Прескочи до съдържание

От Намибия до Виктория Фолс'


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Ние бяхме в делтата с мокоро и спахме една нощ на див къмпинг, но началната ни точка беше на няколко часа от Маун с кола.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 1/4/2018 в 15:49, ruwenzogy каза:

Един въпрос по скоро до Флай.  Какво мислиш, че можем да правим в Маун /делтата на Окаванго за кратко време / един ден/  като отчитаме най-важния фактор в случая -  времето, което е началото на юли.....  Аз си  мислех за дневен трип с лодка, НО.......дали ще има вода?  Да не се окаже, че само ще минем оттам да отчетем присъствие. Другият вариант май е самолетче/хеликоптер, но колко ли ще е скъп?  Преди това ще сме гледали животни в Етоша, Чобе и ивицата Каприви.

Видях, че вече знаеш, но аз да си кажа:

1. През Юли нивото на водата ще е достатъчно високо в Маун, за да направите екскурзия с лодка. Аз обаче НЕ бих направил това с мокоро (канутата еднодръвки, които сега са обикновено пластмасови), защото хубавите места в делтата са заети от концесии и лагери, които не искат "натрапници", различни от техните гости, които плащат премиум цени, точно за да няма такива. Делтата колкото и дива да е, е много внимателно парцелирана.  Освен това от Маун (или близо до Маун) не можеш да стигнеш достатъчно навътре в делтата с мокоро, към което ако прибавим и горното, за мен отнема огромна част от преживяването.

Ако ще е тур по вода, бих взел моторна лодка. Както Рейни ти е писала, от Old Bridge Backpackers правят подобни екскурзии. Далеч пак не можеш да стигнеш, но ще е по-далеч от мокоро. Ако имате повече дни, може да вземете тур с преспиване, което вече би трябвало да си е пълно преживяване.

2. Аз лично чартирах хеликоптер, тъй като така или иначе имах три полета с малък самолет над делтата (единия с три междини кацания) между Маун и двата лагера, където бяхме отседнали. Страхотно преживяване, по мое желание бяха свалили вратите от едната страна, за да не снимаме през стъкло. Скъпо е, аз платих по спомени около 900+ долара за 45 минутен полет. Това за хеликоптер Robinson R44, който взема макс трима пътника. Даже и хеликоптера не може да отиде (и да се върне) чак в сърцето на делтата от Маун за 45 минути. За един час ще е малко по-навътре, но не много.

 

3. Полет над делтата с малък самолет. Според мен това е най-доброто нещо, което може да направите от Маун за един ден престой. Ще е много, много по-евтино от полет с хеликоптер и теоретично може да отидете много по-навътре в делтата. Гледките са зашеметяващи. Не съм правил точно полет, който е като тур и не знам къде точно отиват. Мога само да предположа, че топ концесиите не разрешават полети над тяхна територия, различни от тези, които им карат и им откарват гостите. При всички случаи обаче ще имате много, много хубави гледки.

Аз бих избрал на ваше място вариант 3, имайки предвид ограниченията / цените на другите опции...

Не прочетох (или не видях) как ще ходите до Маун? Предполагам в едната посока няма да минавате през ивицата Каприви и ще ходите до там с колата под наем. Иначе има полет на Air Botswana от Касане, аз съм го вземал точно него.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На отиване ще минем през ивицата Каприви до Касане, откъдето мисля да оставим колата и да направим дневен трип до Виктория Фолс, и после с нашата си кола от Касане до Маун за един ден отдолу по хубавия път без Савути

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 1/4/2018 в 15:49, ruwenzogy каза:

времето, което е началото на юли.....  Аз си  мислех за дневен трип с лодка, НО.......дали ще има вода

Ще има! Може и наводнение да има даже.

Сухите откъм дъжд месеци юни-август са месеците на най-голямо пълноводие на самата делта. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 11 часа, ruwenzogy каза:

А дали от Касане може сами да отидем до Виктория Фолс, или трябва да ползваме услугите на някаква агенция / ако има такива/ ?

