Прескочи до съдържание

Търся магеланци кандидати за 2 седмици тур Перу-Игуасу-Буенос Айрес-Рио в диапазона 23 март-16 април


Crazy Horse

Препоръчани мнения

Реших и аз да се включа в темата, защото съм на малко по-различно мнение. Аз, както и някои други Магеланци, пътуваме в по-бързо темпо, но сме малцинство. Повечето обичат/предпочитат да отидат само в Перу за 3 седмици. Това не означава, че това е правилният начин. Преценете си вие как искате да го направите. Както каза някой по-доре, няма грешно и правилно. Аз, например не бих стоял в Куско 4 дни, а за сметка на това да не отида до джунглата. Всичко е за сметка на друго. Уловката тук е цената от Рио/Игуасу/Буенос Айрес до Лима. АКо предположим цена от 200Е, бих го направил, при цена от 415Е - няма смисъл.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 10 минути , Oshko каза:

Реших и аз да се включа в темата, защото съм на малко по-различно мнение. Аз, както и някои други Магеланци, пътуваме в по-бързо темпо, но сме малцинство. Повечето обичат/предпочитат да отидат само в Перу за 3 седмици. Това не означава, че това е правилният начин. Преценете си вие как искате да го направите. Както каза някой по-доре, няма грешно и правилно. Аз, например не бих стоял в Куско 4 дни, а за сметка на това да не отида до джунглата. Всичко е за сметка на друго. Уловката тук е цената от Рио/Игуасу/Буенос Айрес до Лима. АКо предположим цена от 200Е, бих го направил, при цена от 415Е - няма смисъл.

 

За темпото съм съгласен, но има разлика между това с какво темпо разглеждаш дадено място и пропускането на определени места. За мен да отидеш до Перу и да не видиш линиите и фигурите в Наска е неразбираемо. Ако имам малко време, предпочитам да пътувам с нощни автобуси и да не спя в нормално легло, но да видя всичко, което смятам, че е супер интересно.

Аз имах едно лудо пътуване в Латинска Америка, когато за месец и половина обиколих целият континент, но единственото рационално в пътуването беше, че имах безплатен билет с мили от който се опитах да изтискам най-много като интересни дестинации. Ако трябваше да плащам за самолетните билети, никога нямаше да планирам подобно пътуване.

Проблемът с Латинска Америка е, че като цяло летенето е скъпо, а възможните директни линии са малко. За сметка на това пътуването с автобус е много развито и има абсолютно луди директни линии, като Лима-Буенос Айрес например.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Crazy Horse каза:

Инстинктът ти не те лъже, Topfly. Уругвай е такава страна. Тя е между Бразилия и Аржентина, както знаеш и съответно и двете страни в миналото са имали амбиции да я присъединят. Португалският е повлиял местният диалект и дори се стига до смесване на испански и португалски думи, което се нарича портуньол. Но, за останалото е прав nomad, защото наистина преминаването на LL или Y в ж, дж, че и в ш е характерно за много части на Латинска Америка и части на Испания. В Уругвай също казват вместо плая, плаша. Вчера говорих с една администраторка в университета, която е от Аржентина и ми разправяше каква вкусна паеЖа яла.:biggrin:

Наистина в няколко  града разделени от международната граница в Уругвай, Аржентина и Бразилия се говори портуньол, но това е само в тези гранични градове. Не съм бил в тези места, но мога смело да заявя, че в Монтевидео или в Колония, испанския който се говори е като този в Буенос Айрес и няма никакво фонетично влияние от португалския. Дори бих се обосновал- португалския се характеризира със силна насализация, носовото произношение не е застъпено в испанския от Рио де Ла Плата. В португалския гласните се потъмняват, на практика има поне 8 гласни, в испанския от този регион гласните се произнасят изключително ясно и са  5. Ll в Бразилия се изписва lh и се произнася като ль, типичен пример е orgullo на испански и orgulho на португалски, интересното е че в Уругвай и Аржентина се произнася оргушо , те ll e  ш, а в Бразилия се произнася оргульу , мисля че това красноречиво показва, че звука з(ш) за ll и y, не е следствие от португалско влияние. Мога да дам още доста примери, но съвсем ще оспамя темата , затова спирам.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз да се включа с малко по-страничен съвет - не позволявайте разногласия в групата да развали пътуването на всички. Ако трябва, разделете групата на няколко части, като да речем сте заедно в началото и края или по средата, но в никакъв случай не правете прекалено големи компромиси с пътуването само за да сте заедно.

