Прескочи до съдържание

Студентски бюджет в чужбина


Препоръчани мнения

преди 50 минути , EliDion каза:

Даааа, дали биха издали на студент? резонен въпрос. Ще се провери.

Допълнителна карта към карта на родител ще издадат без никакъв проблем. Тя ще е на името на детето, не вашето.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
6 hours ago, akair said:

Тя карата WIZZ ще е само допълнително средство, но няма да замести напълно местната банкова карта. В доста страни в Европа, а и не само, местните карти са много по-предпочитано средство за разплащане - напр. до неотдавна в Холандия билетоматите приемаха местни карти и Маестро (в БГ почти никоя банка не издава Маестро). Билетомати за Виза и МастърКард имаше на Скхипхол и на 2-3 по-големи гари в държавата... Същото е и за разните местни такси за плащане - тип общежитие, стол, ...

Според мен направете баланс - разделете паричните потоци - някои плащания да минават през КК, други - през местна ДК. ДК зареждайте с някоя евтина система за международни разплащния и не създавайте излишни главоболия на "детето" 🙂

Така при липса/недостиг/загуба/открадване/изтичане на пари в едната карта, другата може да я замести (в някаква част от случаите)...

 

Подкрепям напълно, издал съм на сина си допълнителна КК към моята, където може, пазарува с нея, в Германия в момента се е налагало да си ползва дебитна местна в разни биомагазини, във всички други известни маркети ползва само КК, и в този смисъл почти не ползва пари в брой (май освен монети за пералните 🙂 ).  Дори сметки от 2-3 евро си ги плаща с КК. Онлайн пазаруване пак с КК или с КК през Пейпал. Допълнителния бонус, който предлага тази WIZZ карта, ще е само още един стимул за ползването и.

5 hours ago, cybersimo said:

При наличието на Револют не знам какво се чудите за алтернативи

Алтернативата е очевидна с бонус системата, също и с кредитния характер на картата.

Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

В дилема съм и понеже четох за Револют и други начини за международен трасфер на пари, за да не пиша във всички теми едно и също питам тук.

Живот и здраве началото на март ще разберем дали щерката е приета в първия университет в който ще кандидатства през февруари. От което следва плащане на такса за годината, съответно наеми, други такси, купуване на карти за транспорт и т.н., както и месечното привеждане на пари за живот там - Франция. Въпросите ми са следните:

1. Т.к. таксата е голяма - 8000 евро - кой начин на плащане е най-изгоден.

2. Дали да направя карти револют, за които имам мноого въпроси, т.к. темата е много раздута и се оплетох, и да пращам там парите или друга някаква карта.

3. дали чрез пейсера или трансферуайз

4. дали да ги нося на ръка, което ми се струва най-малоумно.

5. дали като си направи сметка в тамошна банка да ги изпращам от моята ДСК или TBI сметка срещу 8 евро за цялата година и да се оправя.

Дайте съвети как процедирате или как бихте постъпили.

 

Връзка към коментар

Много е вероятно повечето сайтове за плащания онлайн да са адаптирани само за местни банки и сметки. Което значи, че без местна сметка, разплащанията ще са трудни.

Също така, винаги е добра идея детето да има втора карта - за екстрени ситуации. И дано не се налага да я ползва.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Плащаме таксите на синовете чрез  Paysera директно на университета. Има възможност за попълване на име и номер на студента.

И двамата имат БГ дебитна карта. Винаги има пари по тях за всеки случай.

Интересувах се / вярно на гише на ДСК / дали може да се изкара Wizz КК на студент. Като титуляр - не.

Като допълнителна КК не виждам смисъл. Тя би трупала кешбек само на мен.

В самите държави им издават местни ДК, които са с мин. такси, вкл. и за теглене на банкомат. Превод с Peysera по сметката, която поддържа тази карта.

Имат и он-лайн разплащане и чрез него могат да извършват и вътрешни преводи. Например плащане на наем.

И разбира се, Revolut.

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , lesy каза:

Плащаме таксите на синовете чрез  Paysera директно на университета. Има възможност за попълване на име и номер на студента.

И двамата имат БГ дебитна карта. Винаги има пари по тях за всеки случай.

Интересувах се / вярно на гише на ДСК / дали може да се изкара Wizz КК на студент. Като титуляр - не.

Като допълнителна КК не виждам смисъл. Тя би трупала кешбек само на мен.

В самите държави им издават местни ДК, които са с мин. такси, вкл. и за теглене на банкомат. Превод с Peysera по сметката, която поддържа тази карта.

Имат и он-лайн разплащане и чрез него могат да извършват и вътрешни преводи. Например плащане на наем.

И разбира се, Revolut.

