Прескочи до съдържание

Студентски бюджет в чужбина


Препоръчани мнения

преди 3 минути , Marisha каза:

Синът ми учи в AUBG през далечната 2006 година, но не завърши, след това учи в САЩ и пак не завърши. През тава време работеше по специалността и караше различни сертификати. Сега работи в София и не ще да чуе за учене, особено в чужбина. Никой не го пита какво е завършил, а какво може и какъв опит има, но това е в сферата на информационни технологии.

Иначе неговите колеги в финансови специалности в AUBG имат много добра реализация.

Дъщеря ми завърши МГ с немски език, но поиска да учи в СУ , сега учи там и засега сме доволни, но пак става въпрос за информационни тихнологии. Не искам да защитавам българското образование, но чичо й завърши същата специалност в САЩ и учеше абсолютно същото, което учи тя в СУ.

Бихте ли ми казали коя е най-високата сграда в София.

Щото ... още едно такова мнение и отивам да се метна.

Защо обещах да не влизам в спорове - сега това ще ми коства ... живота. :lol::lol::lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз имам самочувствието да се изкажа по въпроса, като майка на вече строителен инженер (вече на постоянен договор), завършил с отличен диплом Единбургския университет.

Колебания за университета, не е имало. Първото желание, от петте допустими, беше Единбургския университет и с радост посрещнахме приема там. Както разбрахте по-горе в Шотландия таксите не се плащат от студентите, а е уредено по друг начин, разбира се трябва да се поиска това с молба към съответната структура. И това е много важен момент. Според мен не е добре да започнеш работа с кредит.  А за другите пари, за издръжка и пътувания  - не мислете. Те ще се забравят, ще останат на заден, заден план. Аз сега помня само, и никога няма да забравя, вълнуващата церемония по дипломирането. Много е впечатляващо. Гарантирам ви, че като чуете името на сина си, всички трудности ще бъдат забравени. 

За специалността -  зарадвах се като избра инженерна специалност, и както казахте по-горе, специалност, която произвежда реални неща. Това е ценно, занаят е, никога няма да бъде излишен. 

Следващото, на което трябва да се обърне внимание е нагласата, която трябва да имате, още от сега и вие и студента да искате да работи там, в нашия случай в UK. Ще видите, че изпращанията на студента за да учи, по летищата, са несравними като емоция, с тази, като работещ в чужда фирма, в чужда страна. Трудно е. Моля да бъда разбрана правилно, не факта, че синът ми работи и живее в UK ме тревожи, дори на против - радвам се, ядосва ме факта, че не може да го прави тук. Защо така сме се докарали? Трябва да сте на ясно още от сега за избора на работа след завършването. Реализацията трябва да е там някъде, поне на първо време за опит и стаж, иначе няма да бъде оценен. Целият труд ще се загуби - не е лесно да се учи на чужд език, не е лесно да се пътува (отмени на полети, стачки, багажи и какво ли не, омръзва в един момент), не е лесно да поеме сам всички битови въпроси - пране, готвене, пазаруване, живеенето с чужди хора, с различни навици и др. и др.

За мен магистратурата, не стои под въпрос - тя е задължителна, особено в неговата специалност. Това дори не е коментирано. Сам беше направил всичко необходимо в университета за да бъде включен в пет-годишен курс на обучение със степен магистратура.

Също така при нас, не стоеше въпроса, дали да се следва в България или другаде. Изобщо не е кандидатствал тук, то си е голям цирк кандидатстудентските изпити. Едно обикаляне, едно разтакаване от град на град, едни такси, едни опашки. А какви опашки под дъжда показваха по медиите за настаняване в общежитие. В кой век живеем? Синът ми не е платил никаква такса, дори и услугата на фирмата, която подготвяше документите, беше безплатна. Настаняването в общежитието в първи курс, се е изразявало само в показване на документ за самоличност. Всичко останало, като избор на стая и общежитие, като плащане на депозит, и останали месечни такси се извършват с едно кликване на компютърната мишка.

И последно - кандидатстването за работа, и преди това за студентски стаж, става с интервюта на фирми, които се избират от сайта на университета. Фирмите поемат разходите за пътувания и дневни. И в този момент става едно обикаляне, едно пътуване. Това се случва в последните месеци на следването. Един студент може да бъде поканен на около 10-15 интервюта. Представете си каква организация, каква дисциплина трябва да има. Едно е сигурно на края - най-добрите са поканени на работа. 

