Прескочи до съдържание

Схема за измама със самолетни билети


Topfly

Препоръчани мнения

Тънка е границата на доверието. Хайде сега се замислете колко пъти сте си давали детайлите на КК на някой сайт за самолетни билети, който тикетира билета с известно закъснение (до няколко часа). Кое ви гарантира, че данните от вашата КК не са отишли в тази агенция за билети в чист вид? Колко от вас преглеждат дали сайта, към който ги препраща момондо, е регистриран в ИАТА, например? А това са сайтове, за които в общия случай не знаете нищо - дори не сте ги френднали в някоя социална мрежа :)

Обективно погледнато, в наши дни по-големите доставчици на КК имат апликация за телефон и всяка оторизация на плащане се появява веднага на екрана на телефона. Което пък е мярка в посока затягане на контрола по неправомерно ползване на КК, за да подсили същата онази граница...

  • Харесвам 11
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Аkair, много точен коментар! Аз примерно се старая да купувам билети или директно от авиокомпанията или от по-известни туристически сайтове, защото това е наистина един от най-лесните начини да ти вземат данните като ти предложат евтин билет на някакъв никому неизвестен сайт. А, от хора просто така гледам да не купувам билети, но това не ме застрахова срещу всякакви измами. Аз не съм бил жертва на този мошеник и не ми е бил никога приятел в социалните мрежи, но не се чувствам застрахован от нищо, така че е добре да се предупреждаваме за всякакви измамнически схеми. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Тези два цитата от ужилената журналистка са без коментар: 

"Дадох му номера на кредитната си карта, тъй като сумата беше 2300 долара, няма как от Америка да се пратят толкова по банков път. Искам да отбележа - в Щатите това съм го правила многократно, тук много често хората плащат така."

 

"Аз себе си упреквам страшно много за тази непредпазливост, невнимателност. Но ако бях само аз, да кажеш, че съм заразена с американския реализъм, там са други правилата... "

 

Извод:

-в Америка няма как да се пратят пари по банков път.

-в Америка си раздават номерата на кредитните карти много често.

-в Америка хората са заразени с "американски реализъм"  - Това, последното, не знам, какво ще рече.

 

И един коментар под статията, може би, вярно обобщаващ причините за успеха на "бизнесмена":

Бесният устрем на българите към "тънкото" и "далаверата" така им замъглява ума, че са готови да "инвестират" в банки на "фараони", да хвърлят 15 бона през балкона, да си дадат кредитната карта на интернет персона, пиарена от българските медии..... 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 час, но нейм каза:

Извод:

-в Америка няма как да се пратят пари по банков път.

-в Америка си раздават номерата на кредитните карти много често.

-в Америка хората са заразени с "американски реализъм"  - Това, последното, не знам, какво ще рече.

 

И един коментар под статията, може би, вярно обобщаващ причините за успеха на "бизнесмена":

 

Ти като си резервираш хотел, самолетен билет през сайт на агенция и т.н. да не мислиш че не си даваш данните на карта на абсолютно непознато и случайно частно лице? Винаги с превод по банков път ли резервираш хотели и самолетни билети?  Когато даваш данните си по телефон поне елиминираш риска някой хакер, чрез фишинг или друг метод да ти гепи данните на картата.

 

В случая единственият пропуск на жената е, че се е доверила на препоръка от приятел и не е проверила лично съществували ли тази “агенция“ на която си дава данните. Нека обаче всеки си сложи ръката на сърцето, че не е ли по сигурно някой да ни препоръча “агенцията“ от колкото ние да проверяваме има или няма регистрация и ако има каква гаранция е това?

 

 

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

"Междувременно освен снимките в социалните мрежи никой не е виждал Александър Николов на живо. Дори БНТ го включва за коментар като глас, защото "скайпът" му не работел."

 

Ахахахахахаха - синдромът "да се покажем какви известни познаваме" :)))))))

Редактирано от Брани
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Много важен детайл в случилото се е следното:

 

"Всичко това ставало в един офис на една туристическа компания, която, както казва Креймър, видно е подходила непредпазливо. Те са препратили оплакващите се първо към "Николов", а след това - към властите. Именно в тях в момента е топката - ГДБОП вече води разследване. "

 

Случаят реално много прилича на това служител на хотел или туристическа агенция да открадне данните за кредитните карти и да ги ползва.

