Прескочи до съдържание

Да ви разпитам за Норвегия


Препоръчани мнения

Самото Осло беше доста безинтересно и за мен,  но Осло - Берген минава за едно от най-красивите железопътни пътувания в света.  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 минути , neuromancer каза:

По принцип ако не е по-удобно да се лети до Осло (примерно директни полети от морето), както не харесваш градовете може направо да пропуснеш Осло и да почнеш от Берген или Ставангер. Кръга Берген - Мирдал - Флам - Гудванген спокойно може да го направиш и без да идваш от Осло. Райън летяха от Станстед до Haugesund и на мен това ми беше входната точка. Седиш си в района на фиордите и не пресичаш цялата страна с влак.

То от гледна точка на финансите полета до Норвегия ще е най-малкото перо, си мисля.

 

Ами по принцип Осло не е в програмата ми, но зависи какви полети си открия. Нощувките през юни-август продължават да ми изглеждат по-евтини от доста места в Европа, така че ден в столицата няма да е  особено болезнен, ако си хванем и влакчето на промоционална цена. Вече е въпрос на нагласяне, но предпочитам влак пред подскачане из летищата. 

Връзка към мнение

e то няма директен София - Осло и без това, а от Бургас. Така че подскачането няма да се избегне. 

Ако има апартаменти на ниски цени, давай. Аз като ходих, Аирбнб въобще нямаше, и нощувките бяха по над 100 евро за сам човек

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С wizz може да се лети от Gdansk до Tromso, което е доста на север и близо до Лафонтен.

 

Отдавна съм си набелязала този маршрут, само се опитвам да намеря изгоден вариант до Гданск?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)
преди 7 минути , saved_ каза:

С wizz може да се лети от Gdansk до Tromso, което е доста на север и близо до Лафонтен.

 

Отдавна съм си набелязала този маршрут, само се опитвам да намеря изгоден вариант до Гданск?

1-2 прекачвания и си там, виж в azair. Ние първо това гледахме, но някак не ни стана интересно колкото фиордите в района на Берген. Ще отидем друг път да ловим сияния :)

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние ние бяхме през август.През деня беше слънчево и горещо, за къс ръкав.Но щом се скрие слънцето, веднага става хладно, а вечерта студено.

В Берген бяхме три дни, на пристигане валеше нахмурено, докато стигнем до хотела спря и пекна слънце. Според изпратените ми магелански пожелания.:)))Или, щото Природата ме знаеше, че имам рожден ден и си бях пожелала хубаво време.:)))Ама, в хотела в Берген казаха, че два поредни дни без дъжд е казуистика.

Два дни беше така, на третия, като тръгнахме за летището, започна порой, дето не спря, докато бяхме там. Излетяхме за Копенхаген в много силен дъжд. По време на пътуването по фиорда и от/до там, беше сухо, 20 градуса през деня. Влакът за Берген , на последната отсечка от Мирдал , закъсня и в 9 вечерта беше кучи студ.

Не мога да си представя, че може да се спи на палатка, като навсякъде е мокро, влажно, Мирдал е на високо, та си имаше и сняг. Пак казвам, говоря за първата половина на август.

На нас пък, Осло много ни хареса.

Руснаците в един форум казаха, че най-евтин бил достъпът до Норвегия от Полша, с НТ АК.

Варшава-Гданск-Алесунд, комбинирано с Уиз и Раян.Ама не съм го проверявала .

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Непредвидимото време в Норвегия определено е проблем при къмпингуване. Може да е приятно, но може и 3 дена да вали, както беше в нашия случай, когато бяхме на север. По тази причина не бях букнала настанявания, за да сме гъвкави. Комбинирахме спане в палатка, хостел, аърбнб и ... в колата, когато валеше по-силно. Палехме колата и тръгвахме да търсих сух подслон. :) В районът на Берген бях за по-кратко, там валва, спира. @Гост, а защо ти е кола на старо. Цената на колите е съвсем нормална 50, 60Е/ден. За Лофотен има и по-евтин вариант за около 35Е - да се наеме не от фирма, а от частен гараж. Ние не ползвахме тази опция, но човек от форума @Iceman го направи и беше супер доволен. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Есента пътувах София-Копенхаген и оттам с автобус до Осло. Излезе ми нещо от порядъка на 45 евро посоката от България до Осло. Това за мен е възможно най-евтиният вариант от България до Норвегия. София-Копенхаген обаче държи доста високи цени през лятото май-май...

