Прескочи до съдържание

Три дни в Истанбул през април


Mariq

Препоръчани мнения

Здравейте! 

От доста време не съм писала във форума, но имам нужда от помощ! С малка компания трябваше да посетим Истанбул миналата година, но поради различни причини не успяхме и мислим да го направим сега през Април. Плануваме да използваме услугите на тур оператор, за да стигнем до там, но след това ми се иска да си направим наша програма, с която да видим по-голямата част от забележителностите на града. Екскурзията е 4 дни, 3 нощувки, като първият ще е ден за пътуване, тъй като рано сутринта се тръгва от София и вечерта сме в Истанбул. Ще имаме 2 пълни дни и един до обяд за разглеждане и моля за съвет как да направим програмата? Иска ми се, като за първо ходете, да посетим Топкапъ, Света София, Водохранилището, Синята джамия, Кула Галата, Долмабахче, Миниатюрк парк и Девичата кула /ако остане време за тях/, някой от аквариумите и задължително кратка разходка с корабче! Ще съм благодарна за всеки съвет, който получа!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Отделих въпроса в нова тема за да можем да си дискутираме по-подробно, а се надявам след пътуването да ни разкажете къде отидохте и какво видяхте. :) 

 

Давам моето предложение:

Вечерта на пристигането можете да обиколите площад Султанахмед, да видите отвън Света София, ако е отворено - можете да влезете в Синята джамия, да вечеряте някъде и после сън.

Първи ден:

Рано сутринта - Топкапъ, Водохранилището и Света София - докато ги посетите и трите вече ще е станало следобед. Вариант е след това да направите разходка по Босфора, или да отидете до Миниатюрк, или до Моминската кула. Избора ще е ваш.

Втори ден:

Рано сутринта към Долмабахче, после с фуникуляра към Таксим, разходка по Истиклял към кула Галата, слизате към моста Галата и взимате транспорт към Миниатюрк. Разглеждате го и после слизате на Еминьоню - тук може да е разходката с корабче.

Аквариума - според мен няма да имате време да отидете до Истанбул аквариум, но можете да видите този в Мол Форум - това може да стане и в последния ден.

 

Програмата е изпълнима и ненатоварена, стига да няма големи опашки по обектите. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Като цяло мислех последният ден до обяд да отделим на пазара Капалъ чарши, а относно програмата, която си предложила /надявам се не е проблем на ти/ е сходна с тази, която съм нахвърлила аз. Моята е следната:

Първи ден: Топкапъ, Света София, Водохранилището, Синята джамия /която може и да посетим предният ден като пристигнем, както си написала/. За тези обекти съм отделила 7 часа - от 8:30 до 15:30. След това да се разходим с корабче по Босфора за час - два и накрая да посетим Кула Галата, тъй като четох някъде, че гледката от нея привечер е много красива.

Втори ден: Долмабахче, Девичата кула, Миниатюрк парк и някой от аквариумите, като разбира се трябва да проуча и работното време на обектите.

Трети ден: Капалъ чарши

По принцип много ми се иска да видим и Бейлербей, но най-вероятно ще е през някое от следващите посещения.

Ако има нещо от програмата, което може да се замени за вторият дворец...

Връзка към мнение

В Долмабахче ние когато ходихме се влизаше само с екскурзовод и група.Имайте го в предвид .Ако ходите организирано може да се възползвате от тяхната оферта.Като цена нямаше разлика 

Връзка към мнение
преди 21 минути , Mariq каза:

и накрая да посетим Кула Галата

Гледката е красива, а чакането по това време за да се качите на нея е около час.

 

преди 22 минути , Mariq каза:

Втори ден: Долмабахче, Девичата кула, Миниатюрк парк

Тука много напред-назад има и ще губите време в транспорт.

 

преди 23 минути , Mariq каза:

Трети ден: Капалъ чарши

Ако това е неделя, не съм сигурна дали не почиваше тогава.

 

преди 3 минути , Миша каза:

В Долмабахче ние когато ходихме се влизаше само с екскурзовод и група.Имайте го в предвид .Ако ходите организирано може да се възползвате от тяхната оферта.Като цена нямаше разлика 

Вече не е така. Не се влиза групово.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, неделя остава за Капалъ чарши...Мери, а можеш ли да ме ориентираш как да го организираме, за да няма това напред - назад? Също така бих се радвала и за информация относно транспорта, който ще ни трябва за придвижване от една дестинация до друга. Да попитам и къде можем да видим градини с лалета, тъй като четох, че точно април месец е фестивалът? 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Mariq каза:

Да, неделя остава за Капалъ чарши...Мери, а можеш ли да ме ориентираш как да го организираме, за да няма това напред - назад? Също така бих се радвала и за информация относно транспорта, който ще ни трябва за придвижване от една дестинация до друга. Да попитам и къде можем да видим градини с лалета, тъй като четох, че точно април месец е фестивалът? 

