Прескочи до съдържание

И пак питане за Бали


дядо Пепи

Препоръчани мнения

Здравейте! През май 2018 съпругата ми има кръгла годишнина. И по този повод, а и заради много други причини, най-голямата от които е, че ме търпи толкова години, смятам да я заведа на летуване до Бали. Летуване, а не екскурзия. По предварителна планировка мисля да заминем на 9.05.2018. И да останем 8-10 дни. Моето питане е конкретно за времето в тази част на Индонезия по това време. Ходил съм многократно там, но повечето по островите по-на север. Над Бали само съм прелитал на връщане от Австралия. И от скромния ми опит знам, че времето като МТО характеристика е много различно по различните острови. Попрочетох тук-там нещичко, но бих искал да помоля и за мнение от хора, които са били там средата на май. В общи линии хотелът е избран, АК за пътуването също. Притеснението ми е само за времето. Ще бъда благодарен за всяко изказано мнение и впечатление по повдигнатата тема!   

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Баш ще е свършил дъждовния сезон, така че би трябвало откъм време да си ок. Аз щях да ходя в дъждовния, дори за него твърденията бяха, че се изразява в кратки и експлозивни дъждове, не е като да тръгне и 3 дни да вали нонстоп. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравей,

миналата година бяхме за 10 дни точно средата на месец май и времето беше идеално...не валя нито един път, температурите бяха около 25 градуса и нямаше много туристи . Изненадата ще е страхотна ! Не се колебай изобщо!

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз бих препоръчал хотелът да е с опция за безплатно анулиране, а при самолетните билети да има възможност с малка загуба да се избере план Б. Вулканът на о-в Бали нещо не иска да изригва и не се знае до кога ще отлага изригването. Индонезийските власти за сега намалиха нивото на тревога, което е добра новина за сега летуващите на Бали, но е проблем за плануващите бъдещи пътувания. цък

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ако обръщах внимание на прогнозите ти сигурно не бих стигнал до Бали.  Хората имат глава на раменете си,  имат и  интернет още повече питащия е бил многократно в Индонезия.  

Стига с тия мрачни прогнози,   представям си колко време си отделил да проучиш всеки риск по дългия круиз който предприемаш.  Дано всичко е безаварийно,  че техника - поврежда се,  климат - всичко се случва.  

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 8 минути , stanimir каза:

Ако обръщах внимание на прогнозите ти сигурно не бих стигнал до Бали.  Хората имат глава на раменете си,  имат и  интернет още повече питащия е бил многократно в Индонезия.  

Стига с тия мрачни прогнози,   представям си колко време си отделил да проучиш всеки риск по дългия круиз който предприемаш.  Дано всичко е безаварийно,  че техника - поврежда се,  климат - всичко се случва.  

Аз нищо не прогнозирам, а просто си позволих да обърна внимание за официалните прогнози на индонезийските власти. Това че вулканът ще изригне някога не е мрачна прогноза, а факт. Да всеки има интернет, но не всеки се е ъпдейтнал с официалните прогнози. Работата ми е цял ден да чета новини и да анализирам различни рискове. Рисковете трябва не да се избягват,  а да се управляват! Всеки който сключва пътническа застраховка и препоръчва на друг да сключи пътническа застраховка не прави мрачна прогноза, че другият ще се разболее, претрепа и т.н., а просто го предупреждава да си управлява разумно поетия риск. Резервирането на хотел с възможност за безплатно анулиране на резервацията е също един вид застраховка, която в тази ситуация изглежда разумна.

 

Проектантите на Титаник не са му сложили достатъчно спасителни лодки, защото са били достатъчно самонадеяни оптимисти за да вярват, че никога нищо лошо не може да се случи, но за щастие от тогава всички регулатори и проектанти на кораби “гледат достатъчно мрачно“ в бъдещето, че да предвидят спасителна жилетка и място в спасителна лодка за всички пасажери ;) Колкото и да ти е странно всеки модерен кораб го готвят, че все едно е сигурно, че ще потъне, но точно тази подготовка дава една сериозна гаранция, че дори и да се случи, човек няма да изпадне в безнадеждно положение. За съжаление не за всяка ситуация има някой друг, който вместо теб да ти подготви спасителна лодка и затова е добре някой път и сам да си вземеш спасителна жилетка или лодка ;)

 

В Източна Европа за съжаление няма култура на управление на риска :( Това може да се види от това колко хора си застраховат жилищата срещу пожар, земетресение, кражба и т.н., как хората си инвестират парите и т.н. Това че съзнателно управляваш рисковете си в живота не е някакъв негативен мироглед, а напротив, това ти дава самочувствието, че държиш ситуацията под контрол и ти сам определяш определяш съдбата. Разбира се не можеш 100% от рисковете да управляваш, но ако 80% от рисковете ги управляваш шансът в живота ще е на твоя страна!