 

Вариант 2: София - Стокхолм и оттам до Осло с промоционалните билети на шведските железници (ако не се лъжа, започваха от 20 евро посоката). Така ще може да се отбиете транзитно и в една от най-хубавите столици в Европа.

 

Вариант 3: Ако ще се пътува директно до Берген или Ставангер без отбиване в Осло, от Шчечин имаше много удобни и евтини полети. Това съм го правил веднъж по следния начин: София- Берлин (самолет) + Берлин- Шчечин (автобус) + Шчечин-Ставангер (Берген). Излезе много изгодно. Поне в едната посока бих пробвал точно този маршрут.

 

п.п. Снимката от първото мнение е просто УНИКАЛНА! :)

 

 

 

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 15 минути , Tedy каза:

Непредвидимото време в Норвегия определено е проблем при къмпингуване. Може да е приятно, но може и 3 дена да вали, както беше в нашия случай, когато бяхме на север. По тази причина не бях букнала настанявания, за да сме гъвкави. Комбинирахме спане в палатка, хостел, аърбнб и ... в колата, когато валеше по-силно. Палехме колата и тръгвахме да търсих сух подслон. :) В районът на Берген бях за по-кратко, там валва, спира. @Гост, а защо ти е кола на старо. Цената на колите е съвсем нормална 50, 60Е/ден. За Лофотен има и по-евтин вариант за около 35Е - да се наеме не от фирма, а от частен гараж. Ние не ползвахме тази опция, но човек от форума @Iceman го направи и беше супер доволен. 

Теди, аз мисля, че Рейни имаше предвид, че  цената на рент-а-кара и престоя,  е като да си купиш кола на старо. Ако правилно съм разбрала, де…

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)
преди 15 минути , Meidj каза:

Есента пътувах София-Копенхаген и оттам с автобус до Осло. Излезе ми нещо от порядъка на 45 евро посоката от България до Осло. Това за мен е възможно най-евтиният вариант от България до Норвегия. София-Копенхаген обаче държи доста високи цени през лятото май-май...

 

Вариант 2: София - Стокхолм и оттам до Осло с промоционалните билети на шведските железници (ако не се лъжа, започваха от 20 евро посоката). Така ще може да се отбиете транзитно и в една от най-хубавите столици в Европа.

 

Вариант 3: Ако ще се пътува директно до Берген или Ставангер без отбиване в Осло, от Шчечин имаше много удобни и евтини полети. Това съм го правил веднъж по следния начин: София- Берлин (самолет) + Берлин- Шчечин (автобус) + Шчечин-Ставангер (Берген). Излезе много изгодно. Поне в едната посока бих пробвал точно този маршрут.

 

п.п. Снимката от първото мнение е просто УНИКАЛНА! :)

 

 

 

Благодаря :)

А ти какво правиш на палатка, когато вали? И как се справяш със студа?

 

Аз си бях намерила и друга опция - летя в четвъртък след работа до Бирмингам, спя при сестра ми и на следващия ден я убеждавам да си вземе отпуск, да ме разходи до някой замък и да ме закара до Манчестър, откъдето има хубави полети до Осло. Тези маршрути, както и твоите не излизат в разумни търсачки само за полети и трябва доста умуване и ровене.

Редактирано от Lindt
Връзка към мнение
преди 4 минути , AlexandraKo каза:

Теди, аз мисля, че Рейни имаше предвид, че  цената на рент-а-кара и престоя,  е като да си купиш кола на старо. Ако правилно съм разбрала, де…

@Tedy, Имах предвид това, което каза @AlexandraKo :) Просто се шегувах.

 

За мен пътуването в Норвегия през 2012 беше непосредствено след Япония и като резултат бях драматично стресирана ценово отвсякъде :) Сега имам и много повече опит, а и вече свикнах на цените... сякаш... 

 

А ти напиши репортаж за Лофотен. Не са много хората, ходили там. Ще се радвам! 

