Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

  • 8 месеца по-късно ...

Аз наскоро си изкарах първата кредитна карта, главно за пътуването ми до САЩ, където не може да се наеме кола без кредитна карта и кой знае още къде ще ми трябва.

Изкарах по време на промоцията на АлфаБанк  - MasterCard Standard без годишна такса поддръжка завинаги.  По принцип ще я използвам само ако пътувам някъде и то извън Европа? Мислите ли, че избора е ОК ?

Връзка към коментар

Картите на Алфабанк имат такса превалутиране 2%. Ако не е в долари, си се минал яко, ако ще харчиш много през нея.

Редактирано от macf1an
Връзка към коментар

Ако някой има потреб. кредит в УКБ може да ползва КК , с която да тегли без такса на АТМ и да е без годишна такса за обслужване.  Лихва 0.96 % мес.

Връзка към коментар

Ако някой има потреб. кредит в УКБ може да ползва КК , с която да тегли без такса на АТМ и да е без годишна такса за обслужване.  Лихва 0.96 % мес.

 

Последният път, когато им гледах общите условия, правилото за без таксата важеше само за дебитни карти, кредитните си щавят яко при теглене на кеш, както правят почти всички банки. Освен това имаха и 50ст. такса на всяка транзакция, което е от най-големите безумия.  

Връзка към коментар

Картите на Алфабанк имат такса превалутиране 2%. Ако не е в долари, си се минал яко, ако ще харчиш много през нея.

 

Ще я ползвам само за rent a car и за спешни случай, ако нещо се наложи. Но все пак.... 2% са си 2%. Минал съм се. Хубавото е че имам голям гратисен период за погасяване на задълженията.

Има време до Юли месец - не ми пречи да си издам и втора кредитна карта, а пък тази да я оставя за резерва :)

Връзка към коментар

За да не им правя директна реклама, в банката, чиито карти сме дискутирали в тази тема много, като  предпочитани за пътуване, също имат промоция ..

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За да не им правя директна реклама, в банката, чиито карти сме дискутирали в тази тема много, като  предпочитани за пътуване, също имат промоция ..

 

Вероятно става дума за ПИБ? Споменавай си смело, аз от много време се каня да направя една темичка с всички червени, жълти и зелени точки от общите условия на банките. Не са чак толкова много в България, ма все не остава време. Някой, ако иска може да ме отмени :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

ПИБ имат промоция от 01.03.2015 до края на годината за новоиздадени кредитни карти Visa и MasterCard:

  • Без такса годишна поддръжка за първата година;
  • Половин лихва за първите 6 отчетни периода от момента на издаване на картата съответно:
    - 8% фиксирана лихва при плащане чрез ПОС в търговски обект;
    - 9% фиксирана лихва за теглене в брой и други операции;
  • Без такса теглене от всички банкомати на Fibank от датата на издаване на картата до 30.12.2015 г. включително

Понеже ми е необходима кредитна карта и съм се насочила към тях, моля за малко помощ.

От прочетеното тук добих накаква представа за кредитните карти /не съм ползвала досега/,

но ми остават някои въпросителни:

  • В каква валута да е картата - лева или евро? - Ще я използвам главно за резервации, покупка на самолетни билети и евентуално плащане в чужбина /предимно Европа/. При условие, че няма такса превалутиране има ли смисъл да е в евро /доколкото разбрах от прочетеното курсовете при превалутиране са добри/? Идеята ми е да ползвам евентуално и автоматично погасяване от друга моя сметка - левова в същата банка и тогава предполагам, ако картата е в евро ще бъде по курса на банката, който е по-висок от курса на картовите транзакции .
  • При кандидатстване, ако посоча лимит по-висок от обявения месечен приход има ли вероятност да ми откажат?
  • Колко време отнема одобрението за кредитна карта?
  • Мога ли предварително да внеса пари по кредитната си карта /да я ползвам като дебитна/, който да използвам след това и при това положение важи ли 1% кеш-бек?

Извинявам се, ако задавам тъпи въпроси, но наистина не съм наясно с кредитните карти, а ми се налага да си извадя такава.

Ще съм много благодарна, ако по-запознатите помогнат  :)

 

 

Връзка към коментар

Може да посочиш какъвто доход искаш , ни на мем ми искаха копие от данъчна декларация. В крайна сметка те преценяват какъв лимит да ти отпуснат.

Всичко от началото до издаване на картата беше около седмица.

Ако ще я ползваш много из Европа избери да е в евро , но наистина няма голямо значение.

 

Може да внасяш над лимита , но ми бе изрично обяснено , че това не се толерира каквото и да значи. Аз съм надвнасял само дребни суми.

За кеш бак трябват минимум 2000 лева за 6 месеца и не знам дали надвнесените суми се калкулират , но надали.

 

П.П. Вече са въвели и такса 5 лева за преиздаване на карта ...поне за дебитните. Все по-лошо става :(

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Няма причина да е в евро, освен ако нямаш сметка и приходи пак в евро. И да, по курса на банката ще ти се погасява сметката, т.е. ако допуснем, че курса на банката винаги е по-неизгоден от този на мастъркард/виза (разумно допускане мисля?), то няма смисъл от еврова карта. 

