Прескочи до съдържание

Международна шофьорска книжка


Препоръчани мнения

Има вариант за Китай, но е скъп: вади се книжка в Макао или Хонг Конг. След това с нея се изважда нова в Китай. Трябва да се въоръжите с търпение, време и пари - все едно от нещата не достига :)

Да, след което от фирмата отказват да ти дадат кола под наем щото си чужденец без опит с шофиране в Китай и пак си на нулева позиция, та и набутан с пари. Няма смисъл.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Наемали сме кола в Бразилия и Аржентина с международна книжка, също и в Куба. Шофирали сме и в Чили, но пък полицай не ни е спирал никъде.  :)

Спряха ни в Куба заради неспазен знак СТОП. Направих се на разсеян турист търсещ пътя, въпреки че бяхме с навигация (която пък е забранена в Куба). Полицаят, след като се представи и ръкува с мен (!) каза "follow me" и ни ескортира с мотора до изхода към магистралата - евала, почувствах се почти като бял сахиб :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, предстои ни вадене на международна книжка. Отива мъжа ми днес в Ловеч, тъй като там ни е районното, обаче му казват, че тъй като личната му карта е Ловешка, но шофьорската му книжка е Софийска и не могат да му издадат международна. Трябвало да му изискат досието от София, което щяло да отнеме 20 дни, и да могат да му издадат после Ловешка и т.н., и не можело и в София да му издадат, не я разбрах цялата тази история. Звъннах аз в СБА в София и ми казаха, че няма проблем да я издадат там. Та вторник ще ходим. Но ми е много притеснено и докато не видя книжката ще съм на тръни. Идния петък пътуваме, кола сме наели, кредитна карта специално издадохме, пълна организация съм направила... Вие имали ли сте подобен случай?

Връзка към мнение

В София я издават веднага. Печати се на място пред вас. Просто гледайте да сте в работното време на СБА. Препоръчвам централата на ул. Позитано. Успех.

Връзка към мнение

Гледах картата с нюансите на синьото. Значи в Канада и САЩ може да се кара с нормалните български шофьорски книжки, без да се издава международна?

Връзка към мнение

Да ви кажа какво стана. В един момент се сещам, че мъжът ми отиде в КАТ Ловеч, а не в СБА. Аз си мислех, че в Ловеч са на едно място, но все пак реших да потърся телефон в нета. Звъня на СБА Ловеч и им обяснявам ситуацията със Софийската шофьорска книжка и те ми казват, няма никакъв проблем, заповядайте и ще ви извадим. И така вече си имаме международна шофьорска книжка след много ядове и притеснения и то заради малоумниците от КАТ Ловеч, които явно не са наясно защо са там. Само ако бяха ни насочили към СБА вместо да ни занимават с глупости...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По чринцип личната карта и шофьорската книжка май трябва да са от едно населено място, а не от различни. Не съм 100% сигурен.

 

Иначе за САЩ потвържфпотвъпотвърждавам на 100%, че нашата кмкнижка си върши работа. Международната е просто един превод на нашата и от нея не виждам много смисъл, при положение, че на нашата има латиница.

Връзка към мнение

Да ви кажа какво стана. В един момент се сещам, че мъжът ми отиде в КАТ Ловеч, а не в СБА. Аз си мислех, че в Ловеч са на едно място, но все пак реших да потърся телефон в нета. Звъня на СБА Ловеч и им обяснявам ситуацията със Софийската шофьорска книжка и те ми казват, няма никакъв проблем, заповядайте и ще ви извадим. И така вече си имаме международна шофьорска книжка след много ядове и притеснения и то заради малоумниците от КАТ Ловеч, които явно не са наясно защо са там. Само ако бяха ни насочили към СБА вместо да ни занимават с глупости...

