Прескочи до съдържание

Схема за измама със самолетни билети


Topfly

Препоръчани мнения

1 hour ago, Zaro said:

Пак те питам - ти били се вързал на такава схема? :) Според мен не.

 

За всеки от ужилените, това дали има агенция или не, е маловажно. Те "търгуват" с Александър Николов и си търсят парите от него. Това, че те са избрали имагинерен търговец на базата "най-добро ценово предложение" е изцяло техен проблем.

А кое ти гарантира, че зад част от сайтовете, към които те препращат големите търсачки, не стоят именно такива "Александровци"? Технически не е сложно да се направии системка, която да прави резервации, които до 24 часа трябва да бъдат платени, а след това мейлът с резервацията да бъде "разкрасен" и изпратен на крайния потребител.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Zaro каза:

Това, че те са избрали имагинерен търговец на базата "най-добро ценово предложение" е изцяло техен проблем.

Ти само в световно известни хотелски вериги ли отсядаш или рискуваш да изберeш непознати и имагинерни семейни хотелчета с добър добър онлайн имидж в името на “най-доброто ценово предложение"? Ако го правиш не смяташ ли за безотговорно да си даваш данните на кредитната карта на някакъв непознат човек, който може дори да работи на черно и собственикът на хотела да му няма личните данни? Знаеш ли, че Букинг и другите посредници не носят никаква отговорност ако от хотела ти откраднат данните на кредитната карта и някой пазарува с тях? Доказването, че точно в дадения хотел са ти откраднали данните също не е много лесно!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , Topfly каза:

Ти само в световно известни хотелски вериги ли отсядаш или рискуваш да изберeш непознати и имагинерни семейни хотелчета с добър добър онлайн имидж в името на “най-доброто ценово предложение"? Ако го правиш не смяташ ли за безотговорно да си даваш данните на кредитната карта на някакъв непознат човек, който може дори да работи на черно и собственикът на хотела да му няма личните данни? Знаеш ли, че Букинг и другите посредници не носят никаква отговорност ако от хотела ти откраднат данните на кредитната карта и някой пазарува с тях? Доказването, че точно в дадения хотел са ти откраднали данните също не е много лесно!

 

Що се отнася до плащането с карти, смятам че съм си създал достатъчно сигурна схема, за да сведа до минимум подобни рискове.

преди 46 минути , akair каза:

А кое ти гарантира, че зад част от сайтовете, към които те препращат големите търсачки, не стоят именно такива "Александровци"? Технически не е сложно да се направии системка, която да прави резервации, които до 24 часа трябва да бъдат платени, а след това мейлът с резервацията да бъде "разкрасен" и изпратен на крайния потребител.

Нищо не ти гарантира. Всички сме се опарвали в един или друг случай. Когато изгориш, биеш тъпана за това. Ако си от другия тип хора - продължаваш да търсиш "голямата далавера". В крайна сметка получаваш медийно отразяване.

Редактирано от Георги
без квалификации, моля
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
7 minutes ago, Zaro said:

Нищо не ти гарантира. Всички сме се опарвали в един или друг случай. Когато изгориш, биеш тъпана за това. Ако си от другия тип хора - продължаваш да търсиш "голямата далавера". В крайна сметка получаваш медийно отразяване.

Значи май не е толкова сложно да  се окаже, че си се "вързал на такава схема"?

Те и оплакалите се бият тъпана за това.

А нима магеланците не търсят "голямата далавера"? Прегледай раздела с оферти за самолетни билети, круизи, хотели, коли под наем, ... ;)

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Нови подробности около психологията на измамата

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2017/10/11/virtualno-inteligentniiat-aleksandyr-realno-spas-ot-kocherinovo.355888

Връзка към мнение
В момента, akair каза:

Значи май не е толкова сложно да  се окаже, че си се "вързал на такава схема"?

Те и оплакалите се бият тъпана за това.

А нима магеланците не търсят "голямата далавера"? Прегледай раздела с оферти за самолетни билети, круизи, хотели, коли под наем, ... ;)

 

Изчезна ми по-дълго мнение...

След като този приятел действа така от години, колко ли човека и как са били тъпана?

И още нещо - първият път, когато лапнеш такава кука, е грешка. Всеки следващ път е съзнателен избор. Високорискова инвестиция, за която си носиш последиците.

Що се отнася до магеланската далавера - в момента, в който си купиш билет от "онези" сайтове, отиваш да си провериш резервацията нали? Ако има проблем - докладваш тук и информацията се разпространява много бързо. В този смисъл, измамни сайтове са самоограничаващи се с всяка нова продажба - от един изгорял пациент научават 10 души и всеки от тях казва на други десет.

