Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 3 часа, samuraika каза:

Извинявам се, ако питам нещо, на което се е отговаряло многократно, но....

На 8 юли кацаме на новото летище в Истанбул. Сутринта. И сега - как е най-добре да се придвижим до София? Частен трансфер искат 400 евро (има опция да се комбинираме с някой за бусче 6 човека, ние сме 4, някой да му пасва тази дата? ) . 

 

Автобус - коя фирма бихте препоръчали и има ли от летището тръгващи или трябва да се ходи до автогара в града?

 

Влак - знам че има спални вагони, но казват че било бавно и не много удобо - някой да сподели опит?

 

Много благодаря за всички съвети!

Самурайка, хубаво е, че се прибираш отново в София. Ние също се прибираме на 8 юли от Истанбул като ще летим в 12 часа с директен полет до София на Пегасус от летище Сабиха Гьокчен. Нямам представа в колко часа каца полета Ви на летище Истанбул и дали ще имате време, за да се придвижите до Сабиха Гьокчен- около 85-90 км. са. Но ако имате такава времева възможност / около 2 часа/ можете да се придвижите или с такси или с шатъла на Havaist - шатъл линия 13. Ето разписанието на шатъла и да прецениш дали Ви устройва.

https://www.hava.ist/sefer-saatleri.php?lang=en

Влакът Ви е опция, но е чак късно вечерта и ще пристигнете на следващия ден. за автобусите до София не мога да ти бъда полезен, защото не ги използваме, но май че и те са сутрин и  вечер

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, samuraika каза:

Извинявам се, ако питам нещо, на което се е отговаряло многократно, но....

На 8 юли кацаме на новото летище в Истанбул. Сутринта. И сега - как е най-добре да се придвижим до София? Частен трансфер искат 400 евро (има опция да се комбинираме с някой за бусче 6 човека, ние сме 4, някой да му пасва тази дата? ) . 

 

Автобус - коя фирма бихте препоръчали и има ли от летището тръгващи или трябва да се ходи до автогара в града?

 

Влак - знам че има спални вагони, но казват че било бавно и не много удобо - някой да сподели опит?

 

Много благодаря за всички съвети!

Тагвам @Mary мисля че знае най точно.

Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 4 часа, samuraika каза:

Извинявам се, ако питам нещо, на което се е отговаряло многократно, но....

На 8 юли кацаме на новото летище в Истанбул. Сутринта. И сега - как е най-добре да се придвижим до София? Частен трансфер искат 400 евро (има опция да се комбинираме с някой за бусче 6 човека, ние сме 4, някой да му пасва тази дата? ) . 

 

Автобус - коя фирма бихте препоръчали и има ли от летището тръгващи или трябва да се ходи до автогара в града?

 

Влак - знам че има спални вагони, но казват че било бавно и не много удобо - някой да сподели опит?

 

Много благодаря за всички съвети!

Някой беше писал, че автобус на Арда тур тръгва от новото летище на Истанбул, но аз не съм сигурна.

Връзка към коментар
преди 4 часа, samuraika каза:

Извинявам се, ако питам нещо, на което се е отговаряло многократно, но....

На 8 юли кацаме на новото летище в Истанбул. Сутринта. И сега - как е най-добре да се придвижим до София? Частен трансфер искат 400 евро (има опция да се комбинираме с някой за бусче 6 човека, ние сме 4, някой да му пасва тази дата? ) . 

 

Автобус - коя фирма бихте препоръчали и има ли от летището тръгващи или трябва да се ходи до автогара в града?

 

Влак - знам че има спални вагони, но казват че било бавно и не много удобо - някой да сподели опит?

 

Много благодаря за всички съвети!

Добре е да споменеш кога кацате, за да се разгледат всички варианти.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, samuraika каза:

Влак - знам че има спални вагони, но казват че било бавно и не много удобо - някой да сподели опит?

4-5 пъти вече сме ползвали влака, и определено е доста по-удобно от всякакви автобуси 🙂 Неудобното е, че понякога изчаква неясно какво на границата, и съответно закъснява - ако Ви е важно да сте в София в определен час, си е рисково. Иначе в момента тръгва от Истанбул в 20:00 и трябва да е в София в 11:47 на следващия ден.

Връзка към коментар
преди 4 часа, Дани Магелани каза:

Някой беше писал, че автобус на Арда тур тръгва от новото летище на Истанбул, но аз не съм сигурна.

Доколкото видях в разписанието на сайта, само в посока към Истанбул спира на летището, в обратната посока не.

И автогарата, и гарата са в града и трябва да хванеш автобусите Havaist за да стигнеш до тях.

Имаше и цяла тема за влака някъде

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
8 hours ago, Roje said:

Влак - знам че има спални вагони, но казват че било бавно и не много удобо - някой да сподели опит?

Това е най-приятната опция. И най-бавната. 

Как се оказа, че не сте до София?

Връзка към коментар
На 18.06.2024 г. в 22:23, era123 каза:

Това е най-приятната опция. И най-бавната. 

Как се оказа, че не сте до София?

Благодаря на всички!
Влак ще е, прегледах темата, ориентирах се, много ми помогнахте, сила сте, ей!
А се оказа да сме до Истанбул а не до София, защото билетите държат високи цени, а до Истанбул летят китайски авиокомпании, които дъмпингуват в момента. Така че ще летим Осака-Шанхай-Истанбул и после - тудуф-тудуф. На връщане ще направим 3 дни в Истанбул и тогава ще питам пак @Roje@Mary за съвети как мога да оплзотворя времето с две деца, едното от които ще празнува юбилей там - на цеееееели 10 ще става!

