Прескочи до съдържание

ЮАР-и ние


ECC

Препоръчани мнения

Много теми за ЮАР,но реших да си пусна наша.Ще ме извините,ако задавам въпроси,на които вече е отговорено.

Летим на 01.02.2018 от Истанбул до Кеиптаун и се връщаме на 14.02.2018.

Интереси-природа,животни и за да няма сърдити-и вино и бира.

Идеята ни е да останем няколко дена базирани в Кейптаун и след това обиколка.Първите въпроси,които изникват са:

1.Кой район на Кейптаун да изберем за нощувки?Да е удобен за придвижване с обществен транспорт.

2.Рент-а-кар.Досега никога не съм шофирал кола с обратна дирекция и честно казано малко се притеснявам.Идеи дали ще успеем само с обществен транспорт?Ако ще се наема кола има ли някакви специфични особености?

3.Кой парк с животни можем да посетим от Кейптаун?Цената за спане в лодж какво включва?Гледах в Madikwe нощувката за човек на нощ започва от 300лв.

Имам още въпроси-винарни за посещение в района,мини и пр.,но всичко по реда си.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 17 минути , ECC каза:

1.Кой район на Кейптаун да изберем за нощувки?Да е удобен за придвижване с обществен транспорт. 

Това беше въпрос, който и мен силно ме терзаеше. Отседнах тук -> 

 

http://www.jardindebene.co.za/

 

и бях повече от доволна. Градски транспорт не съм ползвала. През деня беше съвсем приемлива разходка пеша, вечер - такси задължително, и защото разстоянието беше близо, цената беше повече от прекрасна.

 

преди 20 минути , ECC каза:

2.Рент-а-кар.Досега никога не съм шофирал кола с обратна дирекция и честно казано малко се притеснявам.Идеи дали ще успеем само с обществен транспорт?Ако ще се наема кола има ли някакви специфични особености?

А за какво ви е рент-а-кар реално, ако сте базирани само в Кейптаун? Има задължителни места извън града, които се достигат основно с организирани турове. Ако сметнете баланса, не вярвам да бъдете на серизона печалба, стресът отделно. Помислете го сериозно. За обратното движение е въпрос на мозък. Има хора, които веднага започват да шофират безпроблемно. На мен ми трябваше една година в Англия... 

 

преди 24 минути , ECC каза:

3.Кой парк с животни можем да посетим от Кейптаун?Цената за спане в лодж какво включва?Гледах в Madikwe нощувката за човек на нощ започва от 300лв.

Не мога да помогна за този район, но цената е там някъде... 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Гост каза:

Това беше въпрос, който и мен силно ме терзаеше. Отседнах тук -> 

 

http://www.jardindebene.co.za/

 

и бях повече от доволна. Градски транспорт не съм ползвала. През деня беше съвсем приемлива разходка пеша, вечер - такси задължително, и защото разстоянието беше близо, цената беше повече от прекрасна.

 

А за какво ви е рент-а-кар реално, ако сте базирани само в Кейптаун? Има задължителни места извън града, които се достигат основно с организирани турове. Ако сметнете баланса, не вярвам да бъдете на серизона печалба, стресът отделно. Помислете го сериозно. За обратното движение е въпрос на мозък. Има хора, които веднага започват да шофират безпроблемно. На мен ми трябваше една година в Англия... 

 

Не мога да помогна за този район, но цената е там някъде... 

Да разбирам ли,че заливът с пингвините,тюлените,Нос Добра Надежда са достижими основно с организирани турове?

Връзка към мнение

За Кейп Таун, аз бях много доволен от Protea Breakwater Lodge, който е много приятен и се намира в най-желаната локация в града (без да струва майка си и баща си)- V&A Waterfront. От там тръгва и hop-on, hop-off автобуса, ако се не лъжа. Не съм го използвал, но мисля, че е прекрасна опция за Кейп Таун.

 

Мен ме е яд, че не направихме и полет с хеликотпер. Мястото е много красиво и си струва.

Не знам за разните места около нос Добра Надежда как е най-добре, аз бях наел местен фотограф, който ни разкарваше с кола навсякъде.

Много интересна беше и "експедицията" за големи бели акули от Саймънс Таун, виж обаче кога е сезона там, ако не е през тяхното лято, имаше май едно друго място, където тогава е сезон.

