Прескочи до съдържание

Търся магеланци кандидати за 2 седмици тур Перу-Игуасу-Буенос Айрес-Рио в диапазона 23 март-16 април


Crazy Horse

Препоръчани мнения

преди 19 минути , Topfly каза:

Според мен по скоро от португалския има влияние, защото използват много ж. Например пиле на аржентински испански е пожо, а не пойо. Викам и аз на стюардесата: -Пойо, пор фавор! Тя обаче изобщо не задява за какво става дума. След това се сетих, че бях чул на пилето да му казват пожо и след като и казах: -Пожо, пор фавор!, с една усмвика ми даде пилето :)

 

Смея да твърдя, че във фонетично отношение, аржентинският и уругвайският испански нямат никакво влияние от португалския. Девокализацията на y и ll е явление, което не се среща само в  Аржентина, а също и в части на Колумбия, Коста Рика и дори в райони на Испания . Това е процес, който тече от векове и не е свързан с външно влияние. Разликата е, че в Аржентина при превръщането на гласната в съгласна звукът е ж, докато в останалите райони където тече този процес, звукът е по-скоро дж. Другият интересен момент е, че в Аржентина звукът продължава да се поменя и от 60-те години насам от ж става ш. Вече преобладаващата част от аржентиците казват пошо, а не пожо.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Аз продължавам да следя за билети до Южна Америка откъдето и да е в Европа. Ако някой от нашата магеланска група за Южна Америка намери нещо, също пишете смело. Ще реагираме бързо при някаква промоция.

 

Иначе днес видях тази екскурзия от една испанска фирма.
https://www.logitravel.com/circuitsshowcase/Product?booking=true&procode=40700

Мисля, че ние ще се справим за по-малко пари от тях, но за мен по-интересен беше маршрутът. Лима-Мачу Пикчу-Буенос Айрес-Игуасу-Рио. Интересно, че от Куско не летят до Игуасу, а до Буенос Айрес и от там до Игуасу.  Може би така е по-удобно. Ше проверим допълнително като имам вече билети до Южна Америка. А, между другото горната екскурзия е за 14 дни, така че явно планът не е неизпълним, защото ние си оставяме няколко дни отгоре на това.

 

Колкото до това да се замени Буенос Айрес, че и Рио с Боливия мисля, с цялото ми уважение към всички опитни магеланци, това не е добра идея. Най-популярните  и посещавани места в Южна Америка са Мачу Пикчу, Игуасу и Рио, плюс Буенос Айрес. Вместо да видим всички тези топ дестинации и после да се отплесваме със страни като Боливия, ние ще се забием точно в най-бедната латиноамериканска страна при първо пътуване. :O 

Това е все едно да ме пита за съвет един американец при първо пътуване в Европа, който примерно иска да види Атина, Рим, Барселона, Париж и Лондон дали това е добре. И аз да му кажа - ааа, не, най-добре иди след Атина в Албания, зарежи Рим или ако летиш в Лондон, иди от там до Исландия, а Франция, Италия, Испания ги остави за друг път. Не казвам, че Исландия и Албания не струват, но все пак си мисля, че преди да ходи човек до подобни периферни страни е по-добре в началото да се запознае с основните забележителности на континента. 


А, да и като бонус, искат визи за български и американски граждани в Боливия. За канадски граждани уж не искали. 

 

Чили ми се струва по-интересно като идея. По-чиста и по-цивилизована страна. Но, разбира се, ще се радвам да споделят и останалите от групата какво мислят. В крайна сметка като пътуваме заедно, добре е да се види всички какво очакват да видят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , Crazy Horse каза:

Интересно, че от Куско не летят до Игуасу, а до Буенос Айрес и от там до Игуасу.  Може би така е по-удобно.

Лима и Буенос Айрес са столици е връзката вероятно е по-удобна, отколкото през Игуасу.

преди 8 минути , Crazy Horse каза:

Колкото до това да се замени Буенос Айрес, че и Рио с Боливия мисля, с цялото ми уважение към всички опитни магеланци, това не е добра идея. Най-популярните  и посещавани места в Южна Америка са Мачу Пикчу, Игуасу и Рио, плюс Буенос Айрес. Вместо да видим всички тези топ дестинации и после да се отплесваме със страни като Боливия, ние ще се забием точно в най-бедната латиноамериканска страна при първо пътуване.

Ами то си зависи какви са ти интересите. Ако човек предпочита природни красоти, ще иска да види салара в Уюни в Боливия, отколкото да гледа италианска архитектура в Буенос Айрес...

