Прескочи до съдържание

Три дни в Истанбул през април


Mariq

Препоръчани мнения

преди 6 минути , Mariq каза:

Гледах сега снимки в нета и останах малко озадачена...До Пиер Лоти през гробищен парк ли се минава или съм се заблудила? :blink:

Ако ходиш пеша - да.

 

Допълвам за Синята джамия - общо взето зависи от часовете за молитви, но в петък видях отворено от 13,30 до 15,30. Все пак проверете на входа в този ден какво пише. 

Връзка към коментар

Добре, ще погледнем! Ето и програмата за 1-ият ден, която направих, като часовете за посещения са примерни:

1. Топкапъ - 9:00 - 11:00ч.

2. Света София - 11:30 - 12:30ч.

3. Йеребатан - 13:00 - 14:00ч.

4. Синята джамия - 14:00 - 15:00 /ако е отворена/

5. Разходка с корабче по Босфора - до 17:00ч. тук имам и въпрос - с какво се стига до Еминюню и трябва ли да търсим определено корабче?

6. Разходка и посещение на Девичата кула до 19:00ч. - тук ще ни трябва корабче от Еминюню до Юскюдар - трябва ли да е определено?

Какво евентуално може да се разгледа след Девичата кула и ако решим да се приберем с Мармарай, защото за корабче може да е студено вечерта, от къде трябва да се качим?

Връзка към коментар

Да вмъкна и аз един въпрос, ако Mariq не възразява, но смятам, че ще бъде полезно за всички бъдещи пътешественици.

Някой ходил ли е в църквата "Свети Стефан" след ремонта и не си ли струва човек да я включи в програмата си?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, pamela каза:

Да вмъкна и аз един въпрос, ако Mariq не възразява, но смятам, че ще бъде полезно за всички бъдещи пътешественици.

Някой ходил ли е в църквата "Свети Стефан" след ремонта и не си ли струва човек да я включи в програмата си?

В темата "В момента съм..." @Dango беше пуснала снимки от желязната църква.

Струва си да се включи според мен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, Mariq каза:

5. Разходка с корабче по Босфора - до 17:00ч. тук имам и въпрос - с какво се стига до Еминюню и трябва ли да търсим определено корабче?

До Еминьоню може пеша, може и с трамвая.

Давам трите възможни варианта за разходка с корабче:

* с корабче на Şehir Hatları - спират от дясната страна на моста Галата, когато застанете с лице към него.

* с корабче на Turyol - спират от лявата страна на моста Галата, когато застанете с лице към него.

* с туристическо корабче, което е спряло на пристана и събира клиенти - този вариант ви го препоръчвам съм в краен случай, защото тези корабчета уж тръгват в определен час, но май по-скоро е когато се напълнят. При тях предимството е, че ако сте повече хора можете да преговаряте за цената. Иначе на него седалките са доста нагъсто.

 

преди 8 часа, Mariq каза:

6. Разходка и посещение на Девичата кула до 19:00ч. - тук ще ни трябва корабче от Еминюню до Юскюдар - трябва ли да е определено?

Посочените от мен две фирми вървят по тази линия. Препоръчвам първата.

 

преди 8 часа, Mariq каза:

Какво евентуално може да се разгледа след Девичата кула ...

След Kız Kulesi ще бъде достатъчно тъмно, но ако това не ви притеснява, може да обиколите района. Има пазар на Uskudar, можете да разгледате джамията или да хапнете в някое от многото заведения наоколо. Цените в азиатската част обикновено са по-ниски отколкото в историческата част.

 

преди 8 часа, Mariq каза:

и ако решим да се приберем с Мармарай, защото за корабче може да е студено вечерта, от къде трябва да се качим?

Ето я спирката на Мармарай - съвсем близо е до пристана.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да кажа няколко неща в допълнение.

1.За какво ви е  агенция за транспорта?Хващате си автобуса на Метро, ако искате дневен, ако искате нощен и си пристигате .Пътува се чудесно - автобусите са удобни, има си чай,кафенце, вода, по време на пътуването.

2.Резервирайте си хотел по-рано, че точно по същото време има няколко големи големи изложения - за Медицина, Стоматология и Зъботехника, за храни и още нещо.

Нашият панаир е 12-15 април и аз резервирам хотел почти година предварително. Ние спим в хотел WOW, че е в един двор с панаира. Цената вече е двойно по-голяма от тази, на която съм резервирала.

3.Питаше за лалета - между Св.София и Синята джамия обикновено е направен най-големият килим от лалета.

Има си платформи за наблюдение от високо.

За другите неща Мари ти е обяснила.

А, за Капалъ чарши - имай предвид, че там е такава гмеж, много внимавайте да не ви оберат.

Ако ви е за първи път, е интересно да разгледате, ама, нито има кой знае какво да се купи, нито пък, е по-евтино.

Като атракция -да. И внимавайте през кой вход влизате, за да го намерите на излизане,че са много.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 12 часа, Mariq каза:

Мери, ще очаквам и програмата ти за 2-ри ден :)

Втория ден няма как да побере всичко останало.

Да кажем първо Долмабахче, после Миниатюрк или Свети Стефан, ако наистина държите на Kapalı Çarşı, то трябва да се върнете, да разгледате и накрая да отидете към кула Галата(или Аквариума).

За последния ден ще остане или кула Галата, или Аквариума.

Връзка към коментар

Ще помисля как да направя програмата за 2-ия ден и ще я споделя да обсъдим транспорта! А за услугите на тур оператора ще го обмислим с компанията, с която ще пътуваме :)

Връзка към коментар

Джамията е затворена за туристи по време на молитвите, особено петъчната обедна молитва. Според различни сайтове джамията е затворена за период от 30 до 90 минути. Ние когато бяхме беше затворена повече от час със сигурност.

