Прескочи до съдържание

бързи въпроси Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

На 31.10.2023 г. в 10:19, dimitrov6 каза:

Как мина екскурзията.  Не е лесно да отговаряш за ученици, все едно си пъдар.🙂

Добре, мина чак днес стигнах от един от компютрите/лаптопите.....

Какво да Ви кажа, пълна лудница. Супер си прекарахме като цяло сега ще кача и някоя снимка в темата "В момента съм" 

Беше интересно, много път минахме, всяка вечер се събираха учениците и ние постоянно ги следяхме по стаите, точно като падар, но те ни разбираха и ни слушаха много.

Първият ден /29.10.23 год./ пътувахме за Истанбул и направо в хотела. Много път много нещо.

Вторият ден /30.10.23 год./ обиколка на града - по градската част, корабче, Миниатюрк и Mall Of İstanbul.

Третият ден /31.10.23 год./ Venezia Mega Outlet, Капалъ чарши с обиколка на Света София и пеещите фонтани Истанбул. 

Четвъртия ден /01.11.23 год./ отново пътуване за Б-я през Гърция. Късно се прибрах, чак към 20:30 часа, защото на Кулата чакахме около 2 часа на границата.

Много път и много ходене аз от втората вечер бях из града на пазар и да търся неща по аптеките и ми се схавана крака и дори сега все още ме боли, много се притоварих над по 16/17 км. на ден. Но ще се оправям въпрос на време. Общо бяхме 52 с шофьор, екскурзовода и 3-мата ръководители. 

Четвъртък и петък на работа и чак днес ми остана малко време за почивка 😀

Най-готино беше, че на целият рейс оправих телефоните на Turkcell, за да нямат сметки, а на моя не го направих и натрупах около 120 лв. без ДДС ама ще я плащам какво да правя...... 😇

Много пазарлъци много нещо, много се лъгахме с комшитата.... ама ни правиха отстъпки 😀

Ето и малко снимки

При покупка на дреха, подарък котка 

20231031_155416.jpg.1dfec519608f3f70ded20256fe74db5a.jpg

 

20231031_155410.jpg.34df152fadb4d43dcabb4e780522447a.jpg

 

Много добри тоалетни

20231030_122429.jpg.55363e502e71f7ae1ba93e5acba64006.jpg

 

Това е на Миниатюрк

20231030_115018.jpg.a7a87e74aec667c72bf1b2d08cb23ce8.jpg

 

20231030_114838.jpg.ae897f889cf95dca8c53700aa5d98a70.jpg

 

20231030_112755.jpg.1b13a333558d76efecb2fa6bb29432b2.jpg

 

20231030_112727.jpg.4a0d6be365c3f6ed258ea8d2a9a8b5e4.jpg

 

И ръководителите

20231030_112513.jpg.f033bc81765c36e5d33abf6d3fa07399.jpg

 

 

Редактирано от Иван Попов
Добавяне на информация
  • Харесвам 8
  • Браво 5
Връзка към мнение

И да добавя още нещо: наистина отговорността е голяма, когато отговаряш за толкова много деца. Въпреки това, приключението е страхотно, защото те кара да се чувстваш още по-млад с учениците. 😊

С други думи, въпреки младостта си, обикаляш света и натрупваш опит. 😊

 

@dimitrov6 ти като си ми писа оня ден 😊 аз все още съм пътувал из Турция 😉

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 2.11.2023 г. в 20:36, Nayden Bondzhev каза:

Масова практика е, попълваш декларация на митницата къде си оставил колата и че ключовете са в теб.

Митницата? В смисъл, трябва да намеря митницата в Мармарис и да декларирам че напускам без колата ли? Тази декларация как се казва? Благодаря за съдействието.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

Дали някой ще ходи скоро към Турция? Вкъщи имаме нужда от този гел и ще се радвам, ако някой успее да ни съдейства. Не го откривам в българските сайтове. Бяхме го купили от аптека в Анталия, но понеже е ефикасен, имам задача да поръчам още от него за вкъщи. Благодаря предварително!

image.png.af74b969101e6a803baf194cef4f5b69.png

Връзка към мнение
преди 58 минути , r_nikolov1 каза:

Здравейте,

Дали някой ще ходи скоро към Турция? Вкъщи имаме нужда от този гел и ще се радвам, ако някой успее да ни съдейства. Не го откривам в българските сайтове. Бяхме го купили от аптека в Анталия, но понеже е ефикасен, имам задача да поръчам още от него за вкъщи. Благодаря предварително!

image.png.af74b969101e6a803baf194cef4f5b69.png

Пробвай оттук:https://www.ubuy.bg/en/product/7UNUCHZCW-glucosamine-msm-chondroitin-gel-type-2-for-collagen-joint-and-muscle-pain-100-ml?utm_source=website

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте. Някой, който тези дни е ходил в Турция / Истанбул или Одрин / би ли могъл да ми каже какъв е курса евро-лира и лев-лира. Благодаря предварително.

