Прескочи до съдържание

Лондон пеша


stanimir

Препоръчани мнения

Всъщност ако се тръгне от Waterloo - Аквариума, Окото (колелото), от там по Уестмиснтър над Темза - Big Ben, Парламента, St. James Park до Victoria Memorial и Бъкингамския дворец. После Green Park и по Piccadilly надвечер точно за светлините да се насладим на най-известната в целия свят реклама на Piccadilly Circus.

Toва ще е наистина есенцията , но няма и една трета от основните неща в Лондон;

Много ме е яд , че затвориха Piccadilly Hostel - беше точно на 50-60 метра зад Piccadilly Circus ... 600 легла и никога не беше скучно :-)

 

Понеже близките дни ще съм в Лондон умувам дали да посетя Парламента , че досега за срам не съм влизал.

Ще помисля до утре дали да направя резервация за тура .

Редактирано от stenk
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Toва ще е наистина есенцията , но няма и една трета от основните неща в Лондон;

Много ме е чe , че затвориха Piccadilly Hostel - беше точно на 50-60 метра зад Piccadilly Circus ... 600 легла и никога не беше скучно :-) 

 

Понеже близките дни ще съм в Лондон умувам дали да посетя Парламента , че досега за срам не съм влизал.

Ще помисля до утре дали да направя резервация за тура .

И аз, въпреки че съм бил в два-три хостела в Лондон и съм горе-долу наясно, всеки път се изумявам как по което и време на годината да отида, и колкото и големи да са, винаги, ама абсолютно винаги хостелите там са пълни до откат. Имам чувството, че и два пъти повече хостели и хотели да направят в Лондон, пак ще са винаги пълни. :)

 

Иначе и аз срам-несрам си признавам, че още не съм влизал в Парламента.  :blush:  Лондон най-вероятно е мястото, което съм посещавал най-много пъти от цяла Европа, но само два пъти с изцяло културно-туристическа цел - музеи, забележителности, атракции. Първия път, и преди 3 години - тогава буквално се разглобих от обикаляне по музеи, и поне тях съм ги отметнал в по-голямата им част. Не че като ходя за концерт, ако остане време не влизам пак в някой музей или галерия, но не толкова целенасочено.

А има и друго, според мен не по-маловажно от музеите. Някой може да е обиколил всички забележителности по списък, но не е ли седнал да изпие един draught в обикновен квартален нетуристически пъб - примерно в Северен Лондон - Camden или Shoreditch, или пък Fullham, няма как да твърди, че познава Лондон. Поне според мен. Ако не си се кокорил недоумяващ кво точно ти говори някой Джими от съседната маса, въпреки че си мислиш, че знаеш английски на сносно ниво, нямаш право да казваш, "а, аз Лондона го знам, бе Бъкингам и Биг Бен, кво толкова". Мисля, че лондонските пъбове с пълно право могат да се наредят до задължителните туристически атракции, помагащи за пълното потапяне в автентичната атмосфера на града.

 

П.П. Жоро ако реши, пак да цепи, че нещо се отнесохме с този Лондон, ама няма как слабост... 

Сега видях, че имаме и забележка докато съм писал. Съжалявам.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Неминуемо ще я разцепи и докато чакаме - след Лондон провинциален Ливърпул ми се виждаше безумно заспал и евтин - около 3 паунда за халба draught . Това всъщност е нормалната цена извън Лондон.

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

И на мен Лондон ми е едно от местата, които съм посещавала много. Не мога да кажа, че всичко съм видяла, но съм отметнала и аз основните музеи и по-популярни места. Подкрепям за пъбовете, само да уточня, че аз по принцип съм безалкохолна, но в Лондонски пъб с удоволствие гаврътвам по един сайдер. Много го харесвам! Да добавя, че и парковете си заслужават пешеходния маршрут.

Приятни обиколки!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако не си се кокорил недоумяващ кво точно ти говори някой Джими от съседната маса, въпреки че си мислиш, че знаеш английски на сносно ниво, нямаш право да казваш, "а, аз Лондона го знам, бе Бъкингам и Биг Бен, кво толкова". Мисля, че лондонските пъбове с пълно право могат да се наредят до задължителните туристически атракции, помагащи за пълното потапяне в автентичната атмосфера на града.