Може да отидете от Касане до водопада Виктория през граничния пункт Казунгула. Там се срещат Ботсвана, Замбия, Зимбабве и Намибия. С ваша кола трябва да чакате за ферибот + разните му там такси за колата за държавата, в която отивате. Аз съм минавал на обратно от Ливингстън до Касане с трансфер, който ползва лодка само за нас т. е. не се чака за ферибот. Нямам представа и как стои въпроса с VOA на този пост. Имайки предвид, че се предлагат еднодневни турове от Касане до водопада (не си спомням дали бяха до Виктория Фолс или до Ливингстън), би трябвало да има такива визи.

Предполагам, че си проверил за VOA за Зимбабве. През 2014 за българи НЕ даваха такава на границата със Замбия. Сега май четох някъде, че дават. За Замбия даваха и тогава.

Можете да си вземете еднодневен тур до водопада от Касане и да избегнете всякакви преспивания там. Вече ти отървах развитието на логистиката и нямам идея от къде минавате в едната посока и през къде в другата (обратно към Виндхук).

Агенции за тези еднодневни турове има, има и агенции за трансфери, като цената не е майка си и баща си и става много бързо и удобно.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 35 минути , ruwenzogy каза:

На отиване ще минем през ивицата Каприви до Касане, откъдето мисля да оставим колата и да направим дневен трип до Виктория Фолс, и после с нашата си кола от Касане до Маун за един ден отдолу по хубавия път без Савути

За последното - питай @домосед. Под "хубавия" път предполагам имаш предвид обиколния. Другият има участъци с дълбок пясък и за един ден не става до Маун, но пък си е сафари.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Междувременно 'вечната оферта' май изчезна. Точно когато мислехме вече да купуваме, анголците напълниха самолета след повторното публикуване във 'Флай фор фрий"

Връзка към мнение

0_15e953_e562487b_XXXL.jpg

0_b24b3_418e3721_XL.jpg

0_b267c_5eafc8b6_XL.jpg

0_b2652_3a06d03d_XL.jpg

 

 

Снимки от Нета.... Надявам се да направим по-добри............

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

0_15e953_e562487b_XXXL.jpg

0_b24b3_418e3721_XL.jpg

0_b267c_5eafc8b6_XL.jpg

0_b2652_3a06d03d_XL.jpg

 

 

Снимки от Нета.... Надявам се да направим по-добри............

 Абе... Тези са доста добри (повечето)  :)

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Един малко неприличен въпрос.  Понеже очакваме да сме с кола с палатки на покрива, какво би станало, ако закъсаме или закъснеем, дали ще може да отбием някъде и да спим извън определените за целта къмпинзи.?

  • Шок 1
Връзка към мнение

Слагам още един въпрос за билите в Намибия. Става дума за Сесрием. Ние букнахме Сесрием камп, който пише, че е единствения след входа. В на Теди дневника чета,че имало две бариери и техния камп, който е друг, също бил някъде вътре. Отделно онези писания с дупката... Бе съвсем се обърках. Дали съм взел правилното решение, че вече и платих две нощувки за четирима в Сесрием камп...

Връзка към мнение

Някой знае ли в края на юни - началото на юли  кога са изгревите и залезите?  Има ли някакъв сайт , от където може да се види това нещо?

Връзка към мнение
преди 2 минути , ruwenzogy каза:

Някой знае ли в края на юни - началото на юли  кога са изгревите и залезите?  Има ли някакъв сайт , от където може да се види това нещо?

https://www.timeanddate.com/sun/namibia

 

Заповядай. 

Връзка към мнение
преди 19 часа, ruwenzogy каза:

Слагам още един въпрос за билите в Намибия. Става дума за Сесрием. Ние букнахме Сесрием камп, който пише, че е единствения след входа. В на Теди дневника чета,че имало две бариери и техния камп, който е друг, също бил някъде вътре. Отделно онези писания с дупката... Бе съвсем се обърках. Дали съм взел правилното решение, че вече и платих две нощувки за четирима в Сесрием камп...

НИе бяхме в същия къмпинг, само един е.

Връзка към мнение
преди 13 минути , Tedy каза:

НИе бяхме в същия къмпинг, само един е.

Това значи ли, че сме вътре и може, ако искаме и през нощта да си ходим по дюните?