 

Ето малко информация на английски:

http://www.bluemosque.co/

 

А пък от този сайт може да се види за определен ден, в колко часа са молитвите:

http://www.namazvakti.com/Main.php?cityID=16741

 

Когато пристигнете на площад Султанахмет, там са 3 големи неща, които може да се видят - Света София, Синята джамия и Водохранилището.

Ние ги бяхме планували именно в горния ред за посещение, но поради съвпадане с молитва, вместо да чакаме разгледахме Водохранилището преди Синята джамия. А вие може като пристигнете на площада да отидете именно първо в джамията, но на нас целта ни беше да избегнем опашките пред Света София.

Връзка към коментар

Вторият ден дали ще имаме време за следните обекти:

1. Долмабахче - от 9 до към 12ч.

2. Миниатюрк - от 13 до 16ч.

3. Свети Стефан - за около час, но не знам колко време се стига до там

4. И накрая аквариума, който ще трябва да работи до по-късничко

 

За 3-тият ден ще остане Кула Галата, но тя пък в неделя може и да не работи, ако някой знае моля за инфо

Капалъ чарши може да остане за следващото пътуване, ако наистина няма какво толкова да се види там

Връзка към коментар
преди 16 минути , Mariq каза:

3. Свети Стефан - за около час, но не знам колко време се стига до там

Ако тръгвате от Миниатурк - предполагам час. Вариант е да вземете корабче от някоя спирка, с което да пресечете Златния рог, но и те не са много начесто.

преди 18 минути , Mariq каза:

4. И накрая аквариума, който ще трябва да работи до по-късничко

Работи до 20ч. през уикенда.

 

преди 21 минути , Mariq каза:

За 3-тият ден ще остане Кула Галата, но тя пък в неделя може и да не работи, ако някой знае моля за инфо

Мисля, че няма почивен ден.

Връзка към коментар

Значи е осъществим 2-ия ден, така ли да разбирам? Ако успеем за по-кратко време да обиколим двореца и парка още по-добре!

А с транспорта как стоят нещата? До двореца? После до миниатюрк? От там за Свети Стефан с корабче мисля, че прочетох. После до аквариума? Като работно време на обектите и цени за посещение някаква информация?

Редактирано от Mariq
Връзка към коментар
преди 36 минути , Mariq каза:

А с транспорта как стоят нещата?

Предполагам, че вече си прочела Истанбулския пътеводител?

Вътре има много информация, за транспорта също.

Отнема доста време да изваждам конкретни автобуси, а има откъде сама да ги видиш.

 

До Долмабахче - с трамвая до последната спирка и после малко пеша.

До Миниатюрк - има два варианта - или автобус от Таксим, или автобус от Еминьоню.

От там за Свети Стефан - няма как да стане само с един транспорт - или два автобуса, или автобус + корабче.

До Аквариума с метрото - ако е след Свети Стефан от спирка Халич вземате М2, после сменяте с М1.

Работното време го пише в сайтовете на забележителностите.

Цените - също.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И друго да река - за три дни не може да се види всичко.А и според мен - не трябва.

Вижте някои мъст сий неща,ей го де е Истанбул,ще отидете пак.Там си е готино  човек да се пошматка,тук кафенце,там геврече,баклавичка или нещо друго.

Да хапне балък-екмек на пристанището,та да усети,че е Истанбул.

Не го разбирам това търчане,къде е удоволствието от разходката?

Например,като се качите с фуниколора на Пиер Лоти,гледките оттам са чудни.Хубаво е да се иде на свечеряване,да се седне на по кафенце и да се види градът със светлини.Да се слезе пеш,пътят през гробището е приятен.Долу е джамията Еюп,красива,като позяпа човек и там,че и фонтана след нея,си отива половин ден.

Да се има предвид,че трамваите са винаги претъпкани,няма значение по кое време.

Корабчетата -също, местните хора си пътуват постоянно.

Така че,транспортът от точка А до точка Б си отнема доста време.

И няма как за един ден да кръстосаш града три пъти.

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар

Не е изключено след време пак да посетим Истанбул, но като цяло предпочитам да обикалям на места, на които не съм била! А и ако решим да заминем без туристическа агенция, можем да си удължим престоят! ;)

Връзка към коментар

Да попитам и нещо друго...На една от офертите на тур операторите имаше изискване задграничният паспорт да е със срок на валидност минимум 6 месеца преди датата на пътуване, а моят изтича тази година през юли. Трябва ли предварително да го подновя или мога да тръгна с него?

Връзка към коментар
преди 4 часа, Mariq каза:

Да попитам и нещо друго...На една от офертите на тур операторите имаше изискване задграничният паспорт да е със срок на валидност минимум 6 месеца преди датата на пътуване, а моят изтича тази година през юли. Трябва ли предварително да го подновя или мога да тръгна с него?

Преди време пак се дискутираше май този въпрос. Ако си спомням правилно, то си важат 6-те месеца. 

По-добре си го смени и щом сте повече хора, провери и техните паспорти. 

Връзка към коментар
преди 10 минути , Mariq каза:

Има ли в магеланци форум, в който мога да прочета нещо повече за тур операторите, които пътуват за Истанбул? 

Тук няма да намериш информация за туроператори или агенции.

Това е и идеята на форума. В повечето случай хората тук или не са ползвали такива услуги, или ако са ги ползвали , отдавна са се отказали от тях, веднъж усетили свободата да си организираш и провеждаш  сам пътуванията си :)

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.