 

За мен много по странна е другата част на историята, където лице фантом е партньор в медия, управлява интернет банкиране на фирма създана от журналисти, партнира си с туристическа агенция и т.н. Тук вече е много по странно как хора без да са го виждали лично, без да са виждали документите му, му се предоверяват...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Много готин е и този цитат

 

Зад личността "Александър Николов" всъщност е Спас Георгиев, твърди @Tangerrinka в туитър.“

 

Кой седи зад Tangerrika обаче не се знае :) Не е ли някой, който иска за злепостави "Александър Николов" :lol:

 

“Всички дейности се движат дистанционно от "Александър Николов" – подаване на данъчни декларации, плащане на хостинг, договори и други.“

 

За лице фантом не е лошо постижение :) Сигурно и електронен подпис е имал като "Александър Николов" ;)

 

Това също е доста интересен въпрос:

 

"Най-голяма неизвестна за всички, следящи случая в социалните мрежи е кой е човекът на снимките, които "Николов" публикува от различни места по света, след като е ясно, че това е фалшива самоличност. За някои от тях лесно може да се предположи, че са монтаж, но други изглеждат съвсем реални. Данните на кадрите предвидливо са скрити. "

 

Да не се окаже, че и някои магеланци пътуват само виртуално и пускат фотошоп от различни места на света? :lol:

  • Смея се 1
Връзка към коментар

На мен обстоятелството, че излъганите не искат да се афишират, ми напомня на филма "Две димящи дула", където групата трябваше да връща 100 000 паунда и ги осени идеята да правят фалшиви продажби на секс артикули, а връщането да бъде от фирмата "Анални удоволствия за педали", с която никой не би искал да бъде свързан и затова не би си поискал парите обратно.

 

Човекът от ГДБОП го каза най-точно, но аз повече предпочитам лафа "докато има овце, ще има и стригане". Не се изискват кой знае колко усилия, за да избегнеш схемата.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 26 минути , Zaro каза:

На мен обстоятелството, че излъганите не искат да се афишират, ми напомня на филма "Две димящи дула", където групата трябваше да връща 100 000 паунда и ги осени идеята да правят фалшиви продажби на секс артикули, а връщането да бъде от фирмата "Анални удоволствия за педали", с която никой не би искал да бъде свързан и затова не би си поискал парите обратно.

 

Човекът от ГДБОП го каза най-точно, но аз повече предпочитам лафа "докато има овце, ще има и стригане". Не се изискват кой знае колко усилия, за да избегнеш схемата.

Обясни ми как точно може да избегнеш схемата? "Александър Николов" явно се е афиширал като представител на съществуваща туристическа агенция, а самата агенция също от части е знаела за неговата дейност и си е сътрудничила с него. Ти никога ли не си даваш данните на кредитната карта на туристически агенции, хотели и т.н.?

Редактирано от Topfly
Връзка към коментар
В момента, Topfly каза:

Обясни ми как точно може да избегнеш схемата? "Александър Николов" се е афиширал като представител на съществуваща туристическа агенция, а самата агенция явно също от части е знаела за неговата дейност и си е сътрудничила с него? Ти никога ли не си даваш данните на кредитната карта на туристически агенции, хотели и т.н.?

Ти би ли се вързал на такава схема? Едва ли. Ето как. 

Елементарна предпазна мярка е да си провериш дали билет или резервация ги има, преди да заминеш - един мейл или обаждане на хотела е достатъчно. Да, може да изгориш само с парите, но усложнения по връщането, които могат да надвишават многократно тези разходи, се избягват.

 

Преди години познат изгоря в аналогична схема, защото във всяко нещо търсеше авантата, далаверата. Смятам, че в по-голямата си част (не всички) от хората, които са попаднали в този капан са такива. Търсели са "нерегламентирана далавера" и затова са се доверили на човек, който привидно е изряден, но при който начинът на осигуряване на билетите е неизряден. И ако при лице, което познаваш на живо, имаш някакви наблюдения дали то е надеждно или не, при интернет познанство нещата съвсем не стоят по този начин.

 

Докато има овце, има и стригане.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , Zaro каза:

Ти би ли се вързал на такава схема? Едва ли. Ето как. 

Елементарна предпазна мярка е да си провериш дали билет или резервация ги има, преди да заминеш - един мейл или обаждане на хотела е достатъчно. Да, може да изгориш само с парите, но усложнения по връщането, които могат да надвишават многократно тези разходи, се избягват.

