Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2018: Правила, участие и срокове


Препоръчани мнения

Честно казано - аз съм пробвал да правя хубави зимни снимки и просто не ми се получава. В студа да мъкнеш техниката, статива, някой и друг филтър, а после да застанеш на едно място, търсейки композиция и да си в правилния момент, хубава светлина и т.н. е адски трудно. Има ги и проблемите с техниката на студ, но да речем, че там с няколко комплекта батерии, които човек държи във вътрешен джоб, близо до тялото, са едно решение.

 

Аз съм пробвал доста пъти да снимам така, но никога не съм доволен от крайния резултат - в повечето случаи времето е такова, че небето е "безлично" и сиво, снега е много труден за определяне на правилна експозиция, а за финал няма и хубава светлина. И средно от пет излизания, веднъж успяваш да случиш на подходящи условия и интересна гледка за снимка.

 

Затова и най-много се възхищавам на хубави, снежни снимки - просто знам колко са трудни и какво е необходимо, за да се направят.

 

За финал ще ви покажа една моя снимка, която е "зимна" и която е може би един от най-успешните ми опити, но не смятам, че е достатъчно добра, дори да бъде обмисляна за принтиране и календар, за да подкрепя тезата си.

 

32049600973_7a51feb939_k.jpg

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 53 минути , boogy83 каза:

Купи си iPhone да снимаш бързо и лесно

Ако е бързо и лесно няма да има тръпка. ;)

преди 52 минути , rdd каза:

Tedy , очаквах твои снимки и от Китай. Може и да не съм ги видяла, но като че ли нямаше. Много красиви снимки.

Не са от последната година, но преди 2г пусках една с цветните скали.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ееех, изтървал съм срока. Имах много добри от източна Исландия и едни скрити диаманти от Албания, ама който блее - губи! Ще чакам догодина. Браво за хубавите снимки и искам да кажа едно - няма значение какво е качеството, дали са обработвани или перспективата - носете моментите в сърцата си и не забравяйте, че за всеки си е уникално това, което е видял. Никой да не се обезсърчава от количеството (или съответно отсъствието) на харесвания! Запечатайте си ги за себе си, разказвайте, радвайте се, защото който пътува е истински богатия - не финансово, а културно и духовно. 

преди 3 часа, Raybeez каза:

Честно казано - аз съм пробвал да правя хубави зимни снимки и просто не ми се получава. В студа да мъкнеш техниката, статива, някой и друг филтър, а после да застанеш на едно място, търсейки композиция и да си в правилния момент, хубава светлина и т.н. е адски трудно. Има ги и проблемите с техниката на студ, но да речем, че там с няколко комплекта батерии, които човек държи във вътрешен джоб, близо до тялото, са едно решение.

 

Аз съм пробвал доста пъти да снимам така, но никога не съм доволен от крайния резултат - в повечето случаи времето е такова, че небето е "безлично" и сиво, снега е много труден за определяне на правилна експозиция, а за финал няма и хубава светлина. И средно от пет излизания, веднъж успяваш да случиш на подходящи условия и интересна гледка за снимка.

 

Затова и най-много се възхищавам на хубави, снежни снимки - просто знам колко са трудни и какво е необходимо, за да се направят.

 

За финал ще ви покажа една моя снимка, която е "зимна" и която е може би един от най-успешните ми опити, но не смятам, че е достатъчно добра, дори да бъде обмисляна за принтиране и календар, за да подкрепя тезата си.

 

32049600973_7a51feb939_k.jpg

Това в далечината вук ли е? :D Да знаеш на преходи в планината е най-добре като се препашеш с по 4 колана през гърдите с техника. Изкачваш, изкачваш и накрая на върха не само не ти се снима, ми не ти се и диша и въобще за около 6.45 мунити спира и да ти се съществува. Аз пък мразя нощната фотография.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

С нетърпение чакам Георги да ни направи подфорум за любителите на фотографията, за да може да си бъбрим на тази тема надълго и нашироко и да си споделяме мъките като тази със снега например ;)

Връзка към коментар
преди 24 минути , iliana_t каза:

С нетърпение чакам Георги да ни направи подфорум за любителите на фотографията, за да може да си бъбрим на тази тема надълго и нашироко и да си споделяме мъките като тази със снега например ;)

Не е необходимо да има подфорум за целта. Има поне няколко фотографски теми, ако има движение по тях ще дойде и подфорума :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Raybeez каза:

снега е много труден за определяне на правилна експозиция,

Изобщо не е труден, ако знаеш как да снимаш. А снимката ти е недоекспонирана, често срещан проблем, когато има много бяло в кадъра.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ами да, ама не е трудно, ако имаш специфично познание за това как да мериш на сняг, в случая моята снимка излиза недоекспонирана, макар и според метъринг и хистограма да е била идеална.