 

 

При тази схема защо им е revolut.

wizz ДСК КК не може и аз питах. Давам и моята за сега като пътува. Може и да и я дам за там, така или иначе ще харчи повече от мен тук на ПОС, по интернет не ми трябва пластиката. А и зареждането ще става лесно и безплатно от моята сметка.

Има дебитна по Младежка програма на ДСК.

Редактирано от EliDion
Връзка към коментар

отивам да продължавам да чета за Револу-та, че не ми е много ясен. С лева ли се захранва( от левова сметка) или с евро(от еврова). Държите ли пари в него или само когато трябва се внасят. Тези 10евро, които иска при поръчване на карта в сметката като минимум ли влизат или е някаква такса.....

Редактирано от EliDion
Връзка към коментар

10 евро са си твои, просто ги захранваш като начална сума. После може да си ги ползваш. Захранваш от карта /левова или еврова, аз от различни/, ако има такса, то тя е от банката, минимална е. Всяка карта можеш да замразиш и размразиш с един клик. Аз държа своите замразени, отключвам ги при ползване.

До Коледа може да си поръчате и двете безплатни физически карти. Така секунда след прехвърляне от твоя револут към нейния парите са при нея.

 

Редактирано от Тони
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, EliDion каза:

В дилема съм и понеже четох за Револют и други начини за международен трасфер на пари, за да не пиша във всички теми едно и също питам тук.

Живот и здраве началото на март ще разберем дали щерката е приета в първия университет в който ще кандидатства през февруари. От което следва плащане на такса за годината, съответно наеми, други такси, купуване на карти за транспорт и т.н., както и месечното привеждане на пари за живот там - Франция. Въпросите ми са следните:

1. Т.к. таксата е голяма - 8000 евро - кой начин на плащане е най-изгоден.

2. Дали да направя карти револют, за които имам мноого въпроси, т.к. темата е много раздута и се оплетох, и да пращам там парите или друга някаква карта.

3. дали чрез пейсера или трансферуайз

4. дали да ги нося на ръка, което ми се струва най-малоумно.

5. дали като си направи сметка в тамошна банка да ги изпращам от моята ДСК или TBI сметка срещу 8 евро за цялата година и да се оправя.

Дайте съвети как процедирате или как бихте постъпили.

 

Аз бих "потопил" девойката в местната специфика т.е поне две банкови карти/сметки в местна банка (която е най-популярна, с най-малко месечни разходи, намаления за студенти и т.н.). Едната за оперативни разходи, другата - тип спестовна, която някой ще захранва - първоначално мама и татко, после общо, накрая само тя.

Захранването и/им - предимно чрез Revolut. Колкото и големи суми да се наложат да се прехвърлят, това може да се случва на части (парите няма да трябват от днес за утре) Кеша също не е за пренебрегване (нали ще се виждате - ти там, тя тук …) Това с пари в брой постепенно ще отшуми, поне така беше при мен и моите синове.

Редактирано от ven62
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз с моята дъщеря процедирах по следния начин :

- Тя има дебитна карта в БГ банка, която карта седи при мен. Захранвам я на банкомат на банката. Съответно има банкиране онлайн към тази карта

- Също така има Револют в който си е вкарала данните на въпросната  нейна дебитна карта .

 

При необходимост тя топ-ъпва Революта от бг дебитната си карта, ако реши прави банкови разплащания през бг сметката си  или през тази в  Револют.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да опиша накратко, аз как процедирах със сина последните 5 г.

Естествено, е необходимо откриването на местна сметка с карта, защото както в мов случай - Германия, всичките му битови плащания и наем минават с директен дебит.

Захранването на местната му сметка, за мое щастие, беше от стипендии, които покриваха тези разходи, а отскоро, тъй като завърши, му превеждам като топ-ъпвам от КК към Револют, оттам чрез сепа превод към неговата сметка, всичко се случва в рамките на 1 ден и е без каквито и да било такси. Тук трябва да се внимава, защото някой банки слагат такси при топ-ъпването към Револют, например ДСК, други банки имат такси за превалутиране, например Пощенска.

 

За всички други разходи, съм му извадил допълнителна КК към моя Кредитна карта. Предимствата са, че не се разправяме с пари в брой, аз тук си погасям задълженията, без сложни преводи или врътки 🙂 , трупаме разни бонуси при пазаруване, имаме някаква защита (уж) при измами и т.н.