Също и от гледна точка на логистиката, Перу - Боливия връзката е в автобус за десетина-двайсет евро, самолета Перу - Аржентина може спокойно да струва повече отколкото Европа - Перу (ако уцелите грешка, ще е 100% сигурно това). Т.е. по-добре да разгледаш на два пъти, за същите пари.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

ПП Буенос Айрес е интересен град и на мен ми харесва, но не е нещо принципно ново и различно за магеланци, познаващи Европа. Докато Андите, саларите, джунглите са.

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към мнение

Да, neuromancer, разбирам. Зависи какви цени ще намерим на билети. Аз обичам и природните красоти, макар че като че ли архитектурата надделява обикновено в интересите ми. И понеже главата ми е пълна и с политика, само като чуя Боливия и си представям бедните кисели индианци, Ево Моралес... дъх на комунизъм... Някак си не ме привлича това.А, Буенос Айрес си е задължителен, не се шегувай с мен. :biggrin:

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Беднотия ще видиш и в Перу. Лично за мен извън природните красоти една от най-безинтересните държави , които съм виждал.

Без да отчитам кое как е възможно логистично , ако планирах да видя всички места които си описал бих ги разпределил нещо като :

 

Лима 1 ден или дори само транзит към Куско. 

Куско + Мачу Пикчу 4 дни 

Игуасу 1+ 1 ден съответно за аржентинската и бразилска страна.

Буенос Айрес 3 дни

Рио 3 дни.

 

Това е толкова осакатен план , че дори ме е срам като го пиша. За мен само Перу си заслужава едни 3 седмици и комбинацията с Боливия без нищо друго е много удачен вариант.

Да идеш в Перу и да не видиш  примерно Титикака ???

 

 

При вашия план явно ще търсите вариант за OJ нещо като Европа - Перу / Бразилия (Аржентина) - Европа , което още повече усложнява нещата. Дори да попаднете на нещо изгодно задължително проиграйте връзката Перу -Аржентина (Бразилия) , защото както писа нюромансер , ако гоните конкретни дати  тя може да ви струва колкото полетите от Европа и да обезмисли цялото гонене на добра оферта.

 

Промоции винаги ще има :)

 

 

 

 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря, Станимире! И аз това чувам за Перу, че не е интересно извън забележителностите, но в крайна сметка ако не беше наследството на инките, едва ли щях да искам да я посетя. За Титикака те разбирам, но ако трябва да избирам между Титикака и Рио/Буенос Айрес, някак си клоня към второто. За мен е важно и да понаблюдавам местните хора и култура. А, и пак казвам, като за първо пътуване не мисля, че Титикака и Уюни могат да изместят Игуасу, Буенос Айрес и Рио. Ако си организираш първо посещение на Европа, не е ли по-логично да започнеш от топ дестинациите, а след това вече да търсиш промоции за езерото Комо, Охридското езеро или исландските гейзери?! Наистина ли мислиш, че Игуасу не е по-впечатляващо от Титикака?

Връзка към мнение

@Crazy Horse дай да послушаме хората викам аз... Перу и Боливия май по-добре.. А Аржентина и Бразилия друг път?

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Записвам се да следя темата. Много съм любопитен до каква концепция ще стигнете накрая. Като с голяма доза вероятност, лично аз смятам, че този план ще претърпи много трансформации. На мнение съм, че е много хаотичен и нелогичен, но това е мое мнение, все пак. Не подценявам възможностите ти, нито уменията на пътешественик, но действителността в Ю. Америка, поне що се отнася до разстояния, авиокомпании, и логиситка като цяло, няма много общо нито с тези в Европа, нито в С. Америка, още по-малко пък в Азия.

За да подскажа малко накъде клоня, ще си послужа с твоя пример горе. Все едно си американец, и целта ти в Европа е Исландия. Но пък си чувал, че Гърция също е интересно място. А и за Малта си чел/чувал покрай историите за Малтийския орден, и искаш да ги погледнеш, като междувременно си решил да зърнеш и Краков заради специфичната архитектура и история. С уточнението, че всичко това пак е много бледо  съпоставимо с мащабите на Ю. Америка. Изобщо да не засягам и темата с полетите от точка до точка. Тук в Европа сме свиканли общо взето да има поне по една линия (лоукост или на класическа а/к) от/до където си помислиш, докато там или няма, или ако има, се случва да не е всеки ден, с прекачване или обикаляне. Добавяме и дискриминационните ценови разлики на някои авиокомпании спрямо нерезиденти (изключение са бразилските).
Според мен neuromancer много тактично и дипломатично се опитва да ти подскаже, че не че не ти е изпълним планът, а че не е рационален.
Присъединявам се твърдо към тезата, че този план е най-удачно да се раздели на две (аз бих го разделил и на 3, че и 4) отделни пътувания. И то горе долу на същата цена. Така, както си го запланувал засега, ми се вижда доста ощетяващо. Да, ще обиколиш тези места, но набързо и припряно. Няма да можеш да се потопиш, да ги усетиш. А се чудя за къде бързаш, млад си, имаш още толкова време в крайна сметка :)
Извинявам се, ако съм ти прозвучал нетактично с намесата си в темата ти. Не се обиждай наистина, но честно аз никога не бих го направил по този начин.
Успех! ;)

