Прескочи до съдържание

Кола под наем за първи път


Препоръчани мнения

Заглавието ми е такова, защото до сега не съм наемал кола и от прочетеното до момента оставам с впечатлението, че ще се опитат да ми одерат кожата поне по няколко направления - застраховка, щети, гориво... :lol:
Може ли да ми кажете като на пълен лаик как протича наемането на кола.

1. Аз ли отбелязвам щетите, които има колата при наемането и каква ми е гаранцията, че няма да ми кажат, че аз съм я одрал някъде, например?

За пример една фирма, която съм намерил в Малага - malagacar.com

2. В горни пример включената застраховка покрива нещо (?), изключвайки почти всичко  - боя, огледала, гуми, джанти и т.н. Но за 12 евро на ден получавам ПЪЛНА (?) застраховка.

3. Дават ми колата с половин резервоар и трябва да я върна празна. Ако искам да я върна отново с половин - доплащам 40 евро. Къде е логиката в това? :blink:

4. До колкото разбирам тук не се иска никакъв депозит или задържане на пари по карта. Така ли е?

5. Нещо друго?


Извинявам се са многото въпроси, но особено, като ще наемам в чужбина, се чувствам още по уязвим за разни трикове от страна на фирмата. :)

Редактирано от micobg
Връзка към мнение

1. Щетите идват отбелязани, но това не значи, че ти не трябва да огледаш колата преди да се качих много внимателно и да сравниш дали всичко е отбелязано, до най-малката драскотина. Ако видиш нещо не отбелязано, отиваш и се разправяш със служителя, който ти го отбелязва. Това се прави много внимателно, ако нямаш пълна застраховка или някаква външна.

2. Има различни видове застраховки, едни включват едно, втори-друго, трети-трето, пълната застраховка, ако има такава без блокаж и само участие включва всичко, тогава не се прави нищо от т.1

3. Има различни трикове и схеми, взимане пълна и връщане на пълна, взимане на пълна и връщане на празна, взимане пълна и връщане както искаш и т.н., варианти много, недей да търсиш логика, всичко е направено с цел събиране на някой евро отгоре, като бензина се смята на специални цени и т.н.

 

Най-добре е пълно-пълно, но  не винаги е възможно.

4. Дали се иска депозит зависи от фирмата,  застраховката и какво си избрал да плащаш, напълно възможно е и такъв вариант.

 

 

Връзка към мнение

Само да допълня, че по точка 3 нещо не си разбрал. Ако ти я дадат с половин резервоар, връщаш я с половин и ти освобождават депозита, който са ти блокирали на супер дървена цена за литър.

Връзка към мнение
преди 9 минути , eloena каза:

Само да допълня, че по точка 3 нещо не си разбрал. Ако ти я дадат с половин резервоар, връщаш я с половин и ти освобождават депозита, който са ти блокирали на супер дървена цена за литър.

От една страна излиза, че ще си платя половината резервоар, ако избера да върна празен (което звучи логично):

The vehicle will be delivered with half a tank of fuel (between 30 € and 65 €, depending on the hired car group) and you can return it empty. We don´t charge refuelling service.

 

От друга страна това ми стои като опция, ако искам да я върна, както съм я взел, което като го избера ми вдига цената с 40 евро.:)
Half/half fuel policy 40.00€

 

Нямат full/full (което ми се вижда най-добрия вариант), но другите фирми, които открих са с почти двойни цени, че и с ограничения в километрите (тези, до колкото разбирам нямат). :/ 

Редактирано от micobg
Връзка към мнение

Според мен е нещо подвеждащо. Не зная какъв е конкретният случай, но именно в Малага при тези условия им върнахме колата както сме я взели (половин резервоар) и възстановиха парите (65 евро).

Връзка към мнение

Оф с тия трикове онлайн и аз много се чудя дали да наемам кола за мартенската почивка в Аликанте.  Предпочитам да ида на място в при някой местен малък дилър. Така на Майорка  наемам директно от един който идва в хотела-докарва я. Няма супер сложни договори , няма уловки- дава една кола с пълен/недотам/ резервоар има опция или да я върна пълна или празна, като детпозитът за горивото няма да ми се върне. Плащам по  25 Е на ден и се свършва. 