Успех!

 

 

Редактирано от rdd
  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, ven62 каза:

Бихте ли ми казали коя е най-високата сграда в София.

Щото ... още едно такова мнение и отивам да се метна.

Защо обещах да не влизам в спорове - сега това ще ми коства ... живота. :lol::lol::lol:

Не искам да споря, за бакалавър се учат базови неща, които са основно математика и логика, която няма как да учиш по различен начин. Иначе код да пишеш и баба и дядо знае. За магистратура вече не говоря, там е голяма разлика вече. Можеш да се мяташ :), защото ми го казва човек, учил в Бостън. А и по принцип съм на мнение, че ако иска човек, може да стане добър специалист независимо, къде е учил и обратното, ако нямаш желание , и да учиш в добър университет, ще го избуташ, ама няма да стане нищо от тебе.

Връзка към коментар
преди 13 минути , Marisha каза:

Не искам да споря, за бакалавър се учат базови неща, които са основно математика и логика, която няма как да учиш по различен начин. Иначе код да пишеш и баба и дядо знае. За магистратура вече не говоря, там е голяма разлика вече. Можеш да се мяташ :), защото ми го казва човек, учил в Бостън. А и по принцип съм на мнение, че ако иска човек, може да стане добър специалист независимо, къде е учил и обратното, ако нямаш желание , и да учиш в добър университет, ще го избуташ, ама няма да стане нищо от тебе.

Явно предишното ти мнение не е било в резултат на лошо изразяване. Жалко, а така се надявах.

Еми, ..., в този случай няма какво друго да направя ... 

 

Сбогом!

 

;):lol:

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , ven62 каза:

Явно предишното ти мнение не е било в резултат на лошо изразяване. Жалко, а така се надявах.

Еми, ..., в този случай няма какво друго да направя ... 

 

Сбогом!

 

;):lol:

Успех:)

Връзка към коментар

Без да омаловажавам труда и образованието на никой , за съжаление наблюденията ми съвпадат със мнението на @ven62.

И не са виновни нито студентите, нито родителите им за това , а безкрайно влошеното качество на образование в последните години.

Никненето на безразборен брой университети, институти и т.н , раздаването на материални награди на лотариен принцип на записалите се ( не завършили а записали се ) студенти обезличи  висшето образование у нас.

 

Относно бакалавърската програма в САЩ - и аз не съм и фен, но и за това и не е била наш избор . Сравнение обаче между добри ( не говоря даже за елитните ) университети в Европа и нашите не би било никак в полза на нашите. 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Леле, как пренебрегнахте Францията - Париж, Париж. Ние тъкмо натам сме се насочили. Кандидатстване догодина - частни университети - такси около 8000евро. За живот от порядъка на 1000-1500евро съм приготвила. Разбира се ще кандидатства и в държавните университети, но това е краен план Б. Нейната мечта също е САЩ, но т.к. за кинаджийски специалности няма финансиране, както ни уведомиха се насочи към Франция с възможност 4-та година САЩ от университета. Така че, аз бих чула и френски възпитаници. Гооолям проблем с общежитията и настаняването като цяло в Париж. Имаме опции Бордо и Ница, но и те са план Б.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
24 minutes ago, Marisha said:

Не искам да споря, за бакалавър се учат базови неща, които са основно математика и логика, която няма как да учиш по различен начин. Иначе код да пишеш и баба и дядо знае. За магистратура вече не говоря, там е голяма разлика вече. Можеш да се мяташ :), защото ми го казва човек, учил в Бостън. А и по принцип съм на мнение, че ако иска човек, може да стане добър специалист независимо, къде е учил и обратното, ако нямаш желание , и да учиш в добър университет, ще го избуташ, ама няма да стане нищо от тебе.

Базови, базови - колко да са базови... :) частните диференциални уравнения, числовите методи за тях или нещо друго е от базовите "неща"? :) В Бостън е силно верояно да има разлика в програмите на МИТ и някой  community college, но все си мисля, че логика не учат, а развиват computational thinking, което е нещо различно.  Което всъщност куца на програмите във ФМИ на СУ.

