Прескочи до съдържание

Да ви разпитам за Норвегия


Препоръчани мнения

Потвърждавам - не е Gudvangen. Досега рових в снимките си - бях правила fiord safari до там от Flam, но не бях сигурна за името. Много беше красиво... Но тази снимка със сигурност не е от там. По-скоро Лофонтен.

 

Намерих. Ето това е Gudvangen. Нямам перфектна снимка на пристана, но е това, което виждаш. Правих го със fiord safari - спортни лодки - от Flam. 

 

DSC01681.thumb.JPG.e225a59ab908a46e1fd3a6a29ce38163.JPG

 

DSC01680.thumb.JPG.c21fb5ee14d35083de4dd2321b1ef314.JPG

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

https://en.wikipedia.org/wiki/Reine#/media/File:Reine_Lofoten_2009.JPG

 

Не, че е голяма помощ, но и мен снимката ме кара да бодна пръст на монитора и да кажа "Искам". Успех с начинанието :)

Връзка към мнение
преди 12 минути , nisti75 каза:

https://en.wikipedia.org/wiki/Reine#/media/File:Reine_Lofoten_2009.JPG

 

Не, че е голяма помощ, но и мен снимката ме кара да бодна пръст на монитора и да кажа "Искам". Успех с начинанието :)

Лофотен е и в моите планове - именно от тази снимка и снимките на @Tedy :) 

Стигането до там, обаче, си е цяла оратория... Заедно с един кратък престой - една кола на старо :biggrin:

И на теб успех! :) 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
Преди 1 час, Гост каза:

Лофотен е и в моите планове - именно от тази снимка и снимките на @Tedy :) 

Стигането до там, обаче, си е цяла оратория... Заедно с един кратък престой - една кола на старо :biggrin:

Кога ще я вкарваме в плановете тази кола на старо?! :lol:

 

Lindt, не мога да помагам по въпросите ти, но с удоволствие чета и чакам с нетърпение да отидеш и да опишеш пътешествието!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)
преди 12 минути , Mary каза:

Кога ще я вкарваме в плановете тази кола на старо?! :lol:

 

Lindt, не мога да помагам по въпросите ти, но с удоволствие чета и чакам с нетърпение да отидеш и да опишеш пътешествието!

Ти не си ли ходила в Норвегия? И какво чакате с @Rainy ? Прочетох, че цените в заведенията за бързо хранене по неясни причини са като в лъскавите или уютни заведения, така че има къде да си отпуснете душата.На мен всички къщички ми харесват, може да си гледате водопади от прозореца в стаята. 

https://www.airbnb.com/rooms/18969238

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Lindt каза:

Ти не си ли ходила в Норвегия?

Всяко лято се измества за следващата, включително и тази година. Вече дори бях планирала всичко, но купих билети за друго място.

Всъщност една година дори и билети имах и пак нещо стана, та не можах да отида. :lol:

преди 3 минути , Lindt каза:

И какво чакате с @Гост ?

Чакаме да видим дали и господата от Бърклис са съгласни с нашите планове. :ph34r: :biggrin:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , Mary каза:

Всяко лято се измества за следващата, включително и тази година. Вече дори бях планирала всичко, но купих билети за друго място.

Всъщност една година дори и билети имах и пак нещо стана, та не можах да отида. :lol:

Чакаме да видим дали и господата от Бърклис са съгласни с нашите планове. :ph34r: :biggrin:

Аз така си планирам Патагония и се мести от ранна пролет на късна есен, после към другата пролет ... та се опитах да гледам утешително Фарьорските острови и като се стреснах от цените, се зазяпах в Норвегия. 

А твоите планове с кола ли са или си проучвала обществен транспорт?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Lindt каза:

А твоите планове с кола ли са или си проучвала обществен транспорт?

Абсолютно мързеливо исках да се разходя за седмица из Норвегия с круиз.

Като значително повече ми хареса един за две седмици, но ... нямам две седмици. Разбира се и цената там беше неприятна.

Това бяха планове да разходя и мъжа ми. :lol: 

 

Но с @Гост се надявам да вземем кола. ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Една позната беше с гаджето си на палатка в Норвегия, но дъжда и студа ги е принудил да спят в тоалетните за инвалиди в къмпингите. Тези тоалетни обикновенно са имали подово отопление и са били много чисти, но все пак са били тоалетни...

Вариант за пестене на пари има не само с наем, но и с купуване на палатка. Често е по евтино човек да хвърли в боклука купената палатка от колкото да плати допълнителен чекиран багаж.

За пътуване с влак в Норвегия бих препоръчал билетите Interrаil. Едномесечен билет с 8 дни пътуване струва около 500 лева цък

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 3
  • Шок 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@Mary, ама как ми четеш мислите :lol: юли месец 2020, лейди :) Избираш между Норвегия и Британска Колумбия. Щото нали не си забравила м. май Китай :lol: Млъквам... хаххх

 

@Lindt, боя се, че аз съм много лакома и винаги планирам много. Проблемът е, че все още заплатата ми не съответствува на лакомията и непрекъснато отлагам. Важното е, че не се отказвам :) 

 

Норвегия и по-точно Лофотен, ще е и с кола, и по въздух, и по море (много красиво). Въпросът е, че само отиването и връщането са два чисти дни (днес си играх да зяпам покрай теб). Ама това е най-малкия дерт за там... 