Връзка към мнение

Хаххааа, ясно какво имаш предвид, но има варианти и без кола на старо. Не знам, но Норвегия ни е едно от най-бюджетните и евтини пътувания. Изобщо! Когато се наема за повече дни колата е съвсем човешка като цена. @Iceman го беше направил с международен полет директно някъде на север, но не помня кой град, може да е бил Нарвик. После фери и 5 дена лофотенските с кола от частен гараж, спане на палатка, но не издържал на дъжда и знам, че е отсядал и на хотел. Хубавото на Норвегия е, че предлага много варианти. А съвет на Линдт не мога да дам, защото не знам какво точно би й харесало. Аз предпочитам споделена кола пред влаковете, защото мога да спирам през километър, ако искам. Също бих избрала красотата на севера пред Берген и Гудванген. Снимката, в която се е влюбила дава отговор защо. Горе са едни малки островчета свързани с мостове, червени къщички с остри върхове на близките хълмове за фон. Уникални плажчета с бял пясък - когато е слънчево водата е лазурно синя като в тропиците, а навсякъде цъфнали диви цветя. Всичко това долу край Берген не може да се види, не че и там не е красиво. В Осло сме спали в стая за 50Е в центъра, до метрото. В Берген 60Е също в центъра за трима, Тромсо цял огромен апартамент 70Е пак за трима. Горните цени са от аърбнб.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 6 минути , Tedy каза:

Хаххааа, ясно какво имаш предвид, но има варианти и без кола на старо. Не знам, но Норвегия ни е едно от най-бюджетните и евтини пътувания. Изобщо! Когато се наема за повече дни колата е съвсем човешка като цена. @Iceman го беше направил с международен полет директно някъде на север, но не помня кой град, може да е бил Нарвик. После фери и 5 дена лофотенските с кола от частен гараж, спане на палатка, но не издържал на дъжда и знам, че е отсядал и на хотел. Хубавото на Норвегия е, че предлага много варианти. А съвет на Линдт не мога да дам, защото не знам какво точно би й харесало. Аз предпочитам споделена кола пред влаковете, защото мога да спирам през километър, ако искам. Също бих избрала красотата на севера пред Берген и Гудванген. Снимката, в която се е влюбила дава отговор защо. Горе са едни малки островчета свързани с мостове, червени къщички с остри върхове на близките хълмове за фон. Уникални плажчета с бял пясък - когато е слънчево водата е лазурно синя като в тропиците, а навсякъде цъфнали диви цветя. Всичко това долу край Берген не може да се види, не че и там не е красиво. В Осло сме спали в стая за 50Е в центъра, до метрото. В Берген 60Е също в центъра за трима, Тромсо цял огромен апартамент 70Е пак за трима. Горните цени са от аърбнб.

И аз не знам какво ми харесва. Никога не съм била на студено, само картинки гледам и не мога да си избера :) Няма как да бъдем с кола, иначе по правило за всяка една дестинация е по-удобно и по-евтино. Аз и не бързам, имам 3-4-5 месеца, все ще се спра на определено място, билети и дати и ще се определи какво пътуване ще направим. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всеки епичен тур започва с видяна картинка. При мен е така, предполагам и при повечето хора. Виждаш нещо красиво и въображението ти започва да работи. Въпросът е да си наясно откъде точно е картинката. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 6 минути , Lindt каза:

И аз не знам какво ми харесва. 

 

Цял ден чета и не издържах....да ти кажа,че кефа цена няма и какво,като не е бюджетно? В мненията по-нагоре,  са ти препоръчали да ползваш Airbnb,това е и моят съвет.Ползвай и всякакви други сайтове за настаняване,за да си го направите максимално удобно и комфортно.Ако искаш да правите планински преходи със спане в планината-тогава мисли за палатки и оборудване.

Аз бих си го направил максимално удобно,за да мога да се насладя на красотите на Норвегия,защото не се знае дали ще се върнете пак по тези географски ширини.;)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 3 минути , krasen_denev каза:

Цял ден чета и не издържах....да ти кажа,че кефа цена няма и какво,като не е бюджетно? В мненията по-нагоре,  са ти препоръчали да ползваш Airbnb,това е и моят съвет.Ползвай и всякакви други сайтове за настаняване,за да си го направите максимално удобно и комфортно.Ако искаш да правите планински преходи със спане в планината-тогава мисли за палатки и оборудване.

