Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 20 минути , MayaS каза:

Хотела е в Буюкчекмедже или по скоро близо до старото летище. В 11 ни вземет и ни карат до новото летище. 2 ма имаме бордни карти но 3 ма нямат. Май има оувърбукинг и не може да се чекират. Как да стигнем от летището до автогарата за евентуално придвижване с автобуси до София или друг град..

Едва ли ще имате време за разходка от там.

От летището все още си има шатъли, включително и до автогарата. Това за мен е най-удобният вариант.

Цената е 68 лири от летище Истанбул до автогарата.

Havaist - тук можете да си проверите часовете на тръгване - начална точка İSTANBUL HAVALİMANI - крайна OTOGAR (ESENLER).

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Mary каза:

Едва ли ще имате време за разходка от там.

От летището все още си има шатъли, включително и до автогарата. Това за мен е най-удобният вариант.

Цената е 68 лири от летище Истанбул до автогарата.

Havaist - тук можете да си проверите часовете на тръгване - начална точка İSTANBUL HAVALİMANI - крайна OTOGAR (ESENLER).

Благодаря ти.

Връзка към коментар

Здравейте,

Утре ще пътувам от Летището до района на Капалъ чарши с метро и наобратно и нямам Истанбул карт. Има ли разлика в тарифите и ако с Истанбул карт е по-евтино на летището мога ли да си купя и колко струва? Не искам да пътувам с директния шътъл, защото не обичам автобуси, а и ще има трафик както обикновено...а няма да съм с багаж за да ми е проблем прекачването 2 пъти с метрото. 

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Април ще ходим за кратко до Истанбул (от години не сме ходили) и искам да попитам има ли как да се стигне директно с корабче до парка Емирган от Еминоню? Или поне най-бързият начин с кораб от този район? Хотелът ми е в района на старата гара на Сиркеси и се надявам да си направим хем разходка-с-лодка, хем лалетата накуп :) Благодаря!

Връзка към коментар
преди 9 минути , Velin S каза:

Здравейте,

 

Април ще ходим за кратко до Истанбул (от години не сме ходили) и искам да попитам има ли как да се стигне директно с корабче до парка Емирган от Еминоню? Или поне най-бързият начин с кораб от този район? Хотелът ми е в района на старата гара на Сиркеси и се надявам да си направим хем разходка-с-лодка, хем лалетата накуп :) Благодаря!

Има. Двупосочно разписание тук: https://www.sehirhatlari.istanbul/en/timetables/domestic-trips/bosphorus-lines/rumeli-kavagi-eminonu-174
В 9.35 първи кораб.

Цялата карта на линиите (свят ми се зави :biggrin:) https://sehirhatlari.istanbul/uploads/pdf/Sefer-Haritasi-Line-Map-2022.pdf

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , Velin S каза:

Здравейте,

 

Април ще ходим за кратко до Истанбул (от години не сме ходили) и искам да попитам има ли как да се стигне директно с корабче до парка Емирган от Еминоню? Или поне най-бързият начин с кораб от този район? Хотелът ми е в района на старата гара на Сиркеси и се надявам да си направим хем разходка-с-лодка, хем лалетата накуп 🙂 Благодаря!

Има корабче от Eminönü до Rumelikavağı и слезате на Емирган.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 28.03.2023 г. в 18:20, Argentique каза:

Има. Двупосочно разписание тук: https://www.sehirhatlari.istanbul/en/timetables/domestic-trips/bosphorus-lines/rumeli-kavagi-eminonu-174
В 9.35 първи кораб.

Цялата карта на линиите (свят ми се зави :biggrin:) https://sehirhatlari.istanbul/uploads/pdf/Sefer-Haritasi-Line-Map-2022.pdf

Благодаря! Картата наистина е страшна! 😄 Гледам има 2 линии до там 8 (до Анадолукаваги)  и 10 до Rumelikavağı . Тая карта си я записвам :)

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте отново, гледам, че в Петък е първи ден на Рамазан Байрам. Дали на границата на Малко Търново (или въобще) ще работят пунктовете за винетки на Пощите? Някои има ли опит дали да очаквам изненади на границата? Ако разбирам правилно, без HGS стикер ще ме одрусат х5 до Истанбул, което ще е около 10 лв или съм в грешка? Чудо с този празник 😕

Връзка към коментар

Мисля че трябва да платиш до 14 дни след като си ползвал магистралата, не предварително. Така ми бяха обяснили на времето на пункта който е на входа на магистралата след Киркларели. Той работи и по празниците доколкото си спомням

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 16.04.2023 г. в 22:57, EmoKrastev каза:

Мисля че трябва да платиш до 14 дни след като си ползвал магистралата, не предварително. Така ми бяха обяснили на времето на пункта който е на входа на магистралата след Киркларели. Той работи и по празниците доколкото си спомням