Ако обаче си с нагласата, че си предопределен за голямата далавера, ти си траеш, не казваш на никого, щото си мислиш, че ако кажеш, може някой да ти я вземе. А измамникът продължава да си лови шарани. За теб остават голите куки.

 

Темата за аргументите при вземане на тези решения ми е много интересна от гледна точка на психологията, но имам работа за вършене. Трябва да се събират пари за билети, чух, че някъде дават на далавера :lol:.

 

П.С. Както споменах, имам познат, който се беше оплакал по телевизията, че беше попаднал в подобен капан. Т.е. далавераджията беше станал обект на далавера. Няма такова възмущение :lol:

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
38 minutes ago, Zaro said:

Що се отнася до магеланската далавера - в момента, в който си купиш билет от "онези" сайтове, отиваш да си провериш резервацията нали? Ако има проблем - докладваш тук и информацията се разпространява много бързо

Значи изискват ли се или:

Quote

Не се изискват кой знае колко усилия, за да избегнеш схемата.

 

40 minutes ago, Zaro said:

Ако обаче си с нагласата, че си предопределен за голямата далавера, ти си траеш, не казваш на никого, щото си мислиш, че ако кажеш, може някой да ти я вземе. А измамникът продължава да си лови шарани. За теб остават голите куки.

Това е повече от сигурно. Добре, че магеланците не са такива хора :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, Topfly каза:

Нови подробности около психологията на измамата

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2017/10/11/virtualno-inteligentniiat-aleksandyr-realno-spas-ot-kocherinovo.355888

Topfly, като прочетох информацията на линка, който си постнал се разочаровах. Аз мислех, че този изпечен измамник е стоял в някоя тъмна тясна стая в Кочериново и докато е четял интензивно за света е успял да научи френски и английски и чрез фотошоп си е лепнал виртуалния образ на всякакви забележителности по света и у нас, а то се оказва, че той е истински магеланец. :biggrin:Според баща му, действително е живял и във Франция в даден момент. 


А, иначе съм съгласен с теб, че никой не е застрахован от измами, особено като си даваме данните онлайн на разни рецепционисти на хотели или туристически сайтове при закупуване на билети. Всъщност измама с кредитни карти беше разкрита преди години дори в заспалата Отава. В един магазин продавачката просто скимирала картите на купувачите и после дърпала доларчета на воля. Като студент работих едно лято като рецепционист в Холидей Ин в Отава и ми беше много чудно как ми звъняха по телефона разни канадци и американци и просто си правеха резервация и си диктуваха по телефона цялата лична информация с номер на кредитната карта, номер на паспорт или шофьорска книжка и т.н. Я си представете, че аз бях Спас от Кочериново.:rofl: 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Продължават да изтичат подробности от схемата. Доверието се е прехвърляло и чрез познати, които са получавали комисиона. Обещавал на бишата си учителка да пътува безплатно ако организира група и тя организирала дори военни прокурори...Военният прокурор след това искал да бие Спас. Явно е нямал достатъчно доверие в строгостта на закона :)

 

http://www.dnes.bg/crime/2017/10/13/iz-podvizite-na-aleksandyr-spas-ot-kocherinovo-ujilil-i-prokurori.356070

Редактирано от Topfly
  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
На 10/11/2017 в 20:19, Crazy Horse каза:

Я си представете, че аз бях Спас от Кочериново.:rofl: 

Хм, значи ако след 5-6 години се раздуха за схемите на Crazy Horse от Мадрид ще знаем каква е била работата :lol:

  • Смея се 8
Връзка към мнение
На 2017. 10. 11. в 19:19, Crazy Horse каза:

Като студент работих едно лято като рецепционист в Холидей Ин в Отава и ми беше много чудно как ми звъняха по телефона разни канадци и американци и просто си правеха резервация и си диктуваха по телефона цялата лична информация с номер на кредитната карта, номер на паспорт или шофьорска книжка и т.н. Я си представете, че аз бях Спас от Кочериново.:rofl: 

Много ми е интересно до колко сериозен е бил изборът за подобна позиция? Искаха ли ти свидетелство за съдимост и получи ли някакво обучение и предупреждение как се работи с лични данни? Базите с данни на клиентите как се пазеха в хотела и имаше ли теоритична възможност чистачката или друг служител да има безпрепятствен достъп до тези данни? Колко голям е бeше този хотел?

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение
На 10/10/2017 в 18:03, makler каза:

 Хората от онзи форум сме го виждали на живо и даже 10 души сме пътували заедно.

