Прескочи до съдържание

бързи въпроси Азия - бързи въпроси


Георги

Препоръчани мнения

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Азия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Сеул?

- До каква максимална височина може да се стигне в Хималаите без да е нужно разрешително?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Как се пътува в Централна Азия?

- Може ли да се оправим само с английски в Монголия?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите :)

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

 В Сеул съм.Опитах да изтегля пари от банкомат -не приемат картите ми/пробвах на много места /.Мога обаче да плащам на ПОС при търговци. Възможно ли е изобщо да използвам банкова /ДСК,ПИБ/ карта в Ю. Корея? 

П. П. Може би неправилно поставих въпроса тук. Ако е така,моля да бъде преместен. 

Редактирано от Georgie
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Здравейте, дали биха били достатъчни 14-15 дни за трек до базов лагер на Еверест и да се разгледа Катманду. За съжаление не мога да си позволя повече отпуск, а ми се иска да съчетая и двете неща. Може и Анапурна като вариант. Благодаря ви

Редактирано от neuromancer
извадено от цитата
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, искаме да летим към Виетнам декември-януари и да купим сега билети, има ли смисъл отсега да се купува виза. Т.е. въпросът ми е - първо виза или първо самолетен билет?

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Моля кажете, да купя ли билети - София - Сингапур и Бали - София с Катарците за май месец? 10-12 дни чисто ок ли е? Тази промоция много ме изкушава. Времето трябва да е подходящо, нали? После ще глася програмата. 

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
  • 1 година по-късно ...
преди 2 минути , Eva eva каза:

Бих искала да попитам - Камбоджа с Виетнам ли се съчетава по-добре или с Тайланд /като полети, връзки/?

Виж Еър Ейша, за да се ориентираш, но определено връзките от Тайланд ще са по-добри до Виетнам. А мислила ли си да съчетаеш Виетнам с Лаос. Аз това бих направил, но пустото му време все не достига.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Pantelej Putnik, благодаря ти за отговора! Ще разгледам полетите. В темата за промоцията на Турските авиолинии излизат изгодни самолетни билети за Виетнам, много се изкушавам. Гледам, че Пном Пен е доста близо до Хо Ши Мин и затова се замислих за евентуална комбинация. За Лаос не съм се замисляла. Истината е, че Азия ми е много непозната. Само в Япония съм била 2019 г., след това с този ковид..... тази година Шри Ланка и това е. Не съм проучвала особено.

Връзка към мнение
преди 17 минути , Eva eva каза:

@Pantelej Putnik, благодаря ти за отговора! Ще разгледам полетите. В темата за промоцията на Турските авиолинии излизат изгодни самолетни билети за Виетнам, много се изкушавам. Гледам, че Пном Пен е доста близо до Хо Ши Мин и затова се замислих за евентуална комбинация. За Лаос не съм се замисляла. Истината е, че Азия ми е много непозната. Само в Япония съм била 2019 г., след това с този ковид..... тази година Шри Ланка и това е. Не съм проучвала особено.

Абе, тази промоция на Търкиш и на мен ми разваля дисциплината тези дни. Гледам, гледам и не мога да ги наглася. Нещо измежду Виетнам, Бали, Сеишелите, Узбекистан гледам, но все не ми пасват на календара, а и времето малко 🙁

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Eva eva каза:

Бих искала да попитам - Камбоджа с Виетнам ли се съчетава по-добре или с Тайланд /като полети, връзки/?

Освен полетите, трябва да прегледаш и визите. Че май стават многократни, двойни и не знам си какви и тайландските, и виетнамските. Не искам да те обърквам, че хич не гледам в тази посока, а май доста се промениха нещата за тайландските визи напоследък. 

П.П. Ако има полети до Камбоджа, просто си избери, която държава те придърпва повече. В кулинарно отношение Виетнам ми се струва по-вълнуващ. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Eva eva каза:

@Pantelej Putnik, благодаря ти за отговора! Ще разгледам полетите. В темата за промоцията на Турските авиолинии излизат изгодни самолетни билети за Виетнам, много се изкушавам. Гледам, че Пном Пен е доста близо до Хо Ши Мин и затова се замислих за евентуална комбинация. За Лаос не съм се замисляла. Истината е, че Азия ми е много непозната. Само в Япония съм била 2019 г., след това с този ковид..... тази година Шри Ланка и това е. Не съм проучвала особено.

За Пном Пен цените са изключително изгодни, никога не съм попадал на такива досега. Не само цените, но и часовете на полетите. Но през Банкок, с Виетнам не се напасват добре. Аз поне се замислих за мултисити с Банкок и Пном Пен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Eva eva каза:

Бих искала да попитам - Камбоджа с Виетнам ли се съчетава по-добре или с Тайланд /като полети, връзки/?

