Прескочи до съдържание

програма за 3 дни в Копенхаген


Eva eva

Препоръчани мнения

преди 14 минути , traveler каза:

С кола предполагам е по-приемливо.

И вероятно доста по-скъпо - само таксата за моста Йоресунд беше нещо около 50€ , за ферито  Хелзингор - Хелзингборг пак беше нещо около 50€ , отделно наем, застраховки, гориво, паркиране ..

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Според мен с влакове/фери беше доста бързо - не чакахме изобщо /не повече от 10-15 минути/ до следващия влак. Пък и се движат доста бързо.  Освен това е супер удобна връзката между влаковете/фери, спират в центъра на градовете. Пак казвам - измислено е доста удобно за туристите.  Не бих се занимавала с кола.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 минута , Eva eva каза:

Според мен с влакове/фери беше доста бързо - не чакахме изобщо /не повече от 10-15 минути/ до следващия влак. Пък и се движат доста бързо.  Освен това е супер удобна връзката между влаковете/фери, спират в центъра на градовете. Пак казвам - измислено е доста удобно за туристите.  Не бих се занимавала с кола.

 

+1

Връзка към мнение
На 2.03.2019 г. в 19:31, ruwenzogy каза:

 

Бате Оги, сега разрових архивите и в папката от Малмьо си открих билета, обикновено си пазя за сувенир разни билети, ето го, сега може и да има друг вид, най-вероятно.

Горе дясно до номера на билета се вижда перфорацията при качването на ферибота (fаrja шв.), а съседното е за моста (bro шв.) , но аз минах по моста преди да вземе билета. 

2019_35.thumb.jpg.21d2ac80d9f4bbbf87996ee35d4c2160.jpg2019_54.thumb.jpg.91cc5b49f604d7e7723332944e84976c.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@ruwenzogy, на конкретния ти въпрос дали с картата/билета за обиколка на пролива може да стигнеш до Хилерод не мога да отговоря категорично.

Ние си бяхме взели допълнителен билет за този ден, въпреки че се падаше втория след обиколката.

Възможно е да съм се прецакал (ужас!), a възможно е и да съм питал в туристическото бюро и да си ми отговорили, че не става.

Не помня.

Не пречи да попиташ на място.

Ако искаш хвърли един поглед тук:

 

Може нещо допълнително да ти дойде като идея, … по принцип.

Връзка към мнение
Just now, ruwenzogy said:

Дали ще има карти на града в туристическия офис в Копенхаген, където се купува и Оресунд картата?

Да, имаше, даже няколко вида.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 1.03.2019 г. в 19:16, Фил каза:

Ето и карта на района в Дания, където важи картата (със съответниите видове транспорт, които са изброени в условията) 

Въобще тази карта е the best thing money can buy  за такива скъпи държави като Дания и Швеция, хубаво е, че още я има! 
 

Фичо, ти откъде изнамери тази карта?  Защото според нея Хилерод си е част от градския транспорт. До там се ходи с S-tag trains, и например, ако завъртя обиколката за един ден, на втория мога и да отида до замъка Фредериксборг в Хилерод.

Връзка към мнение
преди 3 часа, ruwenzogy каза:

Дали ще има карти на града в туристическия офис в Копенхаген, където се купува и Оресунд картата?

Карти има - 2 вида - още на самото летище докато се придвижваш, за да излезеш.

Връзка към мнение

Аз имам хартиени карти и на Копенхаген, и на Малмьо, и на другите градчета наоколо. Ско искаш, ще ти ги дам.

Връзка към мнение

Накратко за нашето пътуване:

- Кацнахме на Terminal 2, Gate F. Бях прочела, че влаковете и метрото се взема от Terminal 3 и че билетите се закупуват само с карта или монети. Нашият автомат приемаше само карти. Цената на билета е 36 DKK за възрастен и 18 DKK за дете. Централната гара в Копенхаген я обозначават като København H. Влакът, с който пътувахме продължаваше до Helsingør. Веднага отидохме до Copenhagen Visitor Service с идеята да си купим Øresund rundt карта, но центърът беше вече затворен. Работно време: 9-16. Разходихме се до Малката Русалка със спирки по другите забележителности и се прибрахме в хотела, Cabinn City. Бях направила резервацията за всеки случай, с идеята да търся друго място за настаняване, но така и не ми остана време. Стаята беше с 2 легла едно над друго и един матрак, който издърпахме до другата стена. Усещането е като да спиш във влак. 2-3 преди пътуването ми хрумна да резервирам втора стая, но вече нямаше свободни.

