Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

Между другото, ние хубаво си говорим за кредитни карти, обаче някой има ли практически опит, банките в България изобщо биха ли се навили да издадат кредитна карта на човек, който изобщо не е бил клиент на дадената финансова институция? Аз не зная, в крайна сметка, има ли вече централизирани кредитни агенции, които да събират кредитна история на едно място и т.н. Идеята ми е, че ако е трудно човек да сменя или взима кредитни карти, без да смени банката, която използва по принцип, може да се окаже, че сме леееко подранили с темата.

 

Off topic: Със сигурност зная, че в България физическите лица не могат да банкрутират, което е жалко и може би до някъде обяснява страха на много хора, да взимат карти.

Наложи се да издирваме дали лицето Х има дългове и да ти кажа, че си ходиш като олигофрен от институция на институция - един път при ЧСИ, отделно при банките, отделно по държавните инстанции. A ако лицето Х има кредити от частни лица, няма как да се разбере. 

Обобщено: няма централизирана информация какви ги е дробило лицето Х и колко има да връща, и на кого.

 

Банките в БГ не издават кредитни карти ако изобщо не си бил техен клиент - искат поне заплатата ти да минава през тях.

 

И да, в БГ няма закон за фалита на физическо лице.

Редактирано от но нейм
Връзка към мнение

Банките в БГ не издават кредитни карти ако изобщо не си бил техен клиент - искат поне заплатата ти да минава през тях.

 Не е задължително. Имам кредитна карта от банка, в която никога не са ми превеждали заплатата. Но пък имам друга сметка там, така че за чисто нов клиент не мога да твърдя със сигурност.

Връзка към мнение

Ами наистина не е задължително... Аз съм клиент на 4 банки, в същото време работя служебно с още 3 (и под "работя" нямам предвид да са ни там фирмените сметки примерно, а работене с физическо присъствие на място и дългогодишното ми познанство с доста хора на позиции там). Преди няколко месеца имах нужда от една нова кредитна карта и кандидатствах в най-логичната за мен банка - ПИБ (въпреки по-неизгодните им условия сравнени с доста други банки) - от години съм им клиент - на 100% изряден и към момента на кандидатстването имах дори пари на депозит там. Отрязаха ме като кисела краставичка без никакво обяснение! Ядосах се и влязох в първата изпречила ми се банка (в случая БНП Париба), издадоха ми кредитна карта без никога да съм им бил клиент и без да имат претенции за превод на работната ми заплата, свърших си работата, закрих картата и досега получавам на телефона разни предложения и промоцийки от тях... Та мисълта ми беше, че има банки, в които издаването на кредитна карта без да си клиент на конкретната банка е възможно. Доскоро и в Райфайзенбанк беше така, ако не са сменили фирмената политика последните година-две да речем.

Иначе аз лично ползвам следните карти от следните банки:

-Мастеркард от ОББ (прилични лихви, добри условия, възможност за внасяне на кеш на банкомат, което мен лично ме касае, мисля, че не съм имал случай да не ми я приемат някъде, дразнят ме единствено дребните комисионни, които си слагат при покупки от небългарски сайтове!)

-Американ Експрес (зелена) от Юробанк (лихвите мисля са на прилични нива), няма опция за внасяне на банкомат, пазарувам из разни сайтове с нея почти без проблеми, но съм имал ядове при опити за плащане с нея извън БГ и при опити за теглене от АТМ.

-Юролайн Американ Експрес също от Юробанк - по-дебели лихви и такси от другия Амекс, въпреки, че е издадена от същата банка, по-висока минимална месечна вноска също! По същият начин като горния Амекс съм брал ядове при опити за плащане в чужбина и особено в Холандия (нямам обяснение защо)

-Виза от ПИБ - нисък кредитен лимит (ей, не можах да се преборя с тези хора да ми направят лимита човешки!), високи лихви, тегаво обслужване (поне в клона, в който ходя), брал съм ядове с нея с едни плащания към Дойче бан (и въпреки, че се оказа, че грешката е в банката, ме разкарваха като простинало магаре и изписах един тон бумаги докато се оправят нещата!). Иначе...Виза си е Виза - приема се навсякъде! В това отношение нямам забележки!

