Прескочи до съдържание

От Намибия до Виктория Фолс'


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Здравейте приятели,

Започвам нова тема за Намибия, с ясното съзнание, че може вече да е късно да се организираме за това лято, но плановете ми за юли са насочени натам.

Пускам маршрута и ми се иска да обсъдим моят начин на пътуване, който предлагам.

namib77.png.57067bffc61646155adb11611ff02b0a.png

 

След чудесното пътешествие на Влади и Теди с караваната, мнозина сигурно ще предпочетат този начин на пътуване, но аз правя тази тема за другите... и ми се иска да има повече градивни мнения как да оптимизираме  ходенето си там и как да го направим по-добро. Не мога да спра никой да пише каквото си иска, но деструктивни мнения как няма да стане , или колко трудно ще бъде, не бих ги приел с добро око. Нека сме позитивни и да си направим едно прекрасно приключение в тази невероятна страна.  Плановете са следните - около 15 дни с кола под наем по маршрут, който се вижда. После нощен автобус до водопада Виктория, там 3-4 дни за самия водопад и парка Чобе и обратно с нощния автобус до Виндхук. Общо около 20-тина дни. Тоест първа задача са самолетните билети до Виндхук.  Който е съгласен с такъв план моля да ми се обади , за да можем да се преброим, че и без това има доста желаещи. С много съм говорил, но ми се ще хората да са сериозни, за да стане приключението истинско. Предполагаеми дати, за които да търсим билети са между 20 юни - 20 август / с акцент месец юли/ . Това е пресечната точка между наличието на животни в Етоша и пълноводието на водопада Виктория...

Засега това  като предисловие...

Редактирано от chandni
Промяна на заглавието по искане на автора
  • Харесвам 7
  • Браво 3
Връзка към мнение

И на двамата отговарям, че не съм правил никакъв бюджет засега, но ще бъде по-евтино от караваната на Влади, като ще включва и Виктория. Който ме познава, знае че ще гоним възможно най-ниския бюджет..... колко е той поне за засега и на мен не е известно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Tedy каза:

Най-евтино вероятно ще излезе джип с 2 палатки на покрива, за 4 човека.

Абсолютно си права. Дали там се рентват такива джипове с шофьор ?

Това ще ни даде по-голяма свобода при нощувките.

Редактирано от ruwenzogy
Връзка към мнение

Реално пътят е много добър и шофьор не ви трябва. Единствено за тура от Уолвис бей до Sandwich harbor. Но ако държиш на шофьор предполагам може да се наеме с колата.

Връзка към мнение
преди 1 минута , Tedy каза:

Реално пътят е много добър и шофьор не ви трябва. Единствено за тура от Уолвис бей до Sandwich harbor. Но ако държиш на шофьор предполагам може да се наеме с колата.

Ааааа, шофьора при мен е задължителен. Не съм смел като Влади.... Но, ако някой от групата реши да кара, с удоволствие ще се возя. Пък мога и бакшиш да му дам, понеже ще спести част от разходите...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Основното, което ме спира, е идеята за 20 дни палатка. Някой друг ден ок, ама толкова време ще ми дойде вповече. Или ако има вариант до местата за палатки да има нещо "по-масивно" като опция. :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Е, ако нямате шофьори, ясно.

В момента, T.E.Lawrence каза:

Основното, което ме спира, е идеята за 20 дни палатка. Някой друг ден ок, ама толкова време ще ми дойде вповече. Или ако има вариант до местата за палатки да има нещо "по-масивно" като опция. :) 

Палатките са просторни и удобни. А къмпингите са чисти по немски стандарт, няма да имаш проблем според мен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , T.E.Lawrence каза:

Основното, което ме спира, е идеята за 20 дни палатка. Някой друг ден ок, ама толкова време ще ми дойде вповече. Или ако има вариант до местата за палатки да има нещо "по-масивно" като опция. :) 

Въобще не става въпрос за палатка всеки ден. Само на местата, където няма хотели, или са много скъпи, като например в парка Етоша, където предполагам местата в лоджовете са вече заети. Аз го виждам около 5-6 дни на палатки...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И според мен варианта с 2те палатки на покрива, 4 души на автомобил е най-оптимален. Шофьори ще се намерят. Оги, ще трябва да калкулираш едно такова начинание на каква сума ще стъпи. Специално за мен 1 месец време като отпуски /неплатени/ трудно ще намеря. Трябва да го обмисля много внимателно. 

Връзка към мнение

Голям плюс ще е ако може да извъртим максимално много съботи и недели да има в тези двайсетина дни, че лятото няма и официални празници за комбиниране. Иначе аз съм по-скоро "за" щом ще има и различни нощувки. Проблемът е, че от известно време не мога да спя в палатка ( след толкова много такива трипове) и ми е жизнено важно от време на време да има легло за зареждане на батериите. 

Връзка към мнение

По всяка вероятност нещата ще зависят, ако намерим някакви по-евтини билети. Те сигурно ще са за само определени дати, затова съм дал по-широк диапазон, и надали ще можем да избираме точно колко уикенда ще се включат.  От това основно ще зависи и бюджета - от самолетните билети и колата под наем....

Връзка към мнение

Катарците имат някакво промо в момента, да Виндхук, с едно прекачване през Доха, но цената им от 1500лв ми се струва неприемлива. Ако извадят нещо под 1000лв януари няма да се разсърдя.

Връзка към мнение
преди 9 минути , Радослав каза:

Катарците имат някакво промо в момента, да Виндхук, с едно прекачване през Доха, но цената им от 1500лв ми се струва неприемлива. Ако извадят нещо под 1000лв януари няма да се разсърдя.

