Прескочи до съдържание

Португалия/отново/,Мадейра и Сан Мигел


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Сега съм наумила, да отидем да опитаме от прочутото Португалско варено /козидо/.Ама там, където е измислено и най-автентично.Във Vale das Furnas.

Та, питането ми е,мога ли да съчетая една Португалия-лапане на култура,малко Мадейра-плажче и Понта Делгада на Азорския Сан Мигел -кулинарно приключение.

Приемам съвети от къде да тръгнем и други всякакви,моля!

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , AlexandraKo каза:

Сега съм наумила, да отидем да опитаме от прочутото Португалско варено /козидо/.Ама там, където е измислено и най-автентично.Във Vale das Furnas.

Та, питането ми е,мога ли да съчетая една Португалия-лапане на култура,малко Мадейра-плажче и Понта Делгада на Азорския Сан Мигел -кулинарно приключение.

Приемам съвети от къде да тръгнем и други всякакви,моля!

 

И аз съм намисли нещо подобно.Края на април,началото на май.Като за начало ще му ударя едно 3 дневно гладуване преди полетите.Хем ще съм готов за плажа,хем за кулинарния туризъм.А докато лежа и гладувам ще чета история на изкуството на Португалия, за да съм готов и за културата!!Всичко това го споделям с  приятелско намигване:-))

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аааа, не си много прав, на гладно не може да се лапа култура.

"Пълният стомах е мощна опора на поезията", казва Дж.К.Джером:))))

Оформя се концепция - културно после.:)))

Ти от къде мислиш да започнеш пътуването?

Връзка към коментар
преди 3 минути , AlexandraKo каза:

Аааа, не си много прав, на гладно не може да се лапа култура.

"Пълният стомах е мощна опора на поезията", казва Дж.К.Джером:))))

Оформя се концепция - културно после.:)))

Ти от къде мислиш да започнеш пътуването?

А и народа е казал"Гладна мечка хоро(не ходи по музеи и катедрали) не играе:-).Мисля,само да сме на Мадейра.Иначе Азорите са ми мечта,но ние пътуваме 2+2 и при нас е по- сложно от финансова и училищна гледна точка.Иначе през май месец  на Мадейра има фестивал на цветята и розите.Има време ,ще го мисля.Искренно се надявам да отидете до Азорите и след това да покажеш снимки на "телешкото варено":-))....сега като се замисля,не знам дали имат там шкембе чорба???До Мадейра съм се спрял на Австрийците и Португалците.Не мога ,а и не искам да рискувам с прехвърляне през Милано,Порто, и т.н с Раян ,Изи и т.н..Виждам ,че има пряка връзка м/у Мадейра и Азорите,въпроса е кои острови ще изберете за първа точка.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , AlexandraKo каза:

 

Та, питането ми е,мога ли да съчетая една Португалия-лапане на култура,малко Мадейра-плажче и Понта Делгада на Азорския Сан Мигел -кулинарно приключение.

Мадейра е вулканичен остров с каменисти, и в по-голямата част отвесни скалисти брегове. Малкото места с полегата брегова ивица, са отново с камъни или черен чакълест пясък. В последните години, за нуждите на туризма местните власти решиха да направят 2-3 плажа с фин жълт пясък, като за целта го внасят от Мароко и Португалия. Но те са малки и тесни, защото океанът ги размива периодично, та постоянно се налага да носят нови кубици пясък. Затова са оградени от вълноломи, които да предпазват насипания пясък от вълните, и отнасянето му.


С други думи, Мадейра е място за активен туризъм - преходи и панорамни гледки. Климатът е благоприятен за това целогодишно, а маршрутите са изключително приятни и леки, с изумителни гледки. Храната, в частност морската, е невероятна по вкусови критерии.


Така че, според мен ще е добре да си преразгледаш плановете по места. Но ако все пак си решила плажът обезателно да е на Мадейра, то за това по-добре да посетиш малкото братче на Мадейра - близкия остров Порто Санто. Там е доста хубаво точно за плажен туризъм :)

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Я да ви споделя и моята Португалия за 2018та, пък може някой да си открадне идея (пък и да следя темата и аз за идеи) :)

Ще летя към края на май с полет София-Лисабон с Уиз, малък престой и веднага полет към Порто.