 

Имаше и някаква боза с междубанковите сетълменти, които пък може да са в трета валута, не си спомням точно каква беше врътката, ама се минаваше през 3-4 смени на валути, със сигурност не взимай такава в долари, че там много ще боли по тоя повод, но в левове ти е точния избор според мен. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

...

Може да внасяш над лимита , но ми бе изрично обяснено , че това не се толерира каквото и да значи. Аз съм надвнасял само дребни суми.

...

Аз редовно внасям над лимита на една от картите ми и никога дори не са ми споменавали, че има някакъв проблем.

За съжаление не съм засичала как се отразява това на кешбека.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Няма значение за кешбека, за кешбек се смята похарченото, а не дали си бил надвнесъл преди това. То няма смисъл да се надвнася, освен ако искаш да си вдигнеш лимита за някаква конкретна цел или ще пътуваш за дълго и не искаш да се занимаваш по време на път с плащания. А дали се толерира или не не знам, аз не съм го правил често и винаги онлайн, никой не ме пита за нищо  :)

Според мен в лева, щом имаш левова сметка, ако е в евро почват едни превалутирания... Ако не падне валутния борд няма да загубиш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много ви благодаря за съветите.

Не искам кредитна карта с голям лимит - максимум 1500-2000 лв.

Въпроса ми е, ако мога да посоча като нетен доход на месец половината от сумата,

дали според вас ще има проблем?

И аз мисля, че в лева е по-правилното решение за момента /докато еврото е "вързано"/.

"За кеш бак трябват минимум 2000 лева за 6 месеца" - това как да го разбирам,

че само когато имам за 6 месеца - 2000лв. и повече изхарчени от КК, само след това ще получа 1% кеш-бак на тази сума,

или след изпълняването на това условие започвам да получавам кеш-бек на всяко плащане с КК?

Връзка към коментар

Първият ми лимит който получих беше  1000 евро при обявен месечен доход по данъчна декларация около 400 лева  :)

После вече почнаха да ми предлагат все по-високи суми , но аз съм се ограничил до една определена и предпочитам няколко различни карти спрямо една с висок лимит.

 

Ако в рамките на 6 месеца имаш оборот поне 2000 лева получаваш кеш-бек след което се занулява и започваш да трупаш обороти от начало.

Примерно утре си вадиш карта и за следващото полугодие имаш оборот 5000 лева. Ще ти върнат по картата 50 лева.

Ако за следващите шест месеца имаш оборот 1999 лева не получаваш нищо.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

П.П. Вече са въвели и такса 5 лева за преиздаване на карта ...поне за дебитните. Все по-лошо става :(

 

Значи моята дебитна на ПИБ като изтича сега през април, трябва да си цакам 5 лева отгоре за да я преиздадат? Поне се подсетих че изтича де  :)

Връзка към коментар

Някой запознат ли е как стои въпроса с използването на чип карти в банкомати за магнитни ленти? При последното ми ходене в Тайланд изпаднах малко в стрес. Собственика на бунгалото на Ко Тао искаше да му платим в брой. Опитах се да изтегля пари, пробвах на няколко банкомата и не стана. Звъня на Уникредит (на 7 лв/мин.), обясняват ми как по изискване на Visa и Mastercard, карти с чип се оторизират само на банкомати поддържащи такива и да пробвам в банка. В първата не стана, чак във втората банка успях да изтегля. Та се чудя, дали такива карти могат да се използват в САЩ, доколкото знам и там повечето банкомати и терминали са за магнитни ленти?

Връзка към коментар

Значи моята дебитна на ПИБ като изтича сега през април, трябва да си цакам 5 лева отгоре за да я преиздадат? Поне се подсетих че изтича де  :)

 

 

Ъхъ  :angry:

Те ще си ги удържат автоматично от сметката ти.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте колеги,

 

Искам да ви попитам нещо относно наемането на моторчета или коли за Италия. Виждам, че най-оплюваните са unicredit но какво да се прави имам само Vpay от тях. На сайта пише че може да се ползват за наемане на коли, резервиране на хотели и билети и тн. Аз много не вярвам на сайтовете като рекламират тъй че опит от вас ще ми е много полезен да знам дали трябва да си извадя кредитна карта дори и ако искам скутерче да си наема. 

 

Отделно, има ли банка която да ми издаде кредитна карта без да се налага да си прехвърлям заплатата там?

Връзка към коментар

При мен двете КК са в други банки, различни от тази където получавам заплатата си и са в лева - така се избягва превалутиране, а при екзотични валути банките обменят по курса на БНБ.

Редактирано от vlady
Връзка към коментар

Не знаех, че може и така :blink: Това с всички банки или само определени?

Не съм проучвал специално, но при мен е така, при сестра ми също...

Моята карта е от ПИБ

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Матеев

при екзотични валути банките обменят по курса на БНБ.

 

Превалутирането въобще не се извършва от банката-издател на картата, а още по-малко по курса на БНБ. Всички превалутирания се правят от самите Visa / Mastercard, като те използват техни собствени курсове. Това важи дори за BGN-EUR-USD.

 

Курсовете на Visa може да се видят тук: http://www.visaeurope.com/making-payments/exchange-rates

 

А курсовете на Mastercard тук: https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.