Връзка към мнение
На 1/15/2018 в 16:10, ruwenzogy каза:

Понеже очакваме да сме с кола с палатки на покрива, какво би станало, ако закъсаме или закъснеем, дали ще може да отбием някъде и да спим извън определените за целта къмпинзи.?

Какво би станало? Най-различни варианти има - от нищо през глоба до изяждане от лъвове ;)

 

Сериозно - не го планирай като допустим вариант никъде. Макар и да има нюанси в зависимост от къде точно се намирате.

 

Ако сте на територията на национален парк или друга защитена природна територия подлежите на глоба. Глобата е по-голяма, ако се разбере, че сте спали извън лагера, отколкото ако просто сте закъснели за лагера. А в някои от парковете наистина нощем ловуват лъвове. И денем също.

 

Ако сте на главен път, колкото и да е пуста Намибия, някой ще ви види и или сам ще ви направи забележка (под предлог, че предлага помощ) или направо ще ви издъни в полицията. И ако не сте наистина закъсали, а просто - замръкнали и отбили, ще ви насочат със или без глоба към регулирано място за къмпиране.  

 

Това, което би трябвало да се направи при замръкване на непланирано място е:

  • Ако сте близо до град, карате до там и търсите къмпинг в  двора на някой хотел, къща за гости или регулиран къмпинг.
  • Ако сте сред фермерска земя, търсите подслон в някоя от съседните ферми, а не на пътя край тях. Фермите са големи, къщите може да са на километри от пътя, но много от фермерите са гостоприемни. Разбира се, ако сте видели някъде табела с телефон и надпис guest farm, е по-добре отколкото да навлизате без уговорка в произволна ферма.
  • Ако сте сред племенна земя, отивате до най-близкото струпване на къщи, разпитвате за вожда и преговаряте с него къде може да нощувате и срещу колко.
  • Харесвам 8
  • Шок 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, ruwenzogy каза:

Някой знае ли в края на юни - началото на юли  кога са изгревите и залезите?  Има ли някакъв сайт , от където може да се види това нещо?

Аз обикновено използвам ето този twilight (blue hour/golden hour) calculator

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 1/15/2018 в 19:35, ruwenzogy каза:

Слагам още един въпрос за билите в Намибия. Става дума за Сесрием. Ние букнахме Сесрием камп, който пише, че е единствения след входа. В на Теди дневника чета,че имало две бариери и техния камп, който е друг, също бил някъде вътре. Отделно онези писания с дупката... Бе съвсем се обърках. Дали съм взел правилното решение, че вече и платих две нощувки за четирима в Сесрием камп...

Теди ти е отговорила вече, след едната бариера е, но преди другата. Не можеш да ходиш до дюните, преди да вдигнат и втората бариера, но поне няма да чакате на две места. Дорбо си е мястото за спане, не го сменяй според мен.

Връзка към мнение
На 15.01.2018 г. в 16:10, ruwenzogy каза:

Един малко неприличен въпрос.  Понеже очакваме да сме с кола с палатки на покрива, какво би станало, ако закъсаме или закъснеем, дали ще може да отбием някъде и да спим извън определените за целта къмпинзи.?

Е аз съм замръквал веднъж в Мароко,на път за Селута и ферито обратно за Испания.Отбихме отстрани на пътят,опънахме палатката до колата и поспах...2-3ч.После дойдоха полицаи,както разбрахме-по сигнал от преминаващи.Питаха ни(2 души бяхме в палатката,другите 3 ги беше нещо страх и си спяха в колата)имаме ли проблеми и като разбраха,че сме Ок ни оставиха да си спим.Не са ми казали нищо за палатката.

Сещам се и за още едно замръкване на път към границата(Турската).Беше в Сирия,преди войната.Тогава дори не разпъваме палатка.Сложихме шалтета и бух в чувалите. И пак след 2 часа се събудихме от подриване и първото нещо,което видях беше автомат насочен към мен...Оправихме се после де.

Та аз съм фен на спането,където ми падне,но там ще внимаваме.

А веднъж в Италия,някъде около Рим беше,една лисица ми открадна маратонката,която беше до чувла(пак без палатка,че така се води че не къмпингуваш и няма глоби),аз я замерих с другата,защото се събудих и всичко се оправи :)

Редактирано от malkia
  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.