Прескочи до съдържание

Студентски бюджет в чужбина


Препоръчани мнения

преди 2 минути , georgebg каза:

Стана ми любопитно -  тези цитирани суми за брутни заплати ли говорим и какво горе-долу е съотношението брутна/чиста сума за UK.

Ако е така за Германия чувам по-добри суми ...

Много е специфично. Дори и чисти суми да видиш, пак не е докрай информативно. В смисъл, цени на наеми, на имоти, транспорт, … в различните държави е доста различно.

Едно е Германия, друго е Холандия. Трето (както съм чувал) е UK. Да не говорим, че в различните градове/региони също има специфика.

Редактирано от ven62
Връзка към коментар
преди 28 минути , georgebg каза:

Стана ми любопитно -  тези цитирани суми за брутни заплати ли говорим и какво горе-долу е съотношението брутна/чиста сума за UK.

Ако е така за Германия чувам по-добри суми ...

Това са брутни заплати. Данъците се делят долу-горе на под £50,000 (20%) и над £50,000 (44%). Ако обаче сметнем района на живеене, наеми (ипотеки), държавно подпомагане, здравеопазване - става мазало. И @ven62 е прав. Толкова е различно, че няма накъде повече...

 

И да, със сигурност има по-добри пари и другаде, особено за немскоговорящ възпитаник. Англия е скъпа държава. Но мотивите на всеки са различни - къде да живее и защо. Определено е чудесно, че има конкуренция. Стига само да си конкурентен. 

 

 

 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Виждам, в дискусията се споменават основно 3 страни в Европа - Великобритания, особено Шотландия, както и Нидерландия и Германия. А, не сте ли мислили за скандинавските страни като алтернатива.
В Дания, Швеция и Финландия висшето образование е безплатно за всички европейски студенти, а в Норвегия е безплатно и за неевропейците дори. Имат и много програми на английски език, а образованието, особено във Финландия е на световно ниво.
Ето добра статия по въпроса къде може да се учи на английски в Европа.
https://www.topuniversities.com/student-info/studying-abroad/where-can-you-study-abroad-english


А, ето го и сайтът конкретно за Финландия
https://studyinfo.fi/wp2/en/

 

Разбира се, недостатъците са, че е студено и скъпо, но това пък мотивира студентите да си стоят у дома и да четат. Или поне при мен беше така в Канада. Канада е друга добра опция, особено за магистратура и докторат. Отлично образование и доста възможности за стипендии. Аз примерно не съм платил нито един цент за образованието си в Канада.

http://www.scholars4dev.com/category/country/canada-scholarships/

 

За международни отношения на английски език не е никак лошо и при нас в Мадрид в IE University, но таксите са си соленички, по 5 000 евро на семестър. Уж има и стипендии, но не е толкова лесно да се вземе стипендия, затова ще се въздържа от силни препоръки. Продължавам да се впечатлявам, обаче, как успяваме да привлечем студенти от толкова известни фамилии.

 

Колкото до заплатите, добри пари могат да се изкарват навсякъде в цивилизования свят, но не всичко е пари, трябва да се гледат и други фактори, климат, език, общество, здравеопазване, отпуски, цени и покупателна способност, начин и качество на живот накратко. Примерно, всички си мислят, че тук в Испания са супер мижави заплатите в сравнение с Англия, Германия и Холандия, но аз имам колега и приятел от Манчестър, с докторат по информатика от там, който предпочита да преподава и живее в Мадрид. Вече женен с 2 деца. Само ще ви кажа, че му дават толкова много часове, заради това че има IT курсове във всички програми, че е затрупан от работа и на месец заплатата му стига 13,000 евро/бруто. Но, всичко е въпрос на вкус, защото примерно летата в Мадрид са супер горещи и ние също бягаме от тук юли и август.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Виждам, че темата става все по-интересна, но и започва да пълзи към по-второстепенни предизвикателства - дано това не създава излишни емоции на авторите на темата.

Ако децата знаят какво искат, потърсете възможно най-доброто училище за тяхната специалност. Ако са мотивирани и харесват това, с което са се захванали, нито лошото време, нито високите цени, нито нещо друго ще ги отклони от пътя им... Името на училището ще им трябва много за първата работа след завършване и все по-малко за всяка следваща...

PPP (purchasing power parity) е важно, разбира се, но понякога и то не е подходяща метрика за добиване на пълна представа за чуждата страна...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 19 минути , akair каза:

Ако децата знаят какво искат, потърсете възможно най-доброто училище за тяхната специалност. Ако са мотивирани и харесват това, с което са се захванали, нито лошото време, нито високите цени, нито нещо друго ще ги отклони от пътя им... Името на училището ще им трябва много за първата работа след завършване и все по-малко за всяка следваща...