 

А така. При първото си ходене на острова, непосредствено след завършване на английска филология, имах лек лингвистичен шок в 2 случая. 

 

В първия се загубихме на връщане от Кентърбъри и се наложи една баба да ни обяснява как да се оправим. Е, тя ни обясни. Ние пък не разбрахме нищо. 

 

Във втория случай мой познат от Уейкфийлд (градче на 20 км от Лийдс) ме запознава с негов познат, на когото в първите 20 минути освен как се казва, нищо друго не можах да разбера. 

 

От тогава имам някакъв особен афинитет към английски диалекти - колкото по-изчанчен - толкова по-истински. Ако ше и някой див селянин да е - имам нездрав интерес да му изследвам диалекта  :lol:

 

Имах познат от Ливърпул, който не говореше, а направо пееше. Беше в София на обмен и като го надуших как говори, само го влачех с мен по мачове и кръчми. След 3 седмици шокова терапия за мен вече му разбирах всичко. 

 

Оня ден като разбрах, че преподавателят на сина ми по английски е ойриш, отидох специално да го "преслушам". Луда работа.  :lol: Иначе с децата говори книжовно.

 

Айде, че се отклоних, и чорбаджията ще трябва да дели и тая тема в нова за английските диалекти. 

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Аз пък много обичам да обикалям пеша градовете в които ходя.

 

В случая с Лондон ,винаги ми е голям кеф да обикалям и страничните улици(чки) ,щот така най-се усеща града и хората,

като не изпускам и всякакъв род забележителности.

 

Пък много ме кефи гледката от върха на катедралата ,,Св.Павел,,.

 

За другия път пък съм решил да изпуша една пура в градинката до Парламента.  ^_^

 

:rolleyes:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз пък много обичам да обикалям пеша градовете в които ходя.

 

В случая с Лондон ,винаги ми е голям кеф да обикалям и страничните улици(чки) ,щот така най-се усеща града и хората,

като не изпускам и всякакъв род забележителности.

Не знам мисъл на някой ли е, или някаква моя "мъдрост", но не се ли "загубя" поне веднъж в нов град - не съм го видял и опознал напълно. Даже има случаи, когато разполагам с повечеко време, да се шляя нарочно без карта, и да криввам по възможно най-затънтените улички, и след това да се мъча да намеря обратно пътя. Само така мога да видя места, които със сигурност не са описани в нито един пътеводител и справочник. :)

 

Като съм без карта, и имената на улиците по които минавам не ми говорят нищо, съответно няма смисъл да ги помня, затова си набелязвам други ориентири...абе почти като Хензел и Гретел по трохичките :D

Даже веднъж един полицай в Западен Лондон ме пита дали нямам нужда от помощ. Казах му че просто опознавам града и района. Човека се усмихна и ме остави да си се забавлявам с обиколките.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Даже веднъж един полицай в Западен Лондон ме пита дали нямам нужда от помощ. Казах му че просто опознавам града и района. Човека се усмихна и ме остави да си се забавлявам с обиколките.

При последното ни ходене в Лондон (април тази година), с дъщеря ми решихме да отидем до Ботаническата градина Кю. И ние така, донякъде с автобуса, и после из района, разглеждайки, снимайки ;) . На връщане обаче заваля (разбира се), а ние без чадър и се оглеждаме за спирка, че и номера не знаем, абе загубихме се леко. Две възрастни женички (на около 80 години) ни спряха и ни попитаха къде искаме да отидем. Явно доста сме се оглеждали :wacko: . Та така, заведоха ни на спирката и ни обясниха кой номер да хванем, че и след колко спирки да слезем :blush:

 

А пък в западен Лондон посетихме Уестфийд 2. Е там пък що българска реч чух не е истина..

