Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Преди 1 час, Radnev каза:

Щом си от Ямбол, вероятно си минавал през пункта на Лесово и знаеш, че от там минаването става много бързо, дори и в пика на сезона. 

Като разстояние, Афионкарахисар е може би най-добрият вариант за разделяне на пътя до Сиде от Ямбол. Афионкарахисар е известен с каменните си възвишения, нещо като тепетата на Пловдив. По тях има накацали малки укрепления и гледката от високо, особено вечер сигурно би била много красива.

Кютахя също ви е по път и е вариант за нощувка. В града има запазена крепост, което означава, че освен да нощувате ще може все пак и да видите нещо. 

Ескишехир е много приятен и добре поддържан град и си заслужава да му отделите време, което ще ви забави с почти цял ден. Аз бих го оставил за на връщане. В Истанбул, задължително минете по третия мост, така както го е дал Mapsa. Таксата е десетина лева и се плаща на бариера. Минава се много бързо. Мостът на Гебзе над Мраморно море е по-скъп и отиваше на 20 лв. Малко по на запад на Ескихисар (да не се бърка с Ескишехир) има фериботна връзка. Фериботите са на често и цената преди година бе около 15 лева. С ферибота ще стане с около час по-бавно, но пък е много по-яко да разнообразиш пътуването и да прекосиш морето на кораб, гледайки как могъщите крепостни стени на Ескихисар се отдалечават или пък приближават, ако го направите на връщане.

Единственото, което ще ви изненада по пътя към Сиде, най-вероятно ше бъде качеството на пътищата, които навсякъде са от много добри до отлични.

По пътя друга голяма забележителност са останките на древната Испарта.

Пътят ви минава и покрай Бурса, но не ви съветвам да се отклонявате. Градът е над три милиона, булевардите малки, а трафикът почти без изключение брутално задънен. Самият град има силно ориенталско излъчване.

 

Да, Ескишехир за навръщане го мислим, Афионкарахисар надали ще можем да стигнем специално за гледки, струва ми се, че ще сме утрепани от път и ще пристигнем колкото да спим :) Ферибота ще е за друг път. Останките на древната Испарта в гр. Испарта ли са? Освен тези два града, къде другаде бихме могли да отидем?

 

п.с. от Ямбол ще тръгнем, че аверите са от там, иначе на мен Малко Търново ми е най-близо, ама си е малко рисково с навалицата.

Връзка към коментар

Здравейте,

 

Ще пътуваме до Кападокия с кола и планираме да разделим пътя с няколкочасова почивка малко след като преминем третия мост на Босфора. Някой, който е минавал по тази магистрала може ли да сподели дали в района има места за почивка тип големи бензиностанции или крайпътни мотели?

 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Ерика каза:

Здравейте,

 

Ще пътуваме до Кападокия с кола и планираме да разделим пътя с няколкочасова почивка малко след като преминем третия мост на Босфора. Някой, който е минавал по тази магистрала може ли да сподели дали в района има места за почивка тип големи бензиностанции или крайпътни мотели?

 

Има доста места по пътя. Отворете Google maps и разгледайте картата по маршрута. Пригответе дребни лири,защото може да се лепне някой да ви мие колата. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Имам предплатена карта на Turkcell- 15 GB/ 1000 вътрешни разговори. Остават 13,5 GB интернет и разговорите. Интернетът и разговорите изтичат на 26.07.2023 (Картата изтича 06.2024). След това трябва да се презареди. В момента цената на нова карта е между 600 и 800 ТЛ. Ако някой има нужда, мога да му я дам да я ползва и после да ми я върне.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте. Не знам дали е за тук въпроса ми, но се надявам някой да е запознат и да ми отговори. Някой възстановявал ли си е ДДС за покупки от Турция. Четох, че има опция да си възстановиш 20% ДДС ако покупката е над 120 турски лири и си турист и напуснеш след това страната с направените покупки. Има ли наистина такава опция и някой правил ли я е, че ако е така сумата, която могат да ми възстановят е доста голяма?

Връзка към коментар
преди 22 минути , borislavpetkov84 каза:

Здравейте. Не знам дали е за тук въпроса ми, но се надявам някой да е запознат и да ми отговори. Някой възстановявал ли си е ДДС за покупки от Турция. Четох, че има опция да си възстановиш 20% ДДС ако покупката е над 120 турски лири и си турист и напуснеш след това страната с направените покупки. Има ли наистина такава опция и някой правил ли я е, че ако е така сумата, която могат да ми възстановят е доста голяма?

Нещата, за които ще искаш ДДС вече са закупени ли?

По спомен издават специлна фактура/документ, който да послужи за целта.

