Прескочи до съдържание

Три дни в Истанбул през април


Mariq

Препоръчани мнения

Ами ние също смятаме да си направим сами програмата, но тъй като за пръв път ще посетим този огромен град, искаме да сме по-спокойни, затова мислим да използваме услугите им просто, за стигнем до там! :)

Връзка към мнение
преди 13 часа, Mariq каза:

Не е изключено след време пак да посетим Истанбул, но като цяло предпочитам да обикалям на места, на които не съм била! А и ако решим да заминем без туристическа агенция, можем да си удължим престоят! ;)

Истанбул е място, на което човек колкото пъти отиде, все има още нещо, което да види.

Няма да забравя, как преди двадесетина години едни приятели, с триста зора ги замъкнахме, пък оттогава, не пропускат година да се разходят до там.

Ние поне по два пъти годишно ходим, за по 4-5 дни и пак ни е малко.

Това е огромен мегаполис, с много история, с много красиви паркове, с много симпатични хора, а пък, какво пазаруване падааааа!Какви МОЛ-ове има, пък какви обувки и кожиииии!

Така че, сигурна съм, ще се върнете.

 

преди 12 минути , Mariq каза:

Има ли в магеланци форум, в който мога да прочета нещо повече за тур операторите, които пътуват за Истанбул? 

Магеланци е форум за самостоятелни пътувания.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Mariq каза:

Ами ние също смятаме да си направим сами програмата, но тъй като за пръв път ще посетим този огромен град, искаме да сме по-спокойни, затова мислим да използваме услугите им просто, за стигнем до там! :)

А какво те притеснява в пътуването до там ?

 

Има директни автобуси София-Истанбул 4 пъти дневно. Избирате си час, удобен за вас и сте готови.

Има разбира се и полети. На кой, както му е удобно и каквото му позволява бюджета :)

Връзка към мнение
В момента, Mariq каза:

Ами ние също смятаме да си направим сами програмата, но тъй като за пръв път ще посетим този огромен град, искаме да сме по-спокойни, затова мислим да използваме услугите им просто, за стигнем до там! :)

Можете да пътувате както ви харесва.

Просто тук не се обсъждат агенции.

 

Сега, след известно затишие, има отново раздвижване на пътуванията в посока Истанбул.

Обаче повечето агенции предлагат стандартно тръгване и пътуване през нощта, за да се спести една нощувка в Истанбул.

Никой не може да гарантира дали точно агенцията, която вие ще изберете, ще успее да събере достатъчно хора за да се осъществи пътуването.

Не вярвам и много да се различават самите агенции. Настаняват почти само в един и същ район и взимат доволно много пари за допълнителни екскурзии.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 13 минути , Mariq каза:

Ами ние също смятаме да си направим сами програмата, но тъй като за пръв път ще посетим този огромен град, искаме да сме по-спокойни, затова мислим да използваме услугите им просто, за стигнем до там! :)

Не зная дали на агенция може да се плати само за транспорт.Както казва Мари, агенциите “дерат” с екскурзиите.

Според мен, не е проблемът пътуването до там. А пътуването там. За това, много внимателно и подробно трябва да се изчете пътеводителя за Истанбул .

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, AlexandraKo каза:

Не зная дали на агенция може да се плати само за транспорт.Както казва Мари, агенциите “дерат” с екскурзиите

Би трябвало да може, аз съм го правил преди хиляда години като млад и зелен. Поне тогава се плащаше предварително само транспорта и хотела, а екскурзиите на място. Малко се намръщиха, ама какво от това. Но няма никакъв  проблем да се вземе редовен автобус до там, все едно отиваш от София до Пловдив. Аз и с колата ходех, просто стигаш до хотела с колата по магистралата и през цялото време с градския транспорт. Само изглежда страшно първия път. А тогава дори нямаше смартфони с Гугъл мапс :)

 

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
преди 22 минути , Mariq каза:

Здравейте!

Може ли да ми предложите варианти за стигане от Еминюню до Кула Галата и от там до Девичата кула? Благодаря предварително! :)

Първи вариант:

Пеша до Кула Галата(има изкачване) и обратно до Eminönü, а от там ферибот или Мармарай до Üsküdar- после пеша до Девичата кула. Вариант е да ползвате и ферибот от Karaköy до Üsküdar- през половин час са. Това е линията HALIC HATTI.

Втори вариант:

Минавате пеша само по моста Галата, качвате се на зъбчатката(Tünel) от Karaköy до Beyoğlu и се спускате малко до Кула Галата. После по обратния път - или до Eminönü или от Karaköy с ферибота до Üsküdar.

Трети вариант:

Първо отивате до Девичата кула - ферибот или Мармарай до Üsküdar, после пеша до кулата. Връщането със споменатата HALIC HATTI линия до Karaköy и от там пеша или с Тюнела до Кула Галата. Разбира се, пак е възможно до отидете до Eminönü и от там по описаните варианти.