Дестинацията е силно кулинарна, година и половина по-късно още ми текат лигите по бифаните на Конга. За неосведомените, Bifana е питка хляб с парче свинско печено месо, предварително силно мариновано в марината богата на чесън - невероятно вкусен - най-добрите бифани в Порто са точно в Конга. Освен бифаните сервират и пъдпъдъци и става... мазало :)

След 2 нощи там планирам полет до Азорите и се колебая между Понта Делгада и Терсейра. За първия много съм чел, втория като че ли остава по-непопулярен, но аз обичам точно такива места напоследък.

За Мадейра няма да се класирам, пътуването отнема време, затова, Алекс, планирайте достатъчно дълго пътуване. Само да знаеш, че Мадейра не е точно за плаж, а островчето до нея, Порто Санто.

Редактирано от 45#2
Връзка към коментар
преди 3 часа, Еминко каза:

А и народа е казал"Гладна мечка хоро(не ходи по музеи и катедрали) не играе:-).Мисля,само да сме на Мадейра.Иначе Азорите са ми мечта,но ние пътуваме 2+2 и при нас е по- сложно от финансова и училищна гледна точка.Иначе през май месец  на Мадейра има фестивал на цветята и розите.Има време ,ще го мисля.Искренно се надявам да отидете до Азорите и след това да покажеш снимки на "телешкото варено":-))....сега като се замисля,не знам дали имат там шкембе чорба???До Мадейра съм се спрял на Австрийците и Португалците.Не мога ,а и не искам да рискувам с прехвърляне през Милано,Порто, и т.н с Раян ,Изи и т.н..Виждам ,че има пряка връзка м/у Мадейра и Азорите,въпроса е кои острови ще изберете за първа точка.

 

Португалското варено не е само телешко.Има и пилешко, и свинско, и овнешко.Че и колбасче,  зеленчучета  разни и пр. ☺По принцип е месо със зеленчуци. Интересен и уникален е начинът на приготвяне.

Районът около Фурнаш има геотермална активност. Въпросното ядене в глинени съдове се заравя в специално изкопани дупки в земята и седи там 5-6 часа, докато се сготви. Казват, че вкусът е уникален! Да, де, ама, докато не опита човек ,няма как да знае.:)))

Ние сме яли пържоли, опечени по този начин на Лансароте и наистина бяха страхотни.

За Мадейра бях останала с впечатление, че било хубаво за почивка.Ако не се лъжа, Люба Ризова беше написала нещо за там.Ама, може и да греша.

Уилки, благодаря ти! Ако ще е бъхтане , може и да го прескочим.:((А Азорите стават ли за плаж?През август?

Освен, че е много красиво там, някой ходил ли е на почивка с плаж?

А туй, дето викам, че ще ходим само заради едното ядене, е шегичка.:)))

Ама, нали, трябва да се хвана за чудо невидяно, че да имам причина.:)))

От Мадейра до Порто Санто с какво се ходи -има ли фери или пак си трябва авион? 

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар
преди 32 минути , AlexandraKo каза:

Португалското варено не е само телешко.Има и пилешко, и свинско, и овнешко.Че и колбасче,  зеленчучета  разни и пр. ☺По принцип е месо със зеленчуци. Интересен и уникален е начинът на приготвяне.

Районът около Фурнаш има геотермална активност. Въпросното ядене в глинени съдове се заравя в специално изкопани дупки в земята и седи там 5-6 часа, докато се сготви. Казват, че вкусът е уникален! Да, де, ама, докато не опита човек ,няма как да знае.:)))

Ние сме яли пържоли, опечени по този начин на Лансароте и наистина бяха страхотни.

Уилки, благодаря ти! Ако ще е бъхтане , може и да го прескочим.:((А Азорите стават ли за плаж?През август?

Освен, че е много красиво там, някой ходил ли е на почивка с плаж?

