Прескочи до съдържание

Бюджетно пътуване до Френска Полинезия? Реално изпълнимо ли е?


Препоръчани мнения

ами сметката всеки си я прави

аз много малко съм плащал за хотели от веригите, обикновено харча точки, но лятото в Чикаго нямаше случай букинг да е по-евтино. Genius не се брои, ама доколкото си спомням то и не се предлагаше. Тоест точките ги считам безплатни и да ползваш винаги е изгодно. Имам 3 уважени случая на best price guarantee тогава - Мариот срещу хотелс.ком, букинг беше по-скъпо. Специално Мариот дават 25% отстъпка от най-ниската цена, която намериш. IHG даваха една нощувка безплатно, ама там много отдавна не съм ги ползвал.

Околосветски съм гледал преди години и всички алианси имаха. Обаче както сме 4рима вече въобще няма как да си го позволя и не съм ги гледал от години.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като ходил там три пъти, потретям: няма опция за "бюджетно" , така както го интерпретираме най-често тук. Ако си в хубав хотел, те дерат няколко стотин на вечер само за това, храната отделно, а е скъпа, дори в магазина. Трябва да плащаш за придвижване или с турове, или с таксита, или с надути рентакари.

Опция ала азия там няма,затова и се води мечтана дестинация на половин америка. Единственият публично достъпен начин за по добри цени е чрез местна агенция,но не очаквайте чудеса.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Заповядай. С екселски таблици и всичко каквото се сетиш. Остров по остров,  само да ти се чете  :

 

https://xdaysiny.com/french-polynesia-travel-guide/

 

Видовете пасове на Air Tahiti :

 

https://www.airtahiti.com/multiisland-fares

 

Полети от България при промо - малко над 1000€

 

Полети от Европа при промо 700-900€,  при грешки е имало и доста по-ниски. 

 

Полети на French Bee през САЩ (Сан Франциско) 400-500 €.  До Сан Франциско от Европа се стига и за 200€. Общо за 600-650€ се намира почти по всяко време. Конкурират се с United до Папеете. 

 

Полети има и от Лос Анджелис, но са по-скъпи,  както и от Хонолулу. 

 

За настаняване виж и в Airbnb. 

 

South Pacific блоговете на същият автор :

 

https://xdaysiny.com/category/destinations/south-pacific/

 

има и още доста за други места по света. 

 

 

П. П. Лично аз не съм ходил. 

 

  • Харесвам 12
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Аз бях- “бюджетно“ преди около 15 години, но като гледам ситуацията не се е променила много. В букинг и сега намирам най-бюджетни места за спане около 80-100 евро на вечер на стая... Оферта с подобно качество в Тайланд обаче не би била по скъпа от 10-15 евро на вечер...

Имам спомени, че в ресторантите двама души спокойно могат да оставят 200-300 евро за една вечеря. но дори бюфетите покрай пътя и магазините са поне два пъти по скъпи спрямо аналогични във Франция...

 

Веднъж в живота, човек си струва да посети Френска Полинезия, защото наистина е красиво, но аз лично не бих повторил. Като цена- качество дестинацията определено не си заслужава. В света има много други поне толкова красиви дестинации, които са много по евтини и с много по добро обслужване.

 

Лошо впечатление ми направи във Френска Полинезия и отношението към работата на местните. Това че плащаш 1000 долара на вечер не означава, че ще те обслужат като хората. Във форума съм споделял случката, когато искахме да платим една екскурзия за шнорхелинг с акули, но срещнахме страшни трудности. Във фирмата която организираше туровете през деня нямаше никой. Случаен местен ни препоръча да влезем в един от скъпите ресорти с наколни бунгала и на рецепцията да платим, но и там чакахме близо 1 час докато се появи някой.  Общо взето това че плащаш много не ти дава правото да бъдеш обслужен добре във Френска Полинезия...

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ще дам малко примерни цени от септември 2019 (пътуване от един човек), по моите представи за бюджетно пътуване в региона, а именно бюджетни нощувки в пансиони/Airbnb и без компромис в активностите. На всичките полу и еднодневни турове можеш да срещнеш както хора, отседнали в пансиони, така и в средно ниво хотели и безумно скъпи такива, а и хора от круизове.

 

Прикачам примерна брошурка от пансиона в Бора Бора (чудесно местоположение на главния остров по мое скромно мнение, точно до Matira Beach, в близост както на супермаркетчета, така и на местенца за хапване, ресторанти и по-сериозни вериги хотели), цените от 71-88Е на нощувка за двойна стая.

