Прескочи до съдържание

От Намибия до Виктория Фолс'


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Сигурно никой не го е правил,  но все пак..... Какво е положението с кола наета в Намибия да отидем в Ботсуана и после да се  върнем  и ние да си я караме.....Чета , че е възможно,стига да си платиме....

Връзка към мнение
преди 3 часа, ruwenzogy каза:

Сигурно никой не го е правил,  но все пак..... Какво е положението с кола наета в Намибия да отидем в Ботсуана и после да се  върнем  и ние да си я караме.....Чета , че е възможно,стига да си платиме....

Става, много хора го правят. Тогава в едната посока няма да минавате през ивицата Каприви и ще може да видите и делтата на Окаванго, има там едно място, където ти правят екскурзия с мокоро (кану еднодръвка), без да се плаща майка си и баща си за лагер вътре в делтата. Няма да ви трябва и двойна виза за Замбия. Ще влезете два пъти в  Ботсвана, която е безвизова и в Намибия. Много добра идея. Чак на мен ми се приидва... ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да, засега се оформя идеята поне за нас с Малкия да направим 20 дневен трип, като на отиване минем през ивицата Каприви, където чета, че е уникално красиво и много различно. Да стигнем до Касане и там да направим еднодневен трип без колата до Водопада в Замбия с цена на еднодневна виза от 20 долара и после да продължим през Ботсуана към делтата на Окаванго и после да се приберем до Виндхук. Това, за тези, които ще сме 3 седмици. Тези, които искат 2 седмици - прибиране след Етоша.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Понеже сега правя програмата, та се чудя колко време да отделя на района около Свакопмунд - какви активности има там и за колко време ще можем да ги разгледаме.  Флай.............................

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, ruwenzogy каза:

Понеже сега правя програмата, та се чудя колко време да отделя на района около Свакопмунд - какви активности има там и за колко време ще можем да ги разгледаме.  Флай.............................

Района около Свакопмунд почти съвпада с района около Walvis Bay, въпреки, че ние преспивахме и на двете места (в началото и в края на пътешествието). Общо взето всички активности от единият град могат да се направят и от другият. Свакоп е по-посещаван като курортен град, има "германски" вид с типичните къщи и пр. На мен Walvis Bay ми харесва повече.

Най-красивото нещо, което може да се види от там е Sandwich Harbour. Ходи се с една от няколкото тур агенции, които го предлагат. Ако отлива позволява се кара с джип по прибоя, като от едната страна са огромни дюни, а от другата вълните на океана. На връщане се минава и през пустинята Намиб, като се спуска и качва с джипа по огромни дюни. Чуват се и "пеещите" пясъци при спускането (нещо, което го представяха уникално за някаква друга пустиня някъде из форума). Спира се и над солниците до града, където е красиво, виждат се различни нюанси на розово. Спира се и покрай лагуната, където има колонии от фламинго. Тура е изключителен, едно от топ местата в цялата държава. Ние го съчетахме с предиобедно посещение на едно племе - Topnaar people. ОК е, но не е изключително преживяване.

Другият тур, който се прави от Walvis Bay е круиз с катамаран из залива. Ходи се до Пеликан Пойнт и обратно. Виждат се тюлени, пеликани... Колкото и да е масов, тура е хубав и виждаш една много различна Африка от тази, която познаваш. Ферми за стриди, ядат се стриди с шампанско на катамарана.

От Свакоп правихме един тур в национален парк Дороб (то си е пустинята Намиб пак), където се разглеждат дребните обитатели на пустинята - гущери Геко, хамелеони и подобни... Това ако го правите, ще ти изпратя агенцията, с която да отидете - оригиналната фирма, която е измислила тура, а не този, с който ходихме ние и който беше малко неприятко.

Ако трябва да избирам в кое от двете места да преспя, противно на повечето хора, бих избрал без колебание Walvis Bay и по-точно Lagoon Loge (точно така се пише, собствениците са французи) - изключително приятно и много красиво декорирано място на брега на лагуната. Докато закусвате, виждате през прозореца ятата фламинго. Самият Уолфис Бей не е особено интересен, но частта му покрай лагуната бие Свакоп отвсякъде от моя гледна точка.

Бях ти писал по-горе, че ако правите круиза с катамаран, ще видите колонии от тюлени (морски котки) около Пеликан Пойнт, което до някаква степен обезмисля ходенето до колониите в Кейп Крос (поне така ми казаха и аз се вслушах).
 