Аз знаех, че ДДС може да се връща само на летището, но някъде прочетох, че е възможно и на Капъкуле да стане, но нямам личен опит.

В единствения случай, когато ме попитаха дали искам такъв документ в магазина и стойността беше голяма, не бях със самолет, а с влак и отказах.

Дано се включи някой с опит.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 36 минути , Mary каза:

Нещата, за които ще искаш ДДС вече са закупени ли?

По спомен издават специлна фактура/документ, който да послужи за целта.

Аз знаех, че ДДС може да се връща само на летището, но някъде прочетох, че е възможно и на Капъкуле да стане, но нямам личен опит.

В единствения случай, когато ме попитаха дали искам такъв документ в магазина и стойността беше голяма, не бях със самолет, а с влак и отказах.

Дано се включи някой с опит.

Не съм купил стоката, но сега съм в дилема от къде да я купя. Става въпрос за пръстен на Картие за подарък и ако наистина в Турция връщат 20% ДДС за туристи, то сумата е доста сериозна. Другият ми вариант за добра цена е да отида до Швейцария, но определено Турция ми е най-близо. И аз ще се радвам някой да сподели информация особено ако Турция се напуска с кола, а не със самолет.

Връзка към коментар
Преди 1 час, borislavpetkov84 каза:

Не съм купил стоката, но сега съм в дилема от къде да я купя. Става въпрос за пръстен на Картие за подарък и ако наистина в Турция връщат 20% ДДС за туристи, то сумата е доста сериозна. Другият ми вариант за добра цена е да отида до Швейцария, но определено Турция ми е най-близо. И аз ще се радвам някой да сподели информация особено ако Турция се напуска с кола, а не със самолет.

Имам опит с връщане на ДДС на Сабиха. В магазините знаят, каква фактура трябва да ви издадат. Купувахме обектив от фирмен магазин на марката. В магазина ни попитаха с кой полет и кога  заминаваме, на летище ни чакаше човек с документите и парите, зае ни точно 3 минути. Всички реномирани магазини предлагат тази услуга.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 1 час, Marisha каза:

Имам опит с връщане на ДДС на Сабиха. В магазините знаят, каква фактура трябва да ви издадат. Купувахме обектив от фирмен магазин на марката. В магазина ни попитаха с кой полет и кога  заминаваме, на летище ни чакаше човек с документите и парите, зае ни точно 3 минути. Всички реномирани магазини предлагат тази услуга.

А спомняте ли си колко процента ви възстановиха? Питам, защото в трип адвайзър обясняват, че ДДС на бижута е 18%, но реално възстановяват около 4,5%.

Връзка към коментар
преди 8 часа, borislavpetkov84 каза:

А спомняте ли си колко процента ви възстановиха? Питам, защото в трип адвайзър обясняват, че ДДС на бижута е 18%, но реално възстановяват около 4,5%.

Май точно 18% бяха.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, borislavpetkov84 каза:

Не съм купил стоката, но сега съм в дилема от къде да я купя. Става въпрос за пръстен на Картие за подарък и ако наистина в Турция връщат 20% ДДС за туристи, то сумата е доста сериозна. Другият ми вариант за добра цена е да отида до Швейцария, но определено Турция ми е най-близо. И аз ще се радвам някой да сподели информация особено ако Турция се напуска с кола, а не със самолет.

Става само със самолет, през сухопътна граница не

Връзка към коментар
преди 7 часа, EmoKrastev каза:

Става само със самолет, през сухопътна граница не

Сигурен ли си, че само през летище става, защото няколко турски потребители в трип адвайзър се опитват да ме убедят, че и през сухопътна граница също е възможно възстановяване на ДДС? И между другото след разговор с магазина на Картие по телефона в Истанбул ми казаха, че за бижута възстановяват 12,5%.

Връзка към коментар

 В Израел са ми възстановявали VAT и то точно за покупка на бижута. Но принципа е един и същ. На витрината на определени магазини има стандартен стикер Tax free, има изискване за минимална сума, обясняваш, че искаш да си възстановиш таксите при напускане на страната, попълват ти съответния формуляр и на летището има гише, където давайки този формуляр ти връщат сумата кеш. За сухопътни граници не знам, но проверявайки за Турция от любопитство, попаднах на това:

https://www.globalblue.com/shoppers/how-to-shop-tax-free/destinations/turkey

Screenshot_20230718-171138.png.59e2a0af14f2e094f227023c8d4aa5a7.png

 

Screenshot_20230718-171255.png.6a3a6ea1b61a3ac430f84594ff98d4bd.png

Доколкото разбирам има доста гишета в Турция, където може да си възстановиш таксите. Не е необходимо да минаваш граница. За non EU чужденци, купили стоки в БГ също виждам, че има такива гишета на Капитан Андреево, в София, в Банско, даже в Кюстендил, така че явно не е нещо необичайно.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 4 часа, borislavpetkov84 каза:

Сигурен ли си, че само през летище става, защото няколко турски потребители в трип адвайзър се опитват да ме убедят, че и през сухопътна граница също е възможно възстановяване на ДДС? И между другото след разговор с магазина на Картие по телефона в Истанбул ми казаха, че за бижута възстановяват 12,5%.