Връзка към мнение

Здравейте, имам въпрос, родителите ми ще пътуват и от гарата Халкали трябва да стигнат до летище Гьокчен в азиатската част. Възрастни са, и се притеснявам дали ще се оправят, в смисъл дали лесно се намира входа към U1 на гарата и дали е лесна смяната към М4 за летището, видях, че е на спирка близо до Кадикьой. Аз пътувам с кола обикновено, кораби и автобуси, и това летище и гарата, от където идва БДЖ са ми мъгла. Иначе съм им дал карта за транспорта, само ще трябва да си заредят. Всякакви съвети са полезни (от гледа точка на първи път в Истанбул на път за летището). Отделно като въпрос, знаете ли дали има алтернатива на метрото, шатъли, трансфери и прочее на ниска цена, те ще са група 4ма човека с куфари. Малко ме филмираха 😂

Връзка към мнение
преди 59 минути , Velin S каза:

Здравейте, имам въпрос, родителите ми ще пътуват и от гарата Халкали

 

Щом ще пътуват от гара Халкалъ, действително, най-практично е да пътуват от Халкалъ с влаковете "Мармарай" до спирка AirlikCeşmesi и там да сменят с метро М4 до летище "Сабиха". За тяхно спокойствие намерете (има много) в ютуб  клип за такова пътуване. Няма изгодни транфери от Халкалъ.  Някои хора  без езици и с  малък опит  в самостоятелни пътувания избират автобусите на Havaist от Халкалъ до Новото летище и от Новото летище до летище "Сабиха"  пак с автобус на Havaist.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Velin S каза:

Здравейте, имам въпрос, родителите ми ще пътуват и от гарата Халкали трябва да стигнат до летище Гьокчен в азиатската част. Възрастни са, и се притеснявам дали ще се оправят, в смисъл дали лесно се намира входа към U1 на гарата и дали е лесна смяната към М4 за летището, видях, че е на спирка близо до Кадикьой. Аз пътувам с кола обикновено, кораби и автобуси, и това летище и гарата, от където идва БДЖ са ми мъгла. Иначе съм им дал карта за транспорта, само ще трябва да си заредят. Всякакви съвети са полезни (от гледа точка на първи път в Истанбул на път за летището). Отделно като въпрос, знаете ли дали има алтернатива на метрото, шатъли, трансфери и прочее на ниска цена, те ще са група 4ма човека с куфари. Малко ме филмираха 😂

На различно ниво са влака и Мармарай(В1) и на двете места.

Когато си с багаж не е съвсем удобно.

Разстоянието между гарата и Сабиха е около 70км. С такси ще е много скъпо, с трансфер също. Не съм ползвала и не мога да кажа някакви суми.

Бих предложила Мармарай(В1) до Pendik и оставащите 10-15км. с такси.

Разбира се, може да си ползват и само градски транспорт. Няма някакви особености, освен различните нива(не помня кое къде е на по-високото) - само да гледат посоката на М4 когато прекачват.

Връзка към мнение
преди 33 минути , Mary каза:

Бих предложила Мармарай(В1) до Pendik и оставащите 10-15км. с такси.

Този вариант не е за изключване, но от Pendik до летище "Сабиха" има експрес-автобуси Е-9. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 34 минути , Mary каза:

На различно ниво са влака и Мармарай(В1) и на двете места.

Когато си с багаж не е съвсем удобно.

Разстоянието между гарата и Сабиха е около 70км. С такси ще е много скъпо, с трансфер също. Не съм ползвала и не мога да кажа някакви суми.

Бих предложила Мармарай(В1) до Pendik и оставащите 10-15км. с такси.

Разбира се, може да си ползват и само градски транспорт. Няма някакви особености, освен различните нива(не помня кое къде е на по-високото) - само да гледат посоката на М4 когато прекачват.

Т.е. B1 е Мармарай, така ли, мислех си че е метролиния 1 😂? Дава ми и смяна на Ayrilik Cesmesiза за М4. Значи ще трябва да им обясня. Доколкото знам Мармарай е по-скъпо от метрото, колко пари ще им трябват на човек за този маршрут?