 

Често се случва големи групи от хора, които се виждат за първи път да пътуват чудесно заедно, но това е по-често в Европа, където никой не тръгва с нагласата, че това ще му е последното пътуване на континента и дори да изпуснеш нещо ще имаш възможност да го повториш. Добрата компания балансира пропуснатите места. Още си спомням за автобуса от Бари и клетото Лече на Dian :). За Южна Америка е силно вероятно да не се повтори пътуване до там за голям период от време. Един иска да види Боливия, друг Буенос Айрес, най-добре според мен и двете страни да не правят компромиси, а ако трябва да се разделят за няколко дни. Гарантирам, че ще е по-приятно, от колкото да се гледате накриво, защото единия се е наложил над другия. 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Георги каза:

Още си спомням за автобуса от Бари и клетото Лече на Dian :)

Беше велико пътуване!!! :biggrin: Клетото Лече на Диан... ххахахахахаа... Извинявам се за офтопика, не се сдържах... хахаххаааа

 

П.П. Компромисите от всички бяха факт, но ние бяхме само за три дни заедно, и беше Европа. Една Южна Америка е друга бира. Много точен съвет.

Връзка към мнение

По отношение на лингвистичните и фонетични особности на южноамериканския испански, да споделя и моето учудване, когато из цяла Патагония (Tierra del Fuego), примерно и в аржентинската част - Ушуая, и в чилийската - Пуерто Наталес, навсякъде santolla (кралски омар), местните произнасяха "сантожа". Чак се принудих да питам хазяина в гест хауса в Наталес, и той с гордост и усмивка каза, че на местен език се признася сантожа, нищо че на испански било сантойя. Така че и в Чили го има това видоизменение на LL в "ж", поне в южната му част. На север май вече не беше така, или поне не толкова масово.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сентойа, Сентожа, Сентоша, Сентоля(пише се centolla),  все е правилно произношение, вкл. и според RAE- испанската кралска академия за езика. В Аржентина и Чили, не се говори някакъв креолски език, а съвсем нормален испански, в Аржентина е много ясен и разбираем, в Чили говорят бързо и ядат доста съгласни, но това е типично и за Южна Испания, Северозападно Мексико и целия карибски регион, в Аржентина, също понякога пропускат с на края на думата и почти винаги когато е пред съгласна, но говорят много по-бавно и по-ясно от Чили или Карибите.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да, прав е Георги.

Не правете твърде големи компромиси с желанията си, защото това ще ви изнерви и ще сложи отпечатък върху цялото пътуване. Две седмици са си твърде много време и ако имате различни интереси, това ще предизвика напрежение между вас. Няма лошо на едни места да сте заедно, а други всеки да посети според интересите, желанията и финансовите си възможности. Може дори и да имате пълно съвпадение като желание при изготвянето на програмата, но на място всеки да изучава нещата от собствената си камбанария. Нещо от типа на сега всички искате да видите МП, ама на място да установите, че на един повече му харесва да обикаля из МП, на друг да погледа повече местните порядки и обичаи, а трети да се любува на природните красоти. Важното е да ви е приятно заедно и по отделно, без недопустими от субективна гледна точка компромиси за всеки един от вас.