Конкретно за КК - в началото ползвахме на ПИБ, като въведоха малоумната си такса за всяка транзакция, преместихме на ЦКБ, там пък условията бяха странни (всяка карта я издават като основна, със собствен лимит и пълна такса), нямаше и кешбек ...., КК на Пощенска имам, но заради 2% такса превалутиране не е използваема извън БГ, накрая се спряхме на Дайнърс Класик, сега и на новата им Еволве - предимствата са, освен кешбек-а, ползването и на салони, което е добър бонус, когато децата ни летят, да се чувстват добре 🙂 ....

 

 

 

Връзка към коментар
преди 7 минути , georgebg каза:

… Тук трябва да се внимава, защото някой банки слагат такси при топ-ъпването към Револют, например ДСК,...

 

 

 

Аз съм топъпвал в Revolut от КК на ДСК (ДСК-Wizzair). Няма никаква такса:

-----------------------------------

 … GBR revolut.com                          Плащане на ПОС     20.00  EUR      -39.20 BGN

Revolut *-----* 1 Canada

-----------------------------------

 

Връзка към коментар
преди 11 минути , ven62 каза:

Аз съм топъпвал в Revolut от КК на ДСК (ДСК-Wizzair). Няма никаква такса:

-----------------------------------

 … GBR revolut.com                          Плащане на ПОС     20.00  EUR      -39.20 BGN

Revolut *-----* 1 Canada

-----------------------------------

 

Като плащане на пос ли излиза, аз мислех, че има лихви като при превод от wizz дск kk

 

Верификацията мина, сега ще пробвам да заредя 10-те евро и да поръчам карта.

Редактирано от EliDion
Връзка към коментар
48 minutes ago, ven62 said:

Аз съм топъпвал в Revolut от КК на ДСК (ДСК-Wizzair). Няма никаква такса:

-----------------------------------

 … GBR revolut.com                          Плащане на ПОС     20.00  EUR      -39.20 BGN

Revolut *-----* 1 Canada

-----------------------------------

 

Моя грешка, явно съм се заблудил нещо, или бъркам с погасяване по Дайнърс ?

Връзка към коментар

Записвам се и аз в темата, че ми идва като по поръчка, все едно @antea ми е прочела мислите (майчинските терзания).

 

За да бъде още по-информативна, бихте ли споделили и сайтове, които са ви били полезни в избора на университет, сайтове, на фирми които помагат с оформянето на документи или на самите университети, откъдето могат да се видят програми на английски, как се кандидатства и т.н.

 

Че разходите са едно на ръка, но ориентацията в морето от университети, програми, стипендии и грантове ми е много трудна...

Аз се интересувам от инженерни специалности и всичко свързано с физика и математика - извъди се математик мойто момче, твърдо прилича на баща си, не само външно. Още две години му остават да избере къде да учи и до тук се знае, че ще е нещо с точни науки. Не дава индикации за къде му се ходи и какво точно му се прави, а аз се пукам откъм гърба от яд и искам да съм на негово място с неговите възможности и на неговите години...ехей, мечти.

 

Сериозно мислим за Европа. Холандия или Шотландия. Германия я изключвам заради езика. Моооже би Франция (живял е там две години от 6 до 8, но е забравил езика), Лион или Тулуза?

 

Между другото, скоро ще отидем и до Малайзия (КЛ), да разгледам университетите там. Някой разглеждал ли е Азия като опция?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не сме обмисляли Азия като опция, но когато дъщеря ми беше в гимназията и се разбра,че твърдо иска да учи в чужбина, на майтап я гласях за университета на Бали, че там е топличко и екзотично, пък и на мен ми се ходеше там ( от ходенето й по изложения за образование в чужбина и каталозите, които носеше оттам стана ясно, че такъв има и  предлага специалности свързани с туризма). Когато все пак стигнах до Бали и се заговорихме с местните за образование, разбрах че за тях мечтаната дестинация за образование е Малайзия. 

Както знаеш, в крайна сметка учи в Шотландия, която натежа в избора пред другите опции - Англия и Холандия /където също беше получила изпълними оферти /.

При нея фактор в окончателния избор бяха: хората (по този параграф автоматично изключи Франция и Белгия още на етап избор на държава, нищо че е с френска гимназия), специалност и рейтинг на университета (така изключи реномиран университет от Ръсел лигата, от който имаше изпълнима оферта,  но специалността била "маркетинг с психология ", т.е. малко психология към маркетинга, а не "маркетинг и  психология", т.е. 50/50 от двете (друг е въпросът, че след първата година сама реши да зареже психологията и да се фокусира изцяло в бизнес науките :)) и не на последно място-финансовите условия. По последния параграф Шотландия е без конкуренция за момента , тъй като правителството поема безвъзмездно  таксите за обучение на гражданите на ЕС. Вероятно по тази причина има доста желаещи за там , офертите от университетите се бавят ( ако изобщо дадат такава) и летвата е доста висока (поне за по-реномираните университети). След Брекзит обаче никой не знае какво ще е положението. 