 

PUBLIC RATES for 2 nights minimum all taxes including :

• 1 to 2 people - Garden view room at 8,500cfp per night available from September 14 to 17 - 3 night’s

• 1 to 2 people - Double room lagoon view at 9,500cfp per night available from September 14 to 16 - 2 night’s

Equipped kitchen and shared bathrooms

• 1 to 2 people – Private garden room at 10,500cfp the night from September 14 to 17 – 3 night’s

With private bathroom (inside the room) and shared kitchen

 

Тук отварям скоба какво може да се очаква от пансионите - легло, шкаф(ове) и гардероб в най-добрия случай, the basics общо взето. Ако човек не е претенциозен става, така и така аз лично не съм се застоявала в стаята. Нощувките ми бяха в диапазона - 75Е-100Е със собствена баня. В някои се включва и закуска, в други се доплаща при желание. С трансферите до пансионите е същото, има както безплатни (по-рядко), така и платени. С пансионите се комуникира по мейл, адресите се намират от https://tahititourisme.com - остров по остров, както и гайдовете от https://tahititourisme.com/en-us/travel-planner/vacation-guide/

 

Има вариант и за Airbnb с кухня или пансиони с общи кухни, ако някой иска да готви, това би бил най-бюджетния вариант.

 

Примерни цени на активности (грубо 1Е = 120 XPF):

 

1. Huahine:

- Moto picnic 3 in 1 с Huahine Nautique - 9500 XPF

- Half day 4x4 tour на острова - 6000 XPF

 

2. Raiatea:

- Tahaa Day Trip с L'excursion Bleu 11000 XPF

- Kayaking on Faaroa River Half Day - 5000 XPF

- Half Day Jeep Tour - 5000 XPF

- електрическо колело - 3000/4500XPF за половин/един ден

 

3. Bora Bora:

- Full day boat tour - 10000 XPF

- Bora Bora 4WD Tour Including Lunch at Bloody Mary's + Jet Ski Tour 325E (цената е такава при използване на джета от 1човек, двойките ползват един ~ 200E-250Е на човек)

- наем на обикновено колело - не помня сума, но не беше скъпо

 

4. Moorea:

- Full day boat tour - 13000 XPF с малка група, има и корабчета по 50-60 човека за 10000 XPF

- Skydiving със снимки и видео 75000 XPF

- Full day 4WD tour +Afareaitu waterfall 12000 XPF (полудневните са 6000 XPF)

- Tiki Village - 10950 XPF Dinner and Show, с влкючен транспорт

 

5. Tahiti:

- Half day 4x4 Island tour 56E ~ 6700XPF

- Whale watching tour 3h 11500 XPF

- трансфери от-до летището с Marama Transport Touristiques 15Е в посока

 

Както mac1fan беше писал из темите, бюджетния вариант е около 200Е на ден за всичко осреднено. В целодневните турове се включва обяд и напитки. Такситата са скъпи, наложи се да ползвам само 1 път от Sofitel Moorea La Ora до Maherepa 20E (7-8 км). Вечеря в хубавите хотели излиза около 70Е с коктейлче и десерт. Коктейлите са с адски много алкохол навсякъде, което беше разочароващо за такива като мен 🙂 В обикновен Snack (тип капанче)/Food truck около 15-20Е. В по-некомерсионалните острови има приятни ресторантчета с прилични цени - Huahine Yacht Club, Brasserie Maaramu Raiatea, безалкохолни 300 XPF, бира 400+XPF, котейли 800+XPF.

FARE ROHIVAI BORA-BORA - ANGLAIS 2019(1).pdf

  • Харесвам 9
  • Благодаря 3
  • Браво 2
Връзка към мнение

според мен @giafil пита дали и едрите местни, които очевидно хапват доста, изкарват толкова повече от американците, които идват само за седмица и плащат споменатите цени за храна, че да си ги позволят целогодишно :smile: поне аз за това се замислих също

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм бил там, ама като си местен винаги можеш да намериш по-ниски цени от туриста. Да не говорим, че местните не ползват хотели, ресторанти, турове и подобни услуги, а ги предоставят срещу заплащане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Местните си купуват храна от супермаркетите и си готвят, или хапват от Snack/Food Trucks. Има и такива, които се изхранват от природата, ловят риба и събират плодове и т.н.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

значи местните ловят риба и събират плодове и т.н. което и т.н е приблизително 5 USD едно  ядене, 

 а чужденците 100 USD приблизително за двама за вечеря.... 

просто обобщавам казаното....