Това ни води и до предишната теза, че сняг се снима трудно за любители и хора, които нямат това специфично познание.

 

Аз тази зима пак ще хващам по чукари и ледове, за да се уча.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И аз нямам нищо против да имам календар с 12 слънчеви снимки. Моето мнение е, че в календара снежните и снимките с тъмни облаци ще изглеждат депресиращо. 

И аз не обичам сняг, и на снимка не искам да го гледам :). 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Като напълно непросветена в света на фотографията намирам всички снимки за изключително сполучливи и красиви - и зимните и летните, и с плажовете, и с чукарите, и искам да благодаря на всички участници за старанието и споделените моменти. Супер много ми допада идеята за календара и мисля, че е страхотно хрумване. С най-голямо удоволствие ще си го закача на централно място. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 часа, Травеолани каза:

Моето мнение е, че в календара снежните и снимките с тъмни облаци ще изглеждат депресиращо. 

И аз не обичам сняг, и на снимка не искам да го гледам :). 

За облачните снимки може да изглеждат депресиращо съгласен съм. Макар аз да обичам дъждовното време...аз обичам всякакво време, но все тая за мен :)

Зимните обаче, тия с многото сняг...хмм...може би някои хора си представят виелици или всичко сиво и кишаво, наклепано до ушите в разтопен сняг, но аз имам предвид другата зимна снимка: Планина, огряна от слънце и всичко затрупано в бял и пухкав сняг. Наблизо ски-писта, по-надалеч може и лифт...някоя къщичка на която се виждат едва едва прозорчетата от натрупалия сняг....разбирате ме вече може би.

Аз дори не мога да карам ски, но не ми пречи да се изпляскам на някоя хижа с готин изглед към планината и да си седя на греяно винце докато гледам как хората се спускат по пистите или пък някой пейзаж към върховете в планината. 

Еххх мечтиии....не видях подобни снимки и това ме накара да се присетя, че наистина магеланците сякаш пътуват повече по топлите страни. Но пък съм член във форума от пролетта и може наблюденията ми да не са правилни :) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 часа, boogy83 каза:

За облачните снимки може да изглеждат депресиращо съгласен съм. Макар аз да обичам дъждовното време...аз обичам всякакво време, но все тая за мен :)

Зимните обаче, тия с многото сняг...хмм...може би някои хора си представят виелици или всичко сиво и кишаво, наклепано до ушите в разтопен сняг, но аз имам предвид другата зимна снимка: Планина, огряна от слънце и всичко затрупано в бял и пухкав сняг. Наблизо ски-писта, по-надалеч може и лифт...някоя къщичка на която се виждат едва едва прозорчетата от натрупалия сняг....разбирате ме вече може би.

Аз дори не мога да карам ски, но не ми пречи да се изпляскам на някоя хижа с готин изглед към планината и да си седя на греяно винце докато гледам как хората се спускат по пистите или пък някой пейзаж към върховете в планината. 

Еххх мечтиии....не видях подобни снимки и това ме накара да се присетя, че наистина магеланците сякаш пътуват повече по топлите страни. Но пък съм член във форума от пролетта и може наблюденията ми да не са правилни :) 

Понеже съм скиорка(вече бивша) си представях точно тази прекрасна картина,която си описал.Красиво и вдъхновяващо е за мен!:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не искам да съм досадна,още по-малко да натрапвам мнението си за каквото и да било в този форум.Само ще споделя,че за един истински пътешественик, метеорологичната прогноза няма никакво значение.Важното е да е здрав и щастлив,да има сетива за красотата,независимо дали грее слънце на самотен плаж,снегът в планината е ослепително бял и в далечината е Мальовица,или пък в Париж вали дъжд,след което се появява невероятна дъга,която прави градът още по-очарователен.Според мен във всяка запечатана на снимка ситуация има невероятен чар.И много лично усещане.:)

Редактирано от jungfraujoch
  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Аз си предпочитам слънчевите снимки. Зимата ми е депресираща, освен ако не е с прекрасно зимно слънце. Но от собствен опит знам, че комбинацията слънце+сняг е само за подготвени фотографи. Аз лично съм далеч от тази класа, а както виждам и повечето магеланци предпочитат красивите цветове на топлите дестинации. Не знам за другите, но аз нямам нищо против календари с такива снимки!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, jungfraujoch каза:

