Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Можем тук да си размишляваме, но на място най-добре ще се види. Имам карта от 2017-та и две по-късни. Вероятно спират да са валидни тези, които се ползват по-рядко.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, dimitrov6 каза:

Аз имах 3 карти  от преди  5 години  и миналия месец ги пробвах в Истанбул и не станаха. Купих нова.

Цената за нова не е много. 50 лири са 3,5 лв.

Благодаря. Моята е от септември 2022, може и да е валидна. Скоро ще разбера:)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 8 часа, Asya Assenova каза:

Благодаря. Моята е от септември 2022, може и да е валидна. Скоро ще разбера:)

Пише, че им е 3г валидността, освен ако не я заредиш. Не разбрах след като я заредиш още 3г ли е валидна т.е дали са валидни 3г след последното зареждане, но така ми изглежда.  На теория би трябвало да ти е валидна картата от 2022.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 15 часа, Asya Assenova каза:

Под стари карти какво ке разбера? Колко са е стара?

Моята е от 2011-та. Зареждам я всяка година. 
На мъжа ми е от по-късно, последно зареждана 2021-ва. 
Моята действа, неговата - не. 
Аз също мисля, че през определен период трябва да е ползвана. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 8 часа, Mary каза:

Моята е от 2011-та. Зареждам я всяка година. 
На мъжа ми е от по-късно, последно зареждана 2021-ва. 
Моята действа, неговата - не. 
Аз също мисля, че през определен период трябва да е ползвана. 

Как разбираш, че не е активна? Като не можеш да я заредиш ли?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 19 минути , Pepi122 каза:

Здравейте, някой посещавал ли е квартала Kanlica и какви са вариантите за транспорт до там?

- Кораб по линията - Юскюдар - Анадолу Каваджъ - първият е в 11,45

- Автобуси от Юскюдар: 15; 15Р; 15Т

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, пуснаха ми мухата, че в Сиде имало морски таралежи, а там плажовете са пясъчни, та се чудя, има ли наистина подобно нещо? Някой запознат по въпроса?

Връзка към коментар
преди 6 часа, Velin S каза:

Здравейте, пуснаха ми мухата, че в Сиде имало морски таралежи, а там плажовете са пясъчни, та се чудя, има ли наистина подобно нещо? Някой запознат по въпроса?

Мисля че ходят по камъните, не по пясък. И излизат основно по тъмно, през деня се крият

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 1.09.2023 г. в 9:55, Velin S каза:

Здравейте, пуснаха ми мухата, че в Сиде имало морски таралежи, а там плажовете са пясъчни, та се чудя, има ли наистина подобно нещо? Някой запознат по въпроса?

Била съм в Сиде и не съм видяла морски таралежи. Около Сиде са едни от най-хубавите пясъчни плажове в региона, особено в Соргун.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, Asya Assenova каза:

Била съм в Сиде и не съм видяла морски таралежи. Около Сиде са едни от най-хубавите пясъчни плажове в региона, особено в Соргун.

 

Благодаря! Ами ще видим на място как е, взех нещо от Декатлона, пък както дойде :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 13.08.2023 г. в 20:38, Argentique каза:

 

И изобщо Измир е най-разпасаният  град в Турция - единственото място, където местното население пие бира и уиски открито по тревата и бордюрите на крайбрежната. Но няма страшно. В Алсанджак почти няма съборетини и живеят хора от средната класа и нагоре.

Върнахме се вчера от почивката в Турция. В Измир бяхме само за една нощ между полетите. Резервирах в Алсанджак,  Bulvar Hotel. Непретенциозен хотел, но на много добро място ( на 2 минути от крайбрежната), много просторна и чиста стая  на разумна цена. Доволна съм и препоръчвам, ако някой има нужда.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Здравейте,

 

Стегна ме шапката и мисля в четвъртък да отпраша до Истанбул. Въпросът ми е и към @Mary особено с предварително благодаря: Всеки път като отсядам в азиатската част се забивам в Кадъкьой, може ли да ме посъветвате за друго интересно място пак в азиатската част с читави хотел и кръчми, каним се да ходим семейно с дете на 8 години?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , Nayden Bondzhev каза:

Здравейте,

 

Стегна ме шапката и мисля в четвъртък да отпраша до Истанбул. Въпросът ми е и към @Mary особено с предварително благодаря: Всеки път като отсядам в азиатската част се забивам в Кадъкьой, може ли да ме посъветвате за друго интересно място пак в азиатската част с читави хотел и кръчми, каним се да ходим семейно с дете на 8 години?

Най-добре отговаря на описанието Мода, но вие може би имате предвид и този район под името Кадъкьой. Самият Кадъкьой има най-голям избор на хотели в азиатската част.

Аз съм отсядала само веднъж в азиатската част. Все се каня да отсядам поече там, но като стигна до избор на хотел и нещо не става.