Аз бих си го направил максимално удобно,за да мога да се насладя на красотите на Норвегия,защото не се знае дали ще се върнете пак по тези географски ширини.;)

Сигурно ще се предам накрая и ще стане точно по разумния начин със спане в сладурските къщички. Ти това лято къде ще ходиш, не съм прочела никаква програма :)

Връзка към мнение
преди 5 минути , krasen_denev каза:

Цял ден чета и не издържах....да ти кажа,че кефа цена няма и какво,като не е бюджетно?

Ами ако свършат парите по средата не е добре :)

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
В момента, neuromancer каза:

Ами ако свършат парите по средата не е добре :)

Ееее,приятелю нали затова е планирането и подготовката! Ако чак толкова работата отиде на зор,ще пише във форума и ще и помогнем,ако трябва и финансово!;)

 

преди 5 минути , Lindt каза:

Сигурно ще се предам накрая и ще стане точно по разумния начин със спане в сладурските къщички. Ти това лято къде ще ходиш, не съм прочела никаква програма :)

Тази година и ние сме по планините,обаче онези най-високите в Европа.За сега съм закупил само нощувките седем на брой.Ще пусна тема защото Австрия съм я посещавал доста но в областта Щирия/Styria/ не съм скитал.Само знам със сигурност,че ще се ходи до Халщат,ще се кара някакво превозно средство/за каквото има пари/ на пистата А1/сега Red Bull Ring/ и ще се качваме на площадката-Five fingers.:)

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

Съвсем бюджетно си е. Сега събирам инфо за Уганда. Разрешителното да се видят горили е 650$ на човек. Отделно разходи за гид, настаняване и храна. Това е скъпо. Норвегия е просто приказка. Няма виза, няма безумно скъпи входове за паркове, няма гидове и агенции.

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Аз написах в темата с отстъпките, но да си кажа и тук, че се сдобихме с билети до Норвегия :) Не успяхме да ги съгласуваме с рождения си ден и понеже трябваше все за нещо да се прикрепят, се получи следното:

05.09 полет до Братислава, наемане на кола с @Alexander и семейство. 

06.09-09.09 пътуване из Полша, спирка във Вроцлав, крайна точка Краков. Отпътуване на групата и колата, а ние хартисваме в Катовице

10.09 ранен полет до Берген 

-

16.09 вечерта полет Берген-Берлин 

 

Изобщо не мога да разбера транспорта в Норвегия....

Искаме да отидем в Ода още първия ден и да видим глетчера във Folgefonna National Park. Имам желание и за Låtefossen, което не ми е ясно как ще стане.

E2F43E07BDB99CB1AF0CE7C5BDDA661B7449422D

bondhusdalen-bergfrue-jan-rabben.jpg&act

20-fabulous-bridges-as-if-they-are-leadi 

 

В ден 2 се надяваме на хубаво време за Тролтунга. За там сме проверили скъпите автобусни билети от Odda и знам, че ни трябват около 50 евро за двамата двупосочно. 

 

В ден 3 се надявам да стигнем неизвестно как до Мирдал и от там пеша да се спуснем до Флам/Флом  за 4-5 часа и да се нагледаме на водопади. После някак да се придвижим до Согндал и да нощуваме.

 

В ден 4 и 5 искаме да видим най-големия ледник в континентална Европа -  Jostedalsbreen national park и да добием представа колко са красиви фиордите, след което да стигнем в Берген за нощувка. Изобщо не ми е ясно с какво да се придвижим, къде да нощуваме и как да оптимизираме времето си. 

 

Ден 6 е за Берген и вечерен полет до реалността.

 

Та.. надявам се на съвети, помощ и препоръки. Или предложения за промяна и вмъкване на други атракции. Или въобще на помощ :) 

 

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към мнение

За Норвегия според мен е доста задължително да имаш кола :) Просто там пътищата са атракция сами по себе си. Всяка отбивка те изкарва на някое удивително място.  Специално около Odda е пълно с такива вълшебни отбивки - Rodalsfjellet и изобщо всички неща с наставка -fjellet обикновенно те водят до безлюден еднолентов асфалтиран път, лъкатушещ  в планината. Пейзажът е скалист, покрит със зелен мъх, тук таме има пръснати езера с различен размер, а в далечината винаги се виждат планински върхове с ледници по тях. Fv520 ( Saudavegen ) и Rodalsjellet са достатъчни причини да си вземете кола :P