За резерват с животни - има някои малки частни резервати близо до Кейп Таун, но те са доста "изкуствени", по моите критерии поне. Кару е много красиво (не съм ходил), но може да не видите много животни (не е за първо сафари).

Мадикве е най-добрата опция за резерват, където няма опасност от малария. Просто трябва да мислите как ще стигнете до там. Аз съм вземал трансфер с кола от Йоханесбург. 300 лева на човек (при двама минимум в стая) ако ви включва и храната и сафаритата е просто чудесна цена, аз такава май не съм виждал в Мадикве. Коя лоджа е това? По спомени евтините лоджи там са около 220 долара на човек на вечер (при минимум двама делящи стая), като това ти включва всичко.

До национален парк Крюгер или до частните резервати около него може да стигнете и със самолет (през Йоханесбург) до Худспрейт (HDS) или Нелспрейт (MQP - Kruger International Airport). От там някакви трансфери.  За там обаче е добре да вземате хапове за профилактика против малария.

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Свикването с обратното движение може би е до човек. Аз като шофирах в Англия вземах автоматик, поне да не мисля къде ми е лоста за скоростите. И така доста често по навик бърках с дясната ръка във вратата, ама това не е опасно :)

Иначе на първата пресечка щях да излетя през предното стъкло (добре че слагам колан), защото педала за спирачката е голям и съм го натиснал по навик с левия крак (рязко). Ама с това по-лесно се свиква. Проблема е, че автоматиците са доста по-скъпи.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, ECC каза:

Да разбирам ли,че заливът с пингвините,тюлените,Нос Добра Надежда са достижими основно с организирани турове?

Абсолютно са достижими - не казвам основно с организирани турове, а просто всичко е достижимо, без да се наема кола. Лично аз направих този тур, плюс винения. За Мадикве не зная как се пътува, но не мисля, че би било проблем и без кола.

 

Ако вие държите на свободата и евентуално по-ниската цена, тогава просто наемете. Аз исках да направя това за източната част в посока Крюгер, защото трансферите ми бяха много скъпи, но се притеснявах да пътувам сама през цяла Южна Африка и се отказах. Смятам, че постъпих добре предвид неприятните случки, цитирани в пресата. Около Кейптаун, обаче, беше много спокойно. 

Връзка към мнение
Боян Димитров

Какви организирани турове? Остави тези песни любовни. В ЮАР движението е много добре организирано, с много , много табели, толкова е лесно, че се оправях сам с едни листи изпечатани от гугъл , при все че карах за първи път кола с ляв волан. Имаш 20-30 минути свикване, тогава единственото , което помага е да си гледаш линиите. Все пак е много по-лесно от пешеходстването в такива страни. Единственото , което можеш да ги помолиш е , да не ти дават и кола с мигачи, на мястото на чистачките. На мене от 2 наети коли, едната ми се случи такава. С това няма свикване. Всеки път пусках чистачките при завиване. Но въпреки този малък дискомфорт, пак си заслужава. Цената сравнена с каквито и да е турове е в пъти по-малка , а и удобствата са несъизмерими.

 

Иначе не знам дали държиш на Кейп Таун. Аз основно се бях базирал в Херманус около Кейп таун и в Умкомаас край Дърбан, но беше сезона на китовете. Но мисля, че вие сте в друго време. На ваше място бих обърнал поглед към крайбрежието и бих го изкарал, докъдето мога на изток от Кейп таун към Дърбан. Уникални пейзажи, изключително интересна природа, а и доколкото си спомням , това е доста основна атракция. Имаш доста паркове на път, но си ги провери дали това е, което търсиш. 

 

За винарна ще препоръчам тази: http://www.klawerwine.co.za/cellardirect-2014.aspx?&CLIENTID=1106&Title=Buy Our Wine Вермутът (на последната картинка) е един от най-хубавите алкохоли, които съм опитвал. Там наблизо се пада Намакуа, но пак е въпрос на сезон. 

 

Като съвет, има много турове да ходиш да гледаш негри. Мене ако питаш не се подвеждай да си губиш времето в такива неща. Без значение дали са супер автентични бушмени с мобифони или цивилизовани в гето. 