 

С настаняването май не съм много полезна, но компенсирам с картата със занимания за деца:

 

https://www.google.com/maps/d/viewer?hl=bg&mid=1_7m6M8V2X3Om7VreYbCiZo9W7rTT-eQW&ll=41.21602006168949%2C28.964798086914055&z=10&fbclid=IwAR37yLfG2VrJf7TPMphfFmAyd_y3AXDftL9WD0X6D3SBi_OdsZFR_TlchI4

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Mary каза:

Най-добре отговаря на описанието Мода, но вие може би имате предвид и този район под името Кадъкьой. Самият Кадъкьой има най-голям избор на хотели в азиатската част.

Аз съм отсядала само веднъж в азиатската част. Все се каня да отсядам поече там, но като стигна до избор на хотел и нещо не става.

 

С настаняването май не съм много полезна, но компенсирам с картата със занимания за деца:

 

https://www.google.com/maps/d/viewer?hl=bg&mid=1_7m6M8V2X3Om7VreYbCiZo9W7rTT-eQW&ll=41.21602006168949%2C28.964798086914055&z=10&fbclid=IwAR37yLfG2VrJf7TPMphfFmAyd_y3AXDftL9WD0X6D3SBi_OdsZFR_TlchI4

 

Да, бил съм и в Мода, даже и на сватба. Като цяло отсядам в началото или по средата на Bagdat Cad, като се почне от Marina Kalamis до Suadyie. Мода ми идва много нагъчкано, но откъм ресторанти и барове си е много добре.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 17 часа, Nayden Bondzhev каза:

Здравейте,

 

Стегна ме шапката и мисля в четвъртък да отпраша до Истанбул. Въпросът ми е и към @Mary особено с предварително благодаря: Всеки път като отсядам в азиатската част се забивам в Кадъкьой, може ли да ме посъветвате за друго интересно място пак в азиатската част с читави хотел и кръчми, каним се да ходим семейно с дете на 8 години?

Юскадар, района между фериботния терминал и Мармарая отговаря изцяло на желанията ти. Това лято бяхме отседнали точно там в един страхотен АирБнб апартамент с великолепна тераса и уникално красива гледка към Босфора: https://bg.airbnb.com/rooms/49143554.
Имаш в разстояние от 100метра на разположение фериботи, автобуси към всички забележителности в Азиатската част, метро, Мармарай. Много заведения, възможности за бързо предвижване до всяка част на Истанбул, места за разходки. Заедно с Кадикьой и Сиркеджи за мен най-доброто откъм комуникации място за отсядане в Истанбул. И за следващото ни пътуване пак сме резервирали хотел там. Ето го и него: https://www.mayoteluskudar.com/en/index

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Roje каза:

Юскадар, района между фериботния терминал и Мармарая отговаря изцяло на желанията ти. Това лято бяхме отседнали точно там в един страхотен АирБнб апартамент с великолепна тераса и уникално красива гледка към Босфора: https://bg.airbnb.com/rooms/49143554.
Имаш в разстояние от 100метра на разположение фериботи, автобуси към всички забележителности в Азиатската част, метро, Мармарай. Много заведения, възможности за бързо предвижване до всяка част на Истанбул, места за разходки. Заедно с Кадикьой и Сиркеджи за мен най-доброто откъм комуникации място за отсядане в Истанбул. И за следващото ни пътуване пак сме резервирали хотел там. Ето го и него: https://www.mayoteluskudar.com/en/index

Благодаря, в букинг ми излезнаха първи свободни дати през ноември, явно е оборотен. Аз резервирах от едни нови апартаменти в Caddebostan, Broyt Suites

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Да споделя моя опит с Tax Free: Купих и аз един пръстен, но на доста по-ниска стойност от на колегата тук и ми издадоха документ съдържащ сумата за връщане и най отдолу се попълват детайлите на кредитната карта и IBAN. Малко по-късно ми писа по Whatsapp служител на DSD TaxFree с инструкции за заверка на документа за да ми преведат парите. На Капъкуле първата бутка е паспортен контрол, а втората е митнически контрол. Слязох, показах документа, питах, но тази там ме прати в девета глуха, да търся някакъв офис, намиращ се където минават автобусите и проверяват пътниците, обикалях, но ми мина мерака и му писах на човека, че не ми занимава. Но той ми отговори, че документа има срок 3 месеца и ако влезна пак в Турция да му пиша през кой ГКПП ще се върна за да ми съдейства.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

772003667_.png.cd58033f9bce5c91374613bf522d4351.png

 

И понеже имаше запитвания кое колко струва като такси до Истанбул, отиване до Viaport Outlet Asia покрай новото летище, оттам до Caddebostan и после през първия мост обратно към Одрин.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.