Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 16 часа, Velin S каза:

Здравейте отново, гледах, но не видях темата да е повдигана. В МОЛ Форум съм се сдобих с бележка от Уекики за Tax Return от Tax free zone с номер на паспорта ми. Нещо ме бяха питали и така и не схванах на място какво се случва. Дали са и един сайт www.taxfreezone.com.tr и сега като го разглеждах видях, че има доста марки, а май и Тюркиш, за които има тази опция, и доколкото разбирам това се случва на митницата? Има и опция с IBАN, но надали превеждат парите България с тия такси. Някой може ли да даде повече инфо ако си е връщал ДДСто като чужденец и дали това може да се ползва и за хотели и прочее?

Доколкото знам това, tax return, важи само за пътуващи с въздушен транспорт. За хотелите не мисля че има такава опция 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте! 

Ще бъдем в Истанбул другия петък, когато е денят на Ататюрк. Търсих, но не можах да намеря дали ще има някакви събития - концерти, фойерверки или нещо подобно (тип безплатно) - знаете ли къде да гледам? 

Връзка към коментар
преди 3 часа, dorita каза:

Здравейте! 

Ще бъдем в Истанбул другия петък, когато е денят на Ататюрк. Търсих, но не можах да намеря дали ще има някакви събития - концерти, фойерверки или нещо подобно (тип безплатно) - знаете ли къде да гледам? 

Спортни събития и парад (официален празник), не знам за Истанбул, но като гледам снимките в нета, парада е пред мавзолея на Ататюрк в Анкара. 

www.officeholidays.com/amp/holidays/turkey/commemoration-of-ataturk-youth-and-sports-day

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Само защото не съм бил на новото истанбулско летище си взех полет с Тюркиш до най-близкото летище Кютахия на 200 км,но обратен има на другия  ден  и ще използвам автобус  да се прибера същата вечер  в Истанбул. Но от това летище до градчето и автогарата им е 40 км.и пише,че имало трансфери  за всеки  полет,но колко струва е неясно.

А от автогара  Байрампаша до новото летище нали с H5 автобус се пътува,но къде спира той в автогарата.

Връзка към коментар
преди 37 минути , dimitrov6 каза:

Само защото не съм бил на новото истанбулско летище си взех полет с Тюркиш до най-близкото летище Кютахия на 200 км,но обратен има на другия  ден  и ще използвам автобус  да се прибера същата вечер  в Истанбул. Но от това летище до градчето и автогарата им е 40 км.и пише,че имало трансфери  за всеки  полет,но колко струва е неясно.

 Мисля, че от ТУК  можеш да добиеш някаква представа (от airport information) - с бус-шатъла би трябвало да е по-евтино.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , dimitrov6 каза:

А от автогара  Байрампаша до новото летище нали с H5 автобус се пътува,но къде спира той в автогарата.

По средата на автогарата до входовете на метрото спират автобусите за летището.

Цената за тази отсечка е 68 лири.

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, iaia_mama каза:

 Мисля, че от ТУК  можеш да добиеш някаква представа (от airport information) - с бус-шатъла би трябвало да е по-евтино.

Ако няма автобус към градчето мисля да се примоля на някой ,който отива с кола след полета, може и да му дам 50-100 лири.Друг вариант е автостоп или пеша на 20 км до гара,където минава влак веднъж на ден.Или от близкото село да има автобуси към града.А такси от летището струвало 150 лири-13 лв.

Връзка към коментар
преди 7 минути , dimitrov6 каза:

Ако няма автобус към градчето мисля да се примоля на някой ,който отива с кола след полета, може и да му дам 50-100 лири.Друг вариант е автостоп или пеша на 20 км до гара,където минава влак веднъж на ден.Или от близкото село да има автобуси към града.А такси от летището струвало 150 лири-13 лв.

Пише, че има бус-шатъл, който е обвързан с полетите. Ако си само с ръчен багаж би трябвало да успееш да го хванеш. Ако таксито ти се вижда скъпо, (макар че в София от аерогарата до Мусагеница, например, е 15лв средно), може да се опиташ да се комбинираш с още някой пътник и да си поделите парите за такси.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
На 14.05.2023 г. в 9:29, Mary каза:

По средата на автогарата до входовете на метрото спират автобусите за летището.