Не искам да съм досадна,още по-малко да натрапвам мнението си за каквото и да било в този форум.Само ще споделя,че за един истински пътешественик, метеорологичната прогноза няма никакво значение.Важното е да е здрав и щастлив,да има сетива за красотата,независимо дали грее слънце на самотен плаж,снегът в планината е ослепително бял и в далечината е Мальовица,или пък в Париж вали дъжд,след което се появява невероятна дъга,която прави градът още по-очарователен.Според мен във всяка запечатана на снимка ситуация има невероятен чар.И много лично усещане.:)

 И аз не искам да съм досадна, но не обичам да е мокро, студено, ветровито и сиво около мен. И това да съм извън София няма как да ме накара да се влюбя в усещането на вкочанени крайници. И аз, и всички хора да ходят свити в дрехите си, забързано, с поглед в земята. Мястото може и да е красиво, даже да го оценя като визия, но не и като преживяване и удоволствие от спокойна разходка със зяпане и ахкане. 

Въобще прогнози, изключващи сядане във външно заведение, са противопоказни за лежерно пътуване. И снимките от такива дни не ме подтикват и аз да отида да видя. 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Lindt каза:

..снимките от такива дни не ме подтикват и аз да отида да видя. 

Което ме подсеща да попитам дали има някой посетил дестинация на базата на видяна снимка от предишните календари? Стана ми много любопитно :)

Целта на календара според мен е не само да следим кой ден е днес или кой е споделил с нас свое преживяване, а може също така да бъде вдъхновение и идея за следваща отправна точка. Ха да видим сега има ли късметлии :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 23 часа, boogy83 каза:

За облачните снимки може да изглеждат депресиращо съгласен съм. Макар аз да обичам дъждовното време...аз обичам всякакво време, но все тая за мен :)

Зимните обаче, тия с многото сняг...хмм...може би някои хора си представят виелици или всичко сиво и кишаво, наклепано до ушите в разтопен сняг, но аз имам предвид другата зимна снимка: Планина, огряна от слънце и всичко затрупано в бял и пухкав сняг. Наблизо ски-писта, по-надалеч може и лифт...някоя къщичка на която се виждат едва едва прозорчетата от натрупалия сняг....разбирате ме вече може би.

Аз дори не мога да карам ски, но не ми пречи да се изпляскам на някоя хижа с готин изглед към планината и да си седя на греяно винце докато гледам как хората се спускат по пистите или пък някой пейзаж към върховете в планината. 

Еххх мечтиии....не видях подобни снимки и това ме накара да се присетя, че наистина магеланците сякаш пътуват повече по топлите страни. Но пък съм член във форума от пролетта и може наблюденията ми да не са правилни :) 

@boogy83 като ти прочетох описанието, се сетих, че имам такава снимка - Mount Seymour - тук водим детето да кара шейна и да се радва на пухкав, бял сняг през зимата :). И ски писта има, и къщичка, но не са в кадър :)

 

IMG_4024.JPG.3d3c40593fcbca314b4a8c72e32133d0.JPG

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 26
Връзка към коментар

Гласувах... Ще трябва пак, защото на този етап съм избрала само 39 снимки. На повечето разпознавам автора. Имах любими през годината - не ги виждам. В бройката нямам 24, по една от автор, и даже се досещам кои "ще изгорят" заради това правило :) НО съм съгласна с правилото :)

 

Както обикновено, критерият ми е "Тази снимка ще издържа ли да я гледам цял месец :)"

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Регламентът ми се струва доста добър, на мен като участник със снимки ми е интересно това явно гласуване.

Доста снимки се отличиха с много гласове. Дори можеше и да няма втори етап. Любопитно ми е дали ще може някоя снимка с 50 гласа, която едвам влиза в топ 70 да се класира после за календара.

А кога ще се отсяват снимките , които са от един и същ автор или повтарящи се дестинации? Между първи и втори етап ли или след второто гласуване?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 часа, Oshko каза:

Регламентът ми се струва доста добър, на мен като участник със снимки ми е интересно това явно гласуване.

Доста снимки се отличиха с много гласове. Дори можеше и да няма втори етап. Любопитно ми е дали ще може някоя снимка с 50 гласа, която едвам влиза в топ 70 да се класира после за календара.

А кога ще се отсяват снимките , които са от един и същ автор или повтарящи се дестинации? Между първи и втори етап ли или след второто гласуване?

Има сериозен риск при явното гласуване доста снимки да не получат гласове, само защото не са получили такива от самото начало. Не ми се ще да го поемаме този риск и за това втория рунд е като цяло доста по-затворен. 

 

След второто гласуване ще се отсяват снимките, т.е. няма между първи и втори рунд да продължи само по една снимка на човек. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.