Да, лично съм го проверявал за един приятел, за бижута ставаше въпрос, на Tax free office в един мол. Там му оформиха всички документи. Не помня точно колко процента връщаха но му удържаха май към 2% за някаква такса. Но беше преди 3 години някъде. Може и да има някакви промени, доста неща се промениха оттогава. Но гарантирам че парите ги връщат след граничен контрол. След като един вид си напуснал страната. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 18.07.2023 г. в 16:39, borislavpetkov84 каза:

Сигурен ли си, че само през летище става, защото няколко турски потребители в трип адвайзър се опитват да ме убедят, че и през сухопътна граница също е възможно възстановяване на ДДС? И между другото след разговор с магазина на Картие по телефона в Истанбул ми казаха, че за бижута възстановяват 12,5%.

 

Има сайт за за инфо, ама е крайно мътеn: https://www.taxfreezone.com.tr/

 

Аз се свързах с тия и ги разпитах през Whatsapp - пак бяха мътни, но това, което схванах от обясненията им, е че, след като си вземеш tax free касова бележка, митничарите трябва да ти одобрят покупката. Иначе казано, трябва да излезне извън границата с теб. Гейта на летището, или митницата на КППто. После може да си вземеш рифънд в кеш на определени точки в градовете, на летището или ако е КПП - само с IBAN превод. Така и не ми обясниха как точно превеждат парите по сметка и от къде идват. Имайки се в предвид, че не са в ЕС, таксите най-вероятно са брутални. Отделно, на КППто (поне на Малко Търново) знаят по две думи английски, и си представям диалозите там, отделно чакането. Това май си струва само ако е нещо бая скъпо и се мине през летището. Предполагам, че нарочно са го направили мътно и калпаво - все пак тия пари идват от бюджета на Турция. Колкото по-малко, толкова по-малко.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да дам малко инфо как става връщането на ДДС в Турция, защото вчера го направих, но все още не съм получил парите. Когато отидох в магазина за да купя въпросната стока им казах, че искам Tax free form. В Турция има две фирми, които възстановяват ДДС - Global Blue и Tax free zone. В случая магазина на Картие в EMAAR mall работеха с Global blue и ми издадоха формуляра tax free form, като вътре попълват платената сума, размера на ДДС, вашите имена по паспорт, номер на паспорт и сумата, която трябва да ви бъде възстановена. Документа tax free form ви се дава в два екземпляра, но по-късно ще обясня защо са два. Прилагам как изглежда попълнен документа tax free form, като този документ, който е качен е с печат от митницата, което е условие за изплащане на парите. След това отидох до офиса на Global blue в мола и подадох документите, като искаха да видят паспорта ми и трябваше да им дам номер на кредитна карта на мое име. Те реално регистрират в тяхната система документа tax free form и освен това ви дават плик с логото на фирмата Global blue. Казаха ми, че за да получа парите трябва документа да е регистриран и подпечатан от митницата на Турция. Опитах да получа печат от митницата на Галата порт, но не стана, защото пътувахме с кола и ми казаха да си подпечатам документа на граничния пункт. Бях предварително говорил с митничар на нашия пункт на Малко Търново ако ще искам ДДС възстановяване да е на Лесово или Капитан Андреево, защото на Малко Търново турските митничари са големи измекяри и ще се опитат да ме излъжат. И реално влязохме през Малко Търново, но излязохме от Турция през Лесово. На граничния пункт първо имате проверка на паспорти и там не подпечатват и не проверяват стоката. На втората проверка/бариера попитайте служителя за tax free. След това те ви водят при друг служител, който е вътре в голямата сграда и той проверява документите, паспорта и самата покупка след, което ви подпечатва и двата броя документи tax free form, като единият го пъхат в плика на Global blue, а другият ви го връщат на вас. Не се учудвайте ако след като проверят всичко и сложат единия екземпляр в плика подпечатат самият плик, а не документа, защото ми казаха, че така правят, макар че ги накарах да подпечатат самият документ, който остана в мен и съм то приложил тук. След като запечатат плика ви карат да си напишете вашият IBAN, три имена на латиница, номер на паспорт и телефонен номер на самият плик. След това се връщате на бариерата и пускате плика в синя кутия, на която пише Glbal blue. До нея има кутия и на другата фирма Tax free zone. От офиса на Global blue ми каза, че ще ми преведат парите до 5 работни дни, а на границата митничарите ми казаха до 2 месеца. Да отбележа, че митничарите на Лесово са изключително любезни и усмихнати и нямат нищо общо с тези на Малко Търново. По принцип за мен няма значение важното е да ги преведат и разбира се каква ще е сумата. Когато ги преведат ще ви кажа какъв процент от сумата, на която имате право са ми изпратили за да знаем какъв е комисиона на фирмата. При всички случаи при покупка на техника, бижута, злато и други скъпи неща сумите няма да са малки. Аз купих пръстен, за който ДДС-то в Турция е 20%, а те ми връщат 13,5% от платената обща сума, а не от сумата на ДДС-тоIMG_9433.jpeg.0f9a7d5531b6355a8e55de3e6905411b.jpeg