 

Сори че бях офф

 

Що се отнася до времето на Бали, аз бях в пика на дъждовния сезон, но и тогава времето беше ок. По 2-3 часа на ден леко ръмеше, но толкова. Единственото неприятно нещо беше, че в джунглата много се бяха разпространили пиявиците и след един трекинг имах около 7-8 добре напльоскали се с моята кръв пиявици по краката. Местните трябваше да ми слагат някакви листа на крака за да ми спрат кръвта, защото пиявиците имат в слюнката вещество против съсирването на кръвта.

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Ние бяхме на Бали тази година в края на Април - началото на Май - времето беше страхотно, водата топла. Единствено ни заваля (заваля е силно казано, по-скоро росеше за кратко), когато бяхме в Убуд, но разбрахме от местните, че това е нормално за тази част на острова. 

Връзка към коментар
преди 1 минута , rocknrose каза:

Ние бяхме на Бали тази година в края на Април - началото на Май - времето беше страхотно, водата топла. Единствено ни заваля (заваля е силно казано, по-скоро росеше за кратко), когато бяхме в Убуд, но разбрахме от местните, че това е нормално за тази част на острова. 

Аз също забелязах, че във вътрешността на острова повече валеше. Вероятно има връзка с това че по склоновете на планините по често се образуват валежи. На о-в Борнео имах същите наблюдения. Във вътрешността на острова всеки ден валеше, докато на брега и на близките островчета до брега времето цял ден беше за плаж.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Бали бях в края на сухия период и малко преди да почне дъждовния. Валеше всеки ден, но това ни най-малко не ми попречи на плановете. Или вали половин час силен тропически дъжд и след това за 15 мин всичко е сухо, или ръми ситен дъждец, който не пречи на обиколките. 

Смело се впускайте в приключението. Бали е чудесно за честване на годишнини.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

И аз бях в началото на май тази година. В Убуд ме поваля дъжд, по крайбрежието беше сухо. Досега не ме бяха хапали комари в Азия, в Убуд направо ме изядоха. Вече започвам да вярвам, че пиещите бира ги хапят повече комарите, пак пропих бира тази година и резултатът не ми харесва. :lol:

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 19 минути , T.E.Lawrence каза:

И аз бях в началото на май тази година. В Убуд ме поваля дъжд, по крайбрежието беше сухо. Досега не ме бяха хапали комари в Азия, в Убуд направо ме изядоха. Вече започвам да вярвам, че пиещите бира ги хапят повече комарите, пак пропих бира тази година и резултатът не ми харесва. :lol:

Много ми хареса във Вашия отговор връзката между комарите и бирата. Аз съм човек, който отдава заслуженото на тази напитка. По всички краища на света. Хапали са ме комари и в Африка, и в Европа. Дори и у нас. До колкото съм запознат основно зависи от кръвната група на "жертвата".  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами повечето изследвания акцентират точно на кръвната група и пиенето на бира. След четири годнини основно уиски по тези геогграфски ширини, не ме захапа нито един комар, като взех да разнообразявам с бира ме изядоха. Според мен има връзка. :)

 

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , T.E.Lawrence каза:

Ами повечето изследвания акцентират точно на кръвната група и пиенето на бира. След четири годнино исновно уиски по тези геогграфски ширини, не ме захапа нито един комар, като взех да разнообразявам с бира ме изядоха. Според мен има връзка. :)

Аз имам 5-6 акции в Африка. Повечето бяха през дъждовния период. Пиехме джин с тоник, а по време на работа - само тоник. Нямаше болни от малария. Макар, че имаше доста комари и ухапвания. Предпоследното ми ходене - октомври/ноември ме ухапа един комар до тлф. кабина на улицата. И цъфнах с малария, която се повтори след 15 дни, защото първият път беше недоизлекувана. Бях вторият от групата с такъв проблем. Колегата се оправи за седмица. Аз се прибрах от мисия и една година не можех да пия и боза, т.е. никакъв алкохол. Тъй, че всичко е индивидуално.   

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 57 минути , дядо Пепи каза:

Много ми хареса във Вашия отговор връзката между комарите и бирата. Аз съм човек, който отдава заслуженото на тази напитка. По всички краища на света. Хапали са ме комари и в Африка, и в Европа. Дори и у нас. До колкото съм запознат основно зависи от кръвната група на "жертвата".  