@Crazy Horse, не е лошо човек да се вслуша в съвети на пътувалите до там, ама още по-добре е да направи това, което  сърцето и душата му иска. Та ние може да даваме всякакви съвети, но ти си прецени какво трябва да бъде твоето първо пътуване в ЮА и го направи така както на теб ти е кеф. Ако ти се иска само Лима и Ушуая например, без оглед на средствата, защо пък не. После след пътуването ще разкажеш какви изводи си си направил и какво би направил, ако отново организираш същото пътуване.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Nomad, абсолютно съм съгласен с твоите лингвистични коментари. Аз имам същите наблюдения, португалският е повлиял само определен регион на Уругвай с портуньол, но в Монтевидео говорят като аржентинците или поне аз не мога да ги различа. Тук в Мадрид срещам хора от цяла Латинска Америка и виждам всички твои наблюдения на практика. Колумбийците говорят доста ясно, както и всъщност останалите латиноамериканци, единствено кубинците и чилийците ме затрудняват защото ядат доста звукове, особено Д и С. Понякога се чува Гонале, вместо Гонсалес. Но, по подобен начин говорят и в Андалусия. В Кадис наричат града просто Каи. Ох, лингвистиката ми е слабост и вие се възползвате тук, за да ме отклонявате от маршрута. :biggrin:

 

Тоpfly, чета много внимателно аз какво става из Латинска Америка и твоята информация прочетох за Рио. Не очаквам изцепки като Будапеща по принцип, защото едва ли ще се налага да измъквам испански студенти готови да си платят всичко в тъмен бар. В Латинска Америка ще сме група и няма да позволяваме на никакви рожденички да ни заговярат и второ там при спорове убиват, така че не е желателно. Ще си нося и два портфейла, ще бъда с евтин часовник и стар телефон и няма да споря с улични бандити. Ще ти следвам съветите very closely. Друг е въпросът, че аз написах темата за Будапеща с цел да предупредя други магеланци и да се оплача как ме дразнят на всяка крачка с надписване на сметки, а излязох идиот аз, все едно съм едва ли не длъжен да падам на колене в благоговение пред Будапеща. Че даже в последния коментар към темата Бале, на който дори не счетох за нужно да отговоря, разказа колко яко било в Будапеща, как го черпели, а ние явно сме изглеждали на баламурници и за това така било. Това е все едно някой като се оплаче, че са го излъгали в Барселона, аз да пиша - абе аз като бях там никой не ме е лъгал, даже ме черпеха като ми чуеха името и си говорихме за Стоичков, което си беше така, а вие сигурно сте изглеждали на баламурници за да ви излъжат. Но, аз съм тук за да си комуникирам с други пътешественици, а не да квалифицирам другите като баламурници. 

 

Георги е прав, може да направим наистина гъвкава група с групиране и разделяне на определени отсечки по пътя. Но, всичко ще зависи и какви са цените след като купим билетите до Южна Америка за отделните отсечки. Иначе за стила на пътуване, да, съгласен съм, има магеланци, които предпочитат да идат в една страна и да обиколят всичко интересно в нея, но има и други, които предпочитат да видят първо най-интересните места. Аз предпочитам като цяло да имам бегла идея какво ми харесва и какво не. Ще ви дам пример. 
През 2006 година, в края на май си купих самолетен билет Монреал-Париж-Лондон-Монреал и започнах първият си и най-луд европейски тур. От самолета, право във Версай, от там Sacre Coeur, Латинския квартал, Айфеловата кула, на другия ден - Лувъра, а после пак лека обиколка на Париж и автобус до Брюксел. От там Льовен-Антверпен-Хент-Брюге, нощен автобус Брюксел-Цюрих Eurolines. Дневен тур на Цюрих и влак до Фюсен, Бавария. На другия ден среща с приятел, който живее в Мюнхен и обиколка на Нойшванщайн, Хоеншвангау и Линдерхоф, плюс разходка из Гармиш и от там Мюнхен. На другия ден Мюнхен, а след това влак до Залцбург, от там 2 дни във Виена и самолет Братислава-София. Една седмица в България по трасето Благоевград-Пловдив-Варна, после самолет София-Дъблин през Братислава, от Дъблин с автобус за конференция в Голуей, където видях The Cliffs of Moher и от там с Еър Лингъс до Лондон и от Хийтроу в Канада. Ще кажете този е луд, егати буламача. Може би, но това беше супер яко пътуване, спах по хостели, ползвах нощни автобуси само и само да видя повече и всичко това със скромен бюджет, защото и моят университет ми плати билета до Европа, нали уж на конференция отивах.:dancing: Това ми позволи да видя кое ми харесва и кое не и къде бих се върнал. На следващата година с подобен маршрут за две седмици минах през Италия-Испания-Португалия, плюс Лондон и Лугано като бонус. И след това вече започнах концентрирани пътувания с подробни обиколки на Австрия, Испания и все повече пътувания до Германия и Франция. Франция искам да я обиколя цялата, примерно, докато Ейре и Британия не ме впечатлиха толкова, че да ида пак примерно, освен с образователна и служебна цел. 
Вместо това можех да прекарам 2-3 седмици само във Франция 2006 г, което би ми харесало много, но любопитсвото щеше да ме изгаря дали наистина Цюрих, Виена или Лондон са това, което мисля. А, сега знам, че в Цюрих бих минал само транзит, докато в Лугано ще се върна пак, а за Лондон бих се прежалил с образователна цел заради дъщеря ми. Идеята ми беше да направя подобно начално пътешествие и в Южна Америка, макар и не толкова лудо както из Европа, защото и разстоянията и разходите не са като в Европа. Но, пак казвам всичко зависи от цените на билетите също и как ще се разберем като група. 

