Прескочи до съдържание

Лисабонска тема


Препоръчани мнения

Цяло чудо, че още няма чисто лисабонска тема, а само в комбинация с нещо друго.

 

Две думи и си поставям въпросите. Датите са ми 22 - 26 май. Както стана дума в една друга тема, Уиз промениха часовете на излитане от 6.10 сутринта на 14.45. Губим повече от половината ден, но с оглед на това, че ставане за полет в 6 часа, ще съкрати вечерта, си стискаме ръцете на загуба от половин ден.

При това положение оставам с три цели дни и една вечер, първата, които трябва да уплътня оптимално. Апартаментът е на 50 метра от Росио. Бях първият резервирал, поради кото цената беше доста по-ниска от текущата.

Планирал съм един ден за района на Белем, манастира Йеронимуш, може би музея на мореплаването. За втория ден съм запазил кола за 9 часа (пожелателно, но ориентировъчно) за Синтра и Кабо да Рока. До Синтра си има удобен влак, но пък с Кабо да Рока организацията става малко тегава, защото има само автобус на немалък интервал, който снове между Синтра и океана. Въпросът е дали това е изпълнимо и дали до 7 вечерта можем да се приберем в Лисабон (да знам до кога да резервирам сапунерката).

В Синтра задължителниният минимум са Пена, мавърския и Кинта да Регалейра. От там нататък смятам да решавам на място. Интересно, че в сайта за онлайн покупка на билети не е включен последният. 

Третият ден не съм го мислил още, с изключение на океанариума. Задължителното за всяка вечер е тигели и зяпане на местните.

В плана са включени още трамвай 28, фуникулярите, седалището на Бенфика, защото е на 50 метра от апартамента, Алфама + фадо, ако ми "хване ухото", Баиша, площадчетата.

 

Засега толкова. Ще допълвам в движение.

 

Има ли нещо, което пропускам?

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ещорил,  Кашкаиш ?  Комбинират се в един дълъг ден с Кабо да Рока (то си е стоп за по някоя друга снимка)  и Синтра щом сте с автомобил,  или може да ги оставиш за третия ден (има удобен влак дотам - половин ден е достатъчен) 

За Белем и манастира също стига около половин ден според мен. 

 

Останалото време в разходки из Лисабон. 

 

За три дни не бих включил нищо повече. 

 

П. С.  Росио е страхотна локация. 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз не бих се наела да ти кажа за кое половин и за кое цял ден, защото всеки разглежда с различни темпове, но бих препоръчала да отидете до LX Factory (спирка Alcantara и после малко пеш) - през деня за разходка и кафе или вечер да пиете по нещо, много

приятно място, арт-кварталче като Капана е, но сякаш няма такъв наплив на туристи като на другите места в Лисабон. В Синтра ми харесаха най-много Монсерат и Кинта да Регалейра, ако купиш всички билети заедно от касата на някой от дворците, има отстъпка.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

4 дена за Лисабон + наоколо звучи супер. Само се чудя дали 9 часа не са малко оптимистичен план като за Синтра плюс Кабо да Рока? Казвам го, защото помня как прекарахме буквално цял ден в Синтра с яко сноване наляво - надясно и пак не стигнахме до Пена - нарочно, защото не ни се щеше да го претупаме. Вярно, че ние си залитаме малко в тази крайност и като видяхме леко трек маршрутче през градини, се юрнахме на черешите - което ни изяде доста време, но пък тия градини наистина си заслужават.

 

Като каза трамвай 28 - поздрав с любим спомен...

 

14334293_309217659457003_762562574297333

 

П.П.: В Океанариума горещо бих препоръчал да разгледате и временната изложба. Вече не съм сигурен дали посещението й е включено в онлайн билета или не, но за мен лично беше изключително впечатляващо. Представлява прекрасен гигантски aquascape, който си е жива потопена тропическа гора - един от последните шедьоври на Такаши Амано.

Редактирано от MetroiD
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 8 часа, MetroiD каза:

Само се чудя дали 9 часа не са малко оптимистичен план като за Синтра плюс Кабо да Рока?