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=French+Polynesia

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това малко като да сравняваш ресторант със звезди Мишлен и хапване на крак на Женския пазар. Цените за туристи са като в Западна Европа, ако искаш изискан ресторант плащаш значително повече, отколкото в кварталното кръчме. Туристическите активности също са съвместими с тези в Европа. Абсолютно никой не те кара на сила да спиш/вечеряш в St.Regis или Four Seasons на Бора Бора. Ако можеш да си го позволиш - супер, ако не - има достатъчно алтернативи. На който му е мечта, ще намери начин да го направи и не мисля, че ще съжалява 😉

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

@Carrie Благодаря , точно това беше за мен полезно в дискусията и така формулираната тема , че може и по друг начин ...

че може да се нахраниш доволно и без да плащаш сериозни суми...

Връзка към мнение
преди 45 минути , Carrie каза:

Това малко като да сравняваш ресторант със звезди Мишлен и капване на крак на Женския пазар. Цените за туристи са като в Западна Европа, ако искаш изискан ресторант плащаш значително повече, отколкото в кварталното кръчме. Туристическите активности също са съвместими с тези в Европа. Абсолютно никой не те кара на сила да спиш/вечеряш в St.Regis или Four Seasons на Бора Бора. Ако можеш да си го позволиш - супер, ако не - има достатъчно алтернативи. На който му е мечта, ще намери начин да го направи и не мисля, че ще съжалява 😉

А може ли да споделиш алтернативите.

Връзка към мнение

ми като чета алтернативите са по 15-20 евро от food truck, Carrie ги е написала по-горе, и цените, които е давала, са за човек

 

аз обаче проверих колко изкарва счетоводител там, и съм доволно облекчена, че и той не може да дойде на почивка в България, ако му се прииска и се размечтае :grin:

 

http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=76&loctype=1

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение
3 hours ago, giafil said:

чета , чета и само едно нещо не ми става ясно , а местните как живеят там...имам предвид как се оправят с тази цени??? 

 

Моите наблюдения са, че повечето местни по европейските стандарти са бедни. Живеят в малки и не особено луксозни къщи, доста хора нямат и кола и се движат с градски транспорт или пеша. В туризма има работа, но местните видимо не са много работливи и явно не разбират желанието на европейците за много работа, много пари и много лукс. Френска Полинезия малко ми прилича на приказката за бедния рибар и богатия бизнесмен:

 

Бизнесмен стоял на кея в малко рибарско селище и наблюдавал един рибар, току-що завърнал се от вътрешността на морето, как вади едра риба от очуканата си лодка.

Бизнесменът поздравил човека за успешния улов и го попитал:

- Колко време ти отнема, за да хванеш такава риба?

- Няколко часа, не повече – отговорил рибарят.

- А защо не остана по-дълго в морето, за да уловиш още няколко такива риби? – поинтересувал се мъжът.

- Ами тази риба е напълно достатъчна за днес. С нея ще осигуря всичко, което е нужно на семейството ми, за да преживеем утрешния ден.

- Но сега е едва обяд. Какво правиш през остатъка от деня? – продължавал да разпитва бизнесменът.

- Аз спя до късно, после излизам с лодката за няколко часа. Като се прибера, обръщам внимание на децата си, после с жена ми си устройваме сиеста, после отивам на разходка в селото, вечер пием вино и свирим на китара с приятелите ми. Така минават дните ми. Просто се наслаждавам на живота... – усмихнато обяснил рибарят.

- Виж, човече, аз съм завършил Харвардския университет и разбирам от бизнес – казал бизнесменът. – Ако искаш, мога да ти помогна и да те науча как да правиш нещата по друг начин. Като начало, ако прекарваш в морето по цял ден, ще хващаш много повече риба и за кратко време ще можеш да си купиш много по-голяма и хубава лодка.

- И какво от това? – зачудил се рибарят.

- Как какво? Вместо да продаваш рибата на посредници, ще можеш да я доставяш директно в рибната фабрика. Така постепенно ще увеличиш печалбата си и дори един ден ще откриеш собствено предприятие.

- И после?

- После ще можеш да зарежеш това забутано село, да се преместиш в града и да имаш собствен офис, от който да управляваш своя бизнес.

- А колко време ще отнеме всичко това? – попитал рибарят.

- Около 15-20 години – отговорил мъжът.

- И после какво?

- После идва най-приятното... – разсмял се бизнесменът. – Можеш да продадеш своя бизнес за няколко милиона и да станеш много богат.

- И какво като стана богат?

- Ами ще можеш да спреш да работиш, да се преместиш в малко крайбрежно село, да спиш до обяд, да ловиш риба по малко, за удоволствие, да се занимаваш с децата си, да си устройваш сиеста, да се разхождаш в селото и вечер да пиеш вино и да свириш на китара с приятелите си. С една дума, спокойно да се наслаждаваш на живота.