 

Конкретно за вашия избор - има различни класации за най-добри университети, вкл. по отделните специалности- можеш да започнеш да отсяваш оттам. Ако младежът знае какво иска и къде го иска, ще е по -лесно,  ако не - ще сте като нас 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, samuraika каза:

За да бъде още по-информативна, бихте ли споделили и сайтове, които са ви били полезни в избора на университет, сайтове, на фирми които помагат с оформянето на документи или на самите университети, откъдето могат да се видят програми на английски, как се кандидатства и т.н.

 

За ранкинг, специално за УК https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings

Иначе фирми, които помагат за оформяне на документи не ви трябват, студентът може и сам да си ги подготви

Връзка към коментар
преди 2 часа, lyusi каза:

При нея фактор в окончателния избор бяха: хората (по този параграф автоматично изключи Франция...

И ние сме я изключили по тази причина, макар да му е позната като страна (град дори) и да има приятели там.

 

Мен не ме итересуват толкова ранкингите (лесни са за намиране), колкото систематизирана информация за приема на студенти - как става и какви са изискванията. Явно има да почета още доста. Не са ми ясни офертите от университетите - как се получават и от какво зависят? И за Холандия ли се подават молби и получават оферти? И колко отрано човек може да почне да сондира?

И явно Шотландия ще остане като резервна опция, защото Брекзит поставя много въпросителни...

Японските университети са много скъпи и се влиза трудно в държавните такива (за които има шанс за стипендии). Мислим за бакалавър в Европа и мастър където си реши.

 

Много благодаря на всички даващи информация тук!

Връзка към коментар

Въпреки че сте изключили Франция, аз ще се обадя :). https://www.parcoursup.fr/ и http://www.terminales2018-2019.fr/ - това са двете основни платформи за ориентиране и първата за кандидатстване за държавните и някой частни университети, както и за BTS дипломи(2-годишно) и някои класове за подготовка за grand ecole. Първата платформа отваря за проучване на 20.12, а за кандидатстване през януари. Иначе информация има в сайта на всеки университет. Каквото не разбираш - питаш - отговарят. Ние сме се насочили към частен университет, който не минава през платформата. За тези университети, ако нямаш информация търсиш като луда в нета докато ги намериш, по ключова дума на специалността или поне насоката. На мен лично ми беше много трудно да намеря кинаджиските училища, след като разбрах, че в най-желаното от госпожицата се кандидатства след BAC+2(две години висше) и ми отне около година. 

Зная, че живеете в Япония но не знам с какво гражданство е младежа. Ако няма българско гражданство и съответно не е член на ЕС трябва да проверите таксите и начина на кандидатстване за международни студенти - таксите са различни, кандидатстването е различни дати и има допълнителни изисквания.

Може да погледнеш в сайта на БГмама има доста информация.

Аз лично БГ фирми за помощ не препоръчвам. Сблъсках се челно миналата година с Интеграл, а имам и информация и от други места и родители за некомпетентност.

За Франция - г-жа Бисера Коларова във Френския институт в София - изключително компетентна и много помагаща, но няма да ви подготви документите. Принципът и е, че помага, дава съвети, но си се справяш сам. Организират нещо като ателие или семинар за писане на мотивационно писмо и СВ, което ще е през февруари.

Редактирано от EliDion
Връзка към коментар

Аз, доколкото зная, макар че информацията ми е от преди 5 години, няма единно място за информиране.

Поне когато дъщеря ми кандидатстваше, стъпките и бяха да си избере високоранкирани университети за нейните специалности ( за това поне има един куп ранкинг сайтове), след това започна един по един да ги проучва, пише, чете.. Има/ше/ и един тънък момент тук, че повечето ранкинги са на база Мастърс степента а не на Бакалавър.

Всеки университет си беше сам за себе си като изисквания за документи, начини на отпускане на стипендия, срокове за подаване.

Не бих могла да съм много полезна обаче, защото при нас дъщеря ми сама избираше (нас само ни информираше и консултира) , сама провери на всеки от избраните кога са записвания и какво се изисква . Ние просто бяхме добре информирани родители, пред които тя обосноваваше изборите си , но без да се налага каквато и да е помощ в процеса на събиране или отсяване на информацията.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 часа, samuraika каза:

Между другото, скоро ще отидем и до Малайзия (КЛ), да разгледам университетите там. Някой разглеждал ли е Азия като опция?

В Тайланд имат чудесен университет - AIT, в Южна Корея - KUST и KIST, а Nanyang в Сингапур е сред първите 10 технически в света.

Не ти трябва Европа.

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.