Ще търся такова нещо пак, защото всичко, което изчетох и от слушани истории ми настръхва косача.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

malagacar.com ме отрязаха съвсем неочаквано, на въпроса какво да попълня за номер на полета, ако не пристигам със самолет или влак. :blink:
Im sorry but is mandatory for the Company a flight/train number to rent with us

Връзка към мнение
преди 35 минути , micobg каза:

malagacar.com ме отрязаха съвсем неочаквано, на въпроса какво да попълня за номер на полета, ако не пристигам със самолет или влак. :blink:
Im sorry but is mandatory for the Company a flight/train number to rent with us

Причината да искат номер е, че те нямат офис на летището. Техен човек чака в arrivals на летището в Малага и те направлява за буса, който те отвежда до гаража.

 

Аз съм наемала кола от тях два пъти, като и двата пъти съм я взимала следващия ден (след нощувка в Малага). Просто посочих моя полет от Англия, който изобщо не съвпадаше с часа на взимане на колата :) Смятам, че е проформа. Поне беше. Втория път знаех и си бях определила по-ранен час - преди да се изсипят всички полети от Западна Европа... 

 

Връзка към мнение

Имаш късмет, че malagacar доста хора сме ги проиграли :) Та това за горивото е дребна досада при тях, ако върнеш колата с половин резервоар няма нищо да ти вземат. Ако я върнеш празна ще те натоварят с половин резервоар по "техни" цени. Това че не взимат такса за зареждане на колата означава точно това, че не взимат такса за зареждане, но това не пречи да си таксуват каквито цени искат за самото гориво и някакъв вид такса да е вкарана там :) Взимаш половин и им връщаш половин и работата е чиста. 

 

Относно щетите, писаха вече. Дават ти в началото на наема една схема на колата, където са отбелязани всички резки и удари, ако има такива. Оглеждаш внимателно колата дали не е ударена на някое немаркирано място. Като я връщаш обратната процедура, те гледат репорта и следят дали има нова драскотина. 

 

Депозит има, за съжаление не помня колко. В нашия случай даже не беше точно депозит, а теглене и връщане обратно. Но не беше някаква относително голяма сума. 

Връзка към мнение

Здравейте,

Аз още не съм използвал кола под наем, но сега ми предстои пътуване до Милано и има супер оферти за коли, всичко ми е ясно само едно ме притеснява, че нямам кредитна карта.

Мога ли с дебитна карта да платя, ако е с пълна застраховка то пак ли трябва да ми спират някакви пари до връщането на колата?

Връзка към мнение
преди 35 минути , Bitaka каза:

Здравейте,

Аз още не съм използвал кола под наем, но сега ми предстои пътуване до Милано и има супер оферти за коли, всичко ми е ясно само едно ме притеснява, че нямам кредитна карта.

Мога ли с дебитна карта да платя, ако е с пълна застраховка то пак ли трябва да ми спират някакви пари до връщането на колата?

99% от компаниите в Западна Европа не отдават коли под наем без кредитна карта, без значение дали се взима пълна застраховка или не - това е първото, което трябва да проверите. 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Bitaka каза:

А има ли значение дали на място я взимам или я поръчвам онлайн?

Всичко има значение. Само че не трябва да се разчита на кола под наем на място без предварителна информация. Места като Милано - те са в центъра на матрицата и си иска силно ровене, за да се намери без кредитна карта - и на място. 

Връзка към мнение

Няма значение дали си я букнал онлайн или на място. Рентал фирмата ако има условие за КК, то тогава задължително трябва да имаш такава.

Връзка към мнение

@Bitaka, един много бърз google search показва опции като тази, например:

 

https://debitcardcarhire.com/italy-car-hire-with-a-debit-card/milano-malpensa-airport/

 

Прегледай в детайли, като си направи собствен research, аз само направих бърз преглед.

 

НО. 

 

Имай очаквания за сериозни цени или разни клопки. Кредитната карта е основно изискване за кола под наем. Има изключения, но те са много, много редки, особено на Запад. 

 

За сравнение, преди време ми се наложи да си взема кола под наем в UK - нямах собствена. Фирмата отказа да ми приеме местната дебитна карта на Barclays, а ми прие българска Кредитна карта. 