Връзка към коментар
преди 12 минути , funny каза:

Без да омаловажавам труда и образованието на никой , за съжаление наблюденията ми съвпадат със мнението на @ven62.

И не са виновни нито студентите, нито родителите им за това , а безкрайно влошеното качество на образование в последните години.

Никненето на безразборен брой университети, институти и т.н , раздаването на материални награди на лотариен принцип на записалите се ( не завършили а записали се ) студенти обезличи  висшето образование у нас.

 

Относно бакалавърската програма в САЩ - и аз не съм и фен, но и за това и не е била наш избор . Сравнение обаче между добри ( не говоря даже за елитните ) университети в Европа и нашите не би било никак в полза на нашите. 

 

 

Точно за това говоря за конкретна специалност в СУ, а не общо за образование в БГ. Имам и собствен опит със студенти, завършили физика в СУ -99% не стават:(.

Редактирано от Marisha
Връзка към коментар

 

преди 5 минути , Marisha каза:

Точно за това говоря за конкретна специалност в СУ, а не общо за образование в БГ.

Съгласна съм и с това, както и с факта че от студент до студент разликата е огромна. 

Но... след обучението, първоначалното намиране на добра работа в добра компания е много по-трудно за човек завършил университет с лоша репутация. А университетите ни и образователната ни система се "постараха" достатъчно в това отношение. Докато дойде момента да се докажеш със реалните си знания и възможности , за съжаление подбора е по документи. 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , funny каза:

 

Съгласна съм и с това, както и с факта че от студент до студент разликата е огромна. 

Но... след обучението, първоначалното намиране на добра работа в добра компания е много по-трудно за човек завършил университет с лоша репутация. А университетите ни и образователната ни система се "постараха" достатъчно в това отношение. Докато дойде момента да се докажеш със реалните си знания и възможности , за съжаление подбора е по документи. 

 

 

Затова сме се ориентирали да се кара магистратура в реномиран университет в чужбина.

Връзка към коментар
преди 7 часа, Jody каза:

Разбрах, че Франция я изключвате заради програмите които търсите на английски, а мислили ли сте за Белгия? Аз мога да споделя за обучение в Брюксел и стаж в Европарламента / ако проявявате интерес/ :)

Сега  видях  темата , определено се интересувам как стоят нещата в Белгия. Имам дъщеря в 10 клас  във  ФЕГ , отделно уроци по английски език, мисля че е време да започна да събирам информация . Затова всичко споделено ще е полезно .

Връзка към коментар

Да се стравнява образованието в БГ и навън , и да се цитира, че то било на ниво тук, било и за дадена специалност , за мен е доста наивно твърдение. Защо?

Конкретната специалност е доста търсена и дори ниското ниво на университета, осигурява работа по специалността. Това може да се случи (в ИТ сферата) и след 6 месечен курс, поне така рекламират ;) . Е аз съм завършил, когато ИТ означаваше Изчислителна техника, но като сравнявам какво се учи, няма голяма разлика, да не кажа че тя е в моя полза ...

Но проблема е съвсем друг, и той се нарича ФУНИЯ. Та тази фуния извън БГ  е обърната в правилната посока, а в БГ имам усещането, че е в обратна посока - завършват повече от приетите ....

Но - Конкретно за Германия.

Много либерален режим за прием, голяма сеч на всеки изпит. Първите години на сина ми , изпитните материали за 1.5 часа изпит се "тестваха" от професора по специалността да може да ги реши за половината време, после стана да можел да ги реши за същото време, накрая сега на магистърството никой изобщо не коментира дали някой преподавател се тества изобщо върху изпитните материали. 

Какво се случва - много голяма част от студентите стигат до определено ниво, сами разбират докъде е предела им и се отказват, и то се отказват преди да са скъсани на даден изпит - просто не се явяват, взимат си багажа и дотук. Затова и образованието се цени - остават най-добрите, като малко в "соц" стил ще завърша - като отидеш като магистър после някъде да работиш, 99% от подчинените ти са  пробвали "фунията" и не са минали, затова и знаят какво е и уважават тези , които са стигнали докрай, докато тук всеки е магистър, навсякъде гледат с недоверие .. е така се говореше преди време де ;) 

А и забравих да кажа как отпадат на всеки изпит над 50% - точкуват се изпитните работи на всички, след което се определя "долна" граница на минаване (ето тук 50% са скъсани), после процентно се разпределят и отаналите нива на оценяване.  За един изпит в рамките на 90 мин., обикновено "условията" на задачите , около 20 стр. , не ме питайте как моя човек започва да пише дипломна работа без да скъсан на нито един изпит, какво коства това като усилия и нерви. 