Написал съм го неясно - колата съм я запазил от 9 сутринта, с намерение да се върнем до 19 вечерта. Това подлежи на промяна. 

Редактирано от Zaro
Връзка към мнение

За идеята Синтра с кола - може да ви е малко сложно паркирането, понеже по спомени, нито до Кинта да регалейра, нито до Пеня има парикнг, тоест, ще трябва да я оставите на шосето.

За мен лично, трите двореца в Синтра, плюс Кабо да Рока за 10 часа, плюс връщане в Лисабон вечерта (когато все пак си има движение) ми се вижда малко оптимистично, но пък зависи колко време ще останете на всяко място и как ще разглеждате.

Връзка към мнение
преди 10 часа, Zaro каза:

В Синтра задължителниният минимум са Пена

Ние посетихме Пена, Националния и Монсерат и честно казано Пена беше най-невпечатляващият от трите. Най-много ми хареса Монсерат.

 

преди 10 часа, Zaro каза:

Интересно, че в сайта за онлайн покупка на билети не е включен последният. 

Кинта, доколкото си спомням, беше частна собственост и затова не се включва, а се купува билет намясто.

 

преди 10 часа, Zaro каза:

В плана са включени още трамвай 28, фуникулярите

Бяхме в хотел Turim Restauradores, който беше точно до единия от фуникулярите (прозорецът на стаята ни беше към тях), но имай предвид, че трамваите и фуникулярите са изключително грозно нашарени с графити! Ако искаш да видиш чистички жълти трамваи, ти препоръчвам да посетите Carris Museum в Белем. Имаше най-различни експонати на трамваи и автобуси, а от портала до музея ще ви закарат със страхотно червено трамвайче. :)

преди 3 минути , Роца каза:

За идеята Синтра с кола - може да ви е малко сложно паркирането, понеже по спомени, нито до Кинта да регалейра, нито до Пеня има парикнг, тоест, ще трябва да я оставите на шосето.

Правилни са ти спомените. Тесни, криволичещи планински пътища. Точно около Кинта има високи каменни зидове и честно казано не помня да е имало място за паркиране. По-нагоре до Монсерат имаше паркинг, но от там до Кинта трябва да слязат (и после естествено да се качат) пеш.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, stanimir каза:

Ещорил,  Кашкаиш ?  Комбинират се в един дълъг ден с Кабо да Рока (то си е стоп за по някоя друга снимка)  и Синтра щом сте с автомобил,  или може да ги оставиш за третия ден (има удобен влак дотам - половин ден е достатъчен) 

За Белем и манастира също стига около половин ден според мен. 

 

Останалото време в разходки из Лисабон. 

 

За три дни не бих включил нищо повече. 

 

П. С.  Росио е страхотна локация. 

Ещорил и Кашкаиш са добра идея, ала не знам дали ще остане време за Лисабон при това положение. Замислям се за Синтра с влак и отделно през едно от двете до Каро да Рока, но би било за сметка на нещо друго и не знам доколко е оправдано.

 

преди 10 часа, DenitsaS каза:

Аз не бих се наела да ти кажа за кое половин и за кое цял ден, защото всеки разглежда с различни темпове, но бих препоръчала да отидете до LX Factory (спирка Alcantara и после малко пеш) - през деня за разходка и кафе или вечер да пиете по нещо, много

приятно място, арт-кварталче като Капана е, но сякаш няма такъв наплив на туристи като на другите места в Лисабон. В Синтра ми харесаха най-много Монсерат и Кинта да Регалейра, ако купиш всички билети заедно от касата на някой от дворците, има отстъпка.

За LX Factory ме спечели от раз!

преди 10 часа, MetroiD каза:

П.П.: В Океанариума горещо бих препоръчал да разгледате и временната изложба. Вече не съм сигурен дали посещението й е включено в онлайн билета или не, но за мен лично беше изключително впечатляващо. Представлява прекрасен гигантски aquascape, който си е жива потопена тропическа гора - един от последните шедьоври на Такаши Амано.