 

Питай, ако нещо не ти е ясно, първият път винаги е трудно :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Ти си питай, но не се надявай много да ти дадат кола без кредитна карта. По разни острови може, но в Милано...

Ако по някакви причини не можеш да си изкараш кредитна карта, пробвай да си извадиш карта с депозит. Те се виждат като кредитни, но всъщност харчиш твои пари, които си внесъл предварително в сметката, а не кредит.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Гледам че goldcar са пуснали една нова застраховка mega relax cover, за която пише, че не взимат депозит. Ако се плати през сайта им, при положение, че няма да блокират нищо, не би трябвало да е проблем да се вземе без кредитна карта.  Не гарантирам, че ще стане. Само идея е. Но ако цената те устройва, може да им се обадиш. В Барселона така хванахме някаква промоция key&go и дори не минахме през офис. Една машина ни пусна ключовете. Другият вариант е да попиташ дали биха блокирали депозит по дебитна карта. Не си спомням къде беше, но имахме някакъв проблем с кредитната карта, та се съгласиха да блокират депозита по дебитна карта.  

Връзка към мнение
преди 7 минути , micobg каза:

Кредитна/дебитна - каква е разликата за тях? Дебитна няма ли да приемат?

Дебитна карта - харчиш толкова, колкото си вкарал в нея. 

Кредитна карта - харчиш толкова, колкото ти е отпуснала банката.

 

Дебитна карта - в общия случай - може да има всеки, без никакво проучване.

За да получиш кредитна карта, банката ти прави сериозно проучване и на негова база ти дава финансов лимит.

 

Това обяснявахме по-горе: в 99% от случаите дебитната карта не представлява гаранция за търговеца. 

По някои острови може и да намериш, но в Европа - много трудно... Или ако намериш, цената ще е неприятна. 

В Куба бяха доволни, че им платихме в брой, например - но Куба не е Европа :) 

.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Ясно каква е разликата. :) 

Мисълта ми беше, дали те си държат да е кредитна? Защото и на нея може да съм и достигнал лимита. А да си правя кредитна карта за едното наемане на кола ми идва малко в повече. :huh:

Връзка към мнение
преди 42 минути , micobg каза:

Кредитна/дебитна - каква е разликата за тях? Дебитна няма ли да приемат?

Разликата е , че ако си с дебитна карта могат да дръпнат само колкото имаш налични в нея , тоест ако знаеш че си натрупал глоби или си поочукал ренталката и не държиш наличност по нея, те нямат да могат да си дръпнат необходимата сума.

Връзка към мнение
преди 2 минути , micobg каза:

Ясно каква е разликата. :) 

Мисълта ми беше, дали те си държат да е кредитна? Защото и на нея може да съм и достигнал лимита. А да си правя кредитна карта за едното наемане на кола ми идва малко в повече. :huh:

Няма как да ти дадат колата с карта, която е с надвишен лимит. Нали точно по нея те ти удържат средства, а ако в нея няма такива е невъзможно да го направят и ще искат да им предоставиш карта с достатъчна наличност.

Връзка към мнение

КК има доста преимущества спрямо дебитната и направо я обезмисля в известен смисъл , така че няма да я ползваш само за инцидентно наемане на автомобил. 

Връзка към мнение
преди 45 минути , micobg каза:

Ясно каква е разликата. :) 

Мисълта ми беше, дали те си държат да е кредитна? Защото и на нея може да съм и достигнал лимита. А да си правя кредитна карта за едното наемане на кола ми идва малко в повече. :huh:

В общия случай държат. Изключения може да намериш, разбира се.

Ако си достигнал лимита, те не могат да блокират депозита, така че няма да вземеш кола. Кредитната карта е нещо като гаранция че си благонадежден във финансово отношение. 

Освен това мисля, че по дебитна карта не може да се блокира депозит. Трябва да се направи плащане, пък след това да върнат парите, което ще доведе до такси за теб (според банката), и може би за тях.

Връзка към мнение

Малко страничен въпрос, но аз се чудя по кредитна карта с нисък лимит могат ли да се внесат допълнително средства и да се блокира по- голяма сума. Примерно лимитът е 1000 евро, а искат да ми блокират 1200. Мога ли да довнеса 200 и да се получи :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.