Споделям това, за да си направи всеки сметка, какво очаква вашите наследници :) освен стреса от това , че се озовават сами в непозната държава ....

 

Е някъде, може да е и по-лесно, за УК от племенница знам , че 4 години за бакалавър правиха основно проекти, с много малко изпити, но съвсем друга специалност...

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към коментар

За малкото изпити в  UK  е вярно, но не съвсем. Освобождаването от изпит зависи от представянето през семестъра- нон стоп се предават есета, презентации, проекти и т.н., за да се покрият критериите, при това в тези неща понякога си сам и зависиш единствено от себе си, но много по- често се налага да работиш в произволно определен екип с хора, които може и да не познаваш и се оценява груповото представяне.  Едно от нещата, които най-много харесвам на образованието там е именно това- практично е и ги подготвя за живота. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Преподавателите имат известна свобода как да оценяват студентите. Това с 50%-те е един от видовете curving -  преподавателят взема долна граница на оценка "минава", взимам максимума, който някой студент е изкарал и преоразмерява оценките на база на новата скала. Не една и 2 научни статии са написани в резултат на изследвания как се справят студентите. Едно от по-популярните мнения е, че резултатите на студентите следват нормално разпределение, за което се знаят не само формата на графиката, но и процентното разпределение (bad - behind median - median - ahead of median - excellent). Също е добре известно, че това работи само за относително големи групи студенти - 100 и нагоре, или поне 50. При 20 и надолу просто не работи.

От приятели, учили в Германия знам, че там има професори, които разрешават оспорване на оценката - студентът отива, обяснява се, ... и евентуално получава промяна в оценката. Не са и там нещата навсякъде супер строги. Но фунията и посоката й са налични. Другаде им е силата - дават теоретичните знания на студентите и вече снабедни с този арсенал, от студентите се очаква да го използват. Което е различно от трупането на академични знания, които студентите не са тренирани да ползват.

Тренирането на работата в екип е неизменна част от обучението. Повечето завършили после работят в някаква организация и често им се възлага екипна работа...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 11 часа, bibi каза:

И аз силно се интересувам от Италия (пъпът ми е хвърлен там и буквално и преносно), та си правя едни сметки БЕЗ КРЪЧМАР, да ходя да гледам внуци в Италия. :lol: :lol::lol:

За Америка и аз като pamela, макар че за там може нещо стипендии покрай спорта (скуош) да закачат моите.  

@bibi, у дома положението е същото. Предстои прием след 7-ми клас, училището е избрано. Щерката-наследница е категорична в решението си, че след 12 клас ще продължи да учи в Италия.

Поживем, увидим. И ние с благоверната се каним да ходим да помагаме на студентката в Италия. Така че нищо чудно да се срещнем след 5 години там. :lol:

Благодарности на @antea за темата! Ще я следя с интерес.

Редактирано от Костов
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Ради каза:

Сега  видях  темата , определено се интересувам как стоят нещата в Белгия. Имам дъщеря в 10 клас  във  ФЕГ , отделно уроци по английски език, мисля че е време да започна да събирам информация . Затова всичко споделено ще е полезно .

