Прескочи до съдържание

Малария, жълта треска, денга и други тропически болести


Препоръчани мнения

Аз си купих Autan Protection Plus с 20% DEET (точно за Индонезия), като спрея е със същата форма и размер като Tropical от screenshot-a на AlexandaKo. Има Protection Plus и с Icaridin, но опаковката е по-различна. Трябва да се гледа активната съставка на етикетите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , Carrie каза:

Аз си купих Autan Protection Plus с 20% DEET (точно за Индонезия), като спрея е със същата форма и размер като Tropical от screenshot-a на AlexandaKo. Има Protection Plus и с Icaridin, но опаковката е по-различна. Трябва да се гледа активната съставка на етикетите.

Може , аз съм виждала само с 16 или 20% Икаридин. Не съм виждала с ДЕЕТ. Може ли, да дадеш линк или да снимаш съдържанието на флакона? Важното е да има ДЕЕТ от 20% нагоре. 

Сега се сетих, тукашните рибари се оплакват, че на Марица комарите били ужасТни и ползват нещо от Декатлон с 50%ДЕЕТ.Ето,това.

 

D4742CFA-38FE-4462-91C3-3572AC09944D.jpeg.92d7a38d77278afdfa6c45fdbe5bc650.jpeg

 

Но нямам мнение за този продукт.

Оказа се, че в този Брос, също има DEET ,30%.

 

C7BDE147-F007-4A80-978D-C19B28A5B07F.jpeg.417935bf34fd99754b505792968cce82.jpeg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Излишно е да биете път чак до ЮИ Азия, тия неща ги има вече и у нас.

Под „тия неща“ имам предвид:

 

1. Комарите - Aedes aegypti и Aedes albopictus

2. Болестите. Е, не са малария и денга, но и западнонилската треска е достатъчно сериозна.

 

Това е положението.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Goal & Boss каза:

Излишно е да биете път чак до ЮИ Азия, тия неща ги има вече и у нас.

Под „тия неща“ имам предвид:

 

1. Комарите - Aedes aegypti и Aedes albopictus

2. Болестите. Е, не са малария и денга, но и западнонилската треска е достатъчно сериозна.

 

Това е положението.

За съжаление, е така.

Връзка към мнение

На мен пък ми се върти в главата, че @FlyTraveler беше писал, че репелентите с икаридин имат същия ефект като тези с ДЕЕТ. По спомен той съветваше да се взимат репеленти с икаридин, за да се избегне ефекта с разтопяването на пластмаса и др., когато си намазан с репелент с ДЕЕТ. Тагвам го тук, за да сподели, дали спомените ми са верни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Другата седмица заминаваме за Бали и съм взела Аутан тропикал, лепенки против комари и гривни - ще пиша как е. Понеже ще сме с детето съм купила и разни други лекарства (панадол, нурофен, течен аналгин, разни против повръщане и др. подобни) Дали ще е необходимо да имам рецепта за тях? И приемам всякакви препоръки какво още бих могла да взема със себе си (най-вече за малката). 

Редактирано от Juliaaa
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, така съветваше, и по негов съвет аз взех такъв за Етиопия. И наистина беше ефикасен, но не знам дали не е за всяко различно място да са ефикасни различни репеленти.

Връзка към мнение
В момента, Juliaaa каза:

Другата седмица заминаваме за Бали и съм взела Аутан тропикал, лепенки против комари и гривни - ще пиша как е. Понеже ще сме с детето съм купила и разни други лекарства (панадол, нурофен, течен аналгин, разни против повръщане и др. подобни) Дали ще е необходимо да имам рецепта за тях? И приемам всякакви препоръки какво още бих могла да взема със се са (най-вече за малката). 

И у нас, и там се продава масло от лимонова трева. За детето, можеш да капваш върху дрешките, това също ги пъди и е по-безвредно от всичките мазила.

Ние една година ползвахме гривни, някакви японски бяха и лепенки по ръкавите, крачолите, по шапките. Бяха като компютърните усмивки, жълти и много веселки. Та, с пръскане, с лепенки, лимоновата трева и гривните, специално аз се овардих, че много ме хапят комари, много, та много.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@AlexandraKo, точно от тези лепенки съм купила. Аз съм магнит за комари. Взех и от тези които са за контакти, за къщичката. Дано минем без изцепки 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@AlexandraKo,  даже се оказа че Autan Protection Plus е с 25% DEET:

20180820_215154.jpg.9291a4e53017c5d96c119232ca481fd3.jpg

20180820_215120.jpg.0f12196694cff423129cc7db361131de.jpg

 

https://apteka.framar.bg/30040278/аутан-спрей-протекшън-сух-100-мл

 

Редактирано от Carrie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Carrie каза:

@AlexandraKo,  даже се оказа че Autan Protection Plus е с 25% DEET:

20180820_215154.jpg.9291a4e53017c5d96c119232ca481fd3.jpg

20180820_215120.jpg.0f12196694cff423129cc7db361131de.jpg

 

https://apteka.framar.bg/30040278/аутан-спрей-протекшън-сух-100-мл

 

Благодаря, на този, флаконът му е като на на Тропикал, не е като този, който показах преди. Не съм го виждала.

