Прескочи до съдържание

Схема за измама със самолетни билети


Topfly

Препоръчани мнения

преди 8 часа, Topfly каза:

Александър-Спас е задържан този път наистина. Има една дребна подробност - че не се знае дали това е човекът... Защото общественият натиск попречил на ГДБОП да събере доказателства. А пък Румяна Арнаудова е благодарна за сигналите на обществото... :lol:

 

Това не е смешно, ужасно тъжно е

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 10/13/2017 в 15:44, Георги Матеев каза:

Страничен въпрос. Някой има ли идея защо Спас се превърна в такава национална новина? Нито е измамата на века, нито говорим за милиони завлечени, дефакто е супер кокошкарска схема, засегнала адски ограничен кръг от хора. По тая логика трябва да ни информират масово за всяка малко по-голяма кражба. Само аз ли си въобразявам или медиите ни облъчват с ненужни новини, отклонявайки вниманието от по-важното в страната?

 

Защото от много време в държавата не всички са еднакво важни - има по-важни (и влиятелни) хора и техните проблеми стигат до праймтайма, има и такива, които понасят постоянно удари от какво ли не, и за тях "медиите" се сещат при инциденти, по Коледа, или при инциденти по Коледа. Тъжно е.

 

На 10/13/2017 в 15:52, Георги Матеев каза:

Дреме ми. Писна ми всеки ден да чета къде се е из*кал Спас и кой вестник е прочел след закуска. Измамил някакви хора, ОК случва се постоянно, ама чак пък такава новина.

Точно! Лекинко е смешно...

Съгласен съм, че е смешно. Ако трябва да цитирам един фейсбук статус, "стана ясно, че разликата между претенциозен интелектуалец, доверяващ личните си данни на непознат във фейса, в името на едни спестени 100 кинта от самолетни билети, и бабичка, хвърляща 10 бона през прозореца, е само в претенцията." Не искам да злобея над нечие нещастие, ама и на мен ми идва леко в повече, че стана новина и проблем номер едно в държавата.  :)

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към мнение
На 10/13/2017 в 16:20, Фил каза:

Почвам да се чувствам леко пренебрегнат, че Сашко не ми е приятел във ФБ :biggrin: 

Любим коментар от социалните мрежи по темата:  Александър Николов-Спас измамил четирима военни прокурори с билети за Миланската "Скала". Ако се окаже, че е измамил и Христо Стоичков с билети за "Жизел", искам да се запозная с този човек. #JesuisSpas

  • Смея се 14
Връзка към мнение

За мен този/това нещо е живо доказателство за едни проекти,  за които гледах наскоро /Nat Geo/: Метавселена 1 и Метавселена 2. Само според някои било възможно да се намираме в такава дублирана виртуална  реалност,  но тези случаи доказват,  че тя е факт. Нещо като тест в реални условия, шизофренично,  точно толкова,  колкото и самата идея.  

И ако този се е представял като служител в известни компании,  как така никой не се е обърнал към обкръжението му?

Измамените само българи ли са?  Започвам да си мисля,  че едни от най-добрите престъпници са тези,  обучавани за борба с такива.  Само дето имаме нужда от РобинХутовци

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не ми се, чете из всички новини и постове в темата. 

Така, че ако може едно TL:DR от някого по въпроса - как точно хората са му плащали на измамника ? Ако е банков път, нали му имат сметката и съответно титуляра и ? Ако пък бяха ползвали нещо по-нормално като PayPal например нямаше и да има измама, но това е друга тема. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Цялата история не е толкова в билетите. Малко е объркано, но ще се опитам да обясня: този човек полека стана  инфлуенсър  в twitter, защото беше социално адекватен. Имаше "разчупени" мнения по обществени въпроси, коментираше с точната доза ирония, просто беше изучил добре таргет групата там и комуникираше прекрасно. И -  майсторлък номер 1 - от новосъздаден профил се превърна в желан събеседник, който всички "следват" много бързо, нямаше и 3 месеца. Така, до тук добре. После идва майсторлък номер 2 - вече събрал авторитет и уж с един "негов" новинарски сайт зад гърба си (който беше на други хора и  той просто го използва за тест, колко съмишленици може да събере) започва да говори за нов проект, близък до наболяла тема за twitter-обществото тогава - създаване на независима медиа.