-дебитна Виза Електрон от Юробанк - дебели такси-за внасяне, за проверка наличност, за теглене, пък месечна такса, пък не знам си каква такса. Не бих я препоръчал на никого... Държа я, просто, защото я имам и пращам с нея пари на дъщеря си.

-дебитна Виза Електрон от ОББ - няма ги досадните такси и таксички на Юробанк, тегленето от техен банкомат е без такса, внасянето на пари на банкомат също. За друго не я ползвам и не мога да споделя мнение.

-дебитна Виза Електрон от Прокредит банк- почти не я ползвам, но не ми е направило впечатление да ме "цакат" с някакви сериозни такси!

Редактирано от forry
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди кризата издаваха, дори ПИБ ми даде 2 карти без да съм им клиент, сега не знам как са нещата.

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Между другото, ние хубаво си говорим за кредитни карти, обаче някой има ли практически опит, банките в България изобщо биха ли се навили да издадат кредитна карта на човек, който изобщо не е бил клиент на дадената финансова институция?

 

През 2007 Райфайзен ми издадоха, без да съм им клент и без да имам сметка при тях. Както вече обясних, това е едно от важните неща при решението коя карта да ползвате - има ли изискване за сметка в банката. Понеже за сметката банката си събира такси отделно, което вдига общата цена.

За всяка карта на сайта на банката има "Общи условия" и отделно са разписани другите условия. Четете внимателно. Там е и написано какви са условията за издаване на карта. За някои карти си е написано изрично - заплата в банката.

А най-добре ако имате идея каква карта ви трябва, пишете тук. Особено ако имате карта-фаворит. Ще им извадим всичките скрити и малки буквички.

Връзка към мнение

И с какъв кредитен лимит ти дадоха карта австрианците? Питам те, защото масово предлагаха някакви пародии с по 500-800 лева кредитен лимит.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Преди месец получих нова кредитна карта от Райфайзенбанк. В момента имат промоция за 0% лихва до 15 март 2014 при плащане с карта или теглене в брой от банкомат. 

Но май само това ми хареса при тях. При плащане във валута,която не е EUR или BGN има такса превалутиране.

Имат такса за тегленето от банкомат в брой, за проверка на баланс. Онлайн банкирането им е доста зле.

От години ползвам Visa Electron и Mastercard на ЦКБ и почти не съм имала проблеми.

Онлайн банкирането им е добро. Годишната такса е 25 лв. Гратисния им период е до края на следващия месец. Нямат такса превалутиране. Курса при плащане с Mastercard е най-изгодния, който съм виждала. На Visa Electron е малко по-висок. 

Преди 5 год. имах Visa Electron на ПИБ. При плащане в GBP курс продава беше с 10-на ст. повече от този на ЦКБ.

В тази тема чета, че сте доволни от кредитните карти на ПИБ. Каква е разликата между курсовете на тяхните Visa Electron и кредитните им карти? Дали някой е сравнявал?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм забелязвал да има разлика. Но ми се е случвало първоначално блокираната сума да е по-висока от реално осчетоводената след няколко дни.

Връзка към мнение

Не съм забелязвал да има разлика. Но ми се е случвало първоначално блокираната сума да е по-висока от реално осчетоводената след няколко дни.

Това когато валутата на сайта, от който купуваш, е различна от валутата на картата, нали? Банката се "застрахова" с леко по-висока сума заради евентуален скок за времето от няколко дни между онлайн покупката и реалната транзакция. Иначе да, няма разлика между курса при двата вида карти.

Единствено от няколко (2-3 месеца) въведоха твърда ставка за такса превалутиране 5 евроцента. Може и преди да я е имало, но не съм обръщал внимание...