 

П.П. Никой тук не твърди, че Игуасу са по-маловажни от Титикака, Или пък БА е по-малко интересен от Салара. Просто са несъпоставими. Едните са си ценни с едно, другите с друго. И е по-логично да ги разглеждаш по географкси региони, а не да прелиташ хиляди мили, само колкото после да знаеш, че си ги "минал" за едно ходене.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 8
  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Аз изобщо не те разубеждавам за Буенос Айрес, просто две пътувания, едното само Перу или Перу + Боливия и другото Аржентина + Бразилия ще ти излязат на същата цена като планираното от теб. И ще видиш повече. 

Изхождам от предположението, че после ще искаш да видиш останалото в Перу и Бразилия и по твоя начин ще ти излезе двойно и тройно.

Ако обаче нищо в Перу извън Куско не те интересува, става и така, както си решил.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А бихте ли ни посъветвали как да го направим тогава - пак така например 2 седмици от 23 март - Перу и Боливия? Дайте направо примерен маршрут.

 Какво да посетим , какво ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да не изпуснем и малко в цифри да ни поговорите ( транспорт между двете и спане). Мерси!

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

 

преди 42 минути , Crazy Horse каза:

Благодаря, Станимире! И аз това чувам за Перу, че не е интересно извън забележителностите, но в крайна сметка ако не беше наследството на инките, едва ли щях да искам да я посетя.

Той май не иска да каже точно това. Зависи какво разбираш под забележителности, има много забележителности извън наследството на инките. Трекинг в Кордилера Бланка, резерват в Амазония, езерото Титикака с плаващите острови, каньона Колка са интересни, без да са градове. Иначе, наистина, ако просто обиколиш 5-6 произволно избрани града в Перу няма нищо общо като интерес със същото нещо във Франция или Англия дори

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Благодаря ви за съветите. Не се обиждам, разбира се. Вие всички сте много културни и тактични, особено като се има предвид, че съм пълен новобранец на тема Южна Америка, дори се учудвам на търпението ви да ме вразумите.:biggrin:


Всичко това звучи интересно и ще го обмислим всички, които се стягаме в тази посока. Но, честно казано не мога да си представя да се мотая 2 седмици из Перу с прескок до Боливия. От моя гледна точка, това е загуба на време. Перу и Чили ми изглежда дори по-добър вариант от Боливия. 

Дайте да видим първо какъв интересен билет ще излезе, до коя точка на Южна Америка и от там ще правим план, какво ще кажете? И какво мислите за South American Pass? https://www.oneworld.com/flights/single-continent-fares/visit-south-america

Връзка към мнение

Понеже и аз бях от мотаещите се 2 седмици САМО из Перу, хич не смятам, че съм си загубила времето. И понеже си любител на историята вкл. политиката, та да ти кажа че инките са тръгнали от езерото Титикака, за да основат империята си в Куско. А като на любител на архитектурата да знаеш че Арекипа няма нищо общо с Лима, ама е много елегантен град. Като добавя и това да наблюдаваш полета на Кондор, казват че и без Наска не може, и още доста екзотични за европееца неща, разбираш че две седмици са супер малко време дори само за Перу. На нас време за Боливия не ни остана.

Бях и близо 3 седмици в Аржентина, ами и там видях само една мъничка частичка от страната, а ми остана цялата южна част.

Човек като види малка част от нещо и му хареса, после колкото и да му се иска трудно намира пак време, за да се върне и доразгледа.

И ако Боливия е по -трудна хапка за преглъщане при първо посещение в ЮА, а според мен не е и за теб поне на този етап, то опознайте лесната от логистична гледна точка и от гледна точка -сигурност -Перу пък оферти до Бразилия бол. Пак ще идеш, както и в Аржентина.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

И аз да се осмеля да критикувам тактично :) Тази комбинация е много нефелна... 

 

1) Перу и Боливия в едно пътуване - макар че за две седмици само Перу е предостатъчно. 