 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Velin S каза:

Т.е. B1 е Мармарай, така ли, мислех си че е метролиния 1 😂? Дава ми и смяна на Ayrilik Cesmesiза за М4. Значи ще трябва да им обясня. Доколкото знам Мармарай е по-скъпо от метрото, колко пари ще им трябват на човек за този маршрут?

 

Малко над 33 или 34 лири беше Мармарай.

Метрото отделно.

Връзка към мнение
преди 2 минути , Velin S каза:

колко пари ще им трябват на човек за този маршрут?

Аз си го смятам така: с общински/държавен транспорт 5 евро на човек. Тоест 20 евро за 4мата, което е +/- 400 турски лири.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , Velin S каза:

Дава ми и смяна на Ayrilik Cesmesiза за М4.

Там Мармарай спира над земята и трябва да влязат в подлеза и ще се ориентират по табелите за метрото като крайна спирка е летището.

Връзка към мнение
преди 9 часа, dimitrov6 каза:

Там Мармарай спира над земята

Всъщност на  Мармарай само  две спирки са  подземни  (от двете страни на Босфора) всички останали са надземни, но на Ayrlik Ceşmesi  последните два вагона  по посока към "Сабиха"  остават в тунел (там тунела свършва). Коментирахме преди време тази полезност при дъжд и лошо време когато трябва да се премини там на М4. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 11 часа, epetkov каза:

Този вариант не е за изключване, но от Pendik до летище "Сабиха" има експрес-автобуси Е-9. 

В горния текст съм допуснал грешка.  Експрес автобусът Е-9 тръгва от Bostanci на Мармарай. От Pendik трръгва автобус 132Н, който обаче не е експресен. Направо си е бавен и заобикалящ. Експресният от Pendik MR60 са го отменили. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, epetkov каза:

Всъщност на  Мармарай само  две спирки са  подземни  (от двете страни на Босфора) всички останали са надземни, но на Ayrlik Ceşmesi  последните два вагона  по посока към "Сабиха"  остават в тунел (там тунела свършва). Коментирахме преди време тази полезност при дъжд и лошо време когато трябва да се премини там на М4. 

Благодаря на всички! :) Значи на Халкали влизат под земята, вземат Мармарай до Ayrlik Ceşmesi, слизат от горе на М4 под земята и слизат на летището. Върха сте!

 

Забравил съм месечния лимит на картите, 400 лири събираха ли се в една карта или трябваше нова? Още се сещам как търчах на Буюкада да зареждам карта, и нова трябваше да вадя, докато моите бяха от другата страна вече и се панираха дружно 😂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

преди 2 часа, Velin S каза:

Значи на Халкали влизат под земята,

Значи не.  Халкали си е нормална жп гара и  железният път не е под земята.  

 

преди 2 часа, Velin S каза:

вземат Мармарай до Ayrlik Ceşmesi, слизат от горе на М4 под земята и слизат на летището. 

 

Горното е вярно.

 

преди 2 часа, Velin S каза:

Върха сте!

 

Не ние сме върха, а тези, които са проектирали и  построили железопътната инфраструктура на  мегаполиса. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
преди 18 минути , dimitrov6 каза:

Турският плаж, по който можете да ходите по вода (на 20 км от Мармарис)

тук

 

Screenshot 2023-12-25 at 23-10-19 Турският плаж по който можете да ходите по вода (на 20 км от Мармарис).png

Едва онзи ден се присетих за това място и се мъчех да си спомня къде точно се намираше 🙂 Благодаря за споделеното, dimitrov6, наистина е интересно там, поне аз не съм бил на друго подобно местенце 😉

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 часа, dimitrov6 каза:

Турският плаж, по който можете да ходите по вода (на 20 км от Мармарис)

тук

 

Screenshot 2023-12-25 at 23-10-19 Турският плаж по който можете да ходите по вода (на 20 км от Мармарис).png

Както често става, нещата отдалеко (на снимка) изглеждат по-добре, отколкото отблизо. :smile3:

2022 г. бяхме на тази коса (щото плаж не е и никой не се къпе), но всички ходят. Като си там на място, до водата, дори не виждаш плитчината. И ходиш да питаш околните, ако няма вървящи хора за ориентир. 
Инак от пътя изглежда много забавно как хора ходят в морето. :smile3:


20220920_200729.jpg.98994ed4318b97ef27f87caced048ab0.jpg

 

Ей тук съм писала по-подробно, но е много дълга публикацията. :smile3:

 

 

 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Имам полет, който каца на Сабиха от Пакистан в 9:20. Дали ще е прекалено рисковано ако си взема полет с Търкиш до София, който излита в 14:45 от IST? Ще съм и с куфар.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.