Прескочи до съдържание

Бърза Португалия през май


lyusi

Препоръчани мнения

преди 2 часа, temporary каза:

А знаеш ли дали има денонощен транспорт в Порто и в Лисабон петък и уикендите? Че ние кацаме късно в Порто и още не съм проверявала дали ще успеем да се придвижим с конвенционалния транспорт.

 

и ние кацаме в Порто късно вечерта /и излитаме рано/, и при проучванията ми за транспорта съм си записала така /метрото има зони, на нас ни трябва до зона 4/

От летището се качваме на метро линия E /лилава/ и слизаме на спирка ............. /тука си провери за вашата спирка/, пътува се около 36 минути,

Метро има в 23:02, 23:32, 00:02 и 00:34.

Единичен билет за метро струва 2 евро на човек.

За туристи е най-добре Andante Tour – 24 часа за цялата мрежа – автобуси, метро и влакове – 7,00 евро, без значение от зоните Всеки път трябва да се валидира преди качване. Купува се от   Andante shops,  CP ticket offices selling Andante,  Tourism Information Offices at the Airport and city of Porto. Проблемът е, че сигурно ще са затворени тези офиси, а от машини можем да си купим само нормално Andante, така че като резервен вариант остава Anadante 24 за Z4, която е за същата цена, но е обвързана със зоните от 4 до 1. Или да си купим единични билети Z4 по 2 евро до апартамента, а на другия ден да си купим Andante Tour.

За трамваите обаче има отделни билети – еднократен билет е 3 евро и се продава в трамвая, или за 10 евро билет за два дни за трамваи, линии 1, 18 и 22 – прекосяват града, от начална до крайна спирка се пътува 20-25 минути.

---

@lyusi и аз ти благодаря за споделеното, беше ми много интересно и полезно, а снимките са върха, предават страхотна атмосфера 🙂

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Люси, благодаря за полезната тема и хубавите снимки! 

Аз съм на етап планиране, оглеждам самолетни билети за 1 седмица в края на септември или октомври. Чета, че доста от вас са избрали да летят поне единия полет до/от Порто. Това нарочна организация ли е, за да се разгледа и Порто, или стечение на обстоятелства при избора на полети? Моля, споделете полетните маршрути и АК. 

Връзка към коментар

Ние летяхме на отиване с директен полет на Уиз еър до Лисабон в събота . Купих само отиването още като пуснаха дестинацията с идеята да сме за една седмица и евентуално да се върнем от Порто. После се оказа, че трябва да се върнем по-рано (преди 24 май), което леко обезсмисляше ходене до Порто толкова за кратко. Обаче директния на Уиз от Лисабон е във вторник (т.е.съвсем ни се скъсяваше престоя) и събота,  което пък вече ни беше късно, така че измислих комбинация с Раян еър за сряда Порто -Кьолн, Кьолн -София. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

при мен е стечение на обстоятелствата - до Порто беше най-ниската цена от всички полети от Базел-Мюлуз-Фрайбург за където и да било за конкретния ден, който ми трябваше, та решихме да помиришем тамошния въздух 🙂 летим с EasyJet /имат два полета дневно/, а до Базел също не е скъпо с Wizz от София

 

иначе ми изглежда много разумен варианта на lyusi с кацане в единия град, и излитане от другия, за да не се налага връщане към началната точка

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 9 минути , antea каза:

при мен е стечение на обстоятелствата - до Порто беше най-ниската цена от всички полети от Базел-Мюлуз-Фрайбург за където и да било за конкретния ден, който ми трябваше, та решихме да помиришем тамошния въздух 🙂 летим с EasyJet /имат два полета дневно/, а до Базел също не е скъпо с Wizz от София

 

иначе ми изглежда много разумен варианта на lyusi с кацане в единия град, и излитане от другия, за да не се налага връщане към началната точка

Внимавай с багажа! Изиджет все още имат изискване за не повече от един ръчен багаж. Поискаха да сложа дамската чанта в куфарчето, макар че е малка. Не пуснаха никого с два.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хайде да кажа малко за вината. Краткото време на престоя ни ограничи и консумацията, така че нямам база за задълбочен анализ😉, но ще опитам да разкажа за тези, които опитах.