 

Ще му дойде времето, но ще го направим в наш стил :) 

Връзка към мнение

Миналото лято правих планове да посетя Норвегия за една седмица в края на юли. Желанието ми беше само природни забележителности с максимално кратък престой в градовете Осло, Берген и Ставангер. Казвам Осло, защото така и не успях да намеря що-годе прилични цени на билети до Берген и Ставангер, въпреки че бих пропуснал столицата. Седнах, четох и направих план за една седмица с акцент на 4 основни забележителности - Kjerag, Preikestolen, Trolltunga, както и някаква разходка с корабче до Gudvangen. Проверих всички цени на влакове, автобуси, самолети и установих, че най-добрият начин да се посетят всички тези места е с кола под наем и то при условие, че са 4 души, за да бъде по-бюджетно. И така като ударих чертата вместо в Норвегия се озовах в Индонезия. Просто при соло пътуване не е никак, ама никак изгодно. И така и при мен Норвегия си остана една мечта, за която явно ще ми трябва търпение, за да я посетя някога. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 18 минути , saved_ каза:

Добре де, през лятото не става ли за палатка - да кажем Юли, Август? Или пак е влажно и студено?

 

За едни приятели питам... ;)

Става, разбира се. Просто времето е непредсказуемо. И ако се изсипе Зевс над палатката ви още първия ден - каквото време ни посрещна в Берген през Август, няма как да я изсушите комфортно и да я сгънете, за да продължите комфортно. А ако сте в график, няма да имате много избор... Просто човек трябва да се познава, за да си даде сметка дали това ще го изкефи. В България съм го правила много, много пъти.

Само където има огромна разлика дали съм на една идея път от вкъщи, в топлата България, пък дори и прогизнала, или съм на кънда в дивия в хладната Норвегия, в която искам да се наслаждавам, а не да страдам, докато пестя пари, образно казано :)  

Връзка към мнение
преди 1 минута , Гост каза:

Става, разбира се. Просто времето е непредсказуемо. И ако се изсипе Зевс над палатката ви още първия ден - каквото време ни посрещна в Берген през Август, няма как да я изсушите комфортно и да я сгънете, за да продължите комфортно. А ако сте в график, няма да имате много избор... Просто човек трябва да се познава, за да си даде сметка дали това ще го изкефи. В България съм го правила много, много пъти.

Само където има огромна разлика дали съм на една идея път от вкъщи, в топлата България, пък дори и прогизнала, или съм на кънда в дивия в хладната Норвегия, в която искам да се наслаждавам, а не да страдам, докато пестя пари, образно казано :)  

Теоретично ние няма да спестим особено от палатката -  гледам 130 лв за чекиран багаж на отсечка. Това е над една нощувка на произволно място. Да не смятам каква гимнастика ще е да летя от някъде си по морето или Букурещ, вместо да направя разходка някъде из Европа. Ако се налага и двата пъти да летя през Осло и то от по-кривото летище... 

Крастата е приключенска - да заспя на върха на света и да се събудя пак там. Основната цел е Тролтунга :) Но и това да остана някъде по-дълго, ако ми хареса. Или да разместя програмата при дъжд. 

Ще мисля още за палатките. Ако бях норвежец, щях да откажа да общувам с вас, защото не сте позитивни :)

Връзка към мнение
преди 9 минути , Lindt каза:

Ако бях норвежец, щях да откажа да общувам с вас, защото не сте позитивни :)

Мога да ти изсипя цялата позитивност, на която съм способна и която употребявам ежедневно в англоезичната си среда - но предпочитам да съм гадна българка, като иде реч за Планина и твоят нулев опит. Жал ми е за очарователното ти дупе :biggrin:

Връзка към мнение
преди 2 минути , Гост каза:

Мога да ти изсипя цялата позитивност, на която съм способна и която употребявам ежедневно в англоезичната си среда - но предпочитам да съм гадна българка, като иде реч за Планина и твоят нулев опит. Жал ми е за очарователното ти дупе :biggrin:

То мани другото, ама и аз почнах да се самосъжалявам. Добре че още никой не се е изтипосал да ми обяснява как трябва да почнем да шофираме ;) 

Макар че обичайно като почна и аз да се жалвам докъде не можем да стигнем и се появява някой с кола по същото време. Ама аз още нямам дати и затруднявам ангела-хранител. 

 

 

Връзка към мнение
преди 2 минути , Lindt каза:

То мани другото, ама и аз почнах да се самосъжалявам. Добре че още никой не се е изтипосал да ми обяснява как трябва да почнем да шофираме ;) 

Когато питаш, винаги има риск отговорът да не ти се хареса ;) Аз лично млъквам :) 

Връзка към мнение
В момента, Гост каза:

Когато питаш, винаги има риск отговорът да не ти се хареса ;) Аз лично млъквам :) 

Защо да млъкнеш... Кажи кое най-много ти хареса около Берген :)

Връзка към мнение
преди 17 минути , Lindt каза:

Защо да млъкнеш... Кажи кое най-много ти хареса около Берген :)

Рибният пазар :) И прекрасната архитектура. И фиордите. И всичко! 