 

 Като изключим  овнешкото и глинените съдове които са си метални тенджери , информацията ти е вярна  :) .  Вкусно е , но чак пък уникално :) 

P7160713.JPG.50e972dde75cb5a758ebcc8fb7abfe91.JPGP7160729.JPG.c40fb8570602c6ebfd40c8a0c8431523.JPG

  Азорите не са плажна дестинация . И те са вулканични . Малки плажчета с черен пясък на повечето места са скалисти . 

Най важното тази година  края на юли месец водата беше 19С :(.

P7160608.JPG.85343fe66581e0f056043ee6fb47a871.JPGP7160613.JPG.363747fb7ee5939fbfed441449ee2a92.JPG

 

Хората обаче ходят на плаж . На плажа до пристанището беше пълно с възрастни хора  които се пекат и си бърборят.  Явно за социализация :)

Има едно местенце където водата от морето се среща с нагрятите скали и това усещане е наистина уникално . 

 

P7181206.JPG.85dfea73c62192f61c032757dad370a2.JPG

 

Впечатленията  ни са само от Сан Мигел. На нас много ни хареса . Много повече от Канарите например. Прекрасен климат . Въздуха не е влажен както очаквах а свеж . Много зеленина и цветя   Чисто и  по-подредено от Швейцария . Никакви цигани или имигранти . Готини хора . Много подредени до степен на мания . Има много силно чувство за общност.  Разбира се хората силно се различаваме .

 

На Сицилия не само че не се възхищаваме , но след няколко доста дълги  посещения там при нас няма вече никакъв шанс :).  

За сметка на това Азорите са ни в бъдещите планове за нови посещения . 

 

 

@Alexander   има чудесен пътепис за там който много свежо пресъздава обстановката. За съжаление аз го прочетох чак като се прибрахме .

 

От мен само клип засега

 

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , ivooo каза:

 

 

Има едно местенце където водата от морето се среща с нагрятите скали и това усещане е наистина уникално . 

 

P7181206.JPG.85dfea73c62192f61c032757dad370a2.JPG

 

Впечатленията  ни са само от Сан Мигел. На нас много ни хареса . 

 

 

@Alexander

 

От мен само клип засега

 

 

Това звучи почти като обещание за пътепис. А обещаното го гоним като наследство!

Сядам на първи ред и ръкопляскам!:ok:

Азорите и Мадейра са в плановете ми. Много харесах Португалия!

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Oктомври от 17.09 до 28.10 . 2017 съм на Мадейра. Малко ми се разклати концепцията с тези отменящи се полети на Райан. Надавам се ние да не попаднем в този процет , защото имам 4 полета с тях - до Милано, Порто , Брюксел и София. Иначе глася програмата по информация от Поли. Е, все още не ми е готова, но имам още 1 месец. Събирам всякакви съвети , препоръки и напътствия. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Алекс, Мадейра е прекрасна,  но не за плаж :). Аз много я обичам наистина, ама не съм плажен турист и не съм дирила плажовете. Задължително обаче я включи в плановете се, няма да се разочароваш. За плаж са ти казали Порто Санто с право. До там има фериботи, не е нещо недостъпно.  Wilks абсолютно споделя и моето мнение - храна, разходки по безбройните лавади, пълнене  на душата с красоти. Ние пътуваме от Лондон с Томсън, и двупосочния билет беше общо за двамата 100 паунда барабар с багажа. Гледайте и такива промоции. Ех,  как завиждам.. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Благодаря за мненията .много са ми полезни!

За онова ядене четох в един роман,където главният герой - португалец 

 го беше описал така. И за сините хортензии. символ на Азорите,дето,този особен цвят се дължал на определени елементи в почвата.

А от къде да тръгна с полетите?Идеи?

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар
преди 16 часа, AlexandraKo каза:

Сега съм наумила, да отидем да опитаме от прочутото Португалско варено /козидо/.Ама там, където е измислено и най-автентично.Във Vale das Furnas.

Та, питането ми е,мога ли да съчетая една Португалия-лапане на култура,малко Мадейра-плажче и Понта Делгада на Азорския Сан Мигел -кулинарно приключение.

Приемам съвети от къде да тръгнем и други всякакви,моля!

 

Кога?

https://www.fly4free.com/flight-deals/europe/2-in-1-porto-and-azores-for-just-79/

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ще дам малко инфо за плажове и къпания.