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
На 26.07.2023 г. в 13:32, borislavpetkov84 каза:

Да дам малко инфо как става връщането на ДДС в Турция, защото вчера го направих, но все още не съм получил парите. Когато отидох в магазина за да купя въпросната стока им казах, че искам Tax free form. В Турция има две фирми, които възстановяват ДДС - Global Blue и Tax free zone. В случая магазина на Картие в EMAAR mall работеха с Global blue и ми издадоха формуляра tax free form, като вътре попълват платената сума, размера на ДДС, вашите имена по паспорт, номер на паспорт и сумата, която трябва да ви бъде възстановена. Документа tax free form ви се дава в два екземпляра, но по-късно ще обясня защо са два. Прилагам как изглежда попълнен документа tax free form, като този документ, който е качен е с печат от митницата, което е условие за изплащане на парите. След това отидох до офиса на Global blue в мола и подадох документите, като искаха да видят паспорта ми и трябваше да им дам номер на кредитна карта на мое име. Те реално регистрират в тяхната система документа tax free form и освен това ви дават плик с логото на фирмата Global blue. Казаха ми, че за да получа парите трябва документа да е регистриран и подпечатан от митницата на Турция. Опитах да получа печат от митницата на Галата порт, но не стана, защото пътувахме с кола и ми казаха да си подпечатам документа на граничния пункт. Бях предварително говорил с митничар на нашия пункт на Малко Търново ако ще искам ДДС възстановяване да е на Лесово или Капитан Андреево, защото на Малко Търново турските митничари са големи измекяри и ще се опитат да ме излъжат. И реално влязохме през Малко Търново, но излязохме от Турция през Лесово. На граничния пункт първо имате проверка на паспорти и там не подпечатват и не проверяват стоката. На втората проверка/бариера попитайте служителя за tax free. След това те ви водят при друг служител, който е вътре в голямата сграда и той проверява документите, паспорта и самата покупка след, което ви подпечатва и двата броя документи tax free form, като единият го пъхат в плика на Global blue, а другият ви го връщат на вас. Не се учудвайте ако след като проверят всичко и сложат единия екземпляр в плика подпечатат самият плик, а не документа, защото ми казаха, че така правят, макар че ги накарах да подпечатат самият документ, който остана в мен и съм то приложил тук. След като запечатат плика ви карат да си напишете вашият IBAN, три имена на латиница, номер на паспорт и телефонен номер на самият плик. След това се връщате на бариерата и пускате плика в синя кутия, на която пише Glbal blue. До нея има кутия и на другата фирма Tax free zone. От офиса на Global blue ми каза, че ще ми преведат парите до 5 работни дни, а на границата митничарите ми казаха до 2 месеца. Да отбележа, че митничарите на Лесово са изключително любезни и усмихнати и нямат нищо общо с тези на Малко Търново. По принцип за мен няма значение важното е да ги преведат и разбира се каква ще е сумата. Когато ги преведат ще ви кажа какъв процент от сумата, на която имате право са ми изпратили за да знаем какъв е комисиона на фирмата. При всички случаи при покупка на техника, бижута, злато и други скъпи неща сумите няма да са малки. Аз купих пръстен, за който ДДС-то в Турция е 20%, а те ми връщат 13,5% от платената обща сума, а не от сумата на ДДС-тоIMG_9433.jpeg.0f9a7d5531b6355a8e55de3e6905411b.jpeg

Да допълня, че на 25 юли взех пръстена и днес на 28 юли ми преведоха парите по кредитната карта. Превода е в евро, което е добре, защото не изгубих пари от превалутиране или нисък курс на турската лира. Покупката ми беше пръстен за 6500 лв. с ДДС , а те ми възстановиха 810 лв., което е 12,5%.