 

Колкото до това дали това ще е пътуването на живота ми или не, откъде да зная? Ако ми хареса и имам възможност в бъдеще може и да се върна. А, ако не ми хареса или ме оберат или убият с нож в някоя тъмна уличка, това ще бъде първото и последното ми пътуване. Не искам да гадая, а да се възползвам от мига. А, в бъдеще ще видим. Проблемът е, че искам да пътувам и семейно, а жена ми категорично отказва да лети в Третия свят. Кой знае дали пак ще се появя в Южна Америка или не.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Лошо няма, всеки си има стил. Просто исках да изтъкна, че докато в Европа цени от 150 евро вече ни се виждат високи, тук са 400. И преходите с автобус не са по 8 часа, а едно-две денонощия. Лима - Куско с автобус беше към 12-16 часа, когато го гледах, а на картата е едно съвсем никакво разстояние.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, Crazy Horse каза:

И какво мислите за South American Pass? https://www.oneworld.com/flights/single-continent-fares/visit-south-america

Трябва да се провери просто колко излиза за твоите полети, тъй като цената зависи от разстоянието. Също така трябва да пристигаш в Ю.Америка с компания от oneworld, т.е. ЛАТАМ, Иберия, Бритиш Еъруейс

Връзка към мнение
преди 4 минути , neuromancer каза:

Трябва да се провери просто колко излиза за твоите полети, тъй като цената зависи от разстоянието. Също така трябва да пристигаш в Ю.Америка с компания от oneworld, т.е. ЛАТАМ, Иберия, Бритиш Еъруейс

Преди малко звъннах на LATAM, казаха ми, че нямат вече подобен пас, просто OneWorld не са си обновили уеб страницата. А, иначе си прав, на картата всички разстояния са 2-3 см и изглеждат нищо и никакви. Аз, разбира се съзнавам, че едно Перу със своите 1.285 млн km² е над 10 пъти по-голямо от България, а Аржентина с 2.78 млн. km² и Бразилия с 8.516 млн km² са още по-големи. Всъщност, целият Европейски съюз със своите 4 423 147 km² е горе-долу колкото половин Бразилия. А, Куско-Буенос Айрес е 2711 км разстоянието при полет! Но, нали затова сме се събрали магеланци тук. Разстоянията не трябва да ни плашат! Аз съм правил и тур Отава-Виктория-Ванкувър-Едмънтън-Банф-Калгари-Риджайна-Уинипег-Отава в миналото. Отава-Виктория е 3577 км. Разбира се, при практически минимална престъпност и никакви джебчии или улични екшъни беше детска игра това.