Юли и август си става, но си зависи къде все пак. Има си течения и има разлики поне от 2-3 градуса от плаж до плаж. Ние лично се къпахме без проблем в средата на юли и беше 22 градуса водата.

 

За мен по-интересни са обаче термалните им извори, където може да се къпе човек.

Най-много има във Фурнас, а в Pozas de Dona Beija (Furnas) се къпахме всяка вечер, цената е символична от 2 евро и важи за цял ден, като може да се влиза и излиза многократно при желание.

Ето и някои други:

 

Parque Terra Nostra (Furnas) в ботаническата градина.

 

Cascada de Caldeira Velha, това е в планината и е една от главните забележителности, има 2 басейна, първия не е дълбок, става за седене и е много топло 37-38, другия е дълбок, но е само 22-23 градуса.

 

-Ponta da Ferraria,  гореща вода се влива в океана. Според това дали е прилив или отлив температурата варира доста.

 

 

За Азорските съм писал доста, бяха ми една от най-старите и мечтани дестинации (снимката на аватара ми е от там все пак), струва ми се, че съм първи от тук пишещите стигнал до там, а цената беше колкото за  стандартен билет до Япония... Задължително ще се върнем пак в близките години.

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 13 минути , Alexander каза:

Ще дам малко инфо за плажове и къпания.

Юли и август си става, но си зависи къде все пак. Има си течения и има разлики поне от 2-3 градуса от плаж до плаж. Ние лично се къпахме без проблем в средата на юли и беше 22 градуса водата.

 

За мен по-интересни са обаче термалните им извори, където може да се къпе човек.

Най-много има във Фурнас, а в Pozas de Dona Beija (Furnas) се къпахме всяка вечер, цената е символична от 2 евро и важи за цял ден, като може да се влиза и излиза многократно при желание.

Ето и някои други:

 

Parque Terra Nostra (Furnas) в ботаническата градина.

 

Cascada de Caldeira Velha, това е в планината и е една от главните забележителности, има 2 басейна, първия не е дълбок, става за седене и е много топло 37-38, другия е дълбок, но е само 22-23 градуса.

 

-Ponta da Ferraria,  гореща вода се влива в океана. Според това дали е прилив или отлив температурата варира доста.

 

 

За Азорските съм писал доста, бяха ми една от най-старите и мечтани дестинации (снимката на аватара ми е от там все пак), струва ми се, че съм първи от тук пишещите стигнал до там, а цената беше колкото за  стандартен билет до Япония... Задължително ще се върнем пак в близките години.

 

До кой остров е добре да се лети и с коя компания? Кои са подходящите месеци?

Връзка към коментар

 

Алекс, ще намеря твоите писания, че да ги изчета подробно. :)))Благодаря ти!

Днес видях, че и Сю има пътепис за там.

Дани, през август ще е пътуването.Погледнах полетите - до Лисабон може с Уиз, а до Понта Делгада- с Раян.От сега за август няма цени, но ще ги следя.

Ще погледна и за Мадейра кои АК летят и ще сглобявам варианти.

Връзка към коментар

Не съм се интересувал от къде е най-добре да се лети.

Както казах, аз съм летял на зверски цени, когато нямаше друга алтернатива. Предполагам, че най-лесно ще е от Португалия, Англия.

 

Сан Мигел е най-големия и разнообразен остров, сравнявам го с Тенерифе и другите от Канарските острови.

 

Ако е за първо ходене, бих препоръчал него. До малките им острови няма директни полети, но от доста време има безплатни билети, ако се лети от Португалия до някои от главните. Има писано по въпроса.

 

Ето я моята тема

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , AlexandraKo каза:

 

Алекс, ще намеря твоите писания, че да ги изчета подробно. :)))Благодаря ти!

Днес видях, че и Сю има пътепис за там.

Дани, през август ще е пътуването.Погледнах полетите - до Лисабон може с Уиз, а до Понта Делгада- с Раян.От сега за август няма цени, но ще ги следя.

Ще погледна и за Мадейра кои АК летят и ще сглобявам варианти.