На кои дати планирате да пътувате?

Разбира се, че ще помогна и с транспорта, но нека подредим първо програмата.

Връзка към мнение
В момента, Mariq каза:

Датите, които планираме са от 12.04 до 15.04 стига да се съберат достатъчно хора за екскурзията на тези дати.

Винаги има възможност да отидете сами.

Малко се увеличава цената, но пък ще имате свобода да избирате хотел.

Това принципно е в разгара на лалетата. :) 

В центъра може да видите лалета в парка Гюлхане и на площад Султанахмед. Иначе из целия град, отвсякъде ще сте заобиколени с лалета.

Връзка към мнение

Офертата, която видях е на агенция ХХХ /предварително се извинявам, ако не трябва да споменавам имена на агенции/ и ми хареса затова, че са повече нощувките /предимно са по две/ и че се разглежда и Одрин. С кола не се навиваме да тръгнем, защото на никой не му се шофира в Истанбул :lol::lol::lol:

Редактирано от Mary
Агенция
Връзка към мнение

Имената на агенциите не ги споменаваме тук. :) 

Разбирам доводите, но дали ще успеят да запълнят група за пътуване - няма как да знаем отсега.

Предполагам повече кандидати има за пътуване през нощта и после два дни(и половина) в Истанбул.

 

Връзка към мнение

Още веднъж се извинявам за споменаването на агенцията! Добре, а ако решим да тръгнем с автобус без тур оператор къде трябва да търся хотел? Предполагам, че когато е с агенция те настаняват някъде близо до забележителностите.

Връзка към мнение
преди 1 минута , Mariq каза:

Още веднъж се извинявам за споменаването на агенцията! Добре, а ако решим да тръгнем с автобус без тур оператор къде трябва да търся хотел? Предполагам, че когато е с агенция те настаняват някъде близо до забележителностите.

Агенциите настаняват около Лалели.

Аз обикновено си резервирам до Сиркеджи.

Варианти има много - зависи от предпочитанията и парите.

Връзка към мнение
преди 8 минути , Mariq каза:

Предпочитам хотел в близост до площад Султанахмед. За предпочитания - нямаме никакви изисквания - сутрин ще излизаме рано, вечер ще се прибираме, за да спим :)

ОК

Хотели и там има много. :) 

Това, за което трябва да внимаваш е да не резервирате хотел на някоя много стръмна улица, че е зор да катериш всеки ден.

По-близо до трамвая е по-равно.

Имай предвид, че старата част на Истанбул(историческия полуостров) не е много голяма и се обхожда спокойно пеша.

 

Сега ще извадя цените на обектите и транспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ден 1:

Топкапъ - работно време - 9-16,45(влизане до 16ч.) - цена на билета 40 лири за основната част и още 25лири за харема.

Света София - имайте предвид, че вътре все още продължават ремонтни дейности и част от красотата не се вижда - работно време - 9-17ч.(продажба на билето до 16ч.) - цена 40 лири.

Бихте могли да ползвате Museum Pass İstanbul, който струва 85 лири, но с него безплатно ще влезнете и в Света Ирина(беше затворена дълго време). В този пас не влиза цената за харема.

Yerebatan Sarayı(Водохранилището) - работно време - 9-17,30ч., цена - 20 лири

Синята джамия - по спомен - в петък не пускат в джамията хора, които не влизат за молитва. Безплатна е за посещение - трябва да е покрита главата, раменете и краката(ако сте с панталони, ще ви дадат едни фусти, които трябва да облечете).

 

След като разгледате тези неща, отивате на Eminönü и намирате фирма за разходка по Босфора - има такива от градския транспорт, има и частни фирми. Разходката е обикновено до втория мост и обратно.

След като се върнете отново на пристанището - вземате корабче до Üsküdar - корабчета има на всеки 20 минути и пътуват пак толкова.

Кратка разходка до Девичата кула - там можете да пиете чай или нещо друго, да поседите, а можете и да отидете до кулата - работи от 9-19ч. - отива се със специални лодки до нея - цената е 20 лири. На нея няма нищо особено, но е красива.

 

След кулата имате избор или с корабче обратно, или с Мармарай.

 

Това е според мен първия ден.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ето моята програма, която изпълнихме през май 2016г.

Ден 1

- Света София - имаше опашка от около 50 човека.  Но вляво от опашката има автомати, чрез които се продава Museum Pass. Ние си купихме с карта Виза от там и не сме чакали въобще.  На площад Султанахмед през 2017г. имаше килим от лалета.

- Водохранилището Йеребатан - тук няма как, ще си изчакаш на опашка. Само организираните екскурзии от туроператор влизат с предимство.