Не казвам, че тази оферта е безсмъртна, но тя просто не умира:lol:

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Ние нямаме проблем с отпуските, палатките ще ги преживея, стига да има баня с топла вода в къмпингите поне през ден. @Tedy има ли? Обаче без някакъв ориентировъчен бюджет не мога да кажа, все пак трябва да си направя сметката. 

Връзка към мнение
преди 14 минути , chandni каза:

Не казвам, че тази оферта е безсмъртна, но тя просто не умира:lol:

След толкова ослушване, май това ще е нашата оферта. Аз намирам за около 330 евро от Лисабон

Връзка към мнение
преди 1 час, ruwenzogy каза:

Аз намирам за около 330 евро от Лисабон

Има и по-ниски цени, но за малко по-малко дни... Например 05.07 - 16.07 е на 289€ :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Оги, няколко неща на съвсем първо четене:

1. При Quiver Tree Forest по-добрата опция за отсядане е Mesosaurus Fossil Camp. Там къмпинга е направо вътре между Quiver Trees. Къщичките им също са доста интересни. Quiver Trees колкото искаш без да са оградени. Има и фосили. Държат го много приятни хора, за разлика от скенджите от другия лагер, които са си оградили част от гората и са и сложили вход. Ако толкова имате мерак, може да отидете и да видите и оградената част (аз ходих).

 

2. Ако в Уолфиш Бей правите круиз с катамаран из залива, което си е много приятна екскурзия, около Пеликан Пойнт се виждат колонии от Морски котки (за мен са си тюлени - fur seals). Това от моя гледна точка обезмисля ходенето до колониите от тюлени в Кейп Крос, освен ако така или иначе имате да убивате някакво време, което няма къде другаде да оползотворите.

3. В Сосусвлей за мен най-доброто бюджетно място за преспиване е Sesriem Camp на къмпинг. Може да си поръчате предварително поне една вечеря в съседната Sossusvlei Lodge. Никъде през живота си не съм виждал толкова богата блок маса (много маси), а не е като да не съм виждал много - на барбекюто има избор от поне 7-8, ако не и повече вида дивеч (зебри, спрингбок, оркикс, импала, eland и вече не помня какво). За да ти го кажа аз, който не съм много ящен, значи има защо. :)

В същата лоджа може да си поръчате панорамен полет с едномоторен самолет, което е голямо преживяване. Вие ще сте няколко човека, ще си разделите самолета полета ще ви излезе на прилична цена. Аз се записах да чакам за хора, с които да деля, но никой не се появи и не ми се даваха към 800 долара ли колко беше там за полет сам.

4. В Етоша е добре да резервираш възможно най-скоро, било то даже и къмпинг места. Ако можете да отседнете по две вечери във всеки от трите държавни лагера, ще е супер. Приоритет би трябвал да ви е Окакуйо (пише се Okaukuejo), следващия по веригата е Халали. Аз може би бих разпределил дните в Етоша м-у тези двата лагера. Ако имате допълнителни дни, може и да пробвате Намутони.

@master_of_germs или някой друг беше пуснал едно съобщение за някаква епидемия в ивицата Каприви и , че не е препоръчително да се пътува до Ботсвана и / или Замбия / Зимбабве от там (автобуса от Виндхук до Ливингстън минава точно от там). Провери това, има алтернативен маршрут през Ботсвана, но ще трябва да ходите с пикапите. Тъкмо ще може да направите и екскурзия с еднодръвка кану (мокоро) из делтата на Окаванго.

Не знам дали не е по изгодно да летите с open jaw билет на отиване до Виндхук, а на връщане от Йоханесбург (това ще ви натовари с още една виза, може би транзитна), а я от Касане (Ботсвана) я от Ливингстън да си вземете еднопосочен билет до Йоханесбург за да избегнете дългото връщане до Виндхук, още повече, ако поради епидемията не се препоръчва минаване през ивицата Каприви. Върти ми се в главата и някакъв директен полет от Виндхук до Ливингстън или Виктория Фолс.

Другият ти вариант е да направите само Намибия, а водопада Виктория и река Чобе в Ботсвана да ги комбинираш при друго пътешествие с Ю. Африка, нали искаше да ходиш до Дракенсберг. Така няма да ти се налага да търсиш компромис м-у пълноводието на водопада Виктория и добрия сезон за Етоша, а и напълно елиминираш преминаването през ивицата Каприви, ако още има епидемия.

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение

Благодаря за изчерпателната информация.

Не ми се занимава на този етап с виза за ЮАР. Надявам се за след 7-8 месеца всякакви епидемии да са в миналото, ако все пак ги има.

За Етоша знам, но преди да сме купили самолетни билети, не става. Именно затова и започнах темата с това, че може да е малко късно вече, визирайки Етоша.

Връзка към мнение
преди 2 минути , ruwenzogy каза:

Благодаря за изчерпателната информация.

Не ми се занимава на този етап с виза за ЮАР. Надявам се за след 7-8 месеца всякакви епидемии да са в миналото, ако все пак ги има.

За Етоша знам, но преди да сме купили самолетни билети, не става. Именно затова и започнах темата с това, че може да е малко късно вече, визирайки Етоша.

Е, чак късно не е, спокойно...

Връзка към мнение

@FlyTraveler, Сосусвлей лодж не е ли след входа на парка, който се заключва след залез. Ако вечерят там няма да могат да се върнат в къмпинга.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.