 

А и да, не е много разумно да се замръква в тази страна. Дори до магазина ходят и препоръчват да се ходи с кола, дори в доста малки градчета. Особено в източните части на страната.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря за съветите на всички.Нощувките в Кейптаун хич не са евтини.Хотелът,в който Fly е спал е 400лева на вечер,което ми е over limit.

Като че ли ще мина на вариант рен-а-кар и спане в Fish Hoek или Simon`s town.И без това като гледам нямам много работа в Кейптаун.

За целия ни престой намирам Nissan Tilda автоматик за 433лв. и само с R10000 ецес. 

Връзка към мнение
Георги Матеев

Емо, според мен кола там е задължителна, предвид мащаба и размерите. Шофирането в обратната лента е учудващо лесно, а извън Кейптаун движението не е особено натоварено. Всичко е организирано перфектно и шофьорите като цяло са културни - поне от това, което видях аз. Няма защо да се притесняваш.

 

Колата хем ще ви даде огромна свобода и удобство хем ще ви позволи да вземете значително по-евтин (и по-хубав) нецентрален хотел и в крайна сметка ще спестите пари. Отгоре на всичко организираните турове са доста скъпи и те ограничават във времето, не е оферта.

 

Ако все пак държите да сте в центъра - хвърли око на http://www.hotelonstgeorges.com/ - ние спахме там. Топ център, разумна цена, има и безплатен вале паркинг.

 

Бяхме резервирали кола от economycarrentals.com, която излезна едва 20-ина лв. на ден. Доставчик ни беше FIRST Car Rental (партньор на Sixth), a ексеса - само 7500 ранда.

 

Иначе ходихме в този парк - https://www.aquilasafari.com/. На 2 часа е от Кейптаун, доста хубав ни се стори, много приемлив като цена и го препоръчвам.

 

Информацията ми е прясна, тъй като бяхме в ЮАР преди месец и половина.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, ECC каза:

Благодаря за съветите на всички.Нощувките в Кейптаун хич не са евтини.Хотелът,в който Fly е спал е 400лева на вечер,което ми е over limit.

Като че ли ще мина на вариант рен-а-кар и спане в Fish Hoek или Simon`s town.И без това като гледам нямам много работа в Кейптаун.

За целия ни престой намирам Nissan Tilda автоматик за 433лв. и само с R10000 ецес. 

А, това е страшно много. На мен ми се въртят в главата някакви 60-70 евро на вечер. Сигурно случайно съм улучил някаква промоция, а пък и беше преди 3 години и половина...

Връзка към мнение
преди 38 минути , FlyTraveler каза:

А, това е страшно много. На мен ми се въртят в главата някакви 60-70 евро на вечер. Сигурно случайно съм улучил някаква промоция, а пък и беше преди 3 години и половина...

Затова и реших да сме извън Кейптаун.Запазих рент-а-кар.Букнах четири нощувки в Fish Hoek,по една в Stellenbosch и Franschhoek,една нощувка с две сафарита в Inverdoorn safari lodge.Знам,че няма да е като в Крюгер,но първо мисля,че времето ни е малко,а и жената има проблеми с ваксинацията.

Остана ни планирането на още пет дена.Мисля,че ще се отправим към Oudtshoorn и оттам по Garden route обратно към Кейптаун.

Връзка към мнение

По-актуална информация за издаването на виза?

Трябва ли да подготвям нещо предварително или само със снимки на място в посолството?Гледам,че ТА искат по 100 евро за вадене на виза.

Връзка към мнение

Един въпрос за визите,защото мислим да ходим да подаваме документи другата седмица.На сйта има два вида посещения-като турист и частно посещение.Описанието им и необходимите документи са едни и същи,като при частно посещение се изисква и трудов договор.Дали да правя превод на трудовия договор или не ?

Връзка към мнение

Според мен е абсолютно ненужно. Аз кандидатствах за туристическа виза преди почти две години, но сега погледнах на сайта и нещата не са се променили.

Представих самолетен билет, бележка от работодател за дохода и откога работя при него, извлечение от банка и хотелска резервация. Документите се попълват с черен химикал, а таксата се внася само и единствено в деня на кандидатстване. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, desislavna каза:

Според мен е абсолютно ненужно. Аз кандидатствах за туристическа виза преди почти две години, но сега погледнах на сайта и нещата не са се променили.