- Синята джамия - там трябваше да отидем след Света София, но имаше молитва и вместо да чакаме минахме през водохранилището. И тук има опашка и стриктно гледат за къси ръкави и т.н.

- Топкапъ. По пътя за Топкапъ се минава  през църквата Света Ирина, която тогава беше включена в Museum Pass, но сега не я виждам в списъка. 

- Археологически музей - цената му е включена в Museum Pass, но го минахме са много бързо.

- Парк Гюлхане - кратка разходка

- пристанище Еминюню с моста Галата.

Ден 2

- Капалъ Чарши (имай предвид, че неделя не работи)

- Пазара за подправките

- пристанище Еминюню за да хванем корабче до музея на Рахми Коч

- после пак с корабче до Хълма Пиер Лоти с лифта

- от Еминюню с метро и фуникуляр до Таксим.

- от Таксим с метро отидохме до небостъргача Сапфир. Там има Мол, който го интересува, ние го пропуснахме. Качихме се направо на панорамната площадка и 4Д (или не помня там колко си Д-та) кино. След, което се върнахме до Таксим.

- От там пешеходна разходка по Истикля до Кулата Галата. Бъдете сигурни, че около залез слънце ще има доста опашки. Ние се качихме около 1 час преди да затворят и спокойно си разглеждахме.

Ден 3

– Долмабахче - тогава се влизаше групово, в зависимост от това на какъв език искаш екскурзовод.

- връщане на Еминюню за Къс тур по Босфора. Препоръчвам ви да ползвате този на http://www.sehirhatlari.istanbul/.  Извършва се всеки ден в 14:30 и трае около 2 часа. Имате някаква отстъпка с музейната карта. Може с вас да си носите храна или нещо за пийване, на борда се продават такива неща, но няма голямо разнообразие. Същата фирма има и дълъг тур по Босфора, който още не съм пробвал. Освен тази фирма, на Еминюню има и още други фирми, които предлагат, но корабите са препълнени и малки. Цената на Тура е 12 ТЛ.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Програмата за май 2017г. беше следната:

Ден 1: Тотален провал, развали се колата и общо взето обикаляхме само в квартал Султанахмет, като вечерта хапвахме кестени с фонтаните между Света София и Синята Джамия

Ден 2: Беше планиран да сме изцяло в азиатската част, но поради провала на ДЕН 1 го променихме.

- корабче от Еминюню до Uskudar. Много са редовни корабчетата. От там пеша до Девичата кула. До нея се стига с лодка, за мен си заслужава разхождането.

- пак се върнахме до пристанището Uskudar, от там автобус до Бейлербей.

- (другото планирано беше разходка по улица Багдад и качване по хълма Камлика, но ги отрязахме)

- с автобус до Uskudar, корабче до Еминюню и от там с трамвай към Panorama 1453 History Museum. Подобно като плевенската панорама, като в тяхната е изобразено завладяването на Константинопол.

- от там Мола със Sea Life Aquarium.

Ден 3:

- автобус от Еминюню до Минитюрк. Там прекарахме около 3часа.

- и обратно до Еминюню за къс тур по Босфора.

Връзка към мнение
преди 16 минути , lamerz1912 каза:

По пътя за Топкапъ се минава  през църквата Света Ирина, която тогава беше включена в Museum Pass, но сега не я виждам в списъка. 

И сега е включена. Известно време не работеше този линк и затова дадох друг. Гледам сега отново работи. :) 

Връзка към мнение
преди 2 минути , lamerz1912 каза:

http://www.muzekart.com/en/museum-pass/about_27.html

@Mary, в официалния сайт я няма църквата

Погледни предишния ми пост, отвори линка и ще видиш, че я има. :)

И на практика я има.

Връзка към мнение

Благодаря ви за изчерпателните отговори! Ще спретна една програма и ще я споделя, за да видите дали съм се справила. :)

Мери, ще очаквам и програмата ти за 2-ри ден :)

Редактирано от Mariq
Връзка към мнение
преди 2 часа, Mary каза:

Ден 1:

Синята джамия - по спомен - в петък не пускат в джамията хора, които не влизат за молитва. Безплатна е за посещение - трябва да е покрита главата, раменете и краката(ако сте с панталони, ще ви дадат едни фусти, които трябва да облечете).

Ако Синята джамия не работи в петък за посетители, ние няма да можем да я видим тогава, тъй като тя влиза в програмата за 1-ия ден, а той ще е петък.

преди 2 часа, Mary каза:

 

 

Връзка към мнение
преди 8 минути , Mariq каза:

Ако Синята джамия не работи в петък за посетители, ние няма да можем да я видим тогава, тъй като тя влиза в програмата за 1-ия ден, а той ще е петък.

 

Ще се опитам да намеря в кои часове не пускаха.

Може и да не е целия ден.

А е възможно да я видите преди всичко друго, ако сте ранобудни.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.