Прескочи до съдържание

Международна шофьорска книжка


Препоръчани мнения

За къде е валидна българската шофьорска книжка?

А там където не е, какво е валидно?

Търсейки отговор на конкретния въпрос по повод Дубай, достигнах до следното:

- Много държави не признават нашия документ за шофьорска правоспособност.

- Много от тях са подписали Виенската конвенция и съответно признават International Driving Permit. По-подреден списък има тук:

 

А процедурата за изваждането му в София отнема десетина минути на място.

Къде: СБА на ул. Позитано 3

Какво ви трябва: снимка, 18 лв., валидна българска шофьорска книжка и син талон.

Валидност: една година от датата на издаване

Редактирано от cck
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

- Много държави не признават нашия документ за шофьорска правоспособност

 

Има ли списък кои държави не признават българска шофьорска книжка?

 

Стана ми любопитно, аз лично това никога не съм го проверявал :)

Връзка към мнение

В САЩ конкретно съм си наемал кола и съм си карал с обикновена шофьорска книжка. Навремето наистина не ги признаваха, много колеги на студентски бригади си изкарваха щатски лнижки. Вече не е така категорично, предполагам много хора ще потвърдят.

 

Интересно ми е наистина къде не ги признават. Ние сме вече цивилизация, щом в цял ЕС, САЩ, Австралия, т.н. се признават аз имах (изглежда грешно) впечатление, че сме ок навсякъде...

Редактирано от Kyuubi
Връзка към мнение

Аз съм взимал коли в Европа и Австралия и не съм имал проблем. Мисля, че ако е държава членка на ЕС в повечето случаи ги признават. Явно изключението е Дубай както пише в първото мнение на cck.

Връзка към мнение

Карал съм с обикновена книжка в САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Испания, ЮАР, от рент а кар компаниите я искат винаги и ако нещо не беше наред щяха да кажат предполагам.

Връзка към мнение

Това, че в рент-а-кар ти дават кола с тази книжка нищо не значи. To не че опита ми има значение, ама някой селски полицай има да се звери в българската книжка и да не знае какво е това. Та е добре да се знае официално къде не важат.

Връзка към мнение

Е не е така. Те винаги искат валидна книжка, те там по места следва най-добре да знаят дали книжката е валидна за съответната държава...

 

Но да, добре е да видим къде не признават нашите шофьорски книжки.

Връзка към мнение

Ние когато планираме да наемаме кола обикновено вадим международна книжка, с нашата даже не сме и пробвали май. 

За Китай - със сигурност нищо не признават и ако някой прави планове да кара кола там, направо да се откаже.  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То ключът е във въпросната Виенска конвенция. А тя урежда и категоризирането на возилата и универсалното значение на пътните знаци - както се казва по всеобхватно нещо си е.

Държави като Китай, Чили, Коста Рика, Еквадор и др. не са я приели, съответно не признават тези документи.

А конвенцията си има и редакция от 2011 г.

 

Ето карта от wiki, кой докъде е стигнал с признаването.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/Countries_that_Recognize_International_Driving_Permit.svg

 

За маркираните в тъмно синьо не ви трябва международна книжка

За светлосиничките ви трябва, а за тези в сиво - май си се оправяте на място, примерно полагайки изпит или както са си решили хората :)

 

Има и списък, които открих, но линкчето верифицира дали сте бот преди да покаже страницата

Ето и български източник

Редактирано от cck
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@neuromancer

За Бразилия е означено, че не се признават наши книжки. Ти имаш ли по-достоверна информация?

 

Пак в това чудно файлче, е означена Германия и Швейцария като страни неподписали, но където определено се признават българските книжки. Източникът не е много актуален явно.

 

Намерих и по-четлив списък. От него пък става по-ясно, кое се признава, защото явно и по това има детайли.

Редактирано от cck
Връзка към мнение

Не знам колко е достоверна (в някои случаи те просто явно не знаят какво се изисква), ама е от личен опит  :)

Ако взимаш кола под наем и покажеш българската книжка, проблеми нямаш никакви (да ти дадат колата де). После, в много случаи и да те спре полиция, пак няма да имаш, зависи какво търсят, обаче някои селски полицаи абсолютно не харесват българската книжка. В международната обаче също няма португалски език.

Аз карах с българската + превод и минаваш в местния КАТ (DETRAN) за някакъв временен документ, това е официалното изискване поне според DETRAN, обаче ако си турист само за малко това не ми се вижда никак удобно.

В крайна сметка си извадих местна (за престой повече от 6 месеца се изисква), веднага щом получих право на пребиваване. Интересното беше, че не полагах изпит, а само медицински преглед (и превод на българската книжка).

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Наемали сме кола в Бразилия и Аржентина с международна книжка, също и в Куба. Шофирали сме и в Чили, но пък полицай не ни е спирал никъде.  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Конкретно в Коста Рика ниакви проблеми за наемане и т.н. с нормална книжка :) поправете ме, но международната не е ли само тескере на английски и френски? Значи мисля откакто нашите обикновени книжки имат латиница тея международни шофьорски книжки се обезмислят май...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Конкретно в Коста Рика ниакви проблеми за наемане и т.н. с нормална книжка :) поправете ме, но международната не е ли само тескере на английски и френски? Значи мисля откакто нашите обикновени книжки имат латиница тея международни шофьорски книжки се обезмислят май...

май е така - само излишни пари за държавни таксички

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, т.нар. международна книжка е група листа в калъфче с превод и снимка. То разширява донякъде обхвата на стандартната пластика, на която са написани имената и на латиница.

Като той превода може и на японски да е примерно.

Нашите български, които се издават от автомобилния съюз изглеждат така:int_drv_permit_2.jpgint_drv_permit_1.jpg

 

 

П.С. Да, попълват данните на пишУща машина

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да, т.нар. международна книжка е група листа в калъфче с превод и снимка. То разширява донякъде обхвата на стандартната пластика, на която са написани имената и на латиница.

Като той превода може и на японски да е примерно.

Нашите български, които се издават от автомобилния съюз изглеждат така:attachicon.gifint_drv_permit_2.jpgattachicon.gifint_drv_permit_1.jpg

 

 

П.С. Да, попълват данните на пишУща машина

Да, и аз веднага това забелязах, че е на пишеща машина, класика :lol:

Връзка към мнение

Да, и аз веднага това забелязах, че е на пишеща машина, класика :lol:

Като ударят точката от другата страна си личи :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е, сега разбирам, защо таксата е 18 лева. Трудно се намират консумативи!

 

То скоро време трудно ще започнат да намират и задклавиатурни устройства... :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Ние когато планираме да наемаме кола обикновено вадим международна книжка, с нашата даже не сме и пробвали май. 

За Китай - със сигурност нищо не признават и ако някой прави планове да кара кола там, направо да се откаже.  :)

Има вариант за Китай, но е скъп: вади се книжка в Макао или Хонг Конг. След това с нея се изважда нова в Китай. Трябва да се въоръжите с търпение, време и пари - все едно от нещата не достига :)

Връзка към мнение

То скоро време трудно ще започнат да намират и задклавиатурни устройства... :lol:

Книжката ми я напечатаха на обикновена пишеща машина, дори направиха правописна грешка в името ми, та им се наложи да се набутат с втора безплатна - ето за какво са тези 18 лв :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.