Зависи, и с двете се съчетава. 🙂 Сайгон-Пном Пен с рейс е 6 часа. До Сием Рип с рейс е убийствено и дълго със смяна. Полетите Камбоджа-Виетнам са скъпи. Ако летиш, Банкок е добре свързан и със Сием Рип и с Пном Пен. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз преди пандемията винаги съм мислел, че най-добрият вариант е мултисити Сайгон/Банкок. Автобус до Пном Пен, после Сием Рип. И нататък към Банкок със самолет. Точно за да се избегнат ри-ентри визите.

Ама не съм следял как се е променила през пандемията ситуацията с визите.

Връзка към мнение
преди 2 минути , master_of_germs каза:

Аз преди пандемията винаги съм мислел, че най-добрият вариант е мултисити Сайгон/Банкок. Автобус до Пном Пен, после Сием Рип. И нататък към Банкок със самолет. Точно за да се избегнат ри-ентри визите.

Ама не съм следял как се е променила през пандемията ситуацията с визите.

Това е истината. Може би най-често купувания маршрут от мен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря за отговорите. Вероятно ще остане само Виетнам. Почетох пътеписи, май 10 - 12 дни до никъде няма да ми стигнат само за там 🙂 Отпуска за повече - няма 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Вероятно се очертават 3 дни, които трябва да разпределя между Ханой и Хошимин. Чудя се на кой град да отделим 2 дни и на кой - 1 ден? Благодаря предварително. 

Връзка към мнение
  • 10 месеца по-късно ...
преди 3 часа, Pantelej Putnik каза:

Какво би било едно пътуване без изненади. Затова бях оставил едни 2-3 дни за нещо извън програмата. Имах някаква идея да отлетя на юг по японските острови - Амами, Ишигаки или до Наха. Разубедих се - времето го дават дъждовно, а и кола под наем не можело да взема с БГ книжка. Имах предвид също Бусан и Сеул. Е, избрах последното. 

Преди малко кацнах там и пътувам с експреса (6-7 евро) за централната гара на Сеул.

20230508_112808.jpg.1d149ec822f66b081d2f537aa0339295.jpg

 

20230508_113253.jpg.618a66e956e3ea7b6f437575c251ddc4.jpg

 

20230508_113749.jpg.3a82a423d0213ce42e5ead66883535b5.jpg

 

20230508_122144.jpg.6024db2ae07fcc4982f4518e3759c86a.jpg

 

20230508_124731.jpg.973a700f3b14e930b5728ffc7a18b57c.jpg

 

20230508_130723.jpg.603f3e9c00e4113a73da91570428f88e.jpg

Има ли някакви формалности покрай влизането в Южна Корея? 

Връзка към мнение
преди 5 часа, mililia каза:

Има ли някакви формалности покрай влизането в Южна Корея? 

Ще си призная нещо, а на вас ви е позволено да ми се смеете на воля. 🤭

Купих си билет аз, отивам на летището и мацките на чекин викат: "Пантелей, виза?" А аз: "Българските граждани не се нуждаят от виза за Южна Корея." Абе, то така, но отварям аз уикипедия (едва на летището, представете си!!!) и виждам - да, нямаме нужда от визи, но ни трябва онлайн регистрация и разрешение. Та както уж бях много уверен пред срамежливите японки, така се извиних и помолих едната за помощ. "Ами, има апликейшън - K-ETA, сваляш го, попълваш данни, сканираш паспорта, снимка и т.н., плащаш символичните 1000 йени и до 24 часа получаваш отговор" - рече девойката. Мисля си: "Пич, ти добре изключи шалтера на главния мозък, защото трябва и да се почива, но бива ли така?!"

Бързо попълвам с нейна помощ всичко, отнема ми почти 10 мин.,  идва момента за плащане, нещо забива, аз натискам бутончето "назад"......и стана......да си.......мамата. 🥵 Дай наново всичко, интернетът забива.....включва се другата японка с нейния телефон. Попълваме пак, този път плащам. И се започва чакането за отговор. Вече съм прочел, че е трябвало най-късно 24 часа преди полета, но.....

Гледам в мейла си - няма, гледам в приложението - няма. "Колко минути имам? Кога затваряте гишето на чекин?" "Още 45 мин."

Усмихвам се нервно на себе си и си викам: "Знам, че ще дойде в последнана минута, аз тези нерви за нищо ги нямам, като ги унищожа всички, вероятно вече няма да се нервя!" Естествено, опреснявам запитването на статуса през 2 сек. Няма! Остават 15-20 мин - няма! "Моля да проверите дали не мога да сменя полета си с друг ваш по-късен полет до Сеул" - моля японката и вече чертая отчаяни планове. 😒

Тя проверява и започва да ми обяснява нещо, което никак не ми е ясно. 

Остават 10 мин, а аз продължавам да опреснявам.....и по едно време  хоп - ЕТО ГО! В този момент и аз, и всички момичета на чекин започваме яко да се радваме с разперени нагоре ръце. Те се радват искрено и ми показват вдигнат палец. Дълго се извинявам и от сърце благодаря за помоща, а те ми дават бордната карта. "Друг път пак ли ще се периш на хората, преди да си сигурен, или ще продължиш да си магаре?!" - самобичувам се и се качвам в самолета след всички други контроли.