Значи, вече и тук има достатъчно репеленти с ДЕЕТ.

А ти пробва ли го този? Да дадеш мнение, моля.

Аааа, сега видях, че този е сух. Би трябвало да е по-не толкова противен.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Аз мисля да взема Autan Protection Plus, но лосиона, който е с 20% Икаридин, вместо спрея с 25% DEET.

 

image.png.0d883d2b4fbe6852dd5fc3ad4362c39e.png

 

Според вас има ли смисъл да взимам 2 броя от тук (за 2-ма души) или е по-добре да търся нещо на място? 

 

Иначе в допълнение към съвета на @FlyTraveler четох и в интернет, че Икаридина всъщност е със същите свойства или дори по-добър от DEET. 

 

Цитат

Studies have shown that Picaridin is effective, safe and has fewer unpleasant qualities than DEET. Picaridin is odorless, does not melt plastics, or feel oily on skin. Studies show that Picaridin is as effective as DEET when used at the same strength. 

https://healthcenter.indiana.edu/answers/insect-precautions.shtml

 

Цитат

Icaridin has been reported to be as effective as DEET without the irritation associated with DEET.[3] According to the WHO, icaridin “demonstrates excellent repellent properties comparable to, and often superior to, those of the standard DEET.”

https://en.wikipedia.org/wiki/Icaridin 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 минути , П.Кръстев каза:

Според вас има ли смисъл да взимам 2 броя от тук (за 2-ма души) или е по-добре да търся нещо на място?

Според нас има смисъл не само да взимаш репеленти оттук, но и да ги използваш тук.

Крайно време е хората да започнат да свикват с мисълта, че тропическите болести вече са у нас. Още по-важно е лекарите да започнат да ги включват в предположенията си при прегледите на болни хора.

Редактирано от Goal & Boss
Връзка към мнение
Преди 1 час, П.Кръстев каза:

Аз мисля да взема Autan Protection Plus, но лосиона, който е с 20% Икаридин, вместо спрея с 25% DEET.

Това е добро решение да се вземе лосион, на мен спрея ми го конфискуваха на първия вътрешен полет в Индонезия. Купих си някакъв местен Autan пак с DEET, подобна на този лосион опаковка и с приятен мирис, за разлика от тези които се предлагат на нашия пазар, цената беше 13 000 IDR.

 

Като цяло нямаше много комари, така че нямах проблеми, но все пак си се пръскайте. 2 броя спрей са много, няма и един да изхабите според мен.

Редактирано от Carrie
Връзка към мнение
преди 7 минути , Carrie каза:

Това е добро решение да се вземе лосион, на мен спрея ми го конфискуваха на първия вътрешен полет в Индонезия. Купих си някакъв местен Autan пак с DEET, подобна на този лосион опаковка и с приятен мирис, за разлика от тези които се предлагат на нашия пазар, цената беше 13 000 IDR.

 

Като цяло нямаше много комари, така че нямах проблеми, но все пак си се пръскайте. 2 броя спрей са много, няма и един да изхабите според мен.

2-ма души за 10 дни няма да изхабим един спрей от 100мл, това са по 5 мл на човек на ден?

Връзка към мнение
преди 15 минути , П.Кръстев каза:

2-ма души за 10 дни няма да изхабим един спрей от 100мл, това са по 5 мл на човек на ден?

Вие си преценявате, все пак не ви знам програмата, но репеленти могат да се купят и на място при нужда и не са скъпи 😉 

Връзка към мнение
преди 12 часа, П.Кръстев каза:

2-ма души за 10 дни няма да изхабим един спрей от 100мл, това са по 5 мл на човек на ден?