Цената за тази отсечка е 68 лири.

 

 

Вече цената е 85 лири. Днес си купих лири по 0,075 лева.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , dimitrov6 каза:

Някой ползвал ли е приложението IstanbulKart. Инсталирах го,но излиза само бял екран.

С него без турски номер нищо не можеш да направиш.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 48 минути , stotan каза:

Някой знае ли дали за използване на кредитна карта в Турция трябва предварително да се обадиш в банката? Мога ли да я ползвам, без да се обадя, или ще ми я блокират?

??? 

Плащала съм с кредитна карта и то не веднъж, хем в различни градове в Турция, без проблем. Защо да я блокират, това нещо ново ли е?... Но, евентуално, попитай в банката си преди да тръгнеш натам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ами не знам откъде ми хрумна, а не си спомням миналата година дали сме се обаждали. А в банката звънях, но не благоволиха да ми вдигнат- всички оператори били заети. И така 20 мин.

Връзка към коментар
Преди 1 час, stotan каза:

Някой знае ли дали за използване на кредитна карта в Турция трябва предварително да се обадиш в банката? Мога ли да я ползвам, без да се обадя, или ще ми я блокират?

Турция е твърде обикновена дестинация, за да блокират картата при плащане от нея.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Тая работа с блокирането не е толкова проста. Ако обикаляш по няколко държави на година без да са я блокирали нямаш основание да се страхуваш от такова нещо. Ако си я имала тая карта от години и никога не си я ползвала извън България, да, обади се за всеки случай.

 

ПП принципно блокират и за странни транзакции във страната, но не ми се е случвало за България. Тук само отварям приложенията, цъквам, че транзакцията съм я направил аз и проблем няма, но в България може и да не е толкова просто.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 57 минути , neuromancer каза:

Тая работа с блокирането не е толкова проста. Ако обикаляш по няколко държави на година без да са я блокирали нямаш основание да се страхуваш от такова нещо. Ако си я имала тая карта от години и никога не си я ползвала извън България, да, обади се за всеки случай.

 

ПП принципно блокират и за странни транзакции във страната, но не ми се е случвало за България. Тук само отварям приложенията, цъквам, че транзакцията съм я направил аз и проблем няма, но в България може и да не е толкова просто.

 

Обикновено уведомявам банката, когато тръгвам за Азия и Африка. Записват точния период и никога не съм имала проблем.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само да кажа, че вече съм в Турция и цял ден плащаме с картата и нямаме проблеми. Използваме я от години в чужбина. Обаждали сме само за Тайланд и Йордания. Вчера не знам какво  ме беше прихванало.. 🤣

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 часа, stotan каза:

Само да кажа, че вече съм в Турция и цял ден плащаме с картата и нямаме проблеми. Използваме я от години в чужбина. Обаждали сме само за Тайланд и Йордания. Вчера не знам какво  ме беше прихванало.. 🤣

На мен за Турция банката ми каза преди време, че няма нужда да се обаждам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 14.05.2023 г. в 9:29, Mary каза:

По средата на автогарата до входовете на метрото спират автобусите за летището.

Цената за тази отсечка е 68 лири.

Мислех,че се плаща с Истанбулкарт и си купих нова за 50 лири,като помолих човек ,и заредих 100 лири. За автобуса до летището не става,продават билети на спирката.

Имах от преди 5 години 3 карти с малки суми,но вече не важали и ги хвърлих.

На 14.05.2023 г. в 11:19, iaia_mama каза:

Пише, че има бус-шатъл, който е обвързан с полетите. Ако си само с ръчен багаж би трябвало да успееш да го хванеш. Ако таксито ти се вижда скъпо, (макар че в София от аерогарата до Мусагеница, например, е 15лв средно), може да се опиташ да се комбинираш с още някой пътник и да си поделите парите за такси.

Имаше шатъл микробус за 65 лири-5 лв.

В града си купих бутилка вода 1,5 литра за 3,5 лири-0,26 лв.