Аз завърших преди 5-6 години, но не вярвам да са се променили драстично нещата. Таксите в повечето специалности са около 600-800евро на година за бакалавърска степен и около 1000-1200евро за магистърска. Повечето университети предлагат програми на френски, английски и/или фламански. Брюксел е скъп град предвид Евро институциите, а освен това не всички университети имат общежития...наема за самостоятелна стая беше около 350евро, като това включва малка стая и самостоятелна баня и тоалетна (това е стая намерена чрез университета). В Белгия, комуналните разходи са включени в цените на наемите. Разходи за храна и излизания - много е индивидуално, но като цяло храната в по-големите магазини е по-изгодния вариант. Учебниците са скъпи (средно по 60-100евро бяха моите), но в библиотеките винаги има няколко копия и принципно повечето студенти ксерокопират материала/ или го получават направо в електронен вариант/ (зависи от настроението на преподавателя :) / Има възможности да се кандидатства за стипендии за успех или за социални стипендии... Преди време студентите имаха право да работят макс 20 часа седмично (сега може и да са го променили това). Освен това там много държат на стажовете, като повечето им стажове са неплатени или много ниско платени. Ако пропускам нещо...питайте :)
 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Имам едни мисли напоследък и реших да споделя, повече за родителите на настоящи и бъдещи студенти в чужбина.  Става въпрос за WIZZ картите на ДСК. Дали е добър вариант да се вземе карта на "детето", което да оперира с нея в чужбина, а от тук да му се възстановяват сумите. Говорих със служителка на банката и стигнахме до извода, че ако покриваш в срок изхарченото, де факто  картата става като дебитна. Така няма да се чудя как да и изпращам пари с по-малка банкова такса, а и като плаща с нея ще и се трупат точки за полетите, отделно таксата покрива дискаунт клуба. Как мислите, не е ли удачен вариант?

Връзка към коментар
преди 6 минути , EliDion каза:

Как мислите, не е ли удачен вариант?

Ако студента е в страна, в която оперира Уникредит е възможно да тегли в цяла Европа от банкомати на групата безплатно. С други думи се прави бг. сметка, която се захранва от род. тяло, а студента тегли на банкомат нужната му сума.

Връзка към коментар
преди 8 минути , EliDion каза:

Имам едни мисли напоследък и реших да споделя, повече за родителите на настоящи и бъдещи студенти в чужбина.  Става въпрос за WIZZ картите на ДСК. Дали е добър вариант да се вземе карта на "детето", което да оперира с нея в чужбина, а от тук да му се възстановяват сумите. Говорих със служителка на банката и стигнахме до извода, че ако покриваш в срок изхарченото, де факто  картата става като дебитна. Така няма да се чудя как да и изпращам пари с по-малка банкова такса, а и като плаща с нея ще и се трупат точки за полетите, отделно таксата покрива дискаунт клуба. Как мислите, не е ли удачен вариант?

биха ли издали кредитна карта на студент, без доходи? и имат ли такса за плащане на пос в чужбина? това бих проверила аз, за да реша дали вариантът е добър 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

ами ако някъде поискат легитимация при плащането?

 

@EliDion за пари в брой, без които сигурно не може да се мине, кредитна карта е много неудачен избор

Редактирано от antea
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Даааа, дали биха издали на студент? резонен въпрос. Ще се провери.

Те парите в брой са ясни. Говоря, вместо нормална дебитна, да се вземе такава, на която ще се трупат и точки за полетите. Нали ще се прибира, пък и аз ше ходя. Моето гардже плаща навсякъде с карта, почти не носи пари в брой. Предполагам, че ще има и сметка там в някоя банка. До там не съм стигнала още с проучванията.

П.с. https://dskbank.bg/индивидуални-клиенти/банкови-карти/кредитни/индивидуални-продукти/кредитна-карта-dsk-wizz-air

Явно ще може да се издадат ”Възможност за издаване без обезпечение” на студент

Редактирано от EliDion
Връзка към коментар

Тя карата WIZZ ще е само допълнително средство, но няма да замести напълно местната банкова карта. В доста страни в Европа, а и не само, местните карти са много по-предпочитано средство за разплащане - напр. до неотдавна в Холандия билетоматите приемаха местни карти и Маестро (в БГ почти никоя банка не издава Маестро). Билетомати за Виза и МастърКард имаше на Скхипхол и на 2-3 по-големи гари в държавата... Същото е и за разните местни такси за плащане - тип общежитие, стол, ...

Според мен направете баланс - разделете паричните потоци - някои плащания да минават през КК, други - през местна ДК. ДК зареждайте с някоя евтина система за международни разплащния и не създавайте излишни главоболия на "детето" 🙂

Така при липса/недостиг/загуба/открадване/изтичане на пари в едната карта, другата може да я замести (в някаква част от случаите)...

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.