 

Надявам се, че са достатъчни тези варианти. :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Повече от достатъчни, благодаря! А изпълним ли е според теб следният маршрут за посоченото време? От 15:30 до 17:00 разходка с корабче по Босфора, след нея изкачване на кула Галата и от там Девича кула, с разглеждане на двата обекта, като по спомен мисля, че Девичата кула работи до 19ч., а за Галата нямам представа за работно време? Или е по-добре след разходката по Босфора да се види кулата на девицата, а Галата да остане за следващият ден, след разглеждане на Долмабахче?

Връзка към мнение
преди 4 минути , Mariq каза:

А изпълним ли е според теб следният маршрут за посоченото време? От 15:30 до 17:00 разходка с корабче по Босфора, след нея изкачване на кула Галата и от там Девича кула, с разглеждане на двата обекта, като по спомен мисля, че Девичата кула работи до 19ч., а за Галата нямам представа за работно време?

Не е изпълним според мен.

На Кула Галата може(то не е може, ами направо си е сигурно) да има опашка. Последния път чакахме около час по залез.

Горе ще стоите поне половин час и така времето за придвижване към Девичата кула намалява и няма да смогнете да влезете и в нея.

 

преди 6 минути , Mariq каза:

Или е по-добре след разходката по Босфора да се види кулата на девицата, а Галата да остане за следващият ден, след разглеждане на Долмабахче?

Това е по-реалистично. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Mary, а има ли директен транспорт, с който можем да се придвижим от Долмабахче до Галата, или трябва да се върнем до Еминьню и от там пеша до Кулата по моста?

Връзка към мнение
преди 36 минути , Mariq каза:

Mary, а има ли директен транспорт, с който можем да се придвижим от Долмабахче до Галата, или трябва да се върнем до Еминьню и от там пеша до Кулата по моста?

Можете са използвате фуникуляра от Кабаташ до Таксим. Ще минете по Истиклял и ще стигнете до Кула Галата.

Връзка към мнение

Вариант 1:

От Миниатюрк вървиш пеша около 500-600м до Sunnet Korpusu, от там с автобус 44В / 399В. Автобуса спира на 100-200м до началото на лифта.

 

Вариант 2: (смяна на 2 автобуса)

От Миниатюрк хващаш автобус 47Е до Еминюню. (тук има и други номера автобуси, които стигат до Еминюню). От там хващаш автобус 99 и отиваш до началото на лифта.

 

Вариант 3: (автобус + корабче)

Когато бях в Истанбул, до Миниатюрк бяхме с автобус - отиване и връщане от Еминюню. А до Пиер Лоти пътувахме с корабче пак от Еминюню, но в момента не намирам, разписание за корабчетата от Еминюню до Еюп.

 

Връзка към мнение
преди 3 минути , Ellena каза:

Мила @Mariq предлагам да прочетеш първи пост на тази тема. https://magelanci.com/forums/topic/3870-истанбул-магелански-пътеводител/

Чела съм го :) , но някак не се оправям с този транспорт!

преди 6 минути , lamerz1912 каза:

Вариант 1:

От Миниатюрк вървиш пеша около 500-600м до Sunnet Korpusu, от там с автобус 44В / 399В. Автобуса спира на 100-200м до началото на лифта.

 

Вариант 2: (смяна на 2 автобуса)

От Миниатюрк хващаш автобус 47Е до Еминюню. (тук има и други номера автобуси, които стигат до Еминюню). От там хващаш автобус 99 и отиваш до началото на лифта.

 

Вариант 3: (автобус + корабче)

Когато бях в Истанбул, до Миниатюрк бяхме с автобус - отиване и връщане от Еминюню. А до Пиер Лоти пътувахме с корабче пак от Еминюню, но в момента не намирам, разписание за корабчетата от Еминюню до Еюп.

 

Благодаря много, мисля да се спра на вариант 1! :)

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте!

Датите за екскурзията са уточнени...Пътуваме от 19.04 до 22.04.2018г. Ще използваме услугите на агенция, тъй като останахме само две девойки и малко ни страшнее да тръгнем сами! Програмата там ще си я правим ние, единствено ще се възползваме от допълнителната екскурзия на агенцията за посещение на парк Емиргян последният ден! Имах някаква готова програма, но трябва да я променя, тъй като видях, че Синята джамия е затворена от 01.03 до 15.05. поради ремонтни дейности и Света София също е в ремонт, не е затворена, но някой спомена, че част от красотите и не се виждат! Така че тези два обекта отпадат от програмата за първият ден! Какво бихте ме посъветвали да сложа на тяхно място, като забележителностите, които остават да видим са: Топкапъ, Йеребатан, разходка по Босфора и Девичата кула? Може ли по някакъв начин да се вмъкне църквата Свети Стефан с удобен транспорт?

Връзка към мнение
преди 22 минути , Mariq каза:

Здравейте!