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Според мен най-добре ще е ако намериш полети до Осло с връщане от Ставангер/Берген  или обратно.  В случай,  че не сте с кола : Осло-Мирдал с влак ,  Мирдал-Флам ако мислиш, че можете да го направите пеш,  ако не с влакчето. 

После Гудванген и оттам към Берген може и с бус. 

От Берген надолу Troltunga,  Puplit Rock и Kjerag. 

 

Влаковете си ги видяла,  пускат билетите три месеца предварително и цените започват от 249 NOK Mini Prix. 

За Муrdal - Flam цената е постоянна,  промо няма. 

 

Ако искаш разгледай тук за по-обща ориентация :

 

http://fjords.tide.no/trolltunga-preikestolen-and-kjerag

 

 

Ето сайт с къмпингите :

http://www.nafcamp.com/en/

 

Аз стигнах само до Берген и това съм го чел в случай,  че отида отново. 

Бих включил и Alesund,  но знам че ти отбягваш градовете,  а и трябва отклонение още на север. 

 

overview-of-alesund-169707132-58fcba195f9b581d595d2637.jpg

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , stanimir каза:

Според мен най-добре ще е ако намериш полети до Осло с връщане от Ставангер/Берген  или обратно.  В случай,  че не сте с кола : Осло-Мирдал с влак ,  Мирдал-Флам ако мислиш, че можете да го направите пеш,  ако не с влакчето. 

После Гудванген и оттам към Берген може с фери.  

От Берген надолу Troltunga,  Puplit Rock и Kjerag. 

 

Влаковете си ги видяла,  пускат билетите три месеца предварително и цените започват от 249 NOK Mini Prix. 

За Муrdal - Flam цената е постоянна,  промо няма. 

 

Ако искаш разгледай тук за по-обща ориентация :

 

http://fjords.tide.no/trolltunga-preikestolen-and-kjerag

 

 

Ето сайт с къмпингите :

http://www.nafcamp.com/en/

 

Аз стигнах само до Берген и това съм го чел в случай,  че отида отново. 

Бих включил и Alesund,  но знам че ти отбягваш градовете,  а и трябва отклонение още на север. 

 

overview-of-alesund-169707132-58fcba195f9b581d595d2637.jpg

Изключително благодаря!

Засега така изглежда началото на програмата ми - влак през деня от Осло до Мирдал, после разходка до Флам. Четох, че е около 4 часа, може би ще ми отнеме повече време с раница. Нощувка във Флам, и после пътуване до Берген с лодка. Може би ще намеря преди това някоя пътечка около Флам.

И аз гледам Алесунд, и един национален парк до него. Не ми прилича на град, който избягвам, напротив, много ми е симпатичен, обещала съм да не искам разходка във Венеция, ако отидем до там.

Обаче още тая надежда, че има някакви регионални седмични карти  за транспорт по райони и затова не проучвам и тази посока.

А ако не тръгнем към Флам, а към Улвик и Ода, дали няма да е по-оптимизирано пътуването? Изобщо не се съсредоточавам в проучването с тези размисли за палатките.

Връзка към мнение
1 hour ago, saved_ said:

Добре де, през лятото не става ли за палатка - да кажем Юли, Август? Или пак е влажно и студено?

 

За едни приятели питам... ;)

Миналата година края на юни от 12 дни нямахме нито един ден без минимум 1-2 часа дъжд, а максималната температурата през деня беше от 15-18 градуса в южните райони, до 4-5 градуса в северните райони. Почвата постоянно е влажна, но хубавото е, че дъжда в повечето случаи е слаб.

Всеки сам може да реши това ок условия ли са за него на къмпинг. Аз лично на два пъти стъпвах в дълбоки локви или си намокрях дрехите и много се радвах, че имам сухо място, където мога да се преоблека и да си изсуша мокрите дрехи.

 

Корави планинари разбира си, не могат да ги уплашат такива условия ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Гудванген - Берген с бус или влак.  Редактирах се. 

В противовес на времето което е имал Топфлай,  в средата на септември '16 в Берген беше малко над 20°С,  хора се къпеха в морето. От позната там разбрах,  че е било така чак до началото на октомври,  а самото лято дъждовно и студено.  В планината разбира се едва ли е така,  но явно е и доста непредсказуемо.  

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип ако не е по-удобно да се лети до Осло (примерно директни полети от морето), както не харесваш градовете може направо да пропуснеш Осло и да почнеш от Берген или Ставангер. Кръга Берген - Мирдал - Флам - Гудванген спокойно може да го направиш и без да идваш от Осло. Райън летяха от Станстед до Haugesund и на мен това ми беше входната точка. Седиш си в района на фиордите и не пресичаш цялата страна с влак.

То от гледна точка на финансите полета до Норвегия ще е най-малкото перо, си мисля.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.