 

Кога е била тази временна изложба, дали ще бъде още там?

 

Преди 1 час, chandni каза:

Ако искаш да видиш чистички жълти трамваи, ти препоръчвам да посетите Carris Museum в Белем. Имаше най-различни експонати на трамваи и автобуси, а от портала до музея ще ви закарат със страхотно червено трамвайче. :)

 

Трамваите са слабост на някои от нас.

 

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Само да подскажанякои не толкова популярни, но за мен страхотни неща в Лисабон:

-Стадиона на Бенфика и музея към негода не се пропуска-мноого ми хареса. Снимка с Илиян Илиев е задължителна /той е на екран де :)/

-Църквата-музей „Св. Роко”/ Igreja de São Roque -Вътре може да се насладите на богато украсените в бароков стил параклиси, а един от тях /четвъртият по ред от лявата страна/ е определян и за „най-скъпият параклис в света”.

-Лисабонския пантеон-има и страхотна гледка от горе, а вътре звучи фадо

GOPR6368.thumb.JPG.1957524a3f10cc2ac17508b3ea58f8cf.JPG-Мирадурутата си ги споменал, но на мен най-много ми допаднаха двете до църквата Санта Luzia, Miradouro da Senhora do Monte и Miradouro de São Pedro de Alcántara , до което може да стигнете и с финикуляра Глория. Тук имаше един фоторепортаж за Лисабон и по него даста ги обиколихме. Гледката от Паметника на откривателите в Белем е много добра-там ми хареса

GOPR6884.thumb.JPG.65d04aa0b762aebb6303ed7568bc42de.JPG

-Относно фадото по препоръка на Ven62 отидохме в Taska do Chico-една от тай старите фадо-къщи-хареса ми, но и цялата улица е голям купон

GOPR7532.jpg.2cfde7c492d9e4855ea218276f75c7f1.jpg

Ние за един ден минахме Кабо да Рока, Пеня и Регалейра /градините и тунелите са страхотни-много, много ми харесаха/, но спахме за 1 ден в Кашкайш и от там пътувахме. За градините на Пеня почти не ни стигна времето. Самия Кашкайш е една от най-приятните изненади в пътуването, просто зощото от там нямах никакви очаквания, а то се оказа мн приятно градче.

 

ПП: пастейшите също са забележителност-Да не се пропускат!!! Най-много ни харесаха Manteigaria и Fabrica da Nata.

 

Редактирано от dikrasteva
Забравих!
  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
9 minutes ago, Zaro said:

Кога е била тази временна изложба, дали ще бъде още там

"Временна", само защото не е в основната част на музея - иначе си е доста long-term - поне няколко години още със сигурност ще е там. И според сайтът на Oceanario-то акваскейповете на Амано са си още там: https://www.oceanario.pt/en/exhibitions/temporary-exhibition/

Като казах сайт - препоръчвам билети директно онлайн; както може и да се очаква, опашките на място са гигантски, особено в периода май - август.

 

И пак за Синтра - и аз потвърждавам, че не е място за обикаляне с кола. Паркирането покрай самите места за гледане е почти невъзможно, а и долу в центъра е доста трудно. Успоредно с това, собствената кола в случая не ти печели на практика никакво време, защото все се набиваш зад някой пъплещ автобус. Иначе автобусите са hop on - hop off и стават перфектно за разглеждане и обикаляне на забележителностите.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Лисабонска тема има някъде назад, че и аз питах преди време.

Що се отнася до Синтра - хванете си влакчето, пътува често и е на цена от 2€ в посока. Със сигурност ще ви е по-удобно, отколкото да се чудите къде да оставите колата.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Привет,

 

Синтра + Кабо да Рока + Кашкаиш е правяемо в рамките на един ден, но ще си изядеш време от някъде. В нашия случай как постъпихме:

 

Колата я взехме също около 9 сутринта и тръгнахме към Синтра - не знаех как е с паркирането там, затова се завъртяхме покрай Кинта и се върнахме надолу (мерси за ъпгрейда на колата от агенцията, като ми дадохте по-голяма кола ме вкарахте в приключение по тези пътища), като колата я оставихме на един паркинг в Синтра и тръгнахме пеша нагоре. В Кинта де Регалейра поседяхме доста - включително минаване зад водопада и по тунела към обърнатата кула, разглеждане на парка и т.н.