Представих самолетен билет, бележка от работодател за дохода и откога работя при него, извлечение от банка и хотелска резервация. Документите се попълват с черен химикал, а таксата се внася само и единствено в деня на кандидатстване. 

В нашия случай ние сме си работодатели.Дали трябва да подгатвяме някакви служебни бележки с доходи или не?

Връзка към мнение
преди 9 минути , ECC каза:

В нашия случай ние сме си работодатели.Дали трябва да подгатвяме някакви служебни бележки с доходи или не?

Обикновено в такива случаи се предоставят данъчните приключвания, но е малко деликатно, ако те не са съсем реални... 

Връзка към мнение
преди 18 минути , Гост каза:

Обикновено в такива случаи се предоставят данъчните приключвания, но е малко деликатно, ако те не са съсем реални... 

Не,реални са,но са доста обемисти.И ако трябва да са на английски...

Връзка към мнение
преди 12 минути , ECC каза:

Не,реални са,но са доста обемисти.И ако трябва да са на английски...

Не бих искала да те подведа по отношение на преводи... Аз бих звъннала в консулството да попитам.

Връзка към мнение
преди 1 час, ECC каза:

Дали трябва да подгатвяме някакви служебни бележки с доходи или не?

Удостоверение за актуално състояние от Търговския регистър. Аз също съм си работодател и това представих при кандидатстването за туристическа виза. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей Емиле,

 

Ох като чуя за визи и ми се изправя косата, но би трябвало да си ОК. И аз те съветвам да се свържеш с южноафриканското посолство за всеки случай. Но, на линка, който ще ти пратя по-долу ще видиш, че пише следното - всички документи трябва да са на английски език. Нищо не пише за данъчна декларация, пише, че искат банково извлечение за доказване на финанси.
http://www.dirco.gov.za/sofia/consularservices.html

 

Успех ти желая. Аз ще бъда в Кейптаун и околността в края на декември-началото на януари, после ще обменим инфо. Освен Кейптаун и нос Добра Надежда, смятам да направя един културно-винен тур, който включва Стеленбос (Stellenbosch), Франсхук (Franschhoek) и Паaръл (Paarl). 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не искат данъчни декларации.

Когато си подготвях моите документи, звъннах и ги питах. Отговориха, че  искат удостоверие за актуално състояние. Бяха любезни и ми направиха добро впечатление. 

Удостоверение за актуално състояние може да си извадиш от сайта на Търговския регистър. В "Електронни услуги", плащането е през epay. Изпращат на мейла, електронно подписан пдф. Сайта на Търговския регистър:

 

brra.bg

 

През английската версия също може да си вземеш актуално състояние, но то е преведено наполовина, т.е. на английски са основните думи - година на регистрация, име, дейност; но самото описание си е на български, както е подадено при регистрацията. Така, че не ти върши работа.

 

Но за да си спокоен, обади се в посолството и ги питай :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 15 часа, ECC каза:

В нашия случай ние сме си работодатели.Дали трябва да подгатвяме някакви служебни бележки с доходи или не?

И аз като вас сам съм си работодател.

 

За визата не подавах бележки с доходи или данъчни декларации, като въобще не ги и искаха.

 

Занесох им разпечатка с движенията по кредитната ми карта за 3 месеца назад + си самонаписах и самоподпечатах служебна бележка на английски, че на тези дати ще е годишния ми отпуск. Това явно беше достатъчно.

 

Определено една от най-лесните визи, които съм взимал.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 25 минути , Георги Матеев каза:

И аз като вас сам съм си работодател.

 

За визата не подавах бележки с доходи или данъчни декларации, като въобще не ги и искаха.

 

Занесох им разпечатка с движенията по кредитната ми карта за 3 месеца назад + си самонаписах и самоподпечатах служебна бележка на английски, че на тези дати ще е годишния ми отпуск. Това явно беше достатъчно.

 

Определено една от най-лесните визи, които съм взимал.

Ако не е много нахално,можеш ли да ми пратиш тази служебна бележка на английски,за да не напиша някаква простотия?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.