Датите за екскурзията са уточнени...Пътуваме от 19.04 до 22.04.2018г. Ще използваме услугите на агенция, тъй като останахме само две девойки и малко ни страшнее да тръгнем сами! Програмата там ще си я правим ние, единствено ще се възползваме от допълнителната екскурзия на агенцията за посещение на парк Емиргян последният ден! Имах някаква готова програма, но трябва да я променя, тъй като видях, че Синята джамия е затворена от 01.03 до 15.05. поради ремонтни дейности и Света София също е в ремонт, не е затворена, но някой спомена, че част от красотите и не се виждат! Така че тези два обекта отпадат от програмата за първият ден! Какво бихте ме посъветвали да сложа на тяхно място, като забележителностите, които остават да видим са: Топкапъ, Йеребатан, разходка по Босфора и Девичата кула? Може ли по някакъв начин да се вмъкне църквата Свети Стефан с удобен транспорт?

Не виждам какво може да ви притесни това, че сте две дами.

Аз понякога ходя и сама. :) 

 

Къде прочетохте информацията, че Синята джамия ще е затворена за толкова дълъг период? Сега отворих сайта и не видях тази информация.

Долмабахче можете да видите.

Свети Стефан е достъпна с корабче и с автобус - зависи откъде ще тръгнете натам.

Връзка към мнение
преди 2 минути , Mary каза:

Къде прочетохте информацията, че Синята джамия ще е затворена за толкова дълъг период? Сега отворих сайта и не видях тази информация.

http://www.bluemosque.co/ Пише го в червеното поле.

Долмабахче можете да видите.

Той е за следващият ден.

Свети Стефан е достъпна с корабче и с автобус - зависи откъде ще тръгнете натам.

В реда на последователност на изброените обекти /Топкапъ, Йеребатан, разходка по Босфора и Момина кула/ къде е най-удачно да я включа?

 

Връзка към мнение

Аз гледах тук. Реално би трябвало вече да е затворена. Ще поглеждам за информация тези дни.

преди 9 минути , Mariq каза:

В реда на последователност на изброените обекти /Топкапъ, Йеребатан, разходка по Босфора и Момина кула/ къде е най-удачно да я включа?

След разходката по Босфора и преди Девичата кула.

От Еминьоню можете да вземете някой от автобусите: 99, 99А, 36СЕ, 44В, 399В, 399С, 33ES, 48E - тези видях, а може да има и други. :) 

Не знам дали вече не го написах това, но пътуването с автобуси в Истанбул, не е като пътуването тук.

Добре е преди да се качите и маркирате картите, да попитате дали е това вашият автобус - не очаквайте да ви разберат винаги на английски, затова просто кажете направлението. Друга особеност е, че за да спре автобуса, трябва да му сигнализирате - това за слизането и ако няма други хора на спирката.

 

След църквата, можете да си хванете ферибот от Fener до Üsküdar - проверете предварително разписанието, както и работното време на Свети Стефан.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Mary, доста по-лесно ми е да използвам Google карти да се ориентирам за транспорта, отколкото сайтовете постнати в темата...Мога ли да разчитам на този вариант? Показва всичкият транспорт, с който може да се стигне от точка А до точка Б, както и за колко време бихме стигнали, а на някои места дава и часа на тръгване на избраното превозно средство!

Връзка към мнение
В момента, Mariq каза:

Mary, доста по-лесно ми е да използвам Google карти да се ориентирам за транспорта, отколкото сайтовете постнати в темата...Мога ли да разчитам на този вариант? Показва всичкият транспорт, с който може да се стигне от точка А до точка Б, както и за колко време бихме стигнали, а на някои места дава и часа на тръгване на избраното превозно средство!

Мисля, че можеш. А принципно това е сайта, който е най-лесен за употреба - има и мобилно приложение.

Всъщност пътуването из Истанбул вече е доста лесно.

Точно днес си говорехме как беше само преди две години...мъкаааа! :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 21.01.2018 г. в 17:42, Mariq каза:

Датите, които планираме са от 12.04 до 15.04 стига да се съберат достатъчно хора за екскурзията на тези дати.

Може вместо Синята джамия,да отидете в джамията на Сюлейман Великолепни-там е погребан заедно с Хюррем Султан.Синята джамия не е нещо особено.Сюлеймание е в близост до Капалъ чарши,но в неделя тюрбетата на Сюлейман и Хюрем не работят.Лалета има навсякъде.Много е красиво.Аз се записвам на екскурзия ,докотолкова,доколкото да използвам превоза и хотела,а сами си организираме местата ,на които ще ходим.Скоро пак отивам/за седми пореден път/и този път се надявам да вида Желязната църква и квартала Балат.Имам време още да набележа места за посещение,но мен ми е достатъчно да дишам въздуха.Най-вероятно ще идем в Кадъкьой по булевар Багдат.Въпреки,че е в азиатската част,било по-европейско от европейската част на града.Булеварда е дълъг шест км.И ма много за обикаляне.Сапфира е уникален.Особено ,,полета,, с хеликоптер над Истанбул и музеят на восъчните фигури.

Бяхме преди две години в парка Чамладжъ,много е красиво.В някое следващо пътуване,препоръчвам Принцовите острови.Може на всеки един от тях да се слезе и разгледа,те са девет на брой,само четири са обитаеми.Много е красиво ,защото няма автомобили и е някакси ...все едно си вдруго време.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.