В Свакоп спахме в едно също много приятно място (въпреки, че не може да се сравнява с Lagoon Loge) - Cornerstone Guesthouse.

 

П. П. От малкото летище в Свакоп (не международното в Уолфис Бей) се правят и едни панорамни полети по крайбрежието, ако сте ги прописнали от Sossusvlei Lodge. Доста са си цифра, аз сигурно щях да се пробвам да си намеря някой да споделя самолета, но дъщеря ми нито искаше да идва с мен, нито да стои и да ме чака долу.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Преди 1 час, FlyTraveler каза:

Чуват се и "пеещите" пясъци при спускането (нещо, което го представяха уникално за някаква друга пустиня някъде из форума). Спира се и над солниците до града, където е красиво, виждат се различни нюанси на розово. Спира се и покрай лагуната, където има колонии от фламинго. Тура е изключителен, едно от топ местата в цялата държава. Ние го съчетахме с предиобедно посещение на едно племе - Topnaar people. ОК е, но не е изключително преживяване.

Има такова място в Казахстан,пеещата дюна.Макар да е основно каменна пустиня и само няколко дюни с пясък

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, FlyTraveler каза:

 Чуват се и "пеещите" пясъци при спускането (нещо, което го представяха уникално за някаква друга пустиня някъде из форума). 

Хаха - поющий бархан в Алтън Емел , Казахстан - тътриш си задника и пясъкът като се свлича издава звуци с ниска честота ( стига да не е валяло че само дето се напъваш :lol: )

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Търсят се евтини нощувки в къмпинзи или лоджии на следните места  Quivertree Forest, Fish River Canyon, Kolmanskop, Sesriem, Walwis Bay, Spitzcope, Okaukujeho / Etosha/, Opuvo, Namutoni / Etosha/, Divundu, Kasane, Maun, Windhoek..

Ако някой знае такива нека сподели. Флай е написал някои, но ми се ще да направим някакъв списък, който да е в помощ и на другите...

Връзка към мнение

Може и да ги знаеш ама ще напиша:

 

Настаняване на Fish river canyon виж  тук -разгледай и другите места за настаняване в тази област/има доста на сайта под заглавието "stay in the fish river region"/ има избор и бих казал,че мернах няколко страхотни попадения.Цените са за 2018 година-цялата.

Също,има и десетки места за настаняване в другите региони като за Етоша са над 30 такива.Могат да се сравнят цените с това,което ти си намерил.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, ruwenzogy каза:

Търсят се евтини нощувки в къмпинзи или лоджии на следните места  Quivertree Forest, Fish River Canyon, Kolmanskop, Sesriem, Walwis Bay, Spitzcope, Okaukujeho / Etosha/, Opuvo, Namutoni / Etosha/, Divundu, Kasane, Maun, Windhoek..

Ако някой знае такива нека сподели. Флай е написал някои, но ми се ще да направим някакъв списък, който да е в помощ и на другите...

Оги ето и доста подробен списък с места за настаняване във всички региони на Намибия - http://www.namibweb.com/camping.htm  ,за съжаление няма цени/тях ги предоставят след запитване/,но мисля,че е идеално за сравнение.

 

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, ruwenzogy каза:

Търсят се евтини нощувки в къмпинзи или лоджии на следните места  Quivertree Forest, Fish River Canyon, Kolmanskop, Sesriem, Walwis Bay, Spitzcope, Okaukujeho / Etosha/, Opuvo, Namutoni / Etosha/, Divundu, Kasane, Maun, Windhoek..

Ако някой знае такива нека сподели. Флай е написал някои, но ми се ще да направим някакъв списък, който да е в помощ и на другите...

Quivertree Forest - Mesosaurus Fossil Camp

Sesriem - Sesriem Camp

Walvis Bay - Lagoon Loge. Не е мега евтино, но е много хубаво и не е майка си и баща си. То много по-евтино и няма в града.

Etosha NP - Okaukujeho, Halali, Namutoni (това са трите държавни лагера, най-добре е да се спи в тях, имат къмпинги всички, както и водоеми, където идват животни).

Kasane - The Old House ; втори избор - Chobe River Lodge

Maun - Old Bridge Backpackers

 

В тези съм отсядал след задълбочено проучване (без лагерите в Етоша, които само съм ги проучвал).

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Два варианта за размисъл.