PPP (purchasing power parity) е важно, разбира се, но понякога и то не е подходяща метрика за добиване на пълна представа за чуждата страна...

Потвърждавам: за 7 години нито веднъж не са искали дори да видят дипломата ми, което за мен - като българка с традиционно уважение към образованието - беше шокиращо. П.П. Работя с българска диплома  - е, и с някой и чужд сертификат, но практичността и какво можеш, е изведена в култ. Никой не се впечатлява от титли, ако се разминават с постижения. Но в началото определено училището продава...  

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

И така да се върнем пак на темата. Понеже писах препоръка за един студент, който иска да се прехвърли в Англия да учи, днес получих интересно писмо от University College Oxford за целия процес на селекция. Това е информация от кухнята на нещата така да се каже, затова го прикачвам. Може да е полезно на някой.

Feedback from University College Oxford 2019.pdf

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

макар да не казват в писмото нищо различно от това, което така или иначе може да се прочете /и то доста по-подробно/ на общия сайт и на страниците на отделните колежи, благодаря, че го сподели -  обикновено си съобщават статистиките малко по-късно, така че ми беше интересно... а и стилът на писане  си е класически оксфордски - за сина ми кандидатстването там (друг колеж обаче) вече приключи с неполучаване на оферта, но дори и този отказ беше написан така че чак да ти стане драго, че си непоискан :grin: при всяко положение броим опита да търси място сред най-добрите от добрите като ценно преживяване, въпреки че беше ясно предварително колко са нищожни шансовете, лимит на мечтите всеки си поставя сам :smile:

  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, antea каза:

:grin:при всяко положение броим опита да търси място сред най-добрите от добрите като ценно преживяване, въпреки че беше ясно предварително колко са нищожни шансовете, лимит на мечтите всеки си поставя сам :smile:

👏 shoot for the moon

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, antea каза:

макар да не казват в писмото нищо различно от това, което така или иначе може да се прочете /и то доста по-подробно/ на общия сайт и на страниците на отделните колежи, благодаря, че го сподели -  обикновено си съобщават статистиките малко по-късно, така че ми беше интересно... а и стилът на писане  си е класически оксфордски - за сина ми кандидатстването там (друг колеж обаче) вече приключи с неполучаване на оферта, но дори и този отказ беше написан така че чак да ти стане драго, че си непоискан :grin: при всяко положение броим опита да търси място сред най-добрите от добрите като ценно преживяване, въпреки че беше ясно предварително колко са нищожни шансовете, лимит на мечтите всеки си поставя сам :smile:

@antea, дано не звучи префарцунено:

 

Много е важно, къде му сочи погледа на човек - на 10 см. от носа, в обувките … или малко над хоризонта.

 

С този хъс и дръзновение - няма начин да не успее.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Някой може ли да ми каже дали е вярно, че не можеш да си откриеш сметка във френска банка без френски адрес. И изобщо не може ли дистанционно да се открие сметка във френска банка. Някакви идеи?

Връзка към коментар

Май навсякъде е така - трябва да имаш адрес, може и под наем, но да получаваш някаква сметка на твое име там. Едно време през работодателя ставаше, иначе параграф 22. То затова са толкова популярни банковите приложения като Револют.

Пробвайте през университета, да ви съдействат пред банката. Или наемаш жилище с твои пари на името на студента и ползвате него за адрес.

Връзка към коментар

Нещо като ревютската, ама с френски iban? Не я приема револютската, нито българска. Трябва ни за регистрационния файл за общежитие и стипендия, въпреки, че няма право на стипендия първата година

Връзка към коментар
преди 3 часа, EliDion каза:

Нещо като ревютската, ама с френски iban? Не я приема револютската, нито българска. Трябва ни за регистрационния файл за общежитие и стипендия, въпреки, че няма право на стипендия първата година 

В такива случаи се ходи в стъпките на миналите по този път - сегашни или бивши студенти в този университет. Пита се управата на общежитията, на университета, общината, ...

Спомням си, че в Бамберг преди много години имаше параграф 22 между университета, банките и общежитията. Но хората си знаеха за този проблем и от Университета издаваха една бележка, която банките признаваха и отваряха сметка, но тя заработваше чак след като от общежитията/общината даваха документа за адресна регистрация, който им трябваше на банката и така …

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.