А можеш ли да потвърдиш това ли е наистина човека от снимките? До сега не ми стана ясно това ли е истинският Спас / Александър или там както се казва.

Връзка към мнение
преди 4 часа, Topfly каза:

Много ми е интересно до колко сериозен е бил изборът за подобна позиция? Искаха ли ти свидетелство за съдимост и получи ли някакво обучение и предупреждение как се работи с лични данни? Базите с данни на клиентите как се пазеха в хотела и имаше ли теоритична възможност чистачката или друг служител да има безпрепятствен достъп до тези данни? Колко голям е бeше този хотел?

Хотелът си беше доста голям и многоетажен. Минах две интервюта за работа, а след това и обучение от 2 седмици, но самото обучение беше по-скоро как да си изпълнявам задълженията, а не как да работя с лични данни и да ги предпазвам. Всеки рецепционист има собствена парола за достъп до системата, но като цяло доста служители имат достъп до данните ти и не е проблем ако някой рецепционист иска да ти открадне данните. Чистачките и камериерките нямаха достъп до системата, но затова имаш един куп супервайзъри и мениджъри, които имат достъп.
Самата селекция за служители е много хлабава, нито медицинско ти искат, нито свидетелство за съдимост. Аз в две министерства работих биз никакви свидетелства за съдимост, смятай за какво говорим, затова и един колега колабира пред мен, диабетик беше, а компютърът му го заварих след няколко часа включен с достъп до данните на стотици хиляди регистрирани индианци в Канада. Е поне беше в офиса. Свидетелство за съдимост искат само за учители в училище. И по ресторантите е така, колко пъти си даваш картата на сульо и пульо.  Сервитьорите и готвачите ги събират буквално от улицата. Ама като се сетя какви комични моменти съм имал. Примерно 2007 г. реших да работя 2 седмици на Блус фестивала в Отава за да събера пари за екскурзия до Италия. Отивам аз на инервю по обявя, след 5 минути ми показаха 4 фритюрника за пържене на картофи и ми викат утре почваш. Няма проверки, няма медицински. Само че колегата се оказа наркоман и без малко да ме опържи мен в горещо олио като изтърва фритюрник с литри олио до мен, добре че имах добри рефлекси.:biggrin:


Една банкова служителка в Квебек оставила отворен лаптоп в кафене с банкови сметки и лични данни на 16 000 клиенти за да си вземе кафето и като се върнала, лаптопът го нямало. Смятайте за какъв дебилизъм става въпрос. Това пък е друг въпрос, знаем ли в банките кой има достъп до личните ни данни.

 

Затова ми е доста странно как някои хора пишат тук, че едва ли не само разни балъци ги лъжат и всички магеланци сме застраховани, не е така. От друга страна не е добре и да сме параноици, трябва да имаме застраховка, да си следим трансакциите и да блокираме бързо картите при проблем.

 

А, този Спас е направо аматьор в сравнение с американския мошеник Хартман, който е работил дълги години като кардиолог в разни американски болници, че и на студенти по медицина преподавал, а се оказва, че никога не е завършвал медицина.
http://www.nbcnews.com/id/40630166/ns/health-health_care/t/fake-doctor-duped-hospitals-universities-ama/#.WeCaU2iCzIU

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

"Александър Николов" е арестуван, министърът не знае.:lol:Мъжът, представящ се за "Александър Николов" е бил арестуван в София, съобщиха няколко медийни издания.

https://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/arestuvaha-aleksandyr-nikolov-v-sofiia-6074919

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
В момента, Иван Попов каза:

"Александър Николов" е арестуван, министърът не знае.:lol:Мъжът, представящ се за "Александър Николов" е бил арестуван в София, съобщиха няколко медийни издания.

https://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/arestuvaha-aleksandyr-nikolov-v-sofiia-6074919

Александър/Спас го арестуваха едновременно в София и Пловдив, а  @T.E.Lawrence се оплакваше, че не можел да направи три нощувки за един ден... :lol:

  • Харесвам 2
  • Смея се 7
Връзка към мнение

По въпроса за даване данните за резервация на друг човек, интересна съпоставка на букинг и агода. Направи ми впечатление, че агода вече сравнява цените с букинг и ако са по-добри ти прави резервация през там т.е. прави го по-начина, заради който не харесвам букинг - дават ти данните на букинг, те на хотела и той си тегли парите. Ако резервацията е на агода шерваш данните само с тях и САМО те теглят парите и се разплащат с хотела. Вече ми станаха ясни доста от темите на маглеланци, имащи съмнения как от хотелите са им откраднали данните. За измамената българска журналистка в САЩ в цитирания линк на предишната страница е съвсем ясно, там за здравей, здрасти ти искат какви ли не данни.