 

Мъжът ти да се радва, че в КАТ не са му извъртяли един акт, заради различните адреси на шофьорската книжка и личната карта. :rolleyes:

 

Иначе в СБА на Позитано е култово - връщаш се 20 години назад - 2 кисели лели и един чичко с работно време до 16:30. Едната ме нахока защо не съм си носел малкия талон (карата за пътна помощ си вадех). Последва най-невинната усмивка и извинение от моя страна, с което счупихме ледовете. Тръгнах си доволен с карата за пътна помощ и три подаръка - карта за отсръпка в Лукойл, инструмент за проверка на налягането на гумите, и еднолистов календар на СБА. за 2015. Календара трябва да го снимам - много е ретро  :lol:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...
преди 2 часа, xligon каза:

Някой знае ли дали нашите книжки важат в Тайланд, Виетнам, Индонезия и Малайзия?

В Тайланд важат със сигурност. Ползвали сме ги и за това съм питала лично в Посолството в София.

За Виетнам информацията от сайта на МВР е следната: Международните СУМПС, включително и българските, не са валидни във Виетнам и трябва да бъдат заменени за времето на пребиваване с виетнамски СУМПС.

За Малайзия информацията в същият сайт е следната: При престой до 90 дни автомобилите могат да се управляват с валидни международни шофьорски книжки. След изтичането на този срок се изисква те да бъдат заменени с малайзийски.

За Индонезия няма информация.

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
On 5/19/2017 at 12:25 PM, Mimka said:

За Индонезия няма информация.

Преди две години проверявах и в някакъв индонезийски сайт бях намерих недвусмислено потвърждение, че трябва международна книжка, докато в Тайланд също потвърждавам, че дори при наем на кола не са я искали.

В софийското СБА на "Позитано" много предвидливо ми казаха - я, Вие отивате в Източна Азия, сигурно ще карате скутер и мотопед, та отбелязаха като позволена някаква странна междинна категория между В и М, за да нямам проблеми. Не беше категория А, но нямам подръка книжката да проверя.
По-късно, поради глупавата форма на книжката, я забравях през поне половината от времето, в което карах скутер, но никога не са ме спирали за проверка. По онова време глобата за липса на международна книжка беше около 10 долара според форуми.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 години по-късно ...

Привет, при организация на пътуване за Тайланд се разтърсих за международна книжка. Преди време съм вадил от СБА, но реших да проверя допълнително. За моя изненада попаднах на резултати, че се вадела от областна дирекция "Пътна полиция" по постоянен адрес. Тъй като сроковете бяха безумни започнах да звъня, свързах се по телефона, но не можаха да ми дадат никаква информация за колко време ще я изкарат, за къде важи и тн. Реших все пак да звънна и на СБА и те потвърдиха, че могат да ми я изкарат в същия ден. Не успяха обаче да ми отговорят дали тези международни книжки от КАТ и тези от СБА са едни и същи (жената от СБА каза, че е чувала за книжките от КАТ, но никога не ги е виждала) и дали са с един и същи обхват. В крайна сметка от разговорите в този форум мился, че тази от СБА ще ми свърши работа, но ми е любопитно - някой изкарвал ли се е от КАТ и какво представлява? 

Благодаря предварително. 

Връзка към мнение
На 10.10.2023 г. в 10:11, Slartibartfast каза:

някой изкарвал ли се е от КАТ и какво представлява

Същото свидетелство е и явно и там може, но предполагам процедурата е просто по-дълга.

https://www.mvr.bg/opp/административни-услуги/услуги-за-водачи/издаване-на-международно-свидетелство-за-управление-на-мпс

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Днес се досетих, че ми трябва международна книжка. Бам за 20 минути до Позитано 3 до СБА, бам една снимка и 34 лева с карта (експресната им услуга) и бам за 5 минути жената ми издаде хартиения докЮмент. Имам само една забележка - мастилото на печатите им е отвратително и не изсъхна даже след 30 минути веене и духане ( е деее 😄 ). Внимавайте като си я взимате от Позитано 3, за да не се размаже много, че ойде коня. Айде да ми е честита - важи само 1 година за съжаление. Поздрави!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.