 

На 27.02.2023 г. в 8:13, stanimir каза:

Автобуси до България :

https://www.obilet.com/bg/journeys/349-857/2023-02-27

От този сайт си купих ,но на мейла ми пратиха документ,който не е билет,а трябваше да ида на автогарата и оттам да ми издадат безплатен.Ако не знаеш език става трудно.Добре,че касиерката в Турция знаеше руски.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 На връщане в турския пункт Капъкуле си включих мобилния интернет да търся ръчно моя оператор,но ми са начислили 5,4 лв сметка.Веднага пристигнаха  известия от банката ми и Револют,и това е начислило сметката.Нещо съм объркал бутоните в Настройки.Първо трябва да се включи Ръчен режим и после да се разрешат Мобилните данни.

Връзка към коментар

Здравейте, имам въпрос за пътуване до Сиде. Предстои да ходим натам за няколко дена Септември. За пътувалите по тия краища (на нас ни е за първи път), имам три въпроса:

1. Този маршрут, който ми е препоръчан от Гугъл добър ли е? Или има някакви уловки по пътищата надолу към Сиде? Нарочно на отиване заобикаляме Истанбул, трябва да пристигнем по-бързо само с една нощувка по пътя.

2. Удачно ли е да се спи чак на Афионхисар, или е прекалено оптимистично? Или някъде по-наблизо да предвидя? Мислим да тръгнем към 5-6 сутринта. Най-късно 7.

3. Навръщане имаме 4-5 дена за мотане, мислим да минем и през Истанбул. Въпросът ми е, има ли нещо интересно за гледане на не прекалено далечно разстояние от Сиде, за да нощуваме на 2-3 места по пътя към Истанбул. Всякакви идеи са добре дошли :) Например видях, че Ескишехир е интересно. Друго какво да видим? Две семейства сме с деца 5ти, 7ми и 10ти клас.

 

Огромно благодаря! :)

 

Map.jpg

Връзка към коментар

Щом си от Ямбол, вероятно си минавал през пункта на Лесово и знаеш, че от там минаването става много бързо, дори и в пика на сезона. 

Като разстояние, Афионкарахисар е може би най-добрият вариант за разделяне на пътя до Сиде от Ямбол. Афионкарахисар е известен с каменните си възвишения, нещо като тепетата на Пловдив. По тях има накацали малки укрепления и гледката от високо, особено вечер сигурно би била много красива.

Кютахя също ви е по път и е вариант за нощувка. В града има запазена крепост, което означава, че освен да нощувате ще може все пак и да видите нещо. 

Ескишехир е много приятен и добре поддържан град и си заслужава да му отделите време, което ще ви забави с почти цял ден. Аз бих го оставил за на връщане. В Истанбул, задължително минете по третия мост, така както го е дал Mapsa. Таксата е десетина лева и се плаща на бариера. Минава се много бързо. Мостът на Гебзе над Мраморно море е по-скъп и отиваше на 20 лв. Малко по на запад на Ескихисар (да не се бърка с Ескишехир) има фериботна връзка. Фериботите са на често и цената преди година бе около 15 лева. С ферибота ще стане с около час по-бавно, но пък е много по-яко да разнообразиш пътуването и да прекосиш морето на кораб, гледайки как могъщите крепостни стени на Ескихисар се отдалечават или пък приближават, ако го направите на връщане.

Единственото, което ще ви изненада по пътя към Сиде, най-вероятно ше бъде качеството на пътищата, които навсякъде са от много добри до отлични.

По пътя друга голяма забележителност са останките на древната Испарта.

Пътят ви минава и покрай Бурса, но не ви съветвам да се отклонявате. Градът е над три милиона, булевардите малки, а трафикът почти без изключение брутално задънен. Самият град има силно ориенталско излъчване.

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Velin S каза:

Този маршрут, който ми е препоръчан от Гугъл добър ли е?

В събота пътувах с автобус от Кютахя до автогара Есенлер Истанбул и минахме по този маршрут през Сакария,после през средния мост в Истанбул.Минахме през нощта и нямаше трафик.

 

Screenshot 2023-07-11 at 14-38-46 Истанбул to Fatih Sultan Mehmet Blv. No 62.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.