 

С какво точно ще те предпазят тези действия? Повечето хора веднъж ги е излъгал. За да имаш резервация първо трябва да си дадеш данните за кредитната карта и от там той може да ти тегли толкова пари колкото си иска от картата! Като разбереш, че нямаш резервация максимум ще те предпази да не отиваш излишно на летището, но парите вече са ти заминали! От конкретните описани случаи, хората просто не са получили нищо за да имат шанс да останат някъде по света.

Редактирано от Topfly
Връзка към коментар
преди 2 часа, но нейм каза:

 

И един коментар под статията, може би, вярно обобщаващ причините за успеха на "бизнесмена":

Бесният устрем на българите към "тънкото" и "далаверата" така им замъглява ума, че са готови да "инвестират" в банки на "фараони", да хвърлят 15 бона през балкона, да си дадат кредитната карта на интернет персона, пиарена от българските медии..... 

Не искам да обидя никого, но  жертвите на такива изманци са любители на далаверата до такава степен,  че са готови на всичко.:mad:

Знаят, че е мошеническа схема, ама се надяват те да минат метър и да намажат, пък други да го отнесат...:mad:

 

 

 

 

Редактирано от shnuky
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@shnuky Не мисля, че горното е вярно по простата причина, че евтините самолетни билети, не са някаква измама, а факт. Факт е и че изисква определени умения да намериш най-евтиният самолетен билет. Ако не  беше така, нямаше ежедневно да има теми в Магеланци как да намеря евтин самолетен билет до дадена дестинация? Факт е и че нито задаващите въпросите са овце за стригане, нито отговарящите са фарони, измамници и т.н.

 

Това, че в една абсолютно легитимна и реална дейност, като търсене на евтини самолетни билети се е намесил един измамник, не означава, че всеки който обещава да намери най-евтините самолетни билети на пазара е измамник. В крайна сметка всяка туристическа агенция, която е посредник на хотели, самолетни билети и т.н. точно това обещава.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не съм наясно доколко в схемата е замесена "туристическа агенция" или просто въпросната журналистка от Чикаго така си мисли, защото профилът му в twitter е бил @tourbg или нещо такова...

 

Всъщност е събирал пари от хора, с които пари е купувал билети на редовна цена и ги е продавал на "ниски цени" на други негови клиенти, които след това са го хвалели в коментарите във фейсбук. Така всъщност е спечелил много хора - всеки отваря страницата му, вижда много общи приятели, вижда позитивни коментари и решава, че всичко е ОК. След което директно дава номера на кредитната карта по телефона....

В статията от Дневник, публикувана по-горе доста добре е описан целия случай.

 

Цeлият случай много напомня на т.нар. Ponzi Scheme, доста умело приложена в началото на 20-ти век, само че тук възвръщаемостта от "инвестицията" е под формата на "евтини самолетни билети" :) 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , П.Кръстев каза:

Всъщност не съм наясно доколко в схемата е замесена "туристическа агенция" или просто въпросната журналистка от Чикаго така си мисли, защото профилът му в twitter е бил @tourbg или нещо такова. 

 

Всъщност е събирал пари от хора, с които пари е купувал билети на редовна цена и ги е продавал на "ниски цени" на други негови клиенти, които след това са го хвалели в коментарите във фейсбук. Така всъщност е спечелил много хора - всеки отваря страницата му, вижда много общи приятели, вижда позитивни коментари и решава, че всичко е ОК. След което директно дава номера на кредитната карта по телефона....

В статията от Дневник, публикувано по-горе доста добре е описан целия случай.

 

Цeлият случай много напомня на т.нар. Ponzi Scheme, доста умело приложена в началото на 20-ти век, само че тук възвръщаемостта от "инвестицията" е под формата на "евтини самолетни билети" :) 

Вероятно е имало замесена агенция:

 

Всичко това ставало в един офис на една туристическа компания, която, както казва Креймър, видно е подходила непредпазливо. Те са препратили оплакващите се първо към "Николов", а след това - към властите. Именно в тях в момента е топката - ГДБОП вече води разследване. “

http://clubz.bg/59400-ujilena_ot_aleksandyr_nikolov_ujasno_e_bolestta_na_nasheto_vreme

 

Що се отнася до понзи схемата не бъди сигурен, че и много от “познатите“ хвалещи “Александър Николов“ във Фейсбук са реални лица. Ако е създал един фалшив профил, може да е имал и още 20, които да го хвалят ;)

 

 

 

Връзка към коментар
преди 2 минути , Topfly каза:

Що се отнася до понзи схемата не бъди сигурен, че и много от “познатите“ хвалещи “Александър Николов“ във Фейсбук са реални лица. Ако е създал един фалшив профил, може да е имал и още 20, които да го хвалят ;)

 

Taка е, сигурно е имало и такива, но сутринта в "Здравей, България" дискутираха случая и включиха човек, който каза, че няколко пъти е пътувал безпроблемно, докато не е увиснал с билети за връщане от някоя европейска държава, не помня коя.