Абе турците твърдят, че за чужденци това не важи, ама ще видим. Отделно за Байряма чета по някои турски източници (едвам намерих инфо), че май повечето магистрали (без частните нови, най-новия мост и тунела) ще са безплатни. Отделно и градският транспорт и Мармарай също. Ще видим на място. В най-лошия случай, ще си купя в Истанбул и ще платя по 10 за магистралата 😅

Връзка към коментар
преди 7 часа, Velin S каза:

Абе турците твърдят, че за чужденци това не важи, ама ще видим. Отделно за Байряма чета по някои турски източници (едвам намерих инфо), че май повечето магистрали (без частните нови, най-новия мост и тунела) ще са безплатни. Отделно и градският транспорт и Мармарай също. Ще видим на място. В най-лошия случай, ще си купя в Истанбул и ще платя по 10 за магистралата 😅

Вярно е че по време на Рамазана магистралата беше безплатна преди, сега не знам. 

Ако не работят на границата което според мен е малко вероятно, спри на входа на магистралата и мини от другата страна, този пункт почти винаги работи. Работно време от 6 до 22.30/23 часа. Всеки ден. Два пъти съм го карал човека до Киркларели като се прибирах. 

Мисля че правилата и за турци, и за чужденци са еднакви. Разликата е че те могат да вържат дебитна карта за номера на колата и не трябва да зареждат пари. 

Късмет и пиши после как си минал

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 19.04.2023 г. в 13:06, Velin S каза:

Отделно за Байряма чета по някои турски източници (едвам намерих инфо), че май повечето магистрали (без частните нови, най-новия мост и тунела) ще са безплатни. Отделно и градският транспорт и Мармарай също.

Малко късно се включвам, но безплатно за туристи вече няма.

За местните е безплатен транспорта в празничните дни, което препълни всички средства за транспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 43 минути , Mary каза:

Малко късно се включвам, но безплатно за туристи вече няма.

За местните е безплатен транспорта в празничните дни, което препълни всички средства за транспорт.

Вчера ме таксуваха в метрото, дърпаха пари от картата и се наложи да зареждам

Връзка към коментар
преди 39 минути , Nayden Bondzhev каза:

Вчера ме таксуваха в метрото, дърпаха пари от картата и се наложи да зареждам

Предполагам не сте местен?

Туристите са с непресонализирани карти и за тях няма вече отстъпки или безплатен транспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 19.04.2023 г. в 20:37, EmoKrastev каза:

Вярно е че по време на Рамазана магистралата беше безплатна преди, сега не знам. 

Ако не работят на границата което според мен е малко вероятно, спри на входа на магистралата и мини от другата страна, този пункт почти винаги работи. Работно време от 6 до 22.30/23 часа. Всеки ден. Два пъти съм го карал човека до Киркларели като се прибирах. 

Мисля че правилата и за турци, и за чужденци са еднакви. Разликата е че те могат да вържат дебитна карта за номера на колата и не трябва да зареждат пари. 

Късмет и пиши после как си минал

Значи докладвам - на отиване купих стикер на Малко Търново. Минахме за 30 минути. На магистралата съоръженията бяха изключени и се минаваше свободно. После 3 часа задръствания в Истанбул, докато се доберем. Всичко живо плъзнало на някъде за Байряма. Нямаше безплатно никъде по транспорта. А на Долмабахче и синът ми на 13 го таксуваха пълна сума. Намалението за ученици важало само за турски ученически карти. Св. София даже не си пробвахме да влезнем, сигурно имаше няколко десетки хиляди души на площада... Навръщане вече работеше таксата на магистралата към Лозенград. Границата минахме за 10 минути в 10 вечерта и така. :) Благодаря на всички за помощта. 

 

п.с. лалелата и Емирган са силно надценени. Тълпи хора, 1/3 от лалетата прецъфтели, транпорта издъхваше - корабите не могат да поемат хората, на връщане се мятаха със скокове на кораба докато той бягаше от гарата, некви се сбиха с полицията на Бешикташ на станцията, погром! Автобусите същото + безрайна тапа на улицата, накрая си намерихме един прекрасен ресторант близо до спирката на корабите, хапнахме до към 10 да се успокои малко движението и се прибрахме с автобус до Долмабахче и после трамвай, като автобуса преливаше и на всяка спирка 70% от хората оставаха отвън. Як екшън беше целия ден. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Здравейте отново, гледах, но не видях темата да е повдигана. В МОЛ Форум съм се сдобих с бележка от Уекики за Tax Return от Tax free zone с номер на паспорта ми. Нещо ме бяха питали и така и не схванах на място какво се случва. Дали са и един сайт www.taxfreezone.com.tr и сега като го разглеждах видях, че има доста марки, а май и Тюркиш, за които има тази опция, и доколкото разбирам това се случва на митницата? Има и опция с IBАN, но надали превеждат парите България с тия такси. Някой може ли да даде повече инфо ако си е връщал ДДСто като чужденец и дали това може да се ползва и за хотели и прочее?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.