Абе вземете си три спрея за двамата за всеки случай. Винаги в чекирания багаж, иначе могат да ви ги вземат. Аз за самите летища и за преди да си отворя куфара си нося един Аутан твърд (като тези твърдите дезодоранти) в джоба на жилетката, с която винаги пътувам. Не си спомням дали беше с Икаридин или с DEET, по-малка концентрация е от 20% е, но предполагам пак върши работа.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В Индонезия ми конфискуваха Аутан спрей от чекирания багаж, имаше проверки още преди гишетата за чекин на вътрешен полет (между другото и външните батерии проверяват много старателно), не знам дали има смисъл от толкова спрейове специално за там. По мое мнение по-скоро един и след това на място да се вземе колкото е необходимо. За други дестинации, ако няма на място е хубаво човек да си се запаси добре. Но наистина човек си е по-спокоен като си носи всичко предварително.

Редактирано от Carrie
  • Шок 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, имам няколко въпроса относно репелентите. За пътуването ни в Тайланд от тук ще взема една бутилка "АУТАН ЛОСИОН ПРОТЕКШЪН ПЛЮС" с 20% Икаридин , ако свърши ще вземем местни от там направо. По  изчетеното тук трябва да има или тази съставка или DEET ( която е по вредна за кожата). Та извинявам се ако са ми глупави въпросите. Доколкото прочетох Аутана действа 8 часа. Как стои въпроса, когато кожата се мокри, трябва ли отново нанасяне или действието си остава(т.е. влагоустойчив ли е)? Когато се мажем със  слънцезащитни лосиони, кое се нанася първо? Нощем маже ли се, когато се спи? Благодаря предварително. 

Връзка към мнение
1 minute ago, emi_cen said:

Здравейте, имам няколко въпроса относно репелентите. За пътуването ни в Тайланд от тук ще взема една бутилка "АУТАН ЛОСИОН ПРОТЕКШЪН ПЛЮС" с 20% Икаридин , ако свърши ще вземем местни от там направо. По  изчетеното тук трябва да има или тази съставка или DEET ( която е по вредна за кожата). Та извинявам се ако са ми глупави въпросите. Доколкото прочетох Аутана действа 8 часа. Как стои въпроса, когато кожата се мокри, трябва ли отново нанасяне или действието си остава(т.е. влагоустойчив ли е)? Когато се мажем със  слънцезащитни лосиони, кое се нанася първо? Нощем маже ли се, когато се спи? Благодаря предварително. 

Ако ходите в сухия сезон (зимата) и не ходите много по джунглите, няма нужда да се плашите от комари, защото такива няма да има. Защитата срещу изгаряне от слънце е по важна.

Връзка към мнение

Не мисля, че DEET е по-вредна за кожата, но разтваря някои пластмаси

На самия продукт трябва да си пише тези подробности за употреба, аз лично не ги помня

Връзка към мнение

Лятото тия тигровите комари никакви Аутани не им действаха тук в БГ - напръскаш си всички открити части, те те ухапят през дрехите...а и пак наближаваха крака, ръце.

По-скоро с по-дълги ръкави, леки дрехи и пак цялото тяло напръскано, може и с някой друг действаш спрей да има или лепенки.

Редактирано от vinidj
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
On 11/9/2018 at 11:08 AM, emi_cen said:

Здравейте, имам няколко въпроса относно репелентите. За пътуването ни в Тайланд от тук ще взема една бутилка "АУТАН ЛОСИОН ПРОТЕКШЪН ПЛЮС" с 20% Икаридин , ако свърши ще вземем местни от там направо.  Как стои въпроса, когато кожата се мокри, трябва ли отново нанасяне или действието си остава(т.е. влагоустойчив ли е)? Когато се мажем със  слънцезащитни лосиони, кое се нанася първо? Нощем маже ли се, когато се спи? Благодаря предварително. 

Та Аутана го открихме... въпросите с влагоустойчивостта и нанасянето му спрямо слънцезащитните кремове си ми остават. Нещо не намерих да е посочено в начина му на употреба. 

Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...
На 12.11.2017 г. в 4:57, neuromancer каза:

3. Денга

Симптомите са обрив, внезапна висока температура (40 градуса), силни болки в ставите и главата, умора. Предава се с ухапвания на комари (Aedes aegypti и Aedes albopictus). Има по-лека и хеморагична форма, втората може да е смъртоносна. Няма лечение за денгата, лекуват се симптомите, докато премине сама. Не трябва да се взима аспирин или ибупрофен, защото се увеличава риска от кръвоизливи. 

mapa_mundo_dengue2007.jpg

 

От тази година (2017) има ваксина за денга. Одобрена е за лица между 9 и 45 години. Прилага се три пъти през 6 месеца, което според мен я обезсмисля за случайни пътувания.

Някой знае ли къде в България може да си направим ваксина против денга?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.