После слязохме до колата и с нея се качихме до входа на Пеня. където имаше малък паркинг и оставихме колата там - разходихме се в парка, адски приятна разходка и напрактика обиколихме замъка, но не влязохме в него и се върнахме при колата. От там тръгнахме към Кабо да Рока, където беше пъъъъълно с туристи и след 40-ина минути мотаене, просто се разкарахме.

Отправихме се към Кашкаиш и преди това спряхме до Boca do Inferno, където също поседяхме едни 40-ина минути и се разхождахме по скалите. В Кашкаиш имаше задръстване следобеда, но успях на едно място да спра (платено) и да се разходим малко, да отидем до плажа и да топнем крака във водата.

В Лисабон се върнахме към 19 вечерта - колата я бяхме наели от фирма, която се посещава в хотел близо до Росио. Ние също бяхме в едно AirBnB съвсем до площада и е перфектното място за отсядане.

 

Бих искал да дам още една две идеи - освен разходките в Алфама и Байро-алто, можете да посетите и музеят на фондация Калуст Гулбенкиян -  Господинът е от арменски произход, милиардер и търговец, цените и колекционер на изкуство. Музеят е неговата частна колекция - сграда строена през 50-те, може малко да ви напомни на нашето НДК, особено отвътре. 
Вътре можете да видите колекция от порцелан от Далечния Изток, римски артефакти, артефакти от Близкия изток, както и оригинали на Моне, Мане, Рубенс, Реноар. Особено впечатление прави стаята с творенията на Рене Лалик.

 

Освен Океанариума (който е прекрасен и задължителен според мен), то и Зоопаркът е много приятен и интересен, но не знам дали бихте имали време - просто аз и жена ми, винаги посещаваме и зоопарковете.

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 39 минути , Raybeez каза:

музеят на фондация Калуст Гулбенкиян

Известен още като музея Гугенхайм ;)  

Там си загубих половината ден, в който мислех да ходя до Синтра.

Има много за гледане, но ако трябва да се избира, внимание! - въпрос на приоритети. ;) 

Връзка към мнение

Не бих казал, че е известен като музей Гугенхайм - може ли някакъв източник на информация, който да показва, че Музеят на Гулбенкян е част от групата Гугенхайм?

Връзка към мнение

Защо не вземеш колата за 24 часа? Така ще имаш гъвкавост при връщането в Лисабон вечерта и няма да се мъчиш да спазваш точен час. И без това няколко двореца в Синтра + Кабо да Рока ми се виждат доста сгъстена програма.

Връзка към мнение
преди 16 часа, stanimir каза:

Ещорил,  Кашкаиш ?

Там какво точно има?

преди 2 минути , neuromancer каза:

Защо не вземеш колата за 24 часа? Така ще имаш гъвкавост при връщането в Лисабон вечерта и няма да се мъчиш да спазваш точен час. И без това няколко двореца в Синтра + Кабо да Рока ми се виждат доста сгъстена програма.

И това обмислям, защото така или иначе ще я връщам по-рано, но зависи от работното време на офисите. На практика, колата ми трябва само за Кабо да Рока. От апартамента до гарата, откъдето тръгва влакът за Синтра е 300 метра. Ако ги разделя, ще загубя още половин ден айляк в Лисабон.

Връзка към мнение

Според мен не си го причинявай това с колата... С влака сутринта до Синтра (движи се на всеки 20-ина минути), после от Синтра хващате автобус  до Кабо да Рока и не си усложнявате живота с рент-а-кари, търсене на паркинги и т.н. Ние ходихме до Синтра с влак, но Кабо да Рока отпадна не заради липса на време, а понеже беше много дъждовно и ветровито и беше меко казано неприятно дори и ходенето из замъците, камо ли в това време да ходим до Кабо...