Редактирано от danimarkova
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не знам мисъл на някой ли е, или някаква моя "мъдрост", но не се ли "загубя" поне веднъж в нов град - не съм го видял и опознал напълно. Даже има случаи, когато разполагам с повечеко време, да се шляя нарочно без карта, и да криввам по възможно най-затънтените улички, и след това да се мъча да намеря обратно пътя. Само така мога да видя места, които със сигурност не са описани в нито един пътеводител и справочник. :)

 

Като съм без карта, и имената на улиците по които минавам не ми говорят нищо, съответно няма смисъл да ги помня, затова си набелязвам други ориентири...абе почти като Хензел и Гретел по трохичките :D

Даже веднъж един полицай в Западен Лондон ме пита дали нямам нужда от помощ. Казах му че просто опознавам града и района. Човека се усмихна и ме остави да си се забавлявам с обиколките.

 

A-a-a не :no:  никога без карта на ново място... :rtfm: ...щото :heat::blink:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В Лондон, извън туристическите райони, дори местните се придвижват с карта. Няма как, прекалено космополитен е този конгломерат от населени места. Единствените жители на града, които действително го познават из основи са шофьорите на "black cab", но това е най-важното условие, за да получат лиценз за упражняване на дейността...

Връзка към мнение

Я давайте препоръки за пъбове :drinks:, че ми предстои посещение другата седмица ;)

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Единствените жители на града, които действително го познават из основи са шофьорите на "black cab", но това е най-важното условие, за да получат лиценз за упражняване на дейността...

И за да го получат този лиценз, 3 (три) години обикалят маршрути, за да знаят от точка А до точка В кой е най-краткият, при задръствания от къде е най-добре да се мине без да се обикаля "по околовръстното", и без да се налага подсещане от клиента за къде все пак са тръгнали. Служебният номер и името на водача са написани с големи ясни символи, залепени със стикер на преградното стъкло между предна и задни седалки, с телефон за връзка при нередност така, че още със сядането ги виждаш без да е нужно да търсиш къде е скрит избелелия и прашасал бадж, и да се чудиш дали на снимката е шофьора, или съседа му.

Местен с карта лично аз не съм виждал, но кой знае, може и да има такива. Примерно ако аз трябва да отида до точен адрес в Обеля или Люлин 4 , сигурно също няма да мина без карта. А София е пъти по-малка от Лондон.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Я давайте препоръки за пъбове :drinks:, че ми предстои посещение другата седмица ;)

 

Всеки квартал си има местна кръчма, няма нужда от препоръки. Задължително поръчвай локална бира, щото всеки пъб работи с определена местна пивоварна и шанса да пиеш подобна бира на друго място извън този квартал е почти нулева...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Местен с карта лично аз не съм виждал, но кой знае, може и да има такива. Примерно ако аз трябва да отида до точен адрес в Обеля или Люлин 4 , сигурно също няма да мина без карта. А София е пъти по-малка от Лондон.

 

Аз имам предвид местните с автомобили, които задължително в жабката държат подробна карта на Лондон...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Я давайте препоръки за пъбове :drinks:, че ми предстои посещение другата седмица ;)

 

Като видиш кръчма с характерно криви глави, значи си попаднал на правилното място. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз имам предвид местните с автомобили, които задължително в жабката държат подробна карта на Лондон...

 

Mда AZ London - светая светих  :P

http://www.az.co.uk/

Връзка към мнение

И за да го получат този лиценз, 3 (три) години обикалят маршрути, за да знаят от точка А до точка В кой е най-краткият, при задръствания от къде е най-добре да се мине без да се обикаля "по околовръстното", и без да се налага подсещане от клиента за къде все пак са тръгнали. Служебният номер и името на водача са написани с големи ясни символи, залепени със стикер на преградното стъкло между предна и задни седалки, с телефон за връзка при нередност така, че още със сядането ги виждаш без да е нужно да търсиш къде е скрит избелелия и прашасал бадж, и да се чудиш дали на снимката е шофьора, или съседа му.

Местен с карта лично аз не съм виждал, но кой знае, може и да има такива. Примерно ако аз трябва да отида до точен адрес в Обеля или Люлин 4 , сигурно също няма да мина без карта. А София е пъти по-малка от Лондон.