-Ден 2 - в 9 и малко закупихме въпросните Around the Sound карти. Картата важи 48 часа - пише си го черно на бяло. Попитахме какво бихме могли да направим втория ден и служителката ни предложи да отидем до Roskilde. С картата ти дават и една брошура и там има карта, къде можеш да се придвижваш с тази карта. Така че не си ограничен само по трасето. В Helsingør поразгледахме града и посетихме замъка Kronborg. За ферибота се качваш на втория етаж на гарата. Фериботите са на 15 мин и пътуването трае горе-долу пак толкова. В Швеция спътниците не искаха да разглеждаме нищо по трасето, а само Малмо и да се върнем по светло по моста, за да го видим. Ами - Малко беше напълно безинтересно за мен. Ходихме до Turning Torso, за да ни кажат, че се допускат само живеещите там, въпреки информацията в интернет, че има ресторант и че може да се качим до площадката.

- Ден 3. Отправихме за Roskilde. В събота катедралата отваря чак в 11 (изобщо в Дания не са ранобудни поне по това време на годината, макар да е светло отрано) и първо посетихме музея на викингските кораби, отварящ в 10. След това се върнахме в Копенхаген като целта ни беше walking tour в 15ч в Кристияния. До Кристияния взехме автобус 9а от гарата. Кристияния не беше мой избор, но в крайна сметка ми беше интересно като социален експеримент. Турът струва 60 DKK и това беше единственото място, където съм плащала в брой. Още не съм събрала смелост да си видя извлеченията по картите.

Around the Sound картата е много известна вече - всички шофьори и кондуктори, на които я показвахме, я разпознаваха и приемаха.

- ден 4 - Аз не ходя по музеи, ако съм на кратко пътуване, но бях с любознателни този път, та в 10ч бяхме в националния музей. След това търчахме в 12 да сме на Amalienborg.

Това беше - кратко, наситено. Доволна съм като цяло. Единствено бих го направила през лятото. През зимата повечето атракции не работят.

 

 

По пътя за Терминал 3 се минава порай туристическа информация. Бях взела карти оттам, но може би е нямало служител тогава или не съм обърнала внимание. На връщане гишето си работеше и видях, че продават Copenhagen Card. Може да има и Around the Sound, евентуално.

Редактирано от Childish
  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , Childish каза:

 С картата ти дават и една брошура и там има карта, къде можеш да се придвижваш с тази карта

Дали би могла да снимаш/сканираш тази брошура (ако я пазиш) и да споделиш? 

Връзка към мнение
В момента, Фил каза:

Дали би могла да снимаш/сканираш тази брошура (ако я пазиш) и да споделиш? 

Аз я нямам - дадоха 1 за 3мата. Ще питам дали я пазят.

Връзка към мнение

Само да спомена, че билети от автомата може да се купуват и с банкноти / връща точно ресто /, навсякъде може да се плаща КЕШ / най-голямото ми притеснение / и смяната на караула започва десетина минути по-рано...

 

x (7).JPG

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 12.03.2019 г. в 12:21, ruwenzogy каза:

Фичо, ти откъде изнамери тази карта?  Защото според нея Хилерод си е част от градския транспорт. До там се ходи с S-tag trains, и например, ако завъртя обиколката за един ден, на втория мога и да отида до замъка Фредериксборг в Хилерод.

И аз се вълнувам дали на втория ден може да се направи Хилерод (явно за 1 ден няма как да се комбинира с останалите градчета), както и колко време е необходимо -ок ли е да се направи сутринта преди следобедния полет?

Връзка към мнение

ОК е.  Няма проблем да се направи. Картата важи.  Път около 50 минути, влакове има на половин час и са редовни. Замъка отваря в11 часа. Време достатъчно да идеш, да разгледаш и да се върнеш за полета...

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , ruwenzogy каза:

ОК е.  Няма проблем да се направи. Картата важи.  Път около 50 минути, влакове има на половин час и са редовни. Замъка отваря в11 часа. Време достатъчно да идеш, да разгледаш и да се върнеш за полета...

@ruwenzogy, ако си направил Oresund обиколката и когато имаш възможност, би ли споделил кое те впечатли най-много? Дворецът Фредриксборг заслужава ли си и отвътре?

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
На 4.01.2019 г. в 16:05, Crazy Horse каза:

Аз само да кажа, че когато огладнеете и видите колко са диви цените и колко зле е традиционната храна в Копенхаген, винаги може да идете в гръцкия ресторант-бюфет Самос, където за около 20 лева на човек ще се наядете до насита с вкусна средиземноморска храна. Намира се в центъра на Skindergade 29.
http://www.samosrestaurant.dk
А, самият Копенхаген има малък център и за един ден може да се обиколи всичко интересно, поне аз така направих. 