По принцип всички вина, които опитахме бяха супер, а цената им е повече от прилична - в магазина беше от порядъка на 5 евро, в ресторант - от 12 нагоре.

Аз съм фен на белите, свежи, сухи и ароматни вина и всяка вечер пробвах различно. От научен интерес, разбира се 😄 За да получа такова, питах сервитьорите кое от всички посочени в менюто е сухо, тъй като имат и доста сладки. Та по тази схема лично изпитах следните:

Idade do Trevo /Branco, т.е. бяло/ 

Planalto Douro Branco Seco 

Castello D'Alba Douro Branco

И трите са свежи, ароматни и леки, харесаха ми много, не съм сигурна кое най-много. Третото е една идея по-светло от останалите. Препоръчвам и трите. И трите са в един ценови клас - както казах около 5 евро в магазин, от 12 до 16-17 евро в ресторант. За повече пари вероятно могат да се намерят и още по-добри, но аз не съм търсила това, пък и тези ми харесаха. Веднъж-два пъти пробвах и по чаша vinho da casa /наливно домашно или не вино без претенции/ - и там не попаднах на лошо, макар и да не бяха по-добри от изброените по-горе.

 

В Порто естествено пробвахме и от прочутото порто и в бял /сухо/, и в червен вариант. Като цяло това не е моето вино - сладко е и не става да го консумираш с вечерята, но и не е направено с тази цел. Бялото се предлага като аперитив, а червеното - като диджестив с десерта или около него. И двете, които опитахме бяха плътни и ароматни, след първата глътка, която е ужасно сладка, следващите стават приятни. Бялото специално го избирах сухо и беше по-малко сладко. 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 18 часа, antea каза:

иначе ми изглежда много разумен варианта на lyusi с кацане в единия град, и излитане от другия, за да не се налага връщане към началната точка

И аз така мисля и го повтарям това (като Мирча Кришан ) при всяко включване в португалските теми. 🙂 
Особено е валидно за  такива продълговати по форма страни като Португалия
portugal-1489214_960_720.png

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За мен беше изключително приятна емоция да чета написаното. На второ място беше и полезно, така че два пъти благодаря!

Предстои ни пътуване до Португалия след месец и все по-често се заглеждам във всичко написано за тази страна. Надявам се да се получи любов от пръв поглед, пък и някога да има втори!

Имам и няколко конкретни въпроса:

Желателно ли е да се купят предварително билети за определени забележителности в Лисабон и Порто с оглед избягване на големи опашки или да караме импровизирано на място? Аз обикновено правя програма, но никога не я спазваме абсолютно стриктно, защото целта не е да отметнем няколко препоръчани забележителности, а да почувстваме атмосферата на града. Затова предпочитам да не се обвързваме с точно определен ден и час при закупуване на билети, освен ако не е необходимо.

За Синтра си записах да взема билети за двата двореца /или повече, ако останем с преспиване, както го замислям/. А за там какво би препоръчала за транспорта - карта или еднократни билетчета /въпросът е по-скоро при еднодневна екскурзия/?

Прочетох и нещо за пътеводител, но аз никъде не мога да намеря по книжарниците такъв. Ти как намери твоя?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Благодаря!

На въпросите - за Порто и Лисабон не съм купувала предварително билети за никъде, по същите съображения като теб. В центъра на Лисабон не сме и влизали кой знае къде - само за замъка трябваше билет - купихме на място, опашката не беше кой знае колко.

За Белем - писах по-горе, че купих билетите от касата на археологическия музей, който се намира в същата сграда като манастира, но входът му е точно в средата на сградата- ще го познаеш по знамената и надписите. Опашката там е значително по-малка. Оттам можеш да вземеш билети за всички обекти в Белем /или поне за тези, за които питах - манастира и кулата/ и вече с билетчето да минеш без да чакаш дългите опашки пред манастира и кулата. 