Първият - Тръгване сутринта от Людериц за Сесрием камп - 6 часа - примерно от 7 до 13 часа. Настаняване и вечерта залез на дюна 45. Другата сутрин до обяд - изгрев на Биг Деди и Мъртвата долина . Към обяд си тръгваме за Уолфис Бей - път 5-6 часа.  На другата сутрин полудневна екскурзия до Сандуич Харбър, вечерта залез на дюна 7. Следваща сутрин екскурзията с катамаран, на обяд тръгване за Шпицкопе за залеза и сутринта изгрева...

Вторият - Идеята е да се остане още една нощувка на Сесрием камп. На другата сутрин да се замине за Уолфис Бей, където следобяда да се направи екскурзията с катамарана (ако е възможно), на другата сутрин полудневна до Сандуич Харбър и после да се пътува до Шпицкопе.

Сега като пиша първия вариант ми изглежда по-добър, ама не съм съвсем сигурен....

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Два варианта за размисъл.

Първият - Тръгване сутринта от Людериц за Сесрием камп - 6 часа - примерно от 7 до 13 часа. Настаняване и вечерта залез на дюна 45. Другата сутрин до обяд - изгрев на Биг Деди и Мъртвата долина . Към обяд си тръгваме за Уолфис Бей - път 5-6 часа.  На другата сутрин полудневна екскурзия до Сандуич Харбър, вечерта залез на дюна 7. Следваща сутрин екскурзията с катамаран, на обяд тръгване за Шпицкопе за залеза и сутринта изгрева...

Вторият - Идеята е да се остане още една нощувка на Сесрием камп. На другата сутрин да се замине за Уолфис Бей, където следобяда да се направи екскурзията с катамарана (ако е възможно), на другата сутрин полудневна до Сандуич Харбър и после да се пътува до Шпицкопе.

Сега като пиша първия вариант ми изглежда по-добър, ама не съм съвсем сигурен....

Съмнявам се да успеете за изгрев над Big Daddy и Deadvlei, те не са толкова близо до портала, който май го отваряха в 06:00 ч. Освен това от един момент нататък трябва да изпуснете гумите, защото пътя е дълбок пясък. Айретен като спрете на паркинга до Deadvlei, имате още да тромбовате пеша. Но има много други хубави дюни за изгрева - № 45, например. Мисля, че всеки ден се плаща за влизане в парка, така, че може да го направите един цял ден да сте там (или почти цял) с две преспивания.

В Walvis Bay по спомени туровете с катамарн бяха сутрешни (предиобедни), но ти пак си провери.  За Sandwich Harbour е най-важно да уцелите отлив, че да можете да минете между дюните и прибоя. Не знам до колко по-рано може да се предвиди това и да се провери по Интернет. По-скоро вторият вариант с две нощувки в Сесрием, но в WB сутринта правите катамарана, а следобеда Sandwich Harbour, като на следващата сутрин потегляте за Спитцкопе.

Малко "напънато" ми се вижда някак си... Трябва да си го представя. Разстоянията са големи, не е съвсем както изглежда на хартия. Ние май спахме 3 вечери в Walvis Bay, но там ни беше и точката на пристигане в Намибия  т. е. 2 вечери ще ви дойдат ОК, ако искате катамарана из залива, Sandwich Harbour и дюна 7, Dorob National Park също е хубаво - тура за малките обитатели на пустинята - хамелеони, геко гущери, паяци, змии и пр.

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 12.12.2017 г. в 15:56, chandni каза:

Не казвам, че тази оферта е безсмъртна, но тя просто не умира:lol:

Не се гаси туй, що не гасне:biggrin:

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , Фил каза:

Не се гаси туй, що не гасне:biggrin:

Офертата си е почти вечна, но УИЗ до Лисабон са над 250 евро без багаж.....

Връзка към мнение
преди 14 минути , ruwenzogy каза:

Офертата си е почти вечна, но УИЗ до Лисабон са над 250 евро без багаж.....

А при БГеър-ците не излиза ли нещо? :unsure:

Връзка към мнение
преди 3 часа, ruwenzogy каза:

Офертата си е почти вечна, но УИЗ до Лисабон са над 250 евро без багаж.....

От Букурещ целогодишно има директни полети до Лисабон за 50€ , Blue Air, Wizz или TAP , за магеланците от Северна България едва ли ще е сложно придвижването до OTP.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Един въпрос по скоро до Флай.  Какво мислиш, че можем да правим в Маун /делтата на Окаванго за кратко време / един ден/  като отчитаме най-важния фактор в случая -  времето, което е началото на юли.....  Аз си  мислех за дневен трип с лодка, НО.......дали ще има вода?  Да не се окаже, че само ще минем оттам да отчетем присъствие. Другият вариант май е самолетче/хеликоптер, но колко ли ще е скъп?  Преди това ще сме гледали животни в Етоша, Чобе и ивицата Каприви.