До Мадейра летят от Лисабон, Порто и Лондон easyjet.

Александър предлага полет до Сан Мигел - "най-големия и разнообразен остров".

И аз обмислям комбинация Мадейра + Азори. Надявах се да стане с круиз, но май няма как.

Връзка към коментар
преди 2 часа, Dani Magelan каза:

До Мадейра летят от Лисабон, Порто и Лондон easyjet.

Александър предлага полет до Сан Мигел - "най-големия и разнообразен остров".

И аз обмислям комбинация Мадейра + Азори. Надявах се да стане с круиз, но май няма как.

Дани, мисля, че Аида имат подобни маршрути, но са от по 14 дни, до колкото помня,и много бързо свършват по-евтините каюти. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , luba_rizova каза:

Дани, мисля, че Аида имат подобни маршрути, но са от по 14 дни, до колкото помня,и много бързо свършват по-евтините каюти. 

Благодаря за идеята! Ще потърся.

Връзка към коментар

До Мадейра ние летяхме с ТАР от Лисабон, мисля, че са на добри цени като цяло. А на Азорите и аз отдавна мятам погледи, но предпочитам летните месеци, през останалото време май доста може да повалява. При всички случаи ще ви чета тук с интерес :-) 

А кулинарно да отбележа, че на Мадейра са страшно добри с рибата! В пъти по-вкусно ми беше от Португалия, дори и в най-селската кръчма. Виж, за гарнитурата има какво да се желае, но рибата навсякъде беше превъзходна, да не говорим пък за 'простата' рибена чорба, която си беше вкусна яхния.

Редактирано от searus
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз твърдо съм убеден, че цените на Уиз до Лисабон ще паднат драстично в сравнение с настоящите, веднага щом наближи да полетят до там. Гледах цени преди време на Уиз от Букурещ до там и се намираха доста ниски в определени периоди. От Португалия най-лесно се намират изгодни цени и за Мадейра и за Азори - от Лисабон и Порто Раян летят до Сан Мигел и до Терсейра вече - явно има достатъчен интерес. Отделно ТАП Португал лети също до островите и цените падат в конкуренция с Раян и Изиджет - миналата година полет на ТАП до Мадейра ми струваше 30 евро на човек с включения в тарифата чекиран багаж.

Аз си позволявам да планирам от Лисабон защото успях да взема евтини билети до там, варианти през Лондон и преди не съм гледал, защото се удължава времето за пътуване, което и така не е хич малко.

А Мадейра... тя е моето специално място, като райска градина е... обичам я - обичам да ходя по "levadas", обичам да пия сангрия на Prainha, обичам залеза на пристанището във Фуншал, обичам една сервитьорка в този ресторант. И много много обичам хората там - те правят това място толкова специално.

 

13198527_1136576569740181_170657120214515653_o.jpg

Връзка към коментар
преди 18 минути , Боби каза:

Аз твърдо съм убеден, че цените на Уиз до Лисабон ще паднат драстично в сравнение с настоящите, веднага щом наближи да полетят до там. Гледах цени преди време на Уиз от Букурещ до там и се намираха доста ниски в определени периоди. От Португалия най-лесно се намират изгодни цени и за Мадейра и за Азори - от Лисабон и Порто Раян летят до Сан Мигел и до Терсейра вече - явно има достатъчен интерес. Отделно ТАП Португал лети също до островите и цените падат в конкуренция с Раян и Изиджет - миналата година полет на ТАП до Мадейра ми струваше 30 евро на човек с включения в тарифата чекиран багаж.

Аз си позволявам да планирам от Лисабон защото успях да взема евтини билети до там, варианти през Лондон и преди не съм гледал, защото се удължава времето за пътуване, което и така не е хич малко.

А Мадейра... тя е моето специално място, като райска градина е... обичам я - обичам да ходя по "levadas", обичам да пия сангрия на Prainha, обичам залеза на пристанището във Фуншал, обичам една сервитьорка в този ресторант. И много много обичам хората там - те правят това място толкова специално.

 

13198527_1136576569740181_170657120214515653_o.jpg

Говории, говории... и после - отпуската ми свършила преди юли.:( Големи провокатори сте!

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.