Black Cab шофьорите трябва да научат наизуст над 3000 улици в централен Лондон за да имат шанс изобщо да си минат изпита, така наречения The Knowledge. Аз се возих веднъж при един, който ми разказа, че три години е учил и накрая за малко не си е взел изпита, защото освен трите хиляди задължителни улици, било препоръчително да се знаят около 25000 улици из цял голям Лондон, а пък той имал представа от малко повече от половината и се изгубил някъде из някакви малки улички и едвам се справил на следващото взимане. :) Какво да се прави, истинска професия си е това, аз много обичам да се возя на  черните таксита, обаче те са твърде скъпи и ги ползвам рядко. За разлика от тях обаче, така наречените Minicabs са пълни антиподи на черните таксита и са в голямата си част доста зле. Повечето шофьори са източно Европейци или Азиатци, пристигнали вчера на Heathrow и ако не става въпрос за някоя реномирана фирма като Addison Lee, например, всичко си е до късмет, като в София.

Редактирано от djgeorgie
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Точно щях да пиша , че не всичко при такситата е по мед и масло и дори стават измами ...

Нещата се променят и в този бизнес -:)

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

 

Понеже близките дни ще съм в Лондон умувам дали да посетя Парламента , че досега за срам не съм влизал.

Ще помисля до утре дали да направя резервация за тура .

Аз също не съм влизала в Парламента. Стигна ли до там? На мен ми предстои посещение следващия месец и много съм си харесала Saatchi Gallery, както и бих искала някой симатичен пазар да посетя. Any Ideas?

Връзка към мнение

Да, посетих Парламента и много ми хареса. Макар и да съм ходил пак изръшках в единствения дъждовен ден и музеите в Кенсингтън , защото бяха точно до хотела ми , както и Музея на Лондон в Сити.

 

П.С. На отиване към "Стамфорд Бридж" в Челси се спираме няма и за двайсетина секунди на ъгъла да проверя нещо в картата при което се доближава достолепен дядка с шапка като от викторианските книги и заявява " Извинете , аз живея в квартала може ли с нещо да ви помогна?" Като имам предвид жителите на тези квартали бях силно впечатлен. За справка в местните училища всички дечица са 99 % бели и русоляви като изключение може да прави някое азиатче . Дотук за космополитния Лондон -:)

Редактирано от stenk
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

както и Музея на Лондон в Сити.

Първият музей в Лондон, който посетих при най-първото ми ходене там. И смея да твърдя, един от най-приятните и уредени (подредени) музеи изобщо, които съм посещавал в Европа. Нито толкова огромен и изморителен, нито хаотичен. Всички експонати са подредени в приятна последователност и просто те потапят в типичната лондонска атмосфера през различните времена на съществуването на града, карат те да го разбереш...доколкото Лондон може да бъде разбран и обяснен,

Сега осъзнавам, че той е бил една много важна наред с многото други причини, които направиха Лондон толкова привлекателен за мен.

Говорим за Museum of London на Barbican, нали.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И точно в Museum of London имаше прекрасни представления с преоблечени актьори в дрехи от различни векове, разиграваха големия пожар, животът край Темза и др.

Редактирано от cck
Връзка към мнение

И точно в Museum of London имаше прекрасни представления с преоблечени актьори в дрехи от различни векове, разиграваха големия пожар, животът край Темза и др.

Преоблечени актьори, които разиграват сцени от Средновековен Лондон съм виждал само в London Dungeon.

В Museum of Loindon бяха механизирани кукли с озвучаване. Поне сцената с пожара от 1666 беше така по времето, когато ходих края на 90-те. Освен сега да са променили нещата.

Все се каня пак да отида, но някак не смея, да не разваля "магията" и спомена с емоциите от първото посещение. :)

 

П.П.

 

О, съвсем живи актьори си бяха (2011), с беседи и закачки и въпроси към децата, дали са разбрали всичко  :)

 

Не знаех, мерси за инфото!

От което следва, че е дошло време да го посетя отново при първа възможност. :)

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.