  • Харесвам 6
  • Браво 7
Връзка към коментар

Има ли минимален праг на покупката, или да събирам всички tax free бележки, от магазините които ги издават? През 2021 жена ми обра точно EMAAR и бая пари остави, питаха ни дали искаме бележка, но ние не се заинтересувахме.

 

Връзка към коментар
В момента, Nayden Bondzhev каза:

Има ли минимален праг на покупката, или да събирам всички tax free бележки, от магазините които ги издават?

 

За всяка бележка получаваш такъв отделен документ и след това всеки отделен документ се регистрира в офиса на Global blue и съответно на всеки отделен документ трябва да има печат от митницата. Според мен гледай да събираш покупките в колкото се може по-малко бележки и съответно документи, че като отидеш на границата да не се изнервят митничарите.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , borislavpetkov84 каза:

За всяка бележка получаваш такъв отделен документ и след това всеки отделен документ се регистрира в офиса на Global blue и съответно на всеки отделен документ трябва да има печат от митницата. Според мен гледай да събираш покупките в колкото се може по-малко бележки и съответно документи, че като отидеш на границата да не се изнервят митничарите.

Повечето лъскави магазини по моловете предлагат да ти издадат формуляр. 

Връзка към коментар
преди 1 минута , Nayden Bondzhev каза:

Повечето лъскави магазини по моловете предлагат да ти издадат формуляр. 

По принцип да, но за най-сигурно влез в globalblue.com и избери магазини в Турция и има списък с всички магазини и съответно локация на магазина. Същото е и с другия сайт tax free zone, защото някои магазини работят с единия посредник, а някои с другия.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 2 часа, borislavpetkov84 каза:

Да допълня, че на 25 юли взех пръстена и днес на 28 юли ми преведоха парите по кредитната карта. Превода е в евро, което е добре, защото не изгубих пари от превалутиране или нисък курс на турската лира. Покупката ми беше пръстен за 6500 лв. с ДДС , а те ми възстановиха 810 лв., което е 12,5%.

Подозирам, че не е обикновен  подарък!

Сигурно ще го съчетаеш и с екзотична дестинация.

Пожелавам радост и изненада!

Връзка към коментар
преди 4 минути , Дани Магелани каза:

Подозирам, че не е обикновен  подарък!

Сигурно ще го съчетаеш и с екзотична дестинация.

Пожелавам радост и изненада!

Хахаха правилно предполагаш, че не е обикновен подарък, но нека да не навлизам в подробности преди да са се случили нещата. Относно дестинацията не мисля, че Сардиния е най-екзотичното място на света, но предвид организацията по събитието предпочитам да е в Европа, но както казах след това ще разкажа как го организирах и как е минало всичко.

  • Харесвам 7
  • Браво 7
Връзка към коментар

Здравейте, може ли да ми кажете за Памукале, ще с сме с младежи 11, 13 и 16, къде е по подходящо да отседнем за една нощувка и да разгледаме сутринта природната забележителност? Виждам, че има 3 входа - градски, където се ходи нагоре, южен с кола и северен с кола. Букинг ми вади настаняване в самото Памукале, и в Карахайят (Karahayıt) и се чудя къде ще е по-удачно да отседнем? 

 

Гледам, че има и балони, дали някой се е возил, дали си заслуажва и ако има предства цените как върят?

 

Също така Ефес един пълен ден с нощувка ще ни стигне ли да разгледаме?

 

Благодаря! :)

Връзка към коментар
преди 25 минути , Velin S каза:

Здравейте, може ли да ми кажете за Памукале, ще с сме с младежи 11, 13 и 16, къде е по подходящо да отседнем за една нощувка и да разгледаме сутринта природната забележителност? Виждам, че има 3 входа - градски, където се ходи нагоре, южен с кола и северен с кола. Букинг ми вади настаняване в самото Памукале, и в Карахайят (Karahayıt) и се чудя къде ще е по-удачно да отседнем? 

 

Гледам, че има и балони, дали някой се е возил, дали си заслуажва и ако има предства цените как върят?

 

Също така Ефес един пълен ден с нощувка ще ни стигне ли да разгледаме?

 

Благодаря! 🙂

Ако отседнете в Памукале и сте близо до градския вход е удобно да влезете от там . Северния вход е далечен и не е е удобен. На южния паркинга се пълни бързо.

Ефес можете да го разгледате за ден .

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.