 

Просто следи основните теми и казва това, което хората там искат да чуят  - дайте ние, смислените хора, да правим чудеса. Ами да, Сашо от ЕърБъс, не го ли знаеш, информиран, чаровен, с чувство за хумор, не му ли чете коментара в еди-кое си издание, пак ще прави медиа, ти чу ли? А, не те е поканил? Е, то не може всички... може би ни е избрал само някои... И тук е най-якото - майсторлък номер 3: създава се затворено общество, хора, които се чувстват обединени, защото ги е избрал сред всички други и се втурват да му помагат, пишат, правят, струват... но не споделят за това много-много, защото "е рано още". И всъщност така го легитимират, но са с усещането, че той легитимира тях. Т.е. контактите с него са въпрос на... вид престиж, да кажем. Това пак е понци схема, но с доверие и имидж - трябва само да се завъртят първите хора. И понеже практикува "разделяй и владей", минава време, докато народът се усети.  Някои се усъмниха бързичко и биваха блокирани или просто игнорирани

 

И понеже сред тези хора има много хора от или с достъп до медии (ПРи, журналисти и т.н), оттам и налагането му като публична личност - с публикуване на коментари по актуални теми, телефонни участия и т.н., за да може, когато "проектът" е готов, името му вече да е разпознаваемо. И, за да отговоря на @Георги Матеев, това и причината сега да се шуми толкова около него - просто хората, които е измамил - и с билети, и с проекти - са в голямата си част хора с достъп до медии. Това е. И хич не им е яко точно те, обикновено в ролята на иронични туитърджии, да се окажат балъци. Затова се почва - ама кой позволи той да има достъп до медии, ама кой му даде трибуна. Ами вие, пичове, всички вие, дето искахте да сте част от новите яки проекти, покрай които да капят и леки далаверки. Без да злорадствам, не мога да не оценя иронията на ситуацията :))

 

Билетите са част от историята, и то кокошкарската част, според мен. Просто докато подготвя по-голямата си измама, междувременно  си щипва пари от старата схема от 2009-та - самолетните билети. В момента производството е за измама в размер на 450 лева, за другите неща се събират доказателства.  Щеше да спечели много повече с въпросния си "проект".

 

И лично мнение - не ми се вярва, че въпросния Спас стои зад тази сложна схема, честно. Просто... не ми изглежда достатъчно умен. 

 

Извинете за отклонението. 

 

 

 

Редактирано от water
  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение

Уикипедия: „Хляб и зрелища“ (на латински: panem et circenses) е метонимен израз за повърхностни средства за успокояване. В политически контекст, фразата се отнася към методи за печелене на обществена подкрепа основани не на добро управление, а на отвличане на вниманието или задоволяване на краткосрочни, несъществени искания на населението.

В очакване на поредния Спас:lol:

  • Харесвам 1
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 10/10/2017 в 18:04, master_of_germs каза:

Аз не съм бил завлечен от въпросното лице, но попаднах на друг вид измама, на която се вързах.  Не ставаше дума за самолетен билет, идеята беше че ще се осигури безплатно пътуване и настаняване за участие в семинари. Ужилиха ме с дребна сума - колкото за вадене на виза "с отстъпка" и за застраховка за пътуване.  Идеята беше, че въпросната измамница работи в съответното посолство и може да съдейства  за визите, както и че е в структурите на една партия, дето има тесни връзки с държавата на провеждане на "семинарите"...

...Нейната грешка беше, че за разлика от "Александър Николов" използваше истинския си профил в социалните мрежи. Но междувременно е успяла да измами почти двеста души с тая схема. С малко суми, но пък масово... Тия дни ще ходя да давам показания... Радвам се, че жалбата ни даде резултат и то бърз. Но пък и съм наясно, че в случая си имахме работа с аматьор или в най-добрия случай с полупрофесионална измамница...

Не е свързано със случая "Спас", но все пак мисля да използвам темата да дам по палец нагоре, когато органите на реда си вършат работата.

https://www.blitz.bg/obshtestvo/drugarka-podkhlzna-bsp-aktivisti-s-ekskurziya-do-cherveniya-ploshchad_news551407.html

https://www.blitz.bg/kriminalni/prestplenie/drugarkata-kokareshkova-izmamila-i-khotelier_news552829.html

"Блиц" не са най-коректните информатори, но все пак колкото повече се обръща медийно внимание на подобен род измами, толкоз по-добре.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.