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

В темата за влака пише, че ще има ремонти и прекачване на автобус в Пловдив, та виж как е, да не стане  по-голяма епопея от Истанбул до София отколкото Япония - Истанбул.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, neuromancer каза:

В темата за влака пише, че ще има ремонти и прекачване на автобус в Пловдив, та виж как е, да не стане  по-голяма епопея от Истанбул до София отколкото Япония - Истанбул.

С влак от Истанбул до София винаги си е епопея. Щях да пиша - айде поне децата да видят влак, ама тези са расли в Япония, не е като да не са се качвали на влак 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 18.06.2024 г. в 3:58, samuraika каза:

 

Влак - знам че има спални вагони, но казват че било бавно и не много удобо - някой да сподели опит?

 

 

Здравей,

да допълня още нещо, надявам се не ти е късно, но сега видях темата.

Пътувала съм няколко пъти с влака до Истанбул и обратно до София, винаги купувай билет за турските вагони. Това по съвет от магеланци. За бг вагоните не знам как е, но турските е чисто, с чисти чаршафи, спиш си цяла нощ и пристигаш в София / Истанбул отпочинал. По двама са в купе. За нас е предпочитан транспорт.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 9 часа, samuraika каза:

Благодаря на всички!
Влак ще е, прегледах темата, ориентирах се, много ми помогнахте, сила сте, ей!
А се оказа да сме до Истанбул а не до София, защото билетите държат високи цени, а до Истанбул летят китайски авиокомпании, които дъмпингуват в момента. Така че ще летим Осака-Шанхай-Истанбул и после - тудуф-тудуф. На връщане ще направим 3 дни в Истанбул и тогава ще питам пак @Roje@Mary за съвети как мога да оплзотворя времето с две деца, едното от които ще празнува юбилей там - на цеееееели 10 ще става!

 

 

Задължително две двойки купета, не съм сигурна дали има единични. В четворка ще бъде кошмарно. Прилични са условията, но не очаквайте нещо уау. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Няма отделни турски и български вагони, всички са еднакви и са на турската ЖП компания. @samuraika - ако ще се връщате през Истанбул и в рамките на 1 месец, пробвайте да си вземете билети директно от гара Халкалъ, защото имат повече места за продажба.

 

Също така имайте предвид, че в посока София няма особено щателна проверка, но все пак ще трябва да станете (около 23:30 - 00:30), а в посока Истанбул освен това ще трябва да се наредите за проверка на документите и да си изнесете багажа за сканиране.

Връзка към коментар
преди 7 часа, EmoKrastev каза:

С влак от Истанбул до София винаги си е епопея. Щях да пиша - айде поне децата да видят влак, ама тези са расли в Япония, не е като да не са се качвали на влак 

Ами едно е да си легнеш в купето и да се лангъркаш цяла нощ и още малко, друго е по някое време да се прехвърляш в автобус с багажа и после пак във влак.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 21.06.2024 г. в 15:45, neuromancer каза:

Ами едно е да си легнеш в купето и да се лангъркаш цяла нощ и още малко, друго е по някое време да се прехвърляш в автобус с багажа и после пак във влак.

Ама къде ги четеш тези работи? Не знам да има ремонти в момента.

Връзка към коментар

В темата за влака за Истанбул. Аз не съм на място и нямам впечатления, просто да се провери.

Сега проверих на сайта на БДЖ и пише, че не е с прекачване, а влака ще минава през Карлово.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте,

За пръв път пътувам за Турция и имам нужда от актуална информация по два въпроса:

1. Относно влизането в държавата с частен автомобил, който не е на мое име - все още ли е достатъчно да разполагам с нотарилано заверено пълномощно на български и английски?

2. Пътувам с домашни любимци. Освен паспортите им, където са отбелязани ваксинациите, имам ли нужда от някакви други документи?

Благодаря

Връзка към коментар
преди 5 минути , belgun каза:

Здравейте,

За пръв път пътувам за Турция и имам нужда от актуална информация по два въпроса:

1. Относно влизането в държавата с частен автомобил, който не е на мое име - все още ли е достатъчно да разполагам с нотарилано заверено пълномощно на български и английски?

2. Пътувам с домашни любимци. Освен паспортите им, където са отбелязани ваксинациите, имам ли нужда от някакви други документи?

Благодаря

1. Двуезичвно е ок.

2. Не мога да се изкажа по същество, но имаме близки с куче. Навсякъде я водят в Гърция и никога в Турция поради някакви усложнения /не помня какви/. Някой с куче да се включи.

Връзка към коментар
преди 39 минути , belgun каза:

Относно влизането в държавата с частен автомобил, който не е на мое име - все още ли е достатъчно да разполагам с нотарилано заверено пълномощно на български и английски?

Достатъчно е.

Връзка към коментар
Христо Кожухаров

Според навигацията , от Горна Оряховица за Турция, ми дава маршрут през Лесово. Как е пътя до там и не е ли по добре да се мине през Капитан Андреево?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Христо Кожухаров каза:

ми дава маршрут през Лесово.

Разбира се, че е по-добре през Лесово. Минава се в пъти по-бързо през Лесово, отколкото през Капитан Андреево.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 23 часа, epetkov каза:

Разбира се, че е по-добре през Лесово. Минава се в пъти по-бързо през Лесово, отколкото през Капитан Андреево.

Зависи в какъв ден се минава. Аз на Лесово съм чакала 5 часа за да мина. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.