Crazy Horse,   Каня се от месец да изкажа най-сърдечни благодарности за ресторант Самос (особено от мъжа ми 🙂 Първият път ни се стори "манна небесна " , ...е, при втория път,  имаше същото меню (все пак, на следващият ден беше) ,а и съдържателите не бяха гърци, а нещо като турци..но, и ние като в стария виц, искахме във вафла "Катеричка" си има и катерички :)).. Още веднъж благодарим много

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да препоръчам и аз един ресторант - съвсем близко до гръцкия и кръглата кула, страхотен бюфет - няма как да не преядеш и то пак за около 20 лв, малко по-скъпо за вечеря. Надникнах и в гръцкия и в няколко други, но честно казано след като бяхме опитали този, директно повторихме - не намерих по-добър в района.

http://dallevalle.dk/en/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Да споделя и моят опит от Oresund картата - предварителният план (след много мъдрене) беше да направим обиколката Копенхаген - Хилерод - Хелзингор - Хелсингборг - Лунд - Малмьо - Копенхаген(летище) в рамките на 48 часа от петък следобед до неделя следобед (когато беше и полетът ни от Копенхаген) с 2 нощувки в Хелзингор (заради куцoто работно време на замъка Кронборг - 11-16 през Октомври) и в Малмьо. Тъй като на места пише, че картата важи 2 дни, а на други 48 часа, за да съм сигурен, че планът е изпълним, реших да питам директно Skanetrafiken (имат лайв чат в сайта) и от там потвърдиха, че картата важи 48 часа. Тук дойде и първата ми грешка - не уточних, че ще купувам картата от Дания. Втората грешка беше, че не купихме картите предварително, а отидохме директно преди да тръгнем по обиколката в петък следобед. Та тръгваме да си купуваме картите, жената от туристическия център започна да ни обяснява как се използват и че важат 2 дни..."Как така 2 дни, аз говорих със Skanetrafiken и те ми казаха, че важи 48ч" ... да, ама не, ако си я купиш от Дания, не стига, че е по-скъпа ами е и различна от шведската и важи 2 дни. След това ни пита къде искаме да отидем, казваме Хилерод, а след това Хелзингор... и тук греда - влакът между Хилерод и Хелзингор е частен (не е на DSB, а на Movia) и не влиза в картата (имайте го предвид, глобата за возене без валиден билет в Дания е 750 крони или около 200 лева). След кратко стъписване, все пак си купихме картите, тъй като вече имахме запазени места за спане. Писах си след това пак със Skanetrafiken, наистина се оказа, че са различни, операторът обеща да предаде на "отговорните лица" да променят информацията в сайта... 

 

В крайна сметка направихме обиколката с малко повече возене - в петък вечерта от Хилерод се върнахме до Копенхаген и от там с друг влак до Хелзингор, и допълнителни 35 лева за двама за влака от Малмьо до летището в Копенхаген в неделя следобед. Skanetrafiken имат приложение за телефон и ако купиш повече от 1 еднакъв билет през него, получаваш 25% отстъпка, а за пътувания до Дания - 20% отстъпка. Също така в средата на декември ще правят реформа на картите за пътуване, така че е възможно да променят условията и на Орезунд картата, в сайтa пише, че предварително закупените карти са валидни до 14-ти декември.

 

Обиколката си заслужава, хареса ни много, а хванахме и страхотно време за началото на октомври - събота и неделя бяха почти безоблачни. Според мен оптималният вариант, ако се тръгва от Дания, е два пълни дни с нощувка в Хелсингборг. Ние все пак я направихме за 48 часа и пак не остана време за някой неща, а могат да се добавят и още градчета - Роскилде, Енгелхолм, Ландскрона или Юстад.

Замъкът Фредериксборг в Хилерод е страхотен, препоръчвам го на всички. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 4.01.2019 г. в 10:38, Аmélie каза:

Аз бих добавила и разходка до Фредериксборг. Беше много приятно, скоро мисля да заведа и дъщерята да се порадва. 

Фредериксборг - определено !!!

 

Преди години в Копенхаген имаше музей на секса. Язък че го закриха.

 

За който обича да се качва по кули препоръчвам спиралнаа църква:  https://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_Our_Saviour,_Copenhagen

а също и кулата Rundetaarn, която е била направена така, че краля да се качва до горе, до обсерваторията с каляска.
https://en.wikipedia.org/wiki/Rundetaarn

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, имам нужда от вашето съдействие.С дъщеря ми ще си направим разходка до Копенхаген през август. Изчела съм форумите тук и започвайки да търся Оресунд картата, почти не намирам никаква информация по сайтовете. Единствено беше спомената в сайта на Skanetrafiken, но малко оскъдна информация, а и не виждам възможност за закупуване онлайн /тъй като ще кацнем в Копенхаген/. Ходил ли е някой скоро и може ли да сподели?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.