Връзка към мнение

Здравейте отново всички магеланци, които искат да пътуваме заедно из Южна Америка в периода 23 март-11 април!


Ето какво открих. В момента еднопосочен билет Мадрид-Лима е 418 евро с PLUNA на 23 март, 11:00-17:15.


Лима-Куско на 24 март полет е 64 евро със Star Peru.


Куско-Буенос Айрес на 31 март с LATAM, но 14 часа с 2 смени в Лима и в Сантяго де Чили е 213 евро.


Буенос Айрес-Игуасу с Andes, 12:30-14:15 на 4 април е 66 евро с Andes


Фос до Игуасу - Рио де Жанейро, 17:55-19:50 с LATAM на 7 април е 59 евро


Рио де Жанейро - Порто с ТАР на 11 април е 439 евро, до Мадрид е 445 евро. Ако намерите до друг голям град в Европа по-евтино, още по-добре.

 

Грубо транспортни разходи малко над 1200 евро по мои изчисления.

Какво мислите? Не казвам да бързаме супер много, можем да почакаме още за промоции. Просто ще съм ви благодарен за мнения. 

Връзка към мнение

Цената е ужасна. Бива ли такова нещо живееш в Мадрид , a пренебрегваш Iberia ?

С уговорката , че и това хич не е добра оферта все пак е нещо по-приемливо за мен.

На връщане , ако си само с ръчен багаж може да слезеш в Мадрид и да не биеш път до Рим.

 

Screenshot_2017-08-30-17-55-59.png

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 3 часа, Crazy Horse каза:

Грубо транспортни разходи малко над 1200 евро по мои изчисления.

Какво мислите? Не казвам да бързаме супер много, можем да почакаме още за промоции. Просто ще съм ви благодарен за мнения. 

@Crazy Horse, ти определено ме би с тази оферта по скъпи билети (каквито все купувам по ред причини) :) 

 

Не знам колко ще ти го кажат, но като съм следила покупките тук и с такава оферта едва ли ще намериш последователи изобщо... 

Връзка към мнение
преди 6 часа, Crazy Horse каза:

Тоpfly, чета много внимателно аз какво става из Латинска Америка и твоята информация прочетох за Рио. Не очаквам изцепки като Будапеща по принцип, защото едва ли ще се налага да измъквам испански студенти готови да си платят всичко в тъмен бар. В Латинска Америка ще сме група и няма да позволяваме на никакви рожденички да ни заговярат и второ там при спорове убиват, така че не е желателно. Ще си нося и два портфейла, ще бъда с евтин часовник и стар телефон и няма да споря с улични бандити. Ще ти следвам съветите very closely.

Единият от начините да избегнеш неприятности е да напуснеш възможно най-бързо големите метрополиси в Латинска Америка. Разглеждаш бързо каквото има да разглеждаш и без да си правиш дълги и безцелни разходки тръгваш към провинцията ;) По принцип няма нужда да влизаш в тъмни барове за да имаш неприятности. Мои познати са ги нападали по сред бял ден на улицата :( Ето историята на една моя позната цък

 

 

Връзка към мнение
преди 28 минути , Topfly каза:

 :(Ето историята на една моя позната цък

 

 

Хубав пътепис. Жалко за снимките и фотоапарата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 39 минути , Гост каза:

@Crazy Horse, ти определено ме би с тази оферта по скъпи билети (каквито все купувам по ред причини) :) 

 

Не знам колко ще ти го кажат, но като съм следила покупките тук и с такава оферта едва ли ще намериш последователи изобщо... 

Rainy, напълно съм съгласен, затова ще чакаме оферти. Това, което не ми харесва е огромната цена на отсечката Европа-Южна Америка. А, иначе вътрешните полети ми харесват много като цени. Какво ще кажеш за вътрешните американски полети? 

 

преди 2 часа, stanimir каза:

Цената е ужасна. Бива ли такова нещо живееш в Мадрид , a пренебрегваш Iberia ?

С уговорката , че и това хич не е добра оферта все пак е нещо по-приемливо за мен.