2) Аржентина и Бразилия - отделно пътуване.

3) Чили е съвсем отделна бира

 

Чисто психологически Бразилия и Аржентина (посочените градове само) и Перу изискват различни възприятия. Мисля няма да е уютен такъв буламач - освен ако не разполагате с месец време...

 

П.П. И аз съм любопитна накрая какво ще сътворите :biggrin: 

 

П.П.П. Хора, това е ОГРОМЕН континент... И предвижването никак не е евтино. Да не говорим, че за две седмици не можете да видите само върха на айсберга на забележителностите... 

 

@wilks се е изразил прекрасно. (Уилки, ти откога се пръкна такъв дипломат? :biggrin:)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 33 минути , Happy_Traveler каза:

А бихте ли ни посъветвали как да го направим тогава - пак така например 2 седмици от 23 март - Перу и Боливия? Дайте направо примерен маршрут.

 Какво да посетим , какво ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да не изпуснем и малко в цифри да ни поговорите ( транспорт между двете и спане). Мерси!

Ами кажи какво искате да видите и колко време/пъти ще идвате. Ако ще гледате само изброеното от Crazy Horse на един път, давате по неговия план. Ако ще гледате повече неща, само Перу си е две седмици без джунглата и трекове (Лима, Наска, Арекипа, каньона Колка, плаващите острови в Титикака, Куско и околностите. Ако добавим Боливия, Уюни и Тиахуанако. Ако искате да гледате животни, слезте до някой резерват, примерно Ману или Тамбопата) . Отделно Аржентина и Бразилия (Буенос Айрес, Игуасу, Рио). 

Тези двете са си класики. 

Всъщност от Crazy Horse виждам, че Буенос Айрес му е по-интересен от Перу, така че може това да е първо.

Във форума за Ю.Америка има по 2-3 програми за двете неща, включително и изпълнени (пътеписи също).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , neuromancer каза:

Ами кажи какво искате да видите и колко време/пъти ще идвате. Ако ще гледате само изброеното от Crazy Horse на един път, давате по неговия план. Ако ще гледате повече неща, само Перу си е две седмици без джунглата и трекове (Лима, Наска, Арекипа, каньона Колка, плаващите острови в Титикака, Куско и околностите. Ако добавим Боливия, Уюни и Тиахуанако. Ако искате да гледате животни, слезте до някой резерват, примерно Ману или Тамбопата) . Отделно Аржентина и Бразилия (Буенос Айрес, Игуасу, Рио). 

Тези двете са си класики. 

Всъщност от Crazy Horse виждам, че Буенос Айрес му е по-интересен от Перу, така че може това да е първо.

Във форума за Ю.Америка има по 2-3 програми за двете неща, включително и изпълнени (пътеписи също).

Доколкото виждам интересите на @Crazy Horse, и моето мнение клони за Аржентина и Бразилия. 

Връзка към мнение

Уау, каква полемика предизвиках! Благодаря ви на всички за мненията! Ще се вслушам в съветите ви, или ще се концентрирам на Перу, плюс евентуално Чили или на Бразилия и Аржентина. Какво мислите останалите, които искате да правим тура заедно?

 

Честно казано, ако не е заради Мачу Пикчу, наистина бих започнал директно от Игуасу. Правилно сте преценили, че Аржентина и Бразилия ме привличат повече.

 

Мililia, не исках да те обидя с това губене на време, просто казвам как го чувствам аз от моя гледна точка, без да задължавам никого с това. Напълно те разбирам какво искаш да кажеш с това, че и три седмици са малко за Перу или Аржентина, но аз никога не съм си поставял за амбиция да видя цяла Аржентина или цяло Перу, а по-скоро да добия първи впечатления. То ако става въпрос има хора, които могат да прекарат и месец в Таджикистан, нямам нищо против, но аз лично не смятам да го посещавам. Колкото до Боливия да, някак си инстинктивно чувствам, че не съм готов, права си! Затова изключително много ценя съветите ти. Ти си опитна и мъдра пътешественичка. И тъй като сме на буква Б като се замисля Боливия, заедно с Бангладеш, Беларус, Босна, Бенин, Буркина Фасо, Бурунди и Бутан най-вероятно ще останат за някой следващ живот, с цялото ми уважение към тези... главозамайващи държави.

  • Смея се 2
Връзка към мнение

За справка, полет Игуасу - Лима или Буенос Айрес - Лима излиза около 415 евро минимум, малко по-скъпо за директен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Crazy Horse, не съм се обидила. Тук просто всеки си казва мнението и няма място за сърдене. :)

Постът ми имаше за цел да ти покаже, че там има толкова неща за гледане, че въобще няма да си помислиш за загубено време.