 

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Такааааа, току що видях в профила си в Уиз, че часовете на връщане са сменени от 9.15 сутринта на 23.30 с кацане в 5.30 сутринта в София, печелим още един ден на практика. Малко куцо като час на връщане, но ще се прежалим. Планът ще се разширява :)

 

Уиз за уплътнили добре още малко полетно време.

Редактирано от Zaro
Връзка към мнение
преди 21 часа, Zaro каза:

В Синтра задължителниният минимум са Пена, мавърския и Кинта да Регалейра.

Ако говорим за минимум - аз бих сменил маврите с Монсерат. 

Много е съмнително дали ще ти е удобно с кола в Синтра - спомените ми са, че доста обикаляхме в търсене на места за паркиране. 
И още нещо - Синтра + Кабо да Рока за ден е постижимо, но включване и на Кашкайш/Ещорил, ми се струва че вече ще стане едно препускане и няма да успеете да се насладите на изживяването. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

Много е съмнително дали ще ти е удобно с кола в Синтра - спомените ми са, че доста обикаляхме в търсене на места за паркиране. 

 

Едвам се навих :)

 

Всъщност, като изключим недотам удобното тръгване в 23.30 и пристигане в 5.30, промяната ми дава възможност да направя самостоятелно Синтра с трена, а последния ден с кола под наем да отбележа Кабо да Рока, да си харесам нещо за еднодневно пътуване и да оставя колата вечерта направо на летището.

Вече набелязах няколко места - Обидуш, Мафра, Томар, Евора, Фатима, остава да си избера някое от тях ... до следващата смяна на разписанието. ;)

 

Времето се оказа рязко повече от предвиденото за първоначалните планове.

Връзка към мнение
преди 20 минути , Zaro каза:

 

Едвам се навих :)

 

Всъщност, като изключим недотам удобното тръгване в 23.30 и пристигане в 5.30, промяната ми дава възможност да направя самостоятелно Синтра с трена, а последния ден с кола под наем да отбележа Кабо да Рока, да си харесам нещо за еднодневно пътуване и да оставя колата вечерта направо на летището.

Вече набелязах няколко места - Обидуш, Мафра, Томар, Евора, Фатима, остава да си избера някое от тях ... до следващата смяна на разписанието. ;)

 

Времето се оказа рязко повече от предвиденото за първоначалните планове.

Евора е далече, а и не си струва, поне според моя вкус.

Но пък не виждам в списъка Сетубал - на мен много ми допадна това място.

Връзка към мнение
преди 31 минути , Алекс каза:

Някой може ли да препоръча хотел в Лисабон?

Ние бяхме в Turim Restauradores - страхотна локация, хотелът e реновиран, чист, с добра закуска, , а от прозореца си гледахме Elevador da Gloria (жълти трамвайчета, които свързват Restauradores square с Bairro Alto). На пешеходно разстояние е гара Rossio, спирка на метрото, трамваи, както и много други забележителности. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз честно казано не бих включил океанариума. Доста пилеене на време е, а не е нещо особено в сравнение с тези в Барселона или Валенсия. Ако отидете там, ще загубите общо взето половин ден, защото си е около 30 мин с метрото в едната посока(от Росио по зелената линия и на Аламеда смяна с червената линия до Ориенте). Отделно океанариумът е огромен, но основното му е един централен аквариум с акули и подобни. Билетът преди 2 години беше около 20 евро и се чакаше доста за да влезнеш. Може би и мен не ме грабна, защото преди това съм бил в други по-хубави, пък и не съм почитател на подобни забележителности.

Океанариумът е в района на Парке даш Насоеш, където можете да посетите освен океанаиума, Гара Ориенте( определяна за една от най-красивите в Европа) и Експо Парка, построен през 98-ма година, за световно изложение. В далечината се вижда и най-дългият мост в Европа - Вашку да Гама. 

Като цяло аз лично не заменям разходка в Алфама или някъде в централната част и едно кафе с пащел де ната:)

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.