Връзка към мнение

Предлагам на вашето внимание една възможност, която едва ли е широко известна, но съществува и доказано действа - временно (в моя случай - еднократно) повишаване на лимита по кредитна карта. Следва текстът на молбата, която пуснах по тоя повод:

 

 

До: ПИБ АД,

клон Пловдив

 

 

 

 

МОЛБА

 

от

 

XXXXXX XXXXXX XXXXXX, ЕГН XXXXXXXXXX

л.к. №XXXXXXXXXX, изд. XX.XX.XXXX от МВР-Пловдив

 

 

 

Моля лимитът на кредитна карта “Visa classic”, номер XXXX XXXX XXXX XXXX, валидна до 01.2011, издадена на мое име, да бъде увеличен еднократно до ниво “G” за периода от 07.02.2009 до 09.02.2009 включително.

 

 

 

 

 

06.02.2009                                                                                               C уважение: .............................

(XXXXX XXXXXXX)

 

Две уточнения - нивата на лимитите ми ги връчиха напечатани на хартия, за да избера това, което ме устройва. За съжаление съм изгубил таблицата. И другото - зная, че 2009 беше отдавна, но преди не повече от месец специално попитах в банката дали тази възможност все още съществува и ми отговориха положително.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, и аз съм чувал за подобна опция, но не ми се е е налагало да я ползвам. Казваш, че отиваш в чужбина или че еднократно ти е необходимо да купиш нещо скъпо и ти вдигат лимита за месец. 

 

Друго важно, което ще влезе някой ден в полезната статия: ако отивате в екзотична държава със сигурност няма да навреди да предупредите банката преди това, за да не я блокират от съображения за сигурност. Често се случва и с дебитните карти и доста хора изведнъж се оказват с ненужна пластмаса, защото някой скрипт някъде си е решил, че картата е открадната...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Друго важно, което ще влезе някой ден в полезната статия: ако отивате в екзотична държава със сигурност няма да навреди да предупредите банката преди това, за да не я блокират от съображения за сигурност. Често се случва и с дебитните карти и доста хора изведнъж се оказват с ненужна пластмаса, защото някой скрипт някъде си е решил, че картата е открадната...

И аз това съм го чел, не помня вече защо не се обадих в началото, но както и да е, идеята ми е, че специално за ПИБ няма проблем и без да се обадите, явно нямат такава защита. Става дума за кредитна карта.

 

Като се замисля и за дебитна също, жената има такава от ПИБ.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако пък се окажете с блокирана такава, може да се обадите на тел, който е на гърба на картата.

 

Поне с дебитната като ми се случи тук в Холандия, никакво обаждане не помогна. Просто картата стана ненужна и трябваше да се иде до клона да се вземе нова, веднъж блокирана не можеше да се отблокира. За дебитна Visa Electron на Булбанк това...

Връзка към мнение

Поне с дебитната като ми се случи тук в Холандия, никакво обаждане не помогна. Просто картата стана ненужна и трябваше да се иде до клона да се вземе нова, веднъж блокирана не можеше да се отблокира. За дебитна Visa Electron на Булбанк това...

 

На една колежка й отблокираха така една кредитна в Япония, която се оказа че са блокирали по съображения за сигурност. Може би не със всички работи, но поне може да се пробва, ако се случи.

Редактирано от Бръмбар
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Поне с дебитната като ми се случи тук в Холандия, никакво обаждане не помогна. Просто картата стана ненужна и трябваше да се иде до клона да се вземе нова, веднъж блокирана не можеше да се отблокира. За дебитна Visa Electron на Булбанк това...

На жената и блокираха дебитната и то в БГ след като са засекли, че е теглила пари от банкомат на който са засекли междувременно скимиращо у-во. Единствения начин за разблокиране беше да се отиде на банкмат на банката. Банката е Уникредит. Едва ли ще може да се намери навсякъде банкомат на банката, а и и не знам дали може да се разблокира от друга страна. Като превантивна защита е добре, но ако си в чужбина и ти трябват налични или плащане с карта....единствения начин е друга карта. Затова държа 3 кредитни на две банки, все една ще проработи.

И един куриоз: Созопол, хотел на служителка от високо ниво на Пощенска банка. Две години почиваме там. Имаме 4 кредитни и две дебитни карти. Е един път не проработи плащане с коя да е карта. Единия път ни спаси от обикаляне по банкомати Amex/ устройството им не разпозна дебитните, Masterkard & Visa/, но уви втория път устройството разпозна само Визата и никоя друга.

Имах и "интересен" случай от 2011 година в Будапеща. С колежка сме на workshop в четиризвезден хотел запазен на централно ниво от фирмата /UK/. Поискаха ни кредитни карти за оторизация за евентуални липси, повреди и ползване на бара в стаята и т.н. Тя извади кредитна, мисля Виза, но с лого на БГ банка. Отказаха я и поискаха друга, а картата е добро покрутие/ над 6000лв./. Моят  Amex, който предложих в предвид реакцията им на БГ лого на банка ги удовлетвори дотолкова, че чак ми стана неудобно от милите усмивки и "съросване", а тя е с много по-малко покритие. Единствената разлика беше, че Amex-а няма лого на банка.

Връзка към мнение

Поискаха ни кредитни карти за оторизация за евентуални липси, повреди и ползване на бара в стаята и т.н.

Хм, това пък за пръв път чувам :huh:  :rolleyes:

Другаде случвало ли ти се е?

На някой друг случвало ли се е?

Връзка към мнение

Хм, това пък за пръв път чувам :huh:  :rolleyes:

Другаде случвало ли ти се е?

На някой друг случвало ли се е?

На мен няколко пъти, но по мои впечатления се прави в по-скъпи хотели...

Връзка към мнение

Явно не съм бил в толкова скъпи хотели :)

Но си мислех, че в по-скъпите хотели респектът към клиента би трябвало да е по-голям ... :rolleyes:

Връзка към мнение

Явно не съм бил в толкова скъпи хотели :)

Но си мислех, че в по-скъпите хотели респектът към клиента би трябвало да е по-голям ... :rolleyes:

Не искам да кажа това  :) ! Имам предвид, че в тризвезден хотел никога не ми се е случвало да ми искат, но няколко пъти в четиризвезден и петзвезден (например в Хилтън в Будапеща и в Брунелески във Флоренция) са ми искали и поради това АЗ си правя такова заключение, а не че принципът е такъв ( за това казах "по мои впечатления" ) :)

Редактирано от Zany
Връзка към мнение

Не искам да кажа това  :) ! Имам предвид, че в тризвезден хотел никога не ми се е случвало да ми искат, но няколко пъти в четиризвезден и петзвезден (например в Хилтън в Будапеща и в Брунелески във Флоренция) са ми искали и поради това АЗ си правя такова заключение, а не че принципът е такъв ( за това казах "по мои впечатления" ) :)

И ти май грешно ме разбра ;)  - наистина с малки изключения почти не съм спал по луксозни хотели, и вероятно наистина принципът е такъв и са ти верни впечатленията :)

 

Просто ми стана любопитно, че в по-висок клас хотел са склонни да третират клиентите като потенциални крадци :rolleyes:

 

А какво става ако нямаш кредитна карта? Искат ти депозит? :rolleyes:

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Хм, това пък за пръв път чувам :huh:  :rolleyes:

Другаде случвало ли ти се е?

На някой друг случвало ли се е?

 

Явно е практика в унгарските хотели. Тази година ми се случи в четиризвезден хотел в Будапеща. Знаех предварително за депозита, беше на стойност около 50 евро. Обяснението - депозит за консумация от мини-бара и/или нанесени щети. Сумата не беше изтеглена, а само блокирана по кредитната карта. Очевидно е "нормална" практика...

 

За мен далеч по-дразнеща е друга "нормална" практика, отново в нашите географски райони. При "check-out" в четиризвезден хотел в Белград, рецепционистката се обажда на някой от обслужващия персонал, който да влезе в стаята, за да провери дали не съм ползвал нещо от мини-бара. Ето на това вече му казвам груба селска проява, но какво да правиш като сме на Балканите...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.