Относно пътуването до Синтра - картата Viva Viagem става и за влака до Синтра. Ние заредихме 10 евро - стигнаха за пътуването с метро от летището, транспорт до Белем и обратно, пътуването до Синтра двупосочно и още едно возене с метро. Ако ще ползвате транспорт повече, можеш да заредиш с по-голяма сума или пък като свърши кредита, да дозаредиш /можеш да зареждаш с 3, 5, 10 и т.н. евро/.

В самата Синтра си купихме билет за 434 от шофьора /6,90 евро/ и ползвахме цял ден само него /общо три качвания в нашия случай/. Ако мислиш да прехвърляш на другите автобуси за Кабо да Рока или Монсерат, те са с отделен билет. Можеш да си купиш и целодневен пас за всички автобуси в Синтра - 15 евро е, но лично аз не виждам как ще смогнеш да идеш за един ден на всички места. На нас времето ни стигна само за замъка на маврите, Пена и Кинта до Регалейра. Ако пък ви стигат силите за ходене пеша между маврите и Пена, вероятно можеш и с еднократен билет, не мога да кажа. Заро писа в темата си, че са го направили така - от Пена са слезли пеша до мавърския замък и оттам пак пеша до центъра на Синтра, но на мен ми се вижда много ходене, преценете си силите.

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 27.05.2018 г. в 16:52, Jenbel каза:

Аз съм на етап планиране, оглеждам самолетни билети за 1 седмица в края на септември или октомври. Чета, че доста от вас са избрали да летят поне единия полет до/от Порто. Това нарочна организация ли е, за да се разгледа и Порто, или стечение на обстоятелства при избора на полети? Моля, споделете полетните маршрути и АК. 

Ние планирахме да видим повече от Португалия - Лисабон, плажовете, Фаро, Порто. Първо зачеркнахме Порто - но после отново го включихме в играта. Но при нас къде точно да кацнем в Португалия беше по-лесен въпрос, защото началото на това пътуване е от Хамбург.

Връзка към коментар
преди 11 часа, pamela каза:

Прочетох и нещо за пътеводител, но аз никъде не мога да намеря по книжарниците такъв. Ти как намери твоя?

Забравих за пътеводителя.  Много добра работа ми свърши това http://lisbonlisboaportugal.com

Има инфо и за Синтра, Порто и много други места. 

А с книжен  пътеводител на Нешънъл джиографик на български ми услужи приятелка- магеланка. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

@lyusi Мога ли да задам един бърз въпрос?

Пишеш, че в Синтра сте посетили замъка на маврите, Пена и Кинта до Регалейра. Комбиниран билет ли купи предварително или за всеки обект поотделно? Имаха ли дата? Ако ти е възможно, може ли да пуснеш линк, от който купи билетите, че нещо съм в затруднение по въпроса.

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Купих он-лайн от сайта на парка за маврите и Пена.    Кинта до Регалейра не е техен обект и за него се купуват билети отделно, на място в самия дворец. За линк ще ми е трудно, че не съм в София и пиша от телефона. 

Пробвай с този линк.

 

https://www.parquesdesintra.pt/en

Редактирано от lyusi
Връзка към коментар

В Испания и Португалия има едно приложение, подобно на Uber, казва се Cabify, което работи отлично и почти винаги дава по-добри цени. Изпробвано за ранен полет точно в Лисабон. Даже имат и партньорски програми за трупане на бонуси. Ако сте повече хора вероятно ще ви излезе най-евтино с тях да се придвижите. 

Връзка към коментар

Ние билетите за Пена ги купихме от туристическото бюро в града, можеше да се купи и комбиниран, нямаше навалица, 2-3 души пред нас и това в силен сезон - юли, та не знам дали има нужда предварително да се резервира

Връзка към коментар

За Пеня само да кажа, че при нас Април имаше ограмни опашки, но на автоматите за билети вдясно от входа-нямаше никой. Е вярно, че не ни дадоха карта на обекта, но най нахално си поискахме от охраната на входа.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.