Връзка към мнение
16 minutes ago, ruwenzogy said:

Един въпрос по скоро до Флай.  Какво мислиш, че можем да правим в Маун /делтата на Окаванго за кратко време / един ден/  като отчитаме най-важния фактор в случая -  времето, което е началото на юли.....  Аз си  мислех за дневен трип с лодка, НО.......дали ще има вода?  Да не се окаже, че само ще минем оттам да отчетем присъствие. Другият вариант май е самолетче/хеликоптер, но колко ли ще е скъп?  Преди това ще сме гледали животни в Етоша, Чобе и ивицата Каприви.

По мои спомени цената на полет над делтата беше около 100 долара на човек. Виждат се слонове и други животни...Вода по принцип трябва да има целогодишно, но максимум ще е различно нивото...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 минути , ruwenzogy каза:

Един въпрос по скоро до Флай.  Какво мислиш, че можем да правим в Маун /делтата на Окаванго за кратко време / един ден/  като отчитаме най-важния фактор в случая -  времето, което е началото на юли.....  Аз си  мислех за дневен трип с лодка, НО.......дали ще има вода?  Да не се окаже, че само ще минем оттам да отчетем присъствие. Другият вариант май е самолетче/хеликоптер, но колко ли ще е скъп?  Преди това ще сме гледали животни в Етоша, Чобе и ивицата Каприви.

Аз не съм Флай :) , но да кажа - опасението ти е съвсем резонно. 

 

Old Bridge Backpackers в Maun е най-най-якото място, където съм спала. Атмосфера, цена, всичко!

 

Обаче... ако няма вода за дървените лодки, идея си нямам какво бихте правили. В лоджата имаше едни студентки, пътуващи бюджетно, и им отказаха лодки - ниско ниво на водата, а аз бях м. април. И гледаха жално водата - защото парите за самолетчета бяха непостижими за тях. 

 

Самият Maun се разглежда за 1 час пеша. Честно казано, от самия Маун с лодки само - не знам какво ще видите. Мокорото е много яко, но да си навътре в делтата. Това е лично мнение. 

 

Алтернативи за кола само има - видях семейство с деца и джип, само с него обикаляха - но отсядаха в доста скъпи лоджи. Къде и в какви концесии обаче - нямам грам идея. Може би Флай ще помогне, ако това ви интересува, разбира се. Така че добре го обмислете. 

Връзка към мнение

Ясно, че в Маун няма какво да правим. Идеята ми беше точно за мокоро, но май то не се прави от града , а някъде доста навътре. Ние ще имаме кола, но нямаме време от няколко дни. Мислех си за еднодневно мокоро от Маун, ама май нещо се заблуждавам. Ще трябва да чета още. За самолет такава цена е добра, но ми се струва, че ще е доста по-висока.... Това е най-неясния ми район от цялата програма. Никога не съм си мислел, че някога ще посетя делтата на Окаванго, точно поради факта, че е много скъпо. Сега се отдава възможност да мина оттам, а не зная какво да правя......

Връзка към мнение
преди 2 минути , ruwenzogy каза:

Идеята ми беше точно за мокоро, но май то не се прави от града , а някъде доста навътре. 

Именно... От Маун предлагат моторни лодки, кохато водата го позволява - или поне аз това видях там.

 

преди 3 минути , ruwenzogy каза:

Никога не съм си мислел, че някога ще посетя делтата на Окаванго...

А аз изобщо не знаех нейното съществуване - трябва да призная този срам. 

 

преди 3 минути , ruwenzogy каза:

Сега се отдава възможност да мина оттам, а не зная какво да правя......

Имаш достатъчно време да решите. 

Връзка към мнение

Като чета Трипадвайзора, юли не е толкова страшно. Има някакви високопроходими машини, които те взимат  от Маун и те карат до Делтата и началото на Мокоро трипа. Срещу осемдесет долара изглежда възможно дневната екскурзията да се осъществи.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

А дали от Касане може сами да отидем до Виктория Фолс, или трябва да ползваме услугите на някаква агенция / ако има такива/ ?

Връзка към мнение

Сега вече знам. През юли в Делтата на Окаванго има най-много вода. Всички съмнения отпаднаха. Ако е живот и здраве, ще направим традиционното за района мокоро сафари с дървените лодки из ръкавите на Делтата...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.