди. Например за една година назад пази по 1 месечно, от последния месец минават на един седмично, а от последната седмица на един дневно. Така от последните дни имате супер пресни бекъпи, така че да можете да възстановите всичко почти без загуби, а от по-старите бекъпите са по-редки, така че да не заемат голямо място в клауда. Целия процес е оптимизиран, така че ако например даден файл не е променян през последната година, няма да се бекъпва поотделно всеки ден/седмица/месец, а само веднъж.

 

Не се плашете, програмката е много лесна за употреба. Има и много възможности за настройки, но стандартните по подразбиране със smart retention са достатъчно адекватни, дори за най-технически неориентираните. 

 

Аз лично бекъпвам в Microsoft One Drive, защото ползвам Office 365 и имам 1TB, но програмката позволява почти всички популярни клауд опции. В крайна сметка, на мен решението ми излезе абсолютно безплатно, след като така и така плащам за Office 365. За вас предполагам Backblaze B2 ще е най-подходящото решение ($0.005 месечно на GB за съхранение), но препоръчвам да се разтърсите дали по моя пример не може да комбинирате услугата с някоя друга. 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
На ‎16‎.‎6‎.‎2018‎ г. в 1:14, Георги каза:

 За вас предполагам Backblaze B2 ще е най-подходящото решение ($0.005 месечно на GB за съхранение), ...

 

Ето едно по-евтино решение. Излиза около 27 евро за 1 TB на година:

 

https://disk.yandex.ru/pay/tariffs/

 

Но... са руснаци.

 

Имам колега, който ги ползва от доста време и е много доволен.

 

-------

@Георги,

Това с тъщите го подминавам …😉 Звучи некомпетентно - личи си, че си новобранец в … семейния живот.😀

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Аз не ги разбирам много тия неща и не знам доколко са надеждни тези и доколко може да се вярва на обещания за "lifetime" и въобще дали има някаква уловка, но ако някой прецени, че може да му свърши работа .... изглежда като интересна оферта. 

A lifetime subscription to the 500 GB plan costs $29, while the 2 TB option would only set you back $59.  
И допълнително още 2TB срещу $39 
 

Description

Thunder Drive is a secure and easy-to-use cloud storage service which allows you to create folders, manage files, and share private links from the convenience of your favorite device. Enjoy quick access to significantly faster and larger storage than other providers and use it with any web browser, including the one on your phone. The Thunder Drive service is also hosted in premier Tier IV data center facilities, giving you robust security and reliability.
 
  • Use a storage service 6x faster than Amazon storage
  • Easily set up Thunder Drive & use it w/ any web or mobile browser
  • Have access to 2TB of storage
  • Secure files with 256-bit AES encryption
  • Enjoy an extremely affordable lifetime storage plan

Reviews

  • DealMirror: ”Great support combined with affordable prices. They work with you with whatever you need! Highly recommended.”

System Requirements

  • Internet access
  • Compatible across all devices
  • Chrome
  • Firefox
  • IE
  • Safari
  • Opera
  • Edge
  • Windows
  • Mac
  • iOS
  • Android
  • Linux
  • Chrome OS

Important Details

  • ThunderDrive 2 TB Pro Plan
  • Note: File upload sizes are restricted to 5GB max.
  • 2 TB lifetime storage
  • Personal cloud drive
  • 2TB of download bandwidth
  • Shareable password-protected files
  • Set expiration for shared links
  • One-time payment
  • 30-day trash recovery
  • Upload/download speeds 6x faster than nearest competitors
  • Mobile friendly
  • Secure 256-bit AES encryption
  • SSL/TLS encryption
  • Length of access: lifetime
  • Redemption deadline: redeem your code within 60 days of purchase
  • Access options: access from any browser (desktop and mobile, Mac, PC, iPhone, Android etc)
  • No device limit
  • Updates included
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Благодаря на @Фичо за споделената връзка. Разгледах Thunder Drive и техните доживотни предложения. Цената наистина звучи прекрасно, но тя върви със своите недостатъци. Лично за мен най-сериозният недостатък е отложения достъп до големи файлове (+1 GB). Потребители пишат, че им се налага да чакат няколко минути преди процесът на сваляне да започне. След това скоростта била отлична, но все пак да се има предвид. 

Как може да се гарантира една такава доживотна услуга?!? Наскоро имаше един случай за родители платили 5 хил. лв. за съхранение на стволови клетки и банката за съхранение си сменила адреса.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, аз погледнах някакви ревюта в trustpilot, изглежда че тези са нови и може би затова зарибяват.  Видях също, че има противоречиви отзиви и недостатъци сигурно има, зависи кой какви нужди точно има и доколко го засягат недостатъци, като споменатия от теб.  Мен основно ме интересува за архив на снимки, така че нe бих имал нужда да оперирам с толкова големи файлове ( +1GB) . 
Колкото до "доживотната" услуга - ясно е че няма нищо вечно на тоя свят, въпросът е да не изчезнат след няколко месеца или година, или поне, ако удрят кепенците, да пратят някой хабер от сорта: "пичове, сори, обаче затваряме сергията след 1 месец, вижте къде ще си преместите архивите". 

Връзка към коментар

Много доживотни услуги се появяват в тази сфера, всичките са no-name и просто няма как да им излезе сметката. Взимат и бягат. В най-добрия случай ще ви омотат в общи условия и качеството на услугата ще е критично ниско. 

 

Иначе по темата, аз смених концепцията на office365+бекъп в one drive. Идеално е за кооперативна работа. За 190лв на година 6 човека могат да получат напълно лицензен microsoft office и по 1TB място в one drive. Това място с леки настройки може да се направи да служи за автоматични бекъпи на важните ви неща - просто трябва да ги преместите в системните папки desktop, pictures, documents и т.н. Файловете са достъпни моментално са сваляне и се поддържат всички модерни неща - versioning, криптиране и т.н. 

 

image.png

Редактирано от Георги
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.