Други измамени казаха, че Александър им бил препоръчан от познати, които били използвали услугите му.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар
преди 1 час, Topfly каза:

Това, че в една абсолютно легитимна и реална дейност, като търсене на евтини самолетни билети се е намесил един измамник, не означава, че всеки който обещава да намери най-евтините самолетни билети на пазара е измамник. В крайна сметка всяка туристическа агенция, която е посредник на хотели, самолетни билети и т.н. точно това обещава.

Да те измами фирма или сайт, т.е. търговец, е едно но да повярвам на лице във фейсбук илил туитър, че ще ми купи евтин самолетен билет, като му осигуря личните си данни и кредитна карта, трябва чавка да ми е изпила ума, или да съм до такава степен по далаверите, че да не мога да се спра...:lol:

Межу другото не си падам по литературата от социалните медии, както се изразява един известен български психолог...:)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, Topfly каза:

...

 

Не четеш внимателно какво пишат другите и отговаряш избирателно. :)

 

Пак те питам - ти били се вързал на такава схема? :) Според мен не.

 

За всеки от ужилените, това дали има агенция или не, е маловажно. Те "търгуват" с Александър Николов и си търсят парите от него. Това, че те са избрали имагинерен търговец на базата "най-добро ценово предложение" е изцяло техен проблем.

И още нещо, днес е Александър Николов, утре е Спас от Кочериново, вдругиден е Гочо от Каспичан, но във всеки от такива случаи има един контингент хора, които търсят далаверата. Това е високорискова инвестиция и поемеш ли я, трябва да си носиш рисковете.

 

Има как да се ограничи колко пари да ти източат от картата. А онези, които не са видели, че имат 15 транзакции за 13 000 долара колко ли често си гледат извлеченията?

 

Случаят е интересен от психологическа гледна точка и от двете страни.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Според мен този измамник има и сериозни психически проблеми. Не само е мамил хора с различни суми, но и е имал болна амбиция да е известен като дори е писал безплатно за различни медии, правил анализи, интервюта, поддържал един куп сайтове, блогове, профили. С други думи човек с много свободно време. Аз едва намирам време да пиша в 2 форума и да следя новините по света, а този новоизлюпен Ястребовски 24 часа виси онлайн, което пък означава, че компенсира липсата на нормален социален живот с виртуални измислици. Аз примерно предпочитам да прекарам времето си със семейство и приятели и да пътувам вместо да поддържам блогове, ама всеки луд с номера си.:)

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Crazy Horse каза:

Не само е мамил хора с различни суми, но и е имал болна амбиция да е известен като дори е писал безплатно за различни медии, правил анализи, интервюта, поддържал един куп сайтове, блогове, профили. :)

Точно тук е ключът за бараката. Желание за реализация, разпознаваемост и среда, която рязко контрастира с реалността.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Е, защо, то писането за медии и блогове явно му осигурява прикритие и credibility. Т.е. може да се счита за работно, а не свободно време. Явно е печелил добре, за да се издържа само от това.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , Crazy Horse каза:

Според мен този измамник има и сериозни психически проблеми. Не само е мамил хора с различни суми, но и е имал болна амбиция да е известен като дори е писал безплатно за различни медии, правил анализи, интервюта, поддържал един куп сайтове, блогове, профили. С други думи човек с много свободно време. Аз едва намирам време да пиша в 2 форума и да следя новините по света, а този новоизлюпен Ястребовски 24 часа виси онлайн, което пък означава, че компенсира липсата на нормален социален живот с виртуални измислици. Аз примерно предпочитам да прекарам времето си със семейство и приятели и да пътувам вместо да поддържам блогове, ама всеки луд с номера си.:)

Едва ли може се каже, че човекът е с психически проблеми. Приеми, че точно това е била неговата "работа". Така както ти изнасяш лекции в университета и нямаш много време за писане по форуми, така този човек се е "трудил" мамейки хората, като за тази цел му е трябвал съответния "капитал" представляващ известни приятели, известност в обществото, участие във форуми, блогове и т.н. Човекът е доста над средното интелигентно ниво, лошото е, че е използвал потенциала си, за да мами.

 

Заро е прав, че в конкретния случай жертви са станали  хора, които търсят далаверата в по-малка или по-голяма степен. Не казвам, че са лоши хора, а просто че са се опитали да извлекат изгода, предоверявайки се на друг човек. Сигурна съм, че измамата е започнала като пирамида и много вероятно първите да са били доволни клиенти. С натрупване на времето е започнало затъване и все повече ужилени от тази измама. Факт, обаче е, че ако едни хора не могат да се вържат на определена измама, те със сигурност ще се вържат на друг тип измама. Въобще измамата във всякакъв мащаб си е опасно явление и няма застраховани от това да станат нейни жертви. Запомнила съм някакъв цитат, който се приписва на Чърчил (не знам дали наистина е негов), че можеш да измамиш всички за кратко време, известно количество хора за по-дълго време, но никой не може да мами всички през цялото време. Помня и един филм за най-големия професионален измамник в щатите, създаден по действителна история. Та този измамник беше казал, че никога не бива да се вярва само на това, което лично си чул, никога не бива да се вярва само на това, което лично си прочел, както и че никога не бива да се вярва само на това, което лично си видял, защото тези които искат да ви накарат да им повярвате ще направят така, че да чуете, прочетете или видите, това което те искат.

 

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

@shnuky @Zaro Аз лично съм от хората, които повече вярват на конкретни хора от колкото на фирми, защото знам, че качеството на услугата често зависи от конкретния човек, а не от фирмата. Травел секторът е много динамичен и много малко посредници има, които са от десетилетия. Скайскенер и Момондо постоянно изкарват нови посредници, но няма нито един сайт или посредник, който да е идеален за всички дестинации. Тук влиза ролята на експерта от които много ги има и във форума Магеланци. В такива случаи ако зад “експерта“ има и агенция, защо да не му дадеш парите, ако и познати ти го препоръчват? В крайна сметка не всички експерти се раздават безплатно, като в Магеланци. Някои живеят и от комисионна при такива сделки. Много брокери на недвижими имоти или ценни книжа, майстори, частни банкери, счетоводители, юристи  и т.н. имат лична клиентела независима от фирмата в която актуално работят и ако сменят фирмата клиентите вървят с тях. Не мисля, че едно такова доверие в едно частно лице е нездраво или проблематично! Да те излъже може и фирма, може и частно лице. Много е важно, кой какъв имидж е успял да си изгради.

 

В този ред на мисли, бих искал да ви препоръчам фейсбук профила на двама експерти в Индия и Мианмар. Sandeep Mehta и Saw Fabian.

Sandeep Mentha го познавам само онлайн през една случайна индийска травел агенция, но останах много доволен от него как успя да ни прегрупира програмата след 36 часа закъснение на полета на Air France. От тогава си смени агенцията, но съм го препоръчвал и на други познати за пътуване до Индия. Всички са превеждали предварително пари и никой не е оствал излъган. Saw Fabian също няколко пъти си сменя работата, но всички на които съм го препоръчвал са оставали доволни от него. Въз основа на онлайн имидж и в името на “далаверата“ съм превеждал пари и на непознати агенции в Еквадор и т.н., но до сега за щастие “далаверата“ винаги е ставала и никой не ме е лъгал.

 

В този форум има много малко хора, които ползват утвърдени туроператори за пътуване. В името на “далаверата“ и евтиното пътуване ползваме платформи като букинг през които си даваме данните за кредитната карта на разни абсолютно непознати за нас рецепционисти на които не сме им виждали дори фейсбук профила, в абсолютно непознати хотели. Решението да им се доверим го взимаме само върху един виртуален имидж, който лесно може да се манипулира. Означавали ли това, че всички Магеланци са безотговорни, глупави и наивни и заслужават от време на време да им източат кредитната карта?

"Александър Николов" си е изградил значително по добър имидж от повечето хотели в Букинг. Ако имам избор да си дам данните на кредитната карта на един непознат рецепционист в Зимбабве или "Александър Николов", който според БНТ е световно известен експерт по самолетните билети, не мисля, че изборът би бил труден :)

 

Изводът от цялата история е, че човек не трябва да се отказва от “далаверите“, но винаги трябва да внимава и да не се предоверява на никого. Дали ще те обере фалшивият профил “Александър Николов“ или “банкерът на годината“ Цветан Василев няма голямо значение от гледна точка на крайния резултат!

 

 

 

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.