Folgefona е задължителен, ако може да си организирате ходене по глетчерите със сигурност ще усетите още повече суровата сила на норвежката природа. Ние стигнахме само до Bondhus, но бяхме наградени с ето тази гледка : 

 

lodka1.jpg

 

bondhus.jpg

 

Но дори и да се разходите само из покрайнините на парка ( до глетчера отнема 10 часа ходене ) пак има какво да се види. Горите около езерото са пълни със свободно пасящи овчици, които явно бяха по-специална порода, защото рогата им бяха като на муфлони, но пък по нрав изглеждаха благи. Бонусът е, че са много фотогенични :) 

 

Hardangervidda е другият голям природен парк, в близост до Odda, там се намират и водопадите - Voringfossen, доста са туристически :) което малко разваля удоволствието. Но ако отделите време и влезнете по-надълбоко в Hardangervidda ще усетите истинската му красота, а именно огромната зелена пустощ, която не те удиявява толкова с гледки, колкото с едно особено усещане за меланхолия, самота, но същевременно се чувстваш комфортно и се отдаваш на съзерцание на мъхесто-зелената безкрайност :) 

 

Hardangerfjord е също атракция сам по себе си, но отново се иска кола, за да може да попътувате по протежението му  и да спирате на всяка отбивка, където красотатата на пейзажа ви дойде малко в повече :)

 

norway_classic.jpg

 

hardangerfjord.jpg

 

До Тролтунга се подговете за голямо катерене, сред тълпи от хора :( На мен това леко ми развали удоволствието, но пък ако решите да нощувате на върха на платото, ще бъдете наградени с епични гледки,  залезът и изгревът над синьото езеро са направо извънземни :) . Норвегия според мен е създадена, за да бъде обхождана с палатка и спален чувал на гръб :) Ето тук можеш да добиеш горе долу представа какво представлява прехода - > Тролтунга

 

Ако решите да палаткувате - почти навсякъде може да си разпъвате палатката без притеснения. Душовете по къмпинзите може да се ползват дори и да не сте към къмпинга. Не искайте позволение, максимата по-лесно се търси прошка, отколкото позволение важи с пълна сила тук. Опитът ми показа, че когато се направихме на примерни и питахме, дали може да ползваме душовете, въпреки че не сме регистрирани в къмпинга получихме забрана и бяхме помолени да си ходим. В някои бензиностанции също има душове, но тези в къмпинзите са много по-удобни и приветливи. Кабинките се заключват, в някои даже имаш нещо като предверие с мивка, сошоар и закачалка. Пригответе си крони на монети, защото душът не тръгва без тях :) Тарифата беше поносима, стига да не ти онема 30 минути къпането :P

Вариант airbnb - също е доста поносимо като цени, обръщайте специално внимание на това дали има баня ако наемате бунгало, хижа или кабина. 

Вариант хижи - https://english.dnt.no/the-dnt-key/ ето тук има информация как да се сдобиете с DNT ключ, който отключва огромен брои хижи, пръснати из Норвегия.

Храната - ако сте любители на рибата сте в едно от най-правилните места на света. Сьомгата е евтина и прясна. 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 10
  • Браво 3
Връзка към мнение

@prozium, благодаря, но ние не шофираме. 

По тази причина ми се иска да подбера по една целодневна, а понякога полудневна пътека и придвижване с транспорт за всеки ден - Тролтунга, водопади, глетчер, фиорд от високо и от ниско и още нещо. Не мога обаче да се ориентирам как да се придвижа и къде да нощувам, за да започна да проучвам трекове. 

Отпаднаха палатките:)Септември е все пак. Надявам се това да се отрази и на количеството туристи и да се моткаме спокойно. 

Гледаме airbnb, но съм малко объркана дали имам или не чаршафи например.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Снимката Lindt e от Лофотен и по точно върховете над Reine (Reinebringen). Снимано е от предното селище Hamnøy. Имам едно съмнение обаче,че фотографа е "издължил" във височина върховете зад Reine и затова изглежда така драматично ;) . Аз съм пращал картичка от 1996 г.точно с този сюжет и пейзаж ,но реално върховете на са така остри.Контурите са същите. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.