Аз съм чел, че не кръвната група, а температурата на човешкото тяло е определяща. Ако в една група от хора на някой темпаратурата е по висока дори и с 0,1 градуса, тогава главно него ще го хапят комарите. Възможно е алкохолът леко да загрява човека ;)

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
На 11/1/2017 в 7:34, T.E.Lawrence каза:

И аз бях в началото на май тази година. В Убуд ме поваля дъжд, по крайбрежието беше сухо. Досега не ме бяха хапали комари в Азия, в Убуд направо ме изядоха. Вече започвам да вярвам, че пиещите бира ги хапят повече комарите, пак пропих бира тази година и резултатът не ми харесва. :lol:

Аз не пия бира, но бях единствената изядена от комари. Моите приятели не бяха ухапани нито веднъж, а аз бях цялата нахапана и ходих да търся из аптеките спрей против комари. Не знам каква е причината, но където и да отида има ли комари - никога не са ме подминали :(:(:( 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

И като заговорихте за комари, да се включа и аз с една препоръка... Мятайте репелентите още със събуждането, че аз точно от Бали си отнесох един хубав денги спомен. Вероятно сте наясно, че комарите, причиняващи тази хуботия са предимно дневно активни!

 

И ви желая чудно да се налетувате, а половинката още дъъълго да те търпи :)

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, neuromancer каза:

Да, не е ставало дума, комарите, пренасящи денга хапят и през деня и през нощта. Едни на черни и бели ивици

aedes_5.jpg

 

Тигрови комари, които, за съжаление, вече се срещат често и в България.

Връзка към коментар
преди 8 часа, Petkan каза:

И като заговорихте за комари, да се включа и аз с една препоръка... Мятайте репелентите още със събуждането, че аз точно от Бали си отнесох един хубав денги спомен. Вероятно сте наясно, че комарите, причиняващи тази хуботия са предимно дневно активни!

 

И ви желая чудно да се налетувате, а половинката още дъъълго да те търпи :)

 

Може ли да опишеш как прекара денгата и какво може да очаква човек ако я хване?

Връзка към коментар
На 9.11.2017 г. в 9:03, Topfly каза:

 

Може ли да опишеш как прекара денгата и какво може да очаква човек ако я хване?

Много висока температура (около 40 гр.) с треска съответно. Инкубационния период е към 7 дни и беше късмет, че се разболях там, преди да сме се прибрали в Бг, защото тук кой знае за какво щяха да ме лекуват, а последиците от неправилно лечение вероятно знаете какви са...

Връзка към коментар
Преди 1 час, Petkan каза:

Много висока температура (около 40 гр.) с треска съответно. Инкубационния период е към 7 дни и беше късмет, че се разболях там, преди да сме се прибрали в Бг, защото тук кой знае за какво щяха да ме лекуват, а последиците от неправилно лечение вероятно знаете какви са...

А лечението какво е? Явно не е АБ, защото тук вероятно с това биха лекували предполагаем грип за тях. П. С. И репелентите какво трябва да са? Някакъв специален вид ли? 

Връзка към коментар

Е, това не знам. Някакви антибиотици. Важното е диагнозата. Ако човек се е прибрал в България и след седмица, колкото е инкубационния период вдигне температура, може и да пропусне факта, че седмица преди това е бил по тропиците и да се лекува тук с някакви широкоспектърни антибиотици. Ей тогава вече става опасно!

А за репелентите - ами местни предполагам, ще вършат по-добра работа.

Връзка към коментар

За денгата няма лечение, лекуват се симптомите, за да мине сама. Хеморагичната форма може да е с фатален изход.

От тази година вече има ваксина.

Връзка към коментар
преди 2 часа, Petkan каза:

Много висока температура (около 40 гр.) с треска съответно. Инкубационния период е към 7 дни и беше късмет, че се разболях там, преди да сме се прибрали в Бг, защото тук кой знае за какво щяха да ме лекуват, а последиците от неправилно лечение вероятно знаете какви са...

Общо колко време те лекуваха и ти на кой ден отиде при лекар?

преди 2 минути , neuromancer каза:

За денгата няма лечение, лекуват се симптомите, за да мине сама. Хеморагичната форма може да е с фатален изход.

От тази година вече има ваксина.

Ваксината предварително ли се дава или може и когато си заразен?

Връзка към коментар

Предварително. Има инкубационен период и когато вече разбереш е късно.

Обаче се взима на три пъти през 6 месеца, въпреки, че пише че започва да действа от първия път. И е за хора от 9 до 45 години.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.