На връщане , ако си само с ръчен багаж може да слезеш в Мадрид и да не биеш път до Рим.

 

Screenshot_2017-08-30-17-55-59.png

Благодаря, Станимире. Това е по-добре, но пак е скъпо. Ще чакаме още за промоция. Ти какво мислиш за цените, които съм намерил за вътрешните южноамерикански полети?

 

Topfly, тази история я беше пуснал ти в друга тема и я четох, неприятна работа. Трябва да се внимава.

Връзка към мнение
преди 8 минути , Crazy Horse каза:

Rainy, напълно съм съгласен, затова ще чакаме оферти. Това, което не ми харесва е огромната цена на отсечката Европа-Южна Америка. А, иначе вътрешните полети ми харесват много като цени. Какво ще кажеш за вътрешните американски полети? 

Е как ще ти хареса...

 

Аз платих Лондон - Игуасу - Рио - Лондон по Коледа и Нова Година (най-скъпата времева отсечка заедно с Карнавала) 670 EUR. Без помоция. То по това време...

 

Останалите цени ги намирам добри, но това е лично мнение.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Значи Rainy, ако намерим промоция около 300-350 евро, плюс още толкова за вътрешни полети, ще свалим цената на въздушния транспорт до 700 евро някъде, което вече ми се струва разумно. Е, ако излезе пак някой error fare още по-добре де. Това мислиш ли, че е разумно като тотална цена 700 евро?

Връзка към мнение

И аз намирам останалите полети за добри като цена, даже много добри. Това поражда леко съмнение у мен дали някои от цените не са само за южноамериканците, а към останалите при закупуване да се добавят още такси.

Crazy Horse, ти проигра ли цените до плащане или просто видя обявени тези цени?

Аз летях БА - Игуасу на цена над 100 евро горе-долу по същото време преди три години. И Лима-Куско в удобно време с намаление от Дайнерс на цена 80 евро.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , Crazy Horse каза:

Значи Rainy, ако намерим промоция около 300-350 евро, плюс още толкова за вътрешни полети, ще свалим цената на въздушния транспорт до 700 евро някъде, което вече ми се струва разумно. Е, ако излезе пак някой error fare още по-добре де. Това мислиш ли, че е разумно като тотална цена 700 евро?

Аз не съм критерий, макар че твоят стил на купуване на билети се приближава до моя :) (нищо лошо, просто фиксирани дати, стандартно търсене...).  

 

Лично аз - от скромния си опит - не виждам как ще намерите open jaw билет за конкретни дати и с конкретен маршрут за Южна Америка за 300-350 евро. Тук има магьосници, аз не съм от тях, а и не мога да си го позволя, работата ми е приоритет (пред евтините билети).

 

Смятам, че изобщо идеята ви с такава разностилна компания, без определен бюджет и подвластни на аху-иху нищо няма да свършат - извини откровеността, дано не съм права :) Ти прилагаш организираност, присъща на определен типаж от хора, но тя има съответната цена и не всеки иска да я плати, или просто не го кефи. 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Твърде вероятно това Куско - Буенос Айрес е някакъв клас достъпен само за граждани на Перу.

Всъщност в търсачките го намирам за  199 евро , но пък в сайта на LATAM този полет е 449 $. 

Или търсачките показват някакви кеширани цени или показват тарифата за местни,

Може да греша не ми се четат подробно условията на LATAM Перу  , но по-добре си провери нещата.

Връзка към мнение
преди 6 часа, Crazy Horse каза:

Куско-Буенос Айрес на 31 март с LATAM, но 14 часа с 2 смени в Лима и в Сантяго де Чили е 213 евро.

Къде гледаш тази цена, че аз не я намирам?

Andes сa нови за мен и ми изглеждат някакъв лоу-кост, вероятно нямат тарифи само за местни, доколкото успях да видя на сайта няма подводни камъни...

Като цяло цените ми изглеждат ОК (като вземем междуконтиненталните полети на stanimir). Не са някакви страхотни цени, но при фиксирани дати и без грешка и прилагане на трикове са си прекрасни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.