- Не те разбирам – казал рибарят. – Нали и сега правя точно това...

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

@slujitel Вече споменах цените за настаняване в пансионите, на някои острови има дори и хостел тип настаняване. Ако стаята се дели от 2-ма, си е съвсем бюджетно. Готвене, пазаруване от супермаркети и хапване в тези капанчета, които наричат Snack или Food Trucks са бюджетните варианти за хапване. За активностите отново има варианти - ако се наеме кола за ден, най-вероятно ще е доста по-евтино от обиколката на острова с 4WD с тур, с уговорката че това би било за 2+ човека. С малки изключения, за местата където се стига по частни пътища и туроператорите плащат за използването им, другаде може да се отиде самостоятелно. Някои от пансионите предлагат и колела безплатно и може да се обиколи доста. Някои пансиони предлагат и каяци безплатно или на ниска цена, ако са до водата и може да се отиде до хубави места за шнорхелинг. С добро позициониране на островите може да се спести от ненужни трансфери, за да се отиде на вечеря и прочие. Много четене трябва, има достатъчно информация в нета, ако човек иска да изстиска максималното с минимален бюджет. Аз направих пътуването с моите разбирания за бюджетност и комфорт, и се получи едно от най-хубавите ми пътувания. Излизали са и error fare от някъде в Европа до Нова Зеландия за цени от сорта на 500-600E. Просто вижте какви активности бихте искали да направите, сметнете самолетни билети и нощувки и вижте дали ориентировъчно този бюджет ви устройва. Не може да се избяга от някой Air pass на Air Tahiti, от нощувки и храна може да се спести, вече зависи от активностите. В зависимост от комерсиалността на острова има и различни цени - като цяло на Бора Бора беше осезаемо по-скъпо, на Хуахине, Раятеа и Моореа има доста по-бюджетни варианти за хапване.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 18 часа, Oldkozel каза:


:good:П.С. Да не говорим, че Таити ми е детска мечта откакто четох преди 35 години “Дъга” и за великите пътешествия.

И на мен от дете, след като прочетох една книжка: "Вилервале в южното море"  :smile3:

 

image.png.ab0b5e2373e2ea8d61948a3239e5834c.png
 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
Преди 1 час, Фил каза:

И на мен от дете, след като прочетох една книжка: "Вилервале в южното море"  :smile3:

 

image.png.ab0b5e2373e2ea8d61948a3239e5834c.png
 

Мечтите се сбъдват, когато много го искаш. И.. като си купиш билет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Carrie, моля, пусни тема и също разкажи за пътуването си. Заедно с @Ivo давате много ценно инфо. Хората смятат дестинацията за почти невъзможна, нямат и информация, а ако разкажеш всичко от купуването на билета, през организацията, реализирането и впечатленията на място, нещата ще добият реален вид и всеки ще може да прецени това негова дестинация ли е или не.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@mililia Има една знаменита тема на @macf1an за Френска Полинезия и островите Кук, мисля че дава много точна представа какво може да се очаква, must read за всички, които мечтаят за посещение на региона.

Не мога да се сравнявам с неговото чувство за хумор, както и с дар словото на @ivooo, но ако мога да помогна с практична информация съм на линия 🙂 Дестинацията изобщо не е толкова невъзможна, колкото далечна и непозната.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
В момента, Carrie каза:

@mililia Има една знаменита тема на @macf1an за Френска Полинезия и островите Кук, мисля че дава много точна представа какво може да се очаква, must read за всички, които мечтаят за посещение на региона.

Не мога да се сравнявам с неговото чувство за хумор, както и с дар словото на @ivooo, но ако мога да помогна с практична информация съм на линия 🙂

Ама защо трябва да ви увещаваме, нали сме чели твоите разкази, всеки разказва различно интересно и полезно. Дай твоя поглед.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Carrie, тази тема на Мак е знаменита и май всички тук я прочетохме на работа, та колегите ми се чудеха защо се хиля като луда.

Обаче нито Иво, нито Мак имат моя стил на пътуване, а предполагам че и стила на пътуване на повечето магеланци.  Техните разкази са много интересни и ми е много приятно да ги чета, но само като развлекателно четиво. Те определено ме карат да мисля, че такова пътуване ми е супер извън възможностите /изключвам сегашния разказ на Иво/.

Чела съм твоите разкази за Южна Америка и определено разказа ти би имал поне за мен голямо практическо значение.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.