Наистина Боливия е по-трудно хапка и за първо ходене е по-добре да си я спестиш. Иначе и аз съм начинаеща и тук всички помнят колко притеснения имах и какъв страх брах преди да тръгна за ЮА.

И аз като другите смятам, че според заявените ти интереси Аржентина и Бразилия са по-добрия вариант. Обаче от гледна точка сигурност Перу е по-добре. Виж из сайта има доста програми и писано и за двете дестинации. 

И за последно, преди да тръгна за Перу и аз си мислех само за МП, но ако се върна ще бъде заради останалите места. 

Прегледай всичко и от финансова гледна точка, че там полетите са си скъпи и наистина подготвения маршрут може да излезе по скъп от две отделни пътувания.

Редактирано от mililia
Връзка към мнение
На 2017. 08. 28. в 21:08, nomad каза:

Смея да твърдя, че във фонетично отношение, аржентинският и уругвайският испански нямат никакво влияние от португалския.

На испански знам около стотина изречения и израза и съм склонен да приема мнението на хора, които са по в час с испанския. На мен просто ми изглежда логично португалският от Бразилия да има влияния върху съседните държави, но може просто да е случайно съвпадение.

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение

В крайна сметка най-важно е да го направиш , както ти си го мечтаеш  и ако съм на твое място бих изпълнил плана си. Иначе все ще ме човърка , защо се водя по чужд акъл.

 

Примерно аз с интерес  бих отишъл в Босна и Бутан , защо не и в Беларус.

Ти намесваш и политика в избора на дестинация , което вече ми е много далечно.

Познавам хора , които се чустват страхотно в Куба и с удоволствие биха посетили Венецуела , но не биха отишли в САЩ , дума да не става за Израел.

 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 39 минути , Topfly каза:

На испански знам около стотина изречения и израза и съм склонен да приема мнението на хора, които са по в час с испанския. На мен просто ми изглежда логично португалският от Бразиския да има влияния върху съседните държави, но може просто да е случайно съвпадение.

Инстинктът ти не те лъже, Topfly. Уругвай е такава страна. Тя е между Бразилия и Аржентина, както знаеш и съответно и двете страни в миналото са имали амбиции да я присъединят. Португалският е повлиял местният диалект и дори се стига до смесване на испански и португалски думи, което се нарича портуньол. Но, за останалото е прав nomad, защото наистина преминаването на LL или Y в ж, дж, че и в ш е характерно за много части на Латинска Америка и части на Испания. В Уругвай също казват вместо плая, плаша. Вчера говорих с една администраторка в университета, която е от Аржентина и ми разправяше каква вкусна паеЖа яла.:biggrin:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Crazy Horse Напълно те разбирам, че искаш първо да посетиш местата за които най-много си чел и са най-познати. Това обаче далече не са най-интересните места в Южна Америка от гледна точка на екзотика, интересна архитектура, опознаване на друга култура и природни забележителности. Въпросът който трябва да си задедеш е, това пътуването на живота ли ще ти бъде до Южна Америка или планираш по обстойно да опознаеш континента? Ако е второто по логично, евтино и рационално да обиколиш континента по региони с по малко летене.

Само в Перу има топ забележителности, които си струват да им отделиш поне 2 седмици. Ако намериш билет с който може да направиш евтин стоп и на друго място. няма проблем за 1-2 дни да включиш и нещо още.

 

Другото за което не знам до колко си подготвен психологически е да ти се случи случка в Латинска Америка. Случката от Будапеща може да ти се стори като детска игра спрямо това което може да ти се случи там. За съжаление реалността е много по различна от романтична представа, която имаш за Рио или Буенос Айрес. Буенос Айрес като визия може да прилича на Будапеща или Мадрид, но като престъпност си е в Латинска Америка. В една друга тема бях пуснал новината, че само до сега в 2017-та година в Рио са убити 100 полицая или на 57 часа убиват по един полицай! В големите градове в Латинска Америка винаги трябва да си нащрек и не може да се отпуснеш като в Европа или Азия. По вероятно е все пак нищо да не ти се случи, но ако си куцузлия и те нападнат може незаслужено да намразиш Латинска Америка за цял живот :(

Провинциална Латинска Америка е съвсем друг свят. Там може много повече да се отпуснеш.

 

Ако те влече архитектурата много по интересни са градовете с типичен колониален център и архитектурата на инките от колкото копията на европейски или американски градове.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.