 

П.П. На слизане ме накараха да попълня някаква карантинна декларация, която е по-скоро проформа, защото не е ясно как ще установят контактни лица (ковид), като няма изискване, а и проверка на тестове и ваксини.

  • Харесвам 19
  • Шок 6
  • Браво 6
  • Смея се 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

Ще си призная нещо, а на вас ви е позволено да ми се смеете на воля. 🤭

Купих си билет аз, отивам на летището и мацките на чекин викат: "Пантелей, виза?" А аз: "Българските граждани не се нуждаят от виза за Южна Корея." Абе, то така, но отварям аз уикипедия (едва на летището, представете си!!!) и виждам - да, нямаме нужда от визи, но ни трябва онлайн регистрация и разрешение. Та както уж бях много уверен пред срамежливите японки, така се извиних и помолих едната за помощ. "Ами, има апликейшън - K-ETA, сваляш го, попълваш данни, сканираш паспорта, снимка и т.н., плащаш символичните 1000 йени и до 24 часа получаваш отговор" - рече девойката. Мисля си: "Пич, ти добре изключи шалтера на главния мозък, защото трябва и да се почива, но бива ли така?!"

Бързо попълвам с нейна помощ всичко, отнема ми почти 10 мин.,  идва момента за плащане, нещо забива, аз натискам бутончето "назад"......и стана......да си.......мамата. 🥵 Дай наново всичко, интернетът забива.....включва се другата японка с нейния телефон. Попълваме пак, този път плащам. И се започва чакането за отговор. Вече съм прочел, че е трябвало най-късно 24 часа преди полета, но.....

Гледам в мейла си - няма, гледам в приложението - няма. "Колко минути имам? Кога затваряте гишето на чекин?" "Още 45 мин."

Усмихвам се нервно на себе си и си викам: "Знам, че ще дойде в последнана минута, аз тези нерви за нищо ги нямам, като ги унищожа всички, вероятно вече няма да се нервя!" Естествено, опреснявам запитването на статуса през 2 сек. Няма! Остават 15-20 мин - няма! "Моля да проверите дали не мога да сменя полета си с друг ваш по-късен полет до Сеул" - моля японката и вече чертая отчаяни планове. 😒

Тя проверява и започва да ми обяснява нещо, което никак не ми е ясно. 

Остават 10 мин, а аз продължавам да опреснявам.....и по едно време  хоп - ЕТО ГО! В този момент и аз, и всички момичета на чекин започваме яко да се радваме с разперени нагоре ръце. Те се радват искрено и ми показват вдигнат палец. Дълго се извинявам и от сърце благодаря за помоща, а те ми дават бордната карта. "Друг път пак ли ще се периш на хората, преди да си сигурен, или ще продължиш да си магаре?!" - самобичувам се и се качвам в самолета след всички други контроли.

 

П.П. На слизане ме накараха да попълня някаква карантинна декларация, която е по-скоро проформа, защото не е ясно как ще установят контактни лица (ковид), като няма изискване, а и проверка на тестове и ваксини.

Точно за това попитах, че и аз чух за това разрешение или виза, не знам как да го нарека. Надявах се да е отпаднало заедно с Ковид мерките. 

Справил си се блестящо! 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , mililia каза:

Справил си се блестящо! 

Благодаря ти за милите думи! 

Беше почти отчаяна ситуация (на гишето на чекин да попълня всичко и да получа разрешението), но нямаше в случая какво друго да направя, освен да се опитам и да се надявам. Ако не бях успял в тези минути, плановете за Сеул ставаха сложни.

Почертавам, за да се помни от тези, които смятат да ходят в Южна Корея - иска се разрешение в приложението K-ETA, но не по-късно от 24 часа преди полета. Е, може и по-късно 🤣

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравейте, не сме писали от няколко години, защото и от толкова почти не сме пътували. Кроим нещо грандиозно, което започва в началото на юни. Насочили сме се към Югоизточна Азия, като целта е да минем през Саудитска Арабия - оттам в Индия - и оттам към Виетнам. Имаме два въпроса:
1. Stopover визата за Саудитска Арабия само с двете авиокомпании ли може да се вземе? Saudia и Flynas? Защото има по-евтин и удобен полет с Etihad. Престоят с този полет ще е 7-8 часа и няма да имаме чекиран багаж
2. Мислим да прекараме не повече от 2-3 дни в Индия. Накъде е по-добре да се насочим? Мумбай или Делхи? Още не сме чели подробно тук, но сме с три деца и по-скоро не бихме искали да правим огромни преходи.

 

Благодаря :)

Връзка към мнение

stopover e ако имаш връзка по пътя и искаш да излезеш от летището.  Етихад нямат хъб там, тоест ако е с тях трябва да се отбиеш изрично и няма да е stopover.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.