 

Та някои хора задаваха въпроси из темата дали не си даваш номера на кредитната карта по хотелите - не, не я давам, давам я само в сайтовете на авиокомпаниите и надеждни посредници. Никога  няма гаранция, ама да ограничим щетите колкото може. :)  Да не говорим разни кьораво и сакато дето събират подписи за каузи из градовете и ти искат егн-то, ама това вече съвсем друга тема...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Страничен въпрос. Някой има ли идея защо Спас се превърна в такава национална новина? Нито е измамата на века, нито говорим за милиони завлечени, дефакто е супер кокошкарска схема, засегнала адски ограничен кръг от хора. По тая логика трябва да ни информират масово за всяка малко по-голяма кражба. Само аз ли си въобразявам или медиите ни облъчват с ненужни новини, отклонявайки вниманието от по-важното в страната?

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към мнение

Развитието по случая е, че са го заловили: https://offnews.bg/112/politciata-arestuva-spas-aleksandar-667263.html

4 minutes ago, Георги Матеев said:

По тая логика трябва да ни информират масово за всяка малко по-голяма кражба.

Те не правят ли точно това?

4 minutes ago, Георги Матеев said:

Само аз ли си въобразявам или медиите ни облъчват с ненужни новини, отклонявайки вниманието от по-важното в страната?

Това е почва за политически дискусии, които ще създадат работа на модераторите :) Петък е! Смилете се над тях! :)

Редактирано от akair
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Георги Матеев каза:

Страничен въпрос. Някой има ли идея защо Спас се превърна в такава национална новина? Нито е измамата на века, нито говорим за милиони завлечени, дефакто е супер кокошкарска схема, засегнала адски ограничен кръг от хора. По тая логика трябва да ни информират масово за всяка малко по-голяма кражба. Само аз ли си въобразявам или медиите ни облъчват с ненужни новини, отклонявайки вниманието от по-важното в страната?

Според мен повечето от журналистите, които са се мислели за много умни и интелигентни схващащи всички схеми в държавата, са останали шокирани от факта, че Александър Николов им е бил приятел във фейсбук ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 1 минута , akair каза:

Това е почва за политически дискусии, които ще създадат работа на модераторите Петък е! Смилете се над тях!

Дреме ми. Писна ми всеки ден да чета къде се е из*кал Спас и кой вестник е прочел след закуска. Измамил някакви хора, ОК случва се постоянно, ама чак пък такава новина.

В момента, Topfly каза:

Според мен повечето от журналистите, които са се мислели за много умни и интелигентни схващащи всички схеми в държавата, са останали шокирани от факта, че Александър Николов им е бил приятел във фейсбук ;)

Точно! Лекинко е смешно...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 28 минути , Topfly каза:

шокирани от факта, че Александър Николов им е бил приятел във фейсбук ;)

Почвам да се чувствам леко пренебрегнат, че Сашко не ми е приятел във ФБ :biggrin: 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 8
Връзка към мнение
преди 38 минути , Георги Матеев каза:

Страничен въпрос. Някой има ли идея защо Спас се превърна в такава национална новина? Нито е измамата на века, нито говорим за милиони завлечени, дефакто е супер кокошкарска схема, засегнала адски ограничен кръг от хора. По тая логика трябва да ни информират масово за всяка малко по-голяма кражба. Само аз ли си въобразявам или медиите ни облъчват с ненужни новини, отклонявайки вниманието от по-важното в страната?

Прав си, Жоро и бих добавил, че освен че са му били приятели във фейсбук, много журналисти, както и други публични личности-прокурори и т.н. са били лично ужилени от Спас/Александър и затова е целият шум сега. Няма да се учудя ако е завлякъл и някой депутат. А, другите измамници не са толкова важни, защото не са обирали конкретно журналисти или военни прокурори.:biggrin:

Редактирано от Crazy Horse
  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:

Почвам да се чувствам леко пренебрегнат, че Сашко не ми е приятел във ФБ :biggrin: 

Aз пък нямам никакво съмнение, че е един от нас, тук :)

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Александър-Спас е задържан този път наистина. Има една дребна подробност - че не се знае дали това е човекът... Защото общественият натиск попречил на ГДБОП да събере доказателства. А пък Румяна Арнаудова е благодарна за сигналите на обществото... :lol:

https://clubz.bg/59520-aleksandyr_spas_se_izdirval_ot_2016_g_v_shengen_zadyrjaha_go

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 7 часа, eloena каза:

Aз пък нямам никакво съмнение, че е